Jump to content

Ateist Olmak

Recommended Posts

Neyi nereden biliyorum?

c:anladım boşa uğraşmış olacağımı nereden biliyorum..

biliyorum çünki mesele sadece bu değil.. bunu halletsek ne değişecek ki.. daha sürüsüne bereket mesele var...

tarihinde 'Oflaz' tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu adresi de anlayamadim. Anlayabilecegim Turkce bir kaynak yok mu?
valla tek çaresi ya da en kısa olanı.. bana özelden hangi şehirde olduğunu söylemen.. sonra orada dövüşmeyeceğine hakaret etmeyeceğine söz vermen... yani benim yüzümü kara çıkarmaman.. bu şartları yerine getirirsen bende sana canlı bir adres veririm.. bu ve buna benzer meseleleri sorar öğrenirsin.. ben son derece ciddiyim.. ve de samimiyim... mesela benim suçum ne idi de ateist oldum diye bir soru.. hani bir iki zina harici hiç bir suçum yoktu neden ateist oldum diye başlayan sorular... tarihinde 'Oflaz' tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Neyi nereden biliyorum?

c:anladım boşa uğraşmış olacağımı nereden biliyorum..

biliyorum çünki mesele sadece bu değil.. bunu halletsek ne değişecek ki.. daha sürüsüne bereket mesele var...

Sen bu meseleyi halledebilecegine inaniyorsan bunu hallet. Sonra dini butun bir kardeste baska bir meseleyi halleder , Bir baskasi bir baska meseleyi.Sen vaktin olunca baska bir mesele daha halledersin sonra. Bir bakarsiniz forumdaki ateistlerin sordugu butun sorulari halletmissiniz. Herkes dogru yolu bulmus.

Sitelerde Paylaş
Sen bu meseleyi halledebilecegine inaniyorsan bunu hallet. Sonra dini butun bir kardeste baska bir meseleyi halleder , Bir baskasi bir baska meseleyi.Sen vaktin olunca baska bir mesele daha halledersin sonra. Bir bakarsiniz forumdaki ateistlerin sordugu butun sorulari halletmissiniz. Herkes dogru yolu bulmus.
defalarca cevaplanmış soruları ısıtıp ısıtıp önüne sundukları bir forumda bu imkansız.. mesela hatırlarsın şu kureyza meselesini.. bu saatlerde bir cevap yazmıştın sen yine.. orada belki 15 tane cevaplanması gereken soru var.. hangisinden başlayacaksın nasıl anlatacaksın.. bizimkisi doğru yolu göstermek değilde işte namazı beklerken karalamak bişeyler...
Sitelerde Paylaş
valla tek çaresi ya da en kısa olanı.. bana özelden hangi şehirde olduğunu söylemen.. sonra orada dövüşmeyeceğine hakaret etmeyeceğine söz vermen... yani benim yüzümü kara çıkarmaman.. bu şartları yerine getirirsen bende sana canlı bir adres veririm.. bu ve buna benzer meseleleri sorar öğrenirsin.. ben son derece ciddiyim.. ve de samimiyim... mesela benim suçum ne idi de ateist oldum diye bir soru.. hani bir iki zina harici hiç bir suçum yoktu neden ateist oldum diye başlayan sorular...

Acikcasi hayatim boyunca hic dovusmedim. cocuklukta maclarda yaptigimiz yoktop tasin ustunden gecti yok yanindan gecti goldu degildi sonrasi cikan kavgalar haric.

Bana hakaret etmeyen kimseye hakarette etmedim hayatim boyunca hatirladigim kadari ile . Hatta dusunuyorum kimseye salak bile dememisimdir. Dediysemde aklima gelmiyor su anda.Yalan olmasin. Bir kac kisinin arkasindan dedigimi hatirliyorum. Ya salak o herif bosver filan gibi ama bir tartisma sirasinda son 5-6 senedir hic kontrolumu kaybedip sinirlendigimi hatirlamiyorum.

Dolayisi ile benden cekinmene gerek yok lakin sen de taktir edersin ki bu memlekette ben ateistim deyip sokaga cikan adami cok yurutmezler o sokakta. Sebeplerini anlatmama gerek yok. Bir saldiri cumlesi olarak algilama bunu, teklifinin samimi olduguna inaniyorum ama ben hakaret iceren kotu bir tartisma gecirmekten ziyade domuz bagi ile baglanip Allahuekber sesleri esliginde bogazimin kesilmesinden endise ederim esas boyle bir bulusma ve tartisma ortaminda.

Zina disinda alkol var bi de atlamayalim :)

Sitelerde Paylaş
defalarca cevaplanmış soruları ısıtıp ısıtıp önüne sundukları bir forumda bu imkansız.. mesela hatırlarsın şu kureyza meselesini.. bu saatlerde bir cevap yazmıştın sen yine.. orada belki 15 tane cevaplanması gereken soru var.. hangisinden başlayacaksın nasıl anlatacaksın.. bizimkisi doğru yolu göstermek değilde işte namazı beklerken karalamak bişeyler...

Kureyza meselesi de onemli bir nokta evet.

`Defalarca isitilip` konusu da iki tarafin karsilikli suclamasi.

Sitelerde Paylaş

Üstad aynı eserde küfre götüren yollar içersinde sefahat ve sıla-i kat'i rahim'i gösterir... ulaike humul hasirun ve ona bağlı ayete dayanarak bu hükmü verir.. sefahat işte alkol karı kız... sıla-i kat'i rahim daha derin bir konu.. mealen akrabalarla bağını koparmak fakat mealen sadece.. neyse bu uzun sürer benim gibi bir cahil için zor bunu açmak.. ama bunun dersini yaptırır sonra kaydedip yayınlayabilirm.. bak o olur.. şu domuz bağı meselesine gelince Ankarada isen forum önünde mukavele imazalarız.. bana olacaklardan şu ıp kullanıcısı sorumludur diye.. olur biter...

Sitelerde Paylaş
Üstad aynı eserde küfre götüren yollar içersinde sefahat ve sıla-i kat'i rahim'i gösterir... ulaike humul hasirun ve ona bağlı ayete dayanarak bu hükmü verir.. sefahat işte alkol karı kız... sıla-i kat'i rahim daha derin bir konu.. mealen akrabalarla bağını koparmak fakat mealen sadece.. neyse bu uzun sürer benim gibi bir cahil için zor bunu açmak.. ama bunun dersini yaptırır sonra kaydedip yayınlayabilirm.. bak o olur.. şu domuz bağı meselesine gelince Ankarada isen forum önünde mukavele imazalarız.. bana olacaklardan şu ıp kullanıcısı sorumludur diye.. olur biter...

Valla bana olan olduktan sonra pek umrumda olmaz bir IP deki bir kisinin sorumlu olmasi . :) Saka bir yana teklifinin samimi oldugunu biliyorum ama yuzyuze birileri ile bulusma fikri gerceklesmese daha mantikli olur gibi gozukuyor.

Konu ile alakali farkli soru geldi ama aklima .

1- Bu tip bir tartismada Allah yoktur, Muhammedde onun elcisi degildir demek hakaret veya kufur mudur? Boyle mi kabul edilir. Ben boyle desem sen cikip hani hakaret etmeyecektin mi dersin?

Soruyu biraz daha genisletirsem Muhammed allahin elcisi filan degildir demek , eee nedir peki sorusuna cevap olarak ya hastadir ya da yalancidir demekle ayni sey. Ama muhammede hasta veya yalanci demek hakaret ve kufur kabul edildigine gore, veya muslumanlar inanmiyorsaniz bile dinimize ve muhammede saygi gosterin bari dediklerine gore, muhammede yalanci ve sahtekar demeden boyle bir tartisma nasil yapilabilr.

Sitelerde Paylaş
Konu ile alakali farkli soru geldi ama aklima .

1- Bu tip bir tartismada Allah yoktur, Muhammedde onun elcisi degildir demek hakaret veya kufur mudur? Boyle mi kabul edilir. Ben boyle desem sen cikip hani hakaret etmeyecektin mi dersin?

Soruyu biraz daha genisletirsem Muhammed allahin elcisi filan degildir demek , eee nedir peki sorusuna cevap olarak ya hastadir ya da yalancidir demekle ayni sey. Ama muhammede hasta veya yalanci demek hakaret ve kufur kabul edildigine gore, veya muslumanlar inanmiyorsaniz bile dinimize ve muhammede saygi gosterin bari dediklerine gore, muhammede yalanci ve sahtekar demeden boyle bir tartisma nasil yapilabilr.

Yok hakaretten kastım sübyancı ve benzeri tabirler.. Sen dersin ki bana şunu şunu açıklayın.. çünki üç ihtimal var Muhammed(asm) ya hastadır, ya yalancıdır ya da gerçekten Peygamberdir.. Eğer diğer iki ihtimali çürütebilirseniz kabul edeceğim... bu cümleler seviyeli bir tartışma ortamında söylenmesinde beis görülmeyen cümleler.. olması gerekende budur zaten..
Sitelerde Paylaş

Unholy yazdıklarını şu an ben yaşıyorum. Şu an keşke arapça Kuran okumaya devam etseydim diyorum. Arapça Kuran okurken Kuran'ı anlamıyordum ve mükemmel geliyordu.

Türkçe Kuran okumaya başladım ve o kadar mukemmel olmadığını anladım. En sıkıntılı taraf ise kafirlerin öldürülmesinin emredildiği ayetler , kafirlerin kalplerini , gözlerini mühürlediğine dair ayetler , hem kafirlerin iman etmesini istememesi bunun üzerine iman etmedi diye kafirleri Allah'ın bizzat aşağılaması , peygamber cinselliği ile ilgili ayetler , özellikle de evlatlığının karısıyla olan evliliği bana çok ters geldi , en azından peygambere yakışmayacak bir hareket...

Hadis kitaplarını da okumaya başladım ve aynı zamanda Türkçe Kuran'ı okuyorum. 1 yıl içinde yüzlerce kez Kuran okudum , Hadis okudum. Günde en az 5-6 saatim Kuran ve hadis okumaya gidiyor ve 1 yıldır böyleyim.

Bir yandan da ibadetime devam ediyorum. Aklımla , vicdanımla savaş veriyorum bu sıralar...

Çok ikilemdeyim ama artık dayanamıyorum bir an önce safımı belirlemek zorundayım yoksa deliliğe varacak durumum.

Dinimden çok emindim ve dinime bağlıydım , ailemde keza öyle dinine bağlıdır. Şu an ikilemdeyim ve iman gömleğim yavaş yavaş çözülüyor bunu hissediyorum ama bir yandanda hala müslüman olmak için diretiyorum ve kendimi müslüman olarak tanımlıyorum...

Sosyal hayatım 1 senedir bitti diyebilirim. Ne gülebiliyorum , ne eğlenebiliyorum. 1 senedir düşündüğüm tek şey var o da din...

Bu durumdan kurtulmanın yolu düşüncelerimde emin olmak ve bir tarafı tercih etmek...

Onun için bu siteye üye oldum ve konuları okuyorum. Herkesin görüş belirttiği bir ortamda tartışmak en mantıklısı olsa gerek.

Ateist olmak müslüman için zor , bunun yanında hristiyan olmak , Musevi olmakta zor.

Diğer dinlere inanan dindarların da din değiştirmesi çok zor bir durum olsa gerek...

tarihinde Cedric tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...