Jump to content

Ateist Olmak

Recommended Posts

• İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Unholy yazdıklarını şu an ben yaşıyorum. Şu an keşke arapça Kuran okumaya devam etseydim diyorum. Arapça Kuran okurken Kuran'ı anlamıyordum ve mükemmel geliyordu.

Türkçe Kuran okumaya başladım ve o kadar mukemmel olmadığını anladım. En sıkıntılı taraf ise kafirlerin öldürülmesinin emredildiği ayetler , kafirlerin kalplerini , gözlerini mühürlediğine dair ayetler , hem kafirlerin iman etmesini istememesi bunun üzerine iman etmedi diye kafirleri Allah'ın bizzat aşağılaması , peygamber cinselliği ile ilgili ayetler , özellikle de evlatlığının karısıyla olan evliliği bana çok ters geldi , en azından peygambere yakışmayacak bir hareket...

Hadis kitaplarını da okumaya başladım ve aynı zamanda Türkçe Kuran'ı okuyorum. 1 yıl içinde yüzlerce kez Kuran okudum , Hadis okudum. Günde en az 5-6 saatim Kuran ve hadis okumaya gidiyor ve 1 yıldır böyleyim.

Bir yandan da ibadetime devam ediyorum. Aklımla , vicdanımla savaş veriyorum bu sıralar...

Çok ikilemdeyim ama artık dayanamıyorum bir an önce safımı belirlemek zorundayım yoksa deliliğe varacak durumum.

Dinimden çok emindim ve dinime bağlıydım , ailemde keza öyle dinine bağlıdır. Şu an ikilemdeyim ve iman gömleğim yavaş yavaş çözülüyor bunu hissediyorum ama bir yandanda hala müslüman olmak için diretiyorum ve kendimi müslüman olarak tanımlıyorum...

Sosyal hayatım 1 senedir bitti diyebilirim. Ne gülebiliyorum , ne eğlenebiliyorum. 1 senedir düşündüğüm tek şey var o da din...

Bu durumdan kurtulmanın yolu düşüncelerimde emin olmak ve bir tarafı tercih etmek...

Onun için bu siteye üye oldum ve konuları okuyorum. Herkesin görüş belirttiği bir ortamda tartışmak en mantıklısı olsa gerek.

Ateist olmak müslüman için zor , bunun yanında hristiyan olmak , Musevi olmakta zor.

Diğer dinlere inanan dindarların da din değiştirmesi çok zor bir durum olsa gerek...

ateist olduğunu sakın kimseye söyleme yoksa dışlanırsın sende onlar gibi müslümanım de. zaten farkında olacaksın hepiniz yalan söylüyor olduğunuza

diğer konu senin kafan gerçekten çalışıyor. yoksa buraya gelip bize abi abla masalları anlatırdın. tarikat veya cemaat in birisi seni kapmadan düşüncelerini netleştir. yoksa o beynini alırlar

ben 5 yaşımdam bu yana ateistttim inanmazdım çocukken yalan gelirdi bana o ayın yarılmsı falan.

annem küçükken öcü diye uyuturdu beni ve ben bir gün annemin affediliciliğini kullanarak uyumadım. birşey de olmadı yani annemim öcüsünün yaln olduğunun farkına vardım. sonra kafamdaki örümcek ağları teker teker çözüldü

hatta burada bana cin gösterin diye başlık açtım cinler çarpacak beni diye korkmadım da değil ama bana küstüler cinler :)

Sitelerde Paylaş

Şu an nötr durumdayım. En kötüsü de bu durum.

Şu an kendimi müslüman olarak tanımlıyorum , ibadetime de devam ediyorum ama iman gömleği de çözülmüş durumda. Birkaç kez gel git yaşadım zaten.

En iyisi siteyi okumak ve tartışmak , sorular sormak.

Kafamdaki düşünceleri netleştirmek için siteye üye oldum. Katılımcı olmaya çalışacağım.

Sitelerde Paylaş

cedric bence sorununu 2 ye ayır

1) islam gerçekten anlatıldığı gibimidir? muhammed peygambermidir? yoksa bu islam safsatası kocaman bir yalandan ibaretmidir?

2) bir yaratıcı varmıdır yokmudur?

eğer 1. sorunun cevabını kafanda "evet islam gerçekten anlatıldığı gibi bir dindir. muhammed bir peygamberdir." şeklinde oluşturursan zaten 2. soruyu sormayacaksın.

eğer 1. sorunun cevabını kafanda "hayır islam tamamen bir safsatadır, ilkel bir dindir muhammed de peygamber falan değildir" şeklinde oluşturursan dinlerin bugun insanları sömürüdeki 1 numaralı araç olduğunu görecek, bağımsız düşünceyi öğrenecek, hayatta dik durabilmeyi kavrayacak ve ileriki yaşamını buna göre şekillendireceksin. ve bunu yapabilirsen emin ol 2. sorunun cevabı seni artık pek ilgilendirmeyecek.

kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş

bir tavsiye de benden..

din konusundan çok tanrı konusuna yoğunlaş.. tanrı var mıdır? varolduğuna dair deliller var mıdır? varlığı kanıtlanabilir mi?? birşeyin varolması için hangi koşullar gerekir?? vardır demekle varolabilir demek arasında ne fark vardır???

bir kez tanrının varlığı konusunda kafan netleşti mi, din konusu çerez gibi gelir, patır patır dökülür hepsi...

ayrıca şu başlığa bakmanı tavsiye ederim; dinler açısında tanrı neden evren dünyayı insanı yarattı sorusunu soruyoruz orda..

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...mp;#entry356793

bol şans...

tarihinde Faramir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu aralar cahiliye devri rituelleri , Brahma - İbrahim benzerlikleri , Semavi dinlerin Sümer kökeni bunları okuyorum.

Kuran'ı 300 kere okumuşumdur herhalde not ede ede , birçok hadis kitabını da.

5-6 kere de İncil , Tevrat'ı baştan sona okudum.

Şu an evrim Teorisi belgeselleri izliyorum , Darwin'in Türlerin Kökeni eserini okuyorum.

Zeitgeist'i de izledim. Güzeldi ve yararlı bilgiler var ama onu da araştırmak lazım ne kadar doğru ne kadar değil.

Bazen abartıda olabiliyor.

Nuh olayıyla gılgamış destanı arasındaki bağlantıyı okumuştum. Gılgamış destanını da okudum ve acayip derecede benzer Tevrat'taki Nuh olayıyla.

Sanırım küçüklükten empoze edilen inançtan kurtulmak zor olan. Çokta dine bağlı biri olunca geçiş dönemi ister , istemez sancılı ve zor oluyor. Şartlanmışlık var. İlla bu doğru olacak diye.

Ya varsa korkusu da yersiz bence.

Bir sürü din var ya varsa diğerlerine demiyorum , birtek Kuran'a ya varsa demek saçma olur.

Yaratıcı olması gerektiğini de düşünmüyorum. Kitaplar sahteyse ki öyle gözüküyor tetikleyen , yaratıcı güç herhangi birşey olabilir veya öyle birşeyde yoktur.

Bu konuda bilimi takip etmek en iyisi.

Sanırım agnostizim bana el sallıyor. :lol:

Öneriler için ve ilginiz için ayriyetten teşekkür ederim.

tarihinde Cedric tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Cedric

Şanslısın bu gayya kuyusunun farkına genç yaşta varmışsın

Ben senin iki katı olan yaşımda,çok muhafazakar bir çevrede

Yaşadığın ikilemleri ve baskıları yaşamıştım.

Sana tavsiyem,sürekli sorgula,körü körüne inanma..

Korkma,yardımsever ol,paylaşımcı ve ahlaklı bir yaşam sür

Din denilen olguyu hayatından çıkart;biraz zorlanacaksın ama yaşamının diğer yıllarını kurtaracaksın.

Sağlıcakla

Sitelerde Paylaş

Ben dinden çıkarken; muhammedin sapıklıklarından haberim yoktu. Şeriatın ne kadar insanlık dışı olduğuna kafamı hiç takmıyordum. kuranın bilim dışı olduğunu falan düşünmüyordum.

Hatta hiçbir din karşıtı- ateist yazı da okumadım. Yalnızca kendimi okuyarak geliştirdikçe sorgulamanın önemini kavradım. Ve sürekli ertelediğim sorgulamayı gerçekleştirdim. Tek sorduğum soru neydi biliyor musun?

-Ben bu dini tanrının yolladığını nereden biliyorum?

Eğer gerçekten tanrı yollamışsa; sonuçta tanrı kelamı bu laflar. Benim en ufak bir şüphe dahi duymama mahal bırakmaması gerekmiyor mu?

Dünyada milyarlarca insan bu tanrı kelamı ve "allah katında tek din" olan islamdan haberi bile olmadan geberip gidiyor.

Bu ne büyük bir saçmalıktır dedim sonunda ve yoluma devam ettim.

Bu aşamaya gelene kadar, kendi mantığımla ettiğim muhakemeyi, islamın hükümlerinden daha üstün tutmaya başlamıştım.

Kolay olmadı tabi ki tamamen reddetmek. Çünkü şartlanma şeklin, seni tanrının varlığı ile islam dinini bir tutmaya itiyor. Bu ayrımı yapmak çok zor herhangi bir dine inanan kişi için.

tarihinde Kale180 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

peki insanın içinden gelen "sıcak yuva: yaratıcı" duygusunun ateist olunca kaybolma gerçeği ne kadar doğrudur ?

aklımızı bazen biz yönlendiririz bazense içimizdeki o duygular. peki bizim yönlendirdiğimiz akıl, ya beceremez ve insan nihilist olmayı istemeyebilirse bu durumda yapılacak davranış nedir ? egolarımızı tatmin ederek herhangi bir şeye inanarak bunu giderebiliriz fakat bu durumda insanın kendini kandırmış olduğu gerçek ortaya çıkmıyormu ?

Sitelerde Paylaş
peki insanın içinden gelen "sıcak yuva: yaratıcı" duygusunun ateist olunca kaybolma gerçeği ne kadar doğrudur ?

aklımızı bazen biz yönlendiririz bazense içimizdeki o duygular. peki bizim yönlendirdiğimiz akıl, ya beceremez ve insan nihilist olmayı istemeyebilirse bu durumda yapılacak davranış nedir ? egolarımızı tatmin ederek herhangi bir şeye inanarak bunu giderebiliriz fakat bu durumda insanın kendini kandırmış olduğu gerçek ortaya çıkmıyormu ?

o sana göre birşey.

Sitelerde Paylaş

en basitinden kırmızı olan yerlerin ben hissetmiyorum. ve sıcak bir yuvayı da kimlerin hissettiği aşikar ortadadır. yani bi insanın çaresiz kaldığı zamanlar küçükten gelen anne baba gibi bir koruyucu araması

yani bebeğin bir olumsuzluk olunca ağlması ile yetişkin bir insanın bi olumsuzlukta ağlaması aynı şeylerdir. buna biz klasik koşullanma diyoruz. sana bilimsel cevağlarla yazdım bak bunu bir de

Sitelerde Paylaş
Yeterince bilgi sahibi olan her müslüman ateisttir zaten... Bu izleniminin gerçek sebebi bu... Yurdumuzda kısaca "ateist", müslümanın bilgi sahibi olan ve okuyanına verilen isimdir...

bu dünyanın en saçma fikri. zira einstein da tanrıya inanırdı.

einstein; ""Yaşayabileceğimiz en güzel deneyim esrarengiz olandır. İdrak edemeyeceğimiz bir şeyin varlığını bilmek, o en derin aklı ve ışık saçan güzelliği algılamak, işte gerçek dindarlığı oluşturan bu bilgi ve bu heyecandır; bu anlamda ve sadece bu anlamda ben derin bir biçimde dindar bir insanım. Yarattıklarını ödüllendiren ve cezalandıran ya da bizim istencimiz gibi bir istenci olan Tanrı'yi tasavvur edemem.""

taşkın tunayı bilir misin ? kendisi bir "fizik yüksek mühendisi" dir. ve projelerinde islamı objeleri,kavramları kullanmadan

edemez. çünki o müslümandır. yani bir bilimadamından müslüman olmaz hipotezi kesinlikle yanlıştır.

müslümanın ateist olma durumu kediyi görüp onu beyninde canlandırdıktan sonra haa bu bir köpektir demekle aynı şeydir.

yada bu yazıyı anladıktan sonra ha siktir demekde öyledir.

tarihinde CN07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...