Jump to content

Kavanozda kaç şeker var?

Recommended Posts

Merhaba

Şeffaf cam bir kavanoz hayal edin. İçinde rengarenk şekerler var. Kavanozda kaç tane şeker olduğunu bilirseniz ödül kazanacaksınız. Vaktiniz de var, bir tahmin yürütmeye karar verdiniz.

Kavanozu göz kararı ölçerken yanınızda bir yabancı belirdi ve dedi ki

"hmm bu kavanozda yüz yetmiş şeker olduğuna inanıyorum"

ve yürüyüp gitti.

Muhtemelen aklınızdaki rakamı söyleyecektiniz, fakat bu yabancı sizi bir an düşündürdü.

Tam en akla yatkın rakamı söyleyecekken güvendiğiniz bir grup arkadaşınızı gördünüz.

Bir tanesi yaklaştı ve dedi ki

"bak biz hepimiz bu kavanozda yüz seksen şeker olduğuna inanıyoruz"

ve devam edip gittiler.

Şimdi biraz biraz yüz seksen şeker olması ihtimalini düşünmeye başladınız. Sonuçta hepsi güvenilir arkadaşlarınız, ve sayıca da fazlalar. Hepsi birden yanlış inanıyor olabilir mi?

Derken bir baktınız ki anneniz ve babanız. Onların da fikrini aldınız. Anneniz size

"yavrum bu kavanozda yüz seksen iki şeker olduğuna inanıyoruz."

dedi.

-------------

Bunu nereye bağlayacağımı tahmin ettiniz tabii. Hikayenin sonunda kavanozda kaç şeker olduğuyla ilgili fikriniz yüksek ihtimalle baştaki tercihinizden uzaklaşmış ve ailenizin tercihine kaymıştır. Her türlü inançta olduğu gibi kendinizden çok çevrenizden etkilenirsiniz. Bunda özellikle ailenizin büyük payı vardır. Ailenize ne olursa olsun karşı gelmek her zaman zordur. Başkalarına ait inançlar hikayeden anlayabileceğiniz gibi kendiniz için ölçüp biçmenizi ve karar vermenizi etkiler.

Hatta bir kez bu inanca maruz bırakıldığınızda bu inancı kabullenirseniz, ileride kavanozda yüz seksen iki şeker olduğunu savunmak için çeşitli bahaneler bile bulabilirsiniz. Ön kabul tabii ki de yüz seksen iki şeker olduğudur.

Sitelerde Paylaş

Çok güzel bir örnekleme bayşapka tebrik ederim.Çoğunluğun meylinin ve çoğunluğun inanışının doğru olabileceği yönünde psikolojik etken o inancın ilerleyişinde rol oynuyor

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zaten bu doğru olmasaydı, insanların % 99'u ailelerinin dini üzere ölmezdi... Demek ki aslında "teklif" falan diye bir şey de yok... Pek az insan bu çemberi kırıp din değiştirebiliyor ve onların da çok çok daha azı dinlerin tümünün saçma olduğunun farkına varabiliyor...

Sitelerde Paylaş

İnancın doğasında bu var..

ama bizim müslümanlar bu inancı kendileri bulmuş kendi akıllarıyla karar vermiş ve kendi iradeleriyle inanmış gibi davranıyorlar.. bu yanılsamadan kurtulmaktan da korkuyorlar.. şimdiye kadar yanılsamayla hareket ettiklerini görmek kolay değil tabii....

Sitelerde Paylaş

Kimse kimseden sorumlu olmayıp, her koyun da kendi bacağından asılacaktır. Ailesi Müslüman diye Müslüman olan bırakın Müslüman kalsın zaten pek hayır geleceğini de sanmıyorum açıkçası.

Aynısı inançsızlıkta da olabilir. Dawkins gelse burada 190 şeker var dese ulan bu adam biliyordur kesin diyip saymadan inanacaktınız...

Sitelerde Paylaş
Kimse kimseden sorumlu olmayıp, her koyun da kendi bacağından asılacaktır. Ailesi Müslüman diye Müslüman olan bırakın Müslüman kalsın zaten pek hayır geleceğini de sanmıyorum açıkçası.

Aynısı inançsızlıkta da olabilir. Dawkins gelse burada 190 şeker var dese ulan bu adam biliyordur kesin diyip saymadan inanacaktınız...

Burda Dawkins'ten bahseden veya onu referans alan kaç post gördün?... Ateistlerin hepsinin kendi beyni var...

Sitelerde Paylaş
merak etme , aklını kullanabilenlere hitap ediyor bu.

Aklı olanlara değil.

Aklını kullanmanın birinci şartı vahye ve nakle itibar etmemektir... 7. yy'da uydurulmuş antik dogmalara inanıp, sonra da "aklımı kullanıyorum" diyemezsin... Önce beynini özgürleştireceksin... Ama ne dediğimi anlamanız zor...

Sitelerde Paylaş
Doğrudur, cübbeli hindistanda doğsaydı, en sıkı inek tapıcılardan olurdu mesela.

Yok yahu o kesin araştırır tüm dinleri inceler gelmiş geçmiş binlerce tanrıyı tek tek çürütür hak yolunun islam olduğunu muhammedin peygamber olduğunu bulur hemen iman ederdi.Allah dururken ineklere tapmanın ne kadar salakça olduğunu hemencecik anlardı o üstün zekasıyla.Allah bilir böyle düşünüyordur kendisi.

Sitelerde Paylaş
Yok yahu o kesin araştırır tüm dinleri inceler gelmiş geçmiş binlerce tanrıyı tek tek çürütür hak yolunun islam olduğunu muhammedin peygamber olduğunu bulur hemen iman ederdi.Allah dururken ineklere tapmanın ne kadar salakça olduğunu hemencecik anlardı o üstün zekasıyla.Allah bilir böyle düşünüyordur kendisi.

Hindistan coğrafyasında doğan biri büyük bir ihtimalle devlet dini islam olan pakistandan hoşlanmayan, kendi kültürünü özümsemiş bir birey olurdu. İneğe tapmasa da hindistan-pakistan arasındaki gergin havadan nasibini alırdı. Dolayısıyla büyük ihtimal hintlilerin çoğu gibi müslümanlardan da hoşlanmazdı.

Sitelerde Paylaş
siz ateistler ile müslümanlarin

tartismasi bitmez

ateist aklina

müslüman imamina uyadursun

dogan

kavanozda ki sekerleri yesin

tam kaç tane şeker varmis

hepinize söyler

:)

dogan kavanozdaki şekerleri yiyip obez olmasın, ateist arkadaşı kavanozdaki şekerleri onun için sayar.

Sitelerde Paylaş

baklava

mevlevi bektasi softa

yemekten sonra

ikram edilen bir tepsi baklava için

rüyaya yatmislar

en hayirli düsü gören

baklavayı yiyecekmis

öneriyi kabul edip

yatip uyumuslar

sabah olunca sofu:

ne düs gördünüz anlatin bakalim erenler..? demis

mevlevi sikkesini basina geçirerek:

hayirdir insallah

döne döne

göklere çiktim.. der

hoca da:

ben ise düsümde

cennet i alaya gittim.. der

bektasi ise:

ey erenler

ben de gece

baktim ki

biriniz göklerde uçuyor

digeriniz de cennette geziyor

artik

bunlar fani dünyaya dönmezler

diyerek

kalkıp baklavayi bi güzel yedim..! der

sen sayadur

ben tattim bile

sevgiler

tarihinde dogan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
baklava

mevlevi bektasi softa

yemekten sonra

ikram edilen bir tepsi baklava için

rüyaya yatmislar

en hayirli düsü gören

baklavayı yiyecekmis

öneriyi kabul edip

yatip uyumuslar

sabah olunca sofu:

ne düs gördünüz anlatin bakalim erenler..? demis

mevlevi sikkesini basina geçirerek:

hayirdir insallah

döne döne

göklere çiktim.. der

hoca da:

ben ise düsümde

cennet i alaya gittim.. der

bektasi ise:

ey erenler

ben de gece

baktim ki

biriniz göklerde uçuyor

digeriniz de cennette geziyor

artik

bunlar fani dünyaya dönmezler

diyerek

kalkıp baklavayi bi güzel yedim..! der

sen sayadur

ben tattim bile

sevgiler

allah senden razi olsun be kardesim...basliga baktim merak ettim ve okudum..ben simdi buna yorum yazimmi yazmayimmi diye dusundum....cunku o kadar sacma ve basit sekilde acele ile yazilmis bir hikayeki...hikayenin dedigi olsa turkiyede ateist kavrami olmazdi cunku cogunun ailesi musluman....hikayeye moralim bozulmusken senin hikaye beni neselendirdi...))))))

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...