Jump to content

Tuvalet Duaları

Recommended Posts

Müslümanların Hüccet'ül İslam dedikleri, İslam dünyasının en büyük alim saydığı baş yobaz Gazali, Kimya-i Saadet adlı kitabında bakalım neler söylemiş;

"Müslüman kişi abdest yapacağı zaman mümkuüse bir duvarın, yüksek bir yerin arkasınadır. Oturmadan avret yerini açmamalıdır. Yüzünü güneşe ve aya dönmemelidir. Kıbleye arkasını çevirmeli, yüzü de kıbleye gelmemelidir. Ancak bir binada olursa caizdir. Fakat en iyisi sola veya sağa almaktır. Durgun suya su dökmemelidir. Meyva ağacının altına abdest bozmamalıdır. Otururken sol ayağına dayanmalıdır. Helaya girerken sol ayakla, çıkarken sağ ayakla başlamalıdır. Üzerine Allahu Teala'nın ismi yazılı hiçbir şeyi açıkta bırakmamalıdır. Başı açık helaya girmemelidir. Helaya girerken şu duayı okumalıdır 'maddi ve manevi pisliklerden ve şeytandan Allah'a sığınırım'. Çıkarken de 'yarayışlı maddeleri alıkoyup yaramayanları benden uzaklaştırmak lütfunu bahşeden Allah'a hamd ederim'. Temizlenme işine gelince, üç kerpiç parçasını yahut düzeltilmiş üç taşı büyük abdestten önce alır. Kaza-yı hacet bitince sol eliyle alır ve necaset olmayan yerden başlayıp necaset olan yere sürer ve orada dondurur ve necaseti bulaştırmadan kaldırır. Böylece üç taşı kullanır. Eğer temizlenmezse iki taş daha kullanır. Böylece kullanılan taş sayısının tek olmasına dikkat eder. Sonra düz bir taşı sag eline alır, zekerini sol eliyle tutar, o taş üzerine üç defa sürer, yahut duvara üç ayrı yere sürer. Sol eli hareket eder sağ eli değil. Fakat en iyisi taştan sonra su ile de yıkanmaktır. Suyu kullanmak istediği zaman sağ eliyle su döker sol eliyle temizlenir. Hiç necaset kalmadığını anlayıncaya kadar devam eder. Bunun gibi küçük abdestten sonra temizlenirken, elini üç defa zekerin altına koyup sallar ve üç adım yürür, üç defa öksürür. Bundan daha fazla kendine eziyet vermemelidir. Yoksa şüpheye vesveseye düşer. Bunları yapar ve bundan sonra her zaman istincayı müteakip üzerinde bir yaşlık olduğunu zannederse, donuna su serpsin ve yaşlık bu sudandır desin. Peygamber efendimiz (S.A.V.) vesvese edenler için böyle buyurmuştur. İstincayı bitirince elini duvara, yahut toprağa sürer, sonra yıkar. Boylece hiç koku kalmaz. Küçük abdest esnasında 'Allah'ım kalbimi nifaktan temizle, fercimi fuhuştan koru' demelidir."

İslam'ın büyük aliminden bundan daha değerli bilgiler çıkması zaten mucize olurdu.

Bana dinini söyle, ben de senin aliminin notunu vereyim...

Allahsızlık dinine mensup kişi işeyeceği zaman bir caminin duvarına işemelidir. Oturmadan avret yerini açmamalıdır. Yüzünü Güneş'e veya Ay'a dönmelidir. Kıbleye arkasını çevirmeli ya da yüzü kıbleye dönmelidir. Kıbleye doğru işemeli ya da s.çmalıdır. Ancak binada işememelidir. Durgun suya su dökmeli. Akan suya doğru işemelidir. Özellikle meyve ağaçlarının altında işemelidir. Otururken sağ ayağına dayanmalıdır. Çünkü amel defterini solundan almak istiyorsundur. Tuvalete girerken başınızı açarak girin. Şapkanız varsa çıkarın. Yoksa üstüne işeyebilirsiniz. Tabi işeyebilirseniz... Tuvalete girerken "Ya Allah senin yarattığın tuvalete s.çıyorum." denir. Çıkarken de "Senin yarattığın tuvalete s.çtım. Sana s.çmış gibi oldum. Kabul et Ya Rabbi." denir. İşedikten ya da s.çtıktan sonra üzerinde kuran ayetleri bulunan tuvalet kağıtları alınır. Kirlenen taraflar silinir. Kuran ayetleriyle temizlenmek daha sevaptır. Kullanacağı tuvalet kağıdının çift sayı olmasına dikkat eder. 2 tane ayetli tuvalet kağıdı kullandıysa 1 tane yerine 2 tane daha alır ki kullandığı tuvalet kağıdı çift sayı olsun. Zekerini sağ eliyle tutar. Çünkü amel defterini de sağ eliyle almak istiyordur. Eline su dökeceği zaman sol eliyle döker. Sağ eliyle temizlenir. Böylece hiç necaset kalmayıncaya kadar temizlenir. Temizlendikten sonra zekerini (...) 3 defa sallar. Allahın razı olması içindir bu. Sonra öksürür. Bundan daha fazla kendisini kasmasın. Allaha bu kadar hakaret yeterlidir. Peygamberiniz Güçistenci (sav) böyle buyurmuştur. İşimiz bitince ellerimizi camilerin duvarlarına süreriz. Böylece kirli ellerimiz temizlenir. Temizlenmezse ellerimizi önce yıkarız. Sonra kuran ayetleriyle ellerimizi kurularız. Ayrıca küçük abdest sırasında "Allahım işiyorum. Ağzını aç." denilir.

:lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
Su tek tas meselesi ne? 6 tane tasa kicimizi silersek ne oluyormus, 5 tane tasla temizleyemezsek?

olmaz, illaki tek olcak.

buna dair bir hadiste allah tektir teki sever denmekte idi.

bu hadisi duyduğun halde

kasıtlı olarak çift sayıda taş kullanısan şirke bile düşersin mazallah.

Sitelerde Paylaş
alimlerle ilgisi yok aslında.

muhammede atfedilen hadisler asıl sorumlusu olayın.

adama tuvalette bile rahat yok be.

suya gerek yokmuş, üç taş yeterliymiş.

ben suyun hazine değerinde olduğu bir coğrafyada böyle yapan bir bedeviyi suçlayamam.

ama bu zamanda bu adamın peşinden gitmekte direnen andavallılara çok şey söyleyebilirim.

askerde, taşla tıkanan helalar vardı.. yani..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...