Jump to content

Sükretmek

Recommended Posts

Müslümanlar gördükleri bir durumda hemen sükür etmenin geregine inanirlar, mesela yolda yürüken sakat bir insan görünce kendileri öyle olmadigi icin allaha sükrederler, yada sakat dogan bir bebege sahit olduklarinda, kendi cocuklarinin saglikli oldugu icin sükrederler.

Bu iki yüzlü bir yaklasim degil midir? Allahim hikmetinden sual olunmaz onu böyle yaptin ama iyiki beni bu kötü durumla karsilastirmadin dermis gibi. Bu nasil bir adalet anlayisidir ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müslümanlar gördükleri bir durumda hemen sükür etmenin geregine inanirlar, mesela yolda yürüken sakat bir insan görünce kendileri öyle olmadigi icin allaha sükrederler, yada sakat dogan bir bebege sahit olduklarinda, kendi cocuklarinin saglikli oldugu icin sükrederler.

Bu iki yüzlü bir yaklasim degil midir? Allahim hikmetinden sual olunmaz onu böyle yaptin ama iyiki beni bu kötü durumla karsilastirmadin dermis gibi. Bu nasil bir adalet anlayisidir ?

Neden iki yüzlü olsun?Sakat doğum adaletsizlik midir?

Sitelerde Paylaş
CN07 Annenden çok bahsetme onu asla küçümseme.Bence o harika biri.
haşa. annemi küçümsemem ki bana göre dünyanın en iyisidir o.

ama bazı şeyleri bana dayatması beni gerçekten sinir ediyor.

bugun bana aynen şunu söyledi "ben müslümanım babanda öyle sende müslüman olacaksın,senin dediklerin doğruysa bizim yaptıklarımız boş mu şimdi ? , dinsiz mi oldun ?"

bana kesinlikle bunu söylemiştir ve bende o an durumdan kurtulabilmek için evet dedim :)

ama birşeyleri öğrendikçe bunun pek mümkün olacağını sanmıyorum.

tarihinde CN07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
haşa. annemi küçümsemem ki bana göre dünyanın en iyisidir o.

ama bazı şeyleri bana dayatması beni gerçekten sinir ediyor.

bugun bana aynen şunu söyledi "ben müslümanım babanda öyle sende müslüman olacaksın,senin dediklerin doğruysa bizim yaptıklarımız boş mu şimdi ? , dinsiz mi oldun ?"

bana kesinlikle bunu söylemiştir ve bende o an durumdan kurtulabilmek için evet dedim :)

ama birşeyleri öğrendikçe bunun pek mümkün olacağını sanmıyorum.

Annene şunu sor inandıklarının doğru olduğunu nerden biliyorsun?Sizin yaptıklarınız gerçekten boş olabilir bunu kendine sormazsan de.

Sitelerde Paylaş

annem benden asla para istemez gururlu bi kadındır ama geçenlerde yüzsüz bi şekilde beni hacca gönder oğlum diyor. baktım da annem ameliyat parası bile olsa istemez ( ben zaten veririm) ama hac da pişkin oişkin istedi ve bana bakarak gülüyor da hayatında belkide ilk yaptı. ben de tamam dedim göndereyim.

Sitelerde Paylaş

Bu yazıyı okuyunca aklıma bir olay geldi. Eski zamanlarda bir Evliya varmış ve sürekli istiğfar edermiş, birgün kendisine sormuşlar niye sürekli tövbe ediyorsun da başka zikir yapmıyorsun.

Bakın anlatayım demiş:

Birgün bizim mahallede yangın çıkmıştı biz o sırada camideydik, birisi yangın var koşun demişti hepimiz koşup gitmiştik ve benim evin yanmadığını görünce ben içimden Elhamdulillah demiştim ve der demez pişman olmuştum ve 35 yıldır o Elhamdulillah'a tövbe ediyorum.

Sitelerde Paylaş

sora sora bir sey birakmadiniz artik sacma sapan seyileri sormaya basladilar...

Sitelerde Paylaş

Şükreder, çünkü kendisine allah tarafından ayrıcalık tanınmıştır. O özel biridir... :) Bu durumun adaletli olup olmadığı dincinin umrunda değildir. Tatmin olmuş bir egosu vardır artık. Dediğim gibi yüce allahın değerli kuludur O.

tarihinde Katil_peygamberler tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanların ''kötü durum''la karşılaşıp sınanmayı, Allah'ın kendisini daha çok sevdiğine yorduğunu zannediyordum...ilginç:)

Şükreder, çünkü kendisine allah tarafından ayrıcalık tanınmıştır. O özel biridir... :) Bu durumun adaletli olup olmadığı dincinin umrunda değildir. Tatmin olmuş bir egosu vardır artık. Dediğim gibi yüce allahın değerli kuludur O.

Bahsi geçen sağlıklı hayat hususu insanlık için bir ayrıcalıksa; Firavun Allah'ın çok değerli bir kuluymuş demekki:)

Aslında bırak şükretmeyi,o insanlara bakıp imrenmeleri lazım.Sonuçta allah onu öyle yarattıysa öbür taraftaki ödülü senden benden fazla olacak.Şükretmeyin,imrenin!

Bunu da yeni öğreniyorum ilginç:)Öbür taraftaki ödül sistemi sıralamasında en tepede ''sakat'' insanlar mı yer alıyormuş?!

Sitelerde Paylaş
Bunu da yeni öğreniyorum ilginç:)Öbür taraftaki ödül sistemi sıralamasında en tepede ''sakat'' insanlar mı yer alıyormuş?!

İşte insan hergün yeni şeyler öğreniyor.Ben onların yalancısıyım."En tepede" olmasalar da sağlıklı insanla aralarındaki adaletsizlik orada kapanacakmışmış..Artık şeker mi verir,başka şey mi verip avutur orada, bilemeyeceğim.

Sitelerde Paylaş
İşte insan hergün yeni şeyler öğreniyor.Ben onların yalancısıyım."En tepede" olmasalar da sağlıklı insanla aralarındaki adaletsizlik orada kapanacakmışmış..Artık şeker mi verir,başka şey mi verip avutur orada, bilemeyeceğim.

İyi de ''sağlığı yüzünden'' işlediği günahlarla cehennemi boylayanla, ''sağlıksız olduğu için'' aynı günahları zaten işleyemeyip cennete gidenler arasındaki

adaletsizliği nasıl giderecekmiş soramadın mı?Bu açıdan sakat olmamak da adaletsizlik olabilir yani:)

Neyin hayırlı-işe yarar olduğunu bilmiyoruzki ona şükredelim yada imrenelim dimi...

Sitelerde Paylaş

Evet dedigini çok iyi anliyorum çünkü çok tiksindigim bir yaklaşimdir bu. Aslinda daha geniş perspektifte insan en üstün varlik olarak tanimlanir ve insan oldugum için şükretmem soylenir ve bu da çok mantiksizdir; şoyle ki bahsedilen melekler tanriyi gorup ona sualsiz ibadet ederler ancak ben en üstün irk olarak dünyaya belirleyemecegim koşullarda geliyorum ve üstelik tüm sorunlarin üstüne tanriya inanip-inanmama konusunda şüpheye düşüyorum!!

Sitelerde Paylaş
Sükretmek iki yüzkülük degilde nedir, Televizyonda Afrikadaki ac cocuklari görüpte, Allahim sana sükürler olsun demek ne anlama gelir sizce ?

O kötü duruma düşmemek için metod geliştir ve o duruma düşenlere yardım et anlamına da gelebilir pekala.

Sitelerde Paylaş
İyi de ''sağlığı yüzünden'' işlediği günahlarla cehennemi boylayanla, ''sağlıksız olduğu için'' aynı günahları zaten işleyemeyip cennete gidenler arasındaki

adaletsizliği nasıl giderecekmiş soramadın mı?Bu açıdan sakat olmamak da adaletsizlik olabilir yani:)

Neyin hayırlı-işe yarar olduğunu bilmiyoruzki ona şükredelim yada imrenelim dimi...

Sakat olduğu için allaha isyan etme potansiyeli de daha yüksek ama.O yüzden sabredip,kendisine sığınana ödülünü veriyor işte.Daha adaletlisi mi var =P

Sitelerde Paylaş
Sakat olduğu için allaha isyan etme potansiyeli de daha yüksek ama.O yüzden sabredip,kendisine sığınana ödülünü veriyor işte.Daha adaletlisi mi var =P

Bu potansiyeli nasıl ölçüyorsun bilmiyorum da; benim anlatmaya çalıştığım ''sağlıksız olmanın sağlıklı olanlara kıyasla mutlak adaletsizlik barındırdığından, öte dünyada ödüllendirilmesi gerektiğinin'' saçmalık olduğu:)

Sitelerde Paylaş
Bu potansiyeli nasıl ölçüyorsun bilmiyorum da; benim anlatmaya çalıştığım ''sağlıksız olmanın sağlıklı olanlara kıyasla mutlak adaletsizlik barındırdığından, öte dünyada ödüllendirilmesi gerektiğinin'' saçmalık olduğu:)

Ölçümü "kafadan atma" metoduyla yaptım..Ben de mantıklı olduğunu söylemedim.Git,bunu söyleyenlerle konuş=)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...