Jump to content

Sükretmek

Recommended Posts

Aslında bırak şükretmeyi,o insanlara bakıp imrenmeleri lazım.Sonuçta allah onu öyle yarattıysa öbür taraftaki ödülü senden benden fazla olacak.Şükretmeyin,imrenin!

Bunu da yeni öğreniyorum ilginç:)Öbür taraftaki ödül sistemi sıralamasında en tepede ''sakat'' insanlar mı yer alıyormuş?!

İşte insan hergün yeni şeyler öğreniyor.Ben onların yalancısıyım."En tepede" olmasalar da sağlıklı insanla aralarındaki adaletsizlik orada kapanacakmışmış..Artık şeker mi verir,başka şey mi verip avutur orada, bilemeyeceğim.

İyi de ''sağlığı yüzünden'' işlediği günahlarla cehennemi boylayanla, ''sağlıksız olduğu için'' aynı günahları zaten işleyemeyip cennete gidenler arasındaki

adaletsizliği nasıl giderecekmiş soramadın mı?Bu açıdan sakat olmamak da adaletsizlik olabilir yani:)

Neyin hayırlı-işe yarar olduğunu bilmiyoruzki ona şükredelim yada imrenelim dimi...

Sakat olduğu için allaha isyan etme potansiyeli de daha yüksek ama.O yüzden sabredip,kendisine sığınana ödülünü veriyor işte.Daha adaletlisi mi var =P

Bu potansiyeli nasıl ölçüyorsun bilmiyorum da; benim anlatmaya çalıştığım ''sağlıksız olmanın sağlıklı olanlara kıyasla mutlak adaletsizlik barındırdığından, öte dünyada ödüllendirilmesi gerektiğinin'' saçmalık olduğu:)

Ölçümü "kafadan atma" metoduyla yaptım..Ben de mantıklı olduğunu söylemedim.Git,bunu söyleyenlerle konuş=)

Dikkat edersen mevzu ''kafandan attığın şahısların mantığıyla'' verdiğin cevaplar yüzünden uzuyor; ben aslında onlarla konuşuyorum yani üstüne alınma:)

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müslümanlar gördükleri bir durumda hemen sükür etmenin geregine inanirlar, mesela yolda yürüken sakat bir insan görünce kendileri öyle olmadigi icin allaha sükrederler, yada sakat dogan bir bebege sahit olduklarinda, kendi cocuklarinin saglikli oldugu icin sükrederler.

Bu iki yüzlü bir yaklasim degil midir? Allahim hikmetinden sual olunmaz onu böyle yaptin ama iyiki beni bu kötü durumla karsilastirmadin dermis gibi. Bu nasil bir adalet anlayisidir ?

Evet dedigini çok iyi anliyorum çünkü çok tiksindigim bir yaklaşimdir bu. Aslinda daha geniş perspektifte insan en üstün varlik olarak tanimlanir ve insan oldugum için şükretmem soylenir ve bu da çok mantiksizdir; şoyle ki bahsedilen melekler tanriyi gorup ona sualsiz ibadet ederler ancak ben en üstün irk olarak dünyaya belirleyemecegim koşullarda geliyorum ve üstelik tüm sorunlarin üstüne tanriya inanip-inanmama konusunda şüpheye düşüyorum!!

Sitelerde Paylaş

Annanem devamlı olarak müslüman bir ailede doğduğu için şükreder,arada "ya hristiyan bir ailede doğsaydık nasıl islamı bulacaktık,o yüzden hep şükretmeliyiz" falan der.İçinde bulunduğu çelişkiyi görmekten çok uzak bir insan tabi

Sitelerde Paylaş
Annanem devamlı olarak müslüman bir ailede doğduğu için şükreder,arada "ya hristiyan bir ailede doğsaydık nasıl islamı bulacaktık,o yüzden hep şükretmeliyiz" falan der.İçinde bulunduğu çelişkiyi görmekten çok uzak bir insan tabi

Herhalde hristiyan bir ailede doğsaydı müslüman bir ailede doğmadığı için şükrederdi.Tabi tüm müslümanlar için geçerli bu.

Sitelerde Paylaş

İçinde bulunduğu nimetin farkında olan büyük insan. Ellerinden öperim, ayaklarını yıkarım. Ona benim için dua etmesini söyler misin?

Sitelerde Paylaş
İçinde bulunduğu nimetin farkında olan büyük insan. Ellerinden öperim, ayaklarını yıkarım. Ona benim için dua etmesini söyler misin?

bre cahil yaratık,zaten kur'an nın kendisi söylemiyormu ''Hayır ve şer Allahtandır'' diye.Madem bu kötülüğü sana allah verdi niye bu sorunla mücadele etmen gereken yerde ''beterin beteri vardır allaha şükür'' deyip sıvışıyorsun.Kötülüğün kaynağı tanrı zaten böyle bir Tiran'a neden şükredilir.yalakalık değilmi bu.

Sitelerde Paylaş

Müslüman doğanların şükretmesi gerekiyor ise hristiyan doğanların en iyi ihtimalle sitem etmesi gerekir,yahudilere değinmek bile istemiyorum

Sitelerde Paylaş

Evt aynen ole her durumda sukredip sair gostermek gerekiyor cunku Allah kullarini istedigi sekilde imtihan eder. Kimini ac birakir kimini bolluk icinde birakir, kimini sakat, kimini kor v.b bu duruma karsilik ise insanin kendinden ii olana bakip Allahim beni neden boyle yaratmadin deyip isyan etmesi degil tam tersine kendinden kotu durumda olanlar bakip sukretmesi lazimdir.

Sonuc olarak demek gerekirse herkesin imtihan sekli farklidir. misal vermek gerekirse Allah 20 kilo kaldirabilecek kuluyla 100 kilo kaldirabilecek kuluna ayni agirliklari yuklemez. birine digerinden daha az yuk verir. Sonuc olarak adaletsiz olan bir durum yoktur. Tabi bu anlattiklarim inancli olanlar icin gecerli,inancsizlara ne anlatsak bos.

Sitelerde Paylaş
misal vermek gerekirse Allah 20 kilo kaldirabilecek kuluyla 100 kilo kaldirabilecek kuluna ayni agirliklari yuklemez. birine digerinden daha az yuk verir. Sonuc olarak adaletsiz olan bir durum yoktur. Tabi bu anlattiklarim inancli olanlar icin gecerli,inancsizlara ne anlatsak bos.

Bu kulların kaldırma kuvvetini belirleyen de allah değil mi yahu?

"Imm yaz kızım, bu 5 kilo kaldırabilsin,buna 5 kiloluk dert.Hayır,vazgeçtim,15kiloluk yük verin,daha iyi sınarız,bakalım sınırlarını zorlayacak mı,yoksa dayanamayıp intihar mı edecek,çok eğleniyorum çook,tanrı olmak ne güzel lan! "

Sitelerde Paylaş

teşekkür etmek çok güzel bir özelliktir...

çocuklarımıza ilk öğrettiğimiz şeylerden biridir...

size yapılan küçük büyük her iyiliğe teşekkür ediniz...

şükür etmek allaha teşekkür etmektir...

teşekkür ederim allahım...

seni çok seviyoruz alllahım...

Sitelerde Paylaş
Evt aynen ole her durumda sukredip sair gostermek gerekiyor cunku Allah kullarini istedigi sekilde imtihan eder. Kimini ac birakir kimini bolluk icinde birakir, kimini sakat, kimini kor v.b bu duruma karsilik ise insanin kendinden ii olana bakip Allahim beni neden boyle yaratmadin deyip isyan etmesi degil tam tersine kendinden kotu durumda olanlar bakip sukretmesi lazimdir.

Sonuc olarak demek gerekirse herkesin imtihan sekli farklidir. misal vermek gerekirse Allah 20 kilo kaldirabilecek kuluyla 100 kilo kaldirabilecek kuluna ayni agirliklari yuklemez. birine digerinden daha az yuk verir. Sonuc olarak adaletsiz olan bir durum yoktur. Tabi bu anlattiklarim inancli olanlar icin gecerli,inancsizlara ne anlatsak bos.

İslamın en temel amaçlarından biri zaten bu isyan olayını engellemektir. Fakir ama gururlu delikanlı modunda yaşamak müslümanlar için bir erdem gibi görünür. Fakir halk zenginler tarafından dinle uyutulur. Bu yüzden suudi kralı ve ailesi süper hatta hiper lüks içinde yaşarken cahil araplar halen ortaçağ olanaklarıyla yaşıyorlar.

Allah kimseye aynı yükü vermez haaa. Salla bakiimm. Sabancının oğlu da özürlü doğmuş, bizim mahalledeki işçi memetinde oğlu sakat doğmuş. Sabancı vermiş parayı oğluna en iyi ortamı sağlamış, memet ağa ise bırak tekerlekli sandalyeyi evine ekmeği zor getiriyor. Adalet bunun neresinde. Burada sınava tabi olan kim? O sakat çocukların günahı ne? Aaaa tabi sizin gibi körü körüne inanan biri olsaydım bunları sormayacaktım. Neden? Çünkü inandığım zaman düşünmeme gerek kalmayacaktı. Nasıl olsa bu konuda da bir ulema bizim yerimize düşünmüş olacaktı.

Sitelerde Paylaş
teşekkür ederim allahım...

Allahın hangi iyiliğine teşekkürdü bu?Yaratmasına mı?

Önce bi anne-babanızdan başlayın bence.Ona sıra zor gelir=)

Zaten teşekkürlük bişey de yok.Onlar için bir zevkti bu.(Şöyle 5 dakkalık bir zevk) Ama size bakıp,büyüttükleri için teşekkür edin tabi.O emek ister.

Sitelerde Paylaş
bre cahil yaratık,zaten kur'an nın kendisi söylemiyormu ''Hayır ve şer Allahtandır'' diye.Madem bu kötülüğü sana allah verdi niye bu sorunla mücadele etmen gereken yerde ''beterin beteri vardır allaha şükür'' deyip sıvışıyorsun.Kötülüğün kaynağı tanrı zaten böyle bir Tiran'a neden şükredilir.yalakalık değilmi bu.

Hayır ve Şerrin Allahtan olması onun dilemesi ile her ikisinin de mevcut oluşudur....Yoksa şerri o yaptı anlamında değildir..

Bütün var edilenler içinde ne iyilik,güzellik varsa Allahtan,ne gibi kötülük,yanlışlık,şer..vs.varsa o da insandandır....

asıl cahillik de budur

Sitelerde Paylaş
İslamın en temel amaçlarından biri zaten bu isyan olayını engellemektir. Fakir ama gururlu delikanlı modunda yaşamak müslümanlar için bir erdem gibi görünür. Fakir halk zenginler tarafından dinle uyutulur. Bu yüzden suudi kralı ve ailesi süper hatta hiper lüks içinde yaşarken cahil araplar halen ortaçağ olanaklarıyla yaşıyorlar.

Allah kimseye aynı yükü vermez haaa. Salla bakiimm. Sabancının oğlu da özürlü doğmuş, bizim mahalledeki işçi memetinde oğlu sakat doğmuş. Sabancı vermiş parayı oğluna en iyi ortamı sağlamış, memet ağa ise bırak tekerlekli sandalyeyi evine ekmeği zor getiriyor. Adalet bunun neresinde. Burada sınava tabi olan kim? O sakat çocukların günahı ne? Aaaa tabi sizin gibi körü körüne inanan biri olsaydım bunları sormayacaktım. Neden? Çünkü inandığım zaman düşünmeme gerek kalmayacaktı. Nasıl olsa bu konuda da bir ulema bizim yerimize düşünmüş olacaktı.

Sevgili sahozgur,

Senin dediğin duruma kuran tek ayetle cevap veriyor, aslında sadece bu ayet yeryüzünde istenildiği gibi her alanda uygulansa idi inan burada bunları konuşuyor olmamız mümkün bile değildi.

Bakın ayet aşağıda, hep beraber okuyalım ve düşünelim, bizden beklenen ve yapılması istenen nedir?

Sevgiler...

BAKARA/219

Ali Bulaç 219- Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: 'Onlarda hem büyük günah, hem insanlar için (bazı) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından daha büyüktür.' Ve sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: 'İhtiyaçtan artakalanı.' Böylece Allah, size ayetlerini açıklar; umulur ki düşünürsünüz;

Diyanet Vakfı 2l9. Sana, şarap ve kumar hakkında soru sorarlar. De ki: Her ikisinde de büyük bir günah ve insanlar için bir takım faydalar vardır. Ancak her ikisinin de günahı faydasından daha büyüktür. Yine sana iyilik yolunda ne harcayacaklarını sorarlar. "İhtiyaç fazlasını" de. Allah size âyetleri böyle açıklar ki düşünesiniz.

Edip Yüksel 2:219 Sana sarhoş edicilerden ve kumardan sorarlar: "O ikisinde büyük bir günah ve insanlar için yararlar var; ancak günahları yararlarından daha büyüktür," de.50 Ayrıca, sadaka olarak neyi vereceklerini senden sorarlar: "Gönülden bağışlananı," de. ALLAH ayetlerini işte böyle açıklıyor ki düşünesiniz…

Elmalılı Hamdi Yazır 219-Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah ve insanlara bazı yararlar vardır. Ancak günahları yararlarından daha büyüktür." Yine sana neyi başkalarına vereceklerini soruyorlar. De ki: "Sizi sıkmayanını." Allah, düşünesiniz diye, ayetlerini size böylece açıklıyor.

Süleyman Ateş 219. Sana şaraptan ve kumardan soruyorlar. De ki; "O ikisinde büyük günah ve insanlara bazı yararlar vardır. Fakat onların günahı yararından büyüktür." Ve sana Allah yolunda ne vereceklerini soruyorlar. De ki; "Af (yani ihtiyaçlarınızdan fazlasını veya helal ve güzel olan şeyleri verin!)" Allah size ayetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz:

Yaşar Nuri Öztürk 219 Sana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür." Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.

Sitelerde Paylaş

Sabancının hesp günündeki soruları ile, sizin mahalledeki işçi memetin sorularının aynı olacağını mı düşünüyorsun sen ???

Sabancı bu dünyada sltanat sürer,işci memet sabreder ve kulluk ederse ebedi alemde.Asıl Adalet budur,bundan güzel adalet mi olur?

Burada sınava tabi olan hem sakat olan,hem de anne babası ve yakınları.. O sakat çocukların günahı ile sakatlıklarının ilgisi yok..Eksikliklerinden binlerce kat fazlasını mükafat olarak alacaklar ebedi alemde asıl adaletin gereği olarak.

Körü körüne inandığını söylediğin insanların gözüyle bir bakabilseydin dünyaya ve etrafına hayatından alacağın lezzeti tarif edemezdim...Hayat hayat olacaktı...Umarım o lezzeti birgün tadarsın....

Asıl inandığım zaman düşünmen gerekecek...Şimdiki düşündüğünü sandığın şeyler düşünce değil,şeytanın üflemeleridir,söylediklerin de onun söylettikleri...Birgün sen olursan gerçek düşünmeyi öğrenecek ve düşündüğün için çok mutlu olacak,çooook lezzet alacaksın....

Allah ulemalara değil,insanlara kitabında devamlı olarak,DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ,AKLETMEZMİSİNİZ,HİÇ DÜŞÜNMÜYORSUNUZ,CAHİLLERDEN OLMAYIN,KARANLIKTA KALMAYIN,AYDINLANIN diye defalrca defalarca uyarıyor..

Sevgiler..

Sitelerde Paylaş
Burada sınava tabi olan hem sakat olan,hem de anne babası ve yakınları.. O sakat çocukların günahı ile sakatlıklarının ilgisi yok..Eksikliklerinden binlerce kat fazlasını mükafat olarak alacaklar ebedi alemde asıl adaletin gereği olarak.

Mesela ne gibi bir ödül?Kör doğduysa ,orada 5 göz birden mi verecek?

Sitelerde Paylaş
Burada sınava tabi olan hem sakat olan,hem de anne babası ve yakınları.. O sakat çocukların günahı ile sakatlıklarının ilgisi yok..Eksikliklerinden binlerce kat fazlasını mükafat olarak alacaklar ebedi alemde asıl adaletin gereği olarak

1.) Kasıtlı olarak akraba evliliği yaparak sakat çocuk meydana getirsek sınavda +bonus kazansak olur mu ?

2.) Eksik yaratıldı diye binlerce kat fazla mükafatlandırılması haksızlık değil mi? Ben mi dedim beni sağlam, onu eksik yarat sonra ona ahirette sonsuza kadar kat be kat mükafatlandır diye.

Not. Sakın sen bu dünyada normal yaşadın falan gibi argümanle gelme. Ebedi olan sonsuz bir yaşam için binlerce kat ödüllendirmek, dünya daki sağlık ile kıyaslanamaz bile.

Sitelerde Paylaş

cennette körler,dünyada gözü kör olmayanlardan daha fazla şeyler görürler,hatta dünyada gözü gören diğer cennet ehli insanlara rehberlik ederler,malumdur ki rehberler sizden daha fazla şeyler bilirler...

Sitelerde Paylaş

Hayır...

Mesela körse, öbür tarafta bizim gene önümüzde gözümüz varsa onun arkasında da olucak.

İktidarsızsa

Öbür tarafda metrelerce penisi olacak hemde n+1 tane..

Bacakları yoksa

Öbür tarafta süperman gibi olacak yada isterse, örümcek gibi 6-8 bacaklı olabilir...

Allah'ın kudreti sonsuzdur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...