Jump to content

Sükretmek

Recommended Posts

• İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

gunah ne mi alaka insanin Allah in verdigi cana kiymasi gunah degil mi saniyosun sen. Insana yasaklanan ama nefsine dayanamayip islediig bi gunahla intihar arasinda hic bir fark yok. yani sonucta belli bazi durumlari kaldiramama var.

Bu dunyada her bir insan icin ayri ayri ayet inmesine gerek yok. Allahin ayetleri ortada ve herkesi kapsiyor.

Ben kullarima dunyada hic bir sey vaadetmiyorum diyor. Sabredenler murada erecekir diyor. buda herkesi kapsiyor.

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz.

Sabredenleri müjdele. Bakara suresi 155

Onlar; başlarına bir musibet gelince, ?Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah?a aidiz ve şüphesiz O?na

döneceğiz? derler. Bakara 156

İşte Rableri katından rahmet ve merhamet onlaradır. Doğru yola ulaştırılmış olanlar da işte bunlardır. Bakara 157

isste bizim dusturumuz.

Of poff.Çok alakasız yazıyorsun.3.kez aynı şeyi tekrarlatıyorsun.Diyorum ki;insanlara madem kaldırabilecekleri kadar yük veriliyor.Neden intihar gibi hiç de kolay olmayan bir yolu seçiyorlar?(Ötenaziyi de sormuştum)

Sen kalkmış intihar günahtır diyorsun.Anlıyor musun okuduğunu?

Sitelerde Paylaş
Of poff.Çok alakasız yazıyorsun.3.kez aynı şeyi tekrarlatıyorsun.Diyorum ki;insanlara madem kaldırabilecekleri kadar yük veriliyor.Neden intihar gibi hiç de kolay olmayan bir yolu seçiyorlar?(Ötenaziyi de sormuştum)

Sen kalkmış intihar günahtır diyorsun.Anlıyor musun okuduğunu?

3. kez diyorsam ve sende hala anlamiyosan yapacak bir sey yok. bir insanin yapabilecegi bir seyi gayret edip yapmasi ayri gayret etmeyip yapmamasi ayri. bu da senin sorunun en basitinden cevabi hala anlamadiysan yapacak bir sey yok. Sen nebiliyosun intihardan baska bi cozum olmadigini intihar eden icin.

Sitelerde Paylaş
3. kez diyorsam ve sende hala anlamiyosan yapacak bir sey yok. bir insanin yapabilecegi bir seyi gayret edip yapmasi ayri gayret etmeyip yapmamasi ayri. bu da senin sorunun en basitinden cevabi hala anlamadiysan yapacak bir sey yok. Sen nebiliyosun intihardan baska bi cozum olmadigini intihar eden icin.

İntihar başta doğanın kanunlarına aykırıdır.Her canlı hayatta kalma içgüdüsüyle doğar.Bir insan intihara yöneliyorsa bu gayret etmeyip kolayı seçtiğinden değil ağır psikolojik bunalımda olduğundandır.İntihar sağlıklı bir bireyin gerçekleştireceği bir eylem değildir.Bu yüzden intihar günahmış demek bile aslında kendi içinde bir paradoks.

Sitelerde Paylaş
İntihar başta doğanın kanunlarına aykırıdır.Her canlı hayatta kalma içgüdüsüyle doğar.Bir insan intihara yöneliyorsa bu gayret etmeyip kolayı seçtiğinden değil ağır psikolojik bunalımda olduğundandır.İntihar sağlıklı bir bireyin gerçekleştireceği bir eylem değildir.Bu yüzden intihar günahmış demek bile aslında kendi içinde bir paradoks.

evet intihar gunahtir. bu isin paradoksu falan yok.

Sitelerde Paylaş

kuran intihar etmek gunah degildir dese o zamanda ateist kardesler ya nasil olmaz madem insan iradesi oldugu icin cezalandirilacak elbette gunah olmali derdi...ateistler özgur dusunemez kuran ne derse tersini deme zorunlulugu hissediyorlar...senin dedigin gibi ise bunalima giren herkes intihar etsin...bu dunya dogumdan ölume kadar hep sikinti,keder ve derttir...rahatlik yok bu dunyada...basim belada hadi intihar edeyim..akli basinda olan herkse yaptigindan sorumludur...deliler haric...

Sitelerde Paylaş
kuran intihar etmek gunah degildir dese o zamanda ateist kardesler ya nasil olmaz madem insan iradesi oldugu icin cezalandirilacak elbette gunah olmali derdi...ateistler özgur dusunemez kuran ne derse tersini deme zorunlulugu hissediyorlar...senin dedigin gibi ise bunalima giren herkes intihar etsin...bu dunya dogumdan ölume kadar hep sikinti,keder ve derttir...rahatlik yok bu dunyada...basim belada hadi intihar edeyim..akli basinda olan herkse yaptigindan sorumludur...deliler haric...

Demek istediğim o değil bal gibi anladınız.Günah olan şeylere bakalım, bir insan sorununu başka türlü günah işleyerek de giderebilir.Paraya ihtiyacı varsa gasp yapar,dükkan soyar vesaire.İntihar etmek,intihar eden kişinin gözüne bir çözüm olarak görünmez.Yaşamanın çok acı verici olduğunu ve asla mutlu olamayacağını düşünür.Hiçbirşeyin onun derdine çare olamayacağından emindir ve bu yüzden intihar etmeye karar verir.Yani ciddi psikolojik sorunları olmayan bir kişi sorunlarını herhangi bir yolla,günah işleyerek veya işlemeyerek çözebilir.İntihar etme fikriyse ağır depresyon süreci sonunda oluşur.Ve bu psikoterapiyle çözülebilir.Yani sen nasıl bir insana kanser olup ölmenin günah olduğunu söyleyemezsen,intihar etmenin de günah olduğunu söyleyemezsin,sağlıklı çalışan bir beyin intiharı kesinlikle bir çözüm ya da alternatif olarak algılamaz.Sen veya bir tanıdığın bu süreci yaşamadıysa tabi ki buna gülüp geçebilirsin.Şöyle de düşünebilirsin,''depresyon tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır''.Sen herhangi bir hastalığın sonucundaki ölüme ne kadar günah diyebilirsen buna da o kadar diyebilirsin.

Sitelerde Paylaş
Demek istediğim o değil bal gibi anladınız.Günah olan şeylere bakalım, bir insan sorununu başka türlü günah işleyerek de giderebilir.Paraya ihtiyacı varsa gasp yapar,dükkan soyar vesaire.İntihar etmek,intihar eden kişinin gözüne bir çözüm olarak görünmez.Yaşamanın çok acı verici olduğunu ve asla mutlu olamayacağını düşünür.Hiçbirşeyin onun derdine çare olamayacağından emindir ve bu yüzden intihar etmeye karar verir.Yani ciddi psikolojik sorunları olmayan bir kişi sorunlarını herhangi bir yolla,günah işleyerek veya işlemeyerek çözebilir.İntihar etme fikriyse ağır depresyon süreci sonunda oluşur.Ve bu psikoterapiyle çözülebilir.Yani sen nasıl bir insana kanser olup ölmenin günah olduğunu söyleyemezsen,intihar etmenin de günah olduğunu söyleyemezsin,sağlıklı çalışan bir beyin intiharı kesinlikle bir çözüm ya da alternatif olarak algılamaz.Sen veya bir tanıdığın bu süreci yaşamadıysa tabi ki buna gülüp geçebilirsin.Şöyle de düşünebilirsin,''depresyon tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır''.Sen herhangi bir hastalığın sonucundaki ölüme ne kadar günah diyebilirsen buna da o kadar diyebilirsin.

seni anlamaya calisiyorum ve anliyorum ama kanser olmak bir tercih degil intihar etmekse bir tercihtir...mutlaka ekonomik yada psikolojik sorunlar insani intihara surukler ama intihar eden kacip kurtulmayi arkasinda kalanlara ise unutamiyacaklari bir aci birakir..bu dunyada rahat yok dertler her zaman var

Sitelerde Paylaş

Sen intiharı,ah ulan ayağıma diken battı,çıkarmak yerine ben bi intihar edeyim,gibi birşey sanıyorsun heralde=)

Hergün acıdan kıvranıp,ötenazisini isteyen bir hastaya, sen gayret etmiyorsun,suç sende diyebilir misin mesela?Herşey kendi elinde mi insanın?

Ayrıca allaha inanıp,intiharın günah olduğuna da inanıp,buna rağmen intihar eden müslünmanlar yok mu?Bu nasıl adaletli yük dağıtımıymış ki,yanacağına inandığı halde bir insanı bunu yapmaya itiyor?

Sitelerde Paylaş
Diyorum ki;insanlara madem kaldırabilecekleri kadar yük veriliyor.Neden intihar gibi hiç de kolay olmayan bir yolu seçiyorlar?

insanın bir yükü kaldırabilecek olması kaldırmasını gerektirmez.

intihar kişinin kendi özgür eylemidir.

sorumluluklardan kaçış dostlarına sevenlerine bir darbe vurmaktır.

intihar ihanettir.

dostlara sevenlere.

ben böyle düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
Sen intiharı,ah ulan ayağıma diken battı,çıkarmak yerine ben bi intihar edeyim,gibi birşey sanıyorsun heralde=)

Hergün acıdan kıvranıp,ötenazisini isteyen bir hastaya, sen gayret etmiyorsun,suç sende diyebilir misin mesela?Herşey kendi elinde mi insanın?

Ayrıca allaha inanıp,intiharın günah olduğuna da inanıp,buna rağmen intihar eden müslünmanlar yok mu?Bu nasıl adaletli yük dağıtımıymış ki,yanacağına inandığı halde bir insanı bunu yapmaya itiyor?

Muslumanlar gunah islemez mi saniyorsun sen. Ne alaka simdi intihari herkes edebilir neticesini bile bile. Benim dedigimin senin cikardigin sonucla bir alakasi yok. Ateist biri olupte yok olacagini bildigi halde intihar edebiliyosa muslumanda yanacagini bile bile intihar edebilir.

Otenazide gunahtir Allah verdigi cani ancak kendi iradesiyle alir kulun buna mudahale etmesi gunahtir. Ayrica hastalikarda da muslumanlar icin ibadet vardir tabii anlayana. Hastaliklarda kul aczini anlar Allaha yonelir, belki o hastalik suresince cektigi sikintilar bir kisim gunahlarina kefaret olur. Biz buna inaniyoruz. Tabi size mantiksiz gelecek her zmanki gibi. Cunku sizin mantik anlayisiniz biraqz farkli calisiyor.

Sitelerde Paylaş
Muslumanlar gunah islemez mi saniyorsun sen. Ne alaka simdi intihari herkes edebilir neticesini bile bile. Benim dedigimin senin cikardigin sonucla bir alakasi yok. Ateist biri olupte yok olacagini bildigi halde intihar edebiliyosa muslumanda yanacagini bile bile intihar edebilir.

Ben intihar edebilir mi diye sormadım.Konudan çok sapıyorsun.Benim kaç mesajdır bunları yazmamdaki asıl amaç,allahın her kuluna kaldırabileceği yükü verdiği yalanının aynı zamanda ne kadar saçma olduğunu göstermekti.Dönüp dolaşıp günaha geliyorsun.Sonucunda sonsuza kadar yanacağına emin olduğu halde,bir insan neden intihar eder?Hem de yükü kaldırabilecek gücü varmış madem.

Sitelerde Paylaş
Ben intihar edebilir mi diye sormadım.Konudan çok sapıyorsun.Benim kaç mesajdır bunları yazmamdaki asıl amaç,allahın her kuluna kaldırabileceği yükü verdiği yalanının aynı zamanda ne kadar saçma olduğunu göstermekti.Dönüp dolaşıp günaha geliyorsun.Sonucunda sonsuza kadar yanacağına emin olduğu halde,bir insan neden intihar eder?Hem de yükü kaldırabilecek gücü varmış madem.

ebe kardesim sen bana diyosunda ben ne diyorum sana. Hep ayni seyleri tekrarlattiriyosun bana ayni sorulari sorarak. intihar eden kisi anlayamaz bu kadari bana fazla deyip intihar edemez. Cunku o an icin belki alternatiflere bakmamistir. Velhasilikelam demek istedigim kisi kendine yuklenen yukun kendisi icin agir oldugunu zannedebilir ama aslinda dedildir. Cunku Allah oyle demektedir. Kimsede bunun aksini ispatlayamaz... Hee ozamn nasil olacak nasil anlicaz dersen onuda oldukten sonra anlayacaksin zaten. bEN sunuda yapabilir msiim diye ama iste.. ozamnda is isten gecmis olacak. Onun icin burada biraz inanmakta gerekiyor. zaten dinin temeli bu her seyi gozle gormeye gerek yok birazda kalp gozunu kullanacaksinki olsun.

tarihinde anonim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ben yükten falan anlamam, bildiğim tek birşey varsa, oda her insanın ifa edeceği kulluk görevine uygun özelliklerle donatıldığı ve özelliklerininde ne bir fazla ne de bir eksik olduğu. Sanırım yükten kasıt bu olsa gerek.

İntihar eden bir insan MUTLAK cehennemliktir ve bu da kesin bir İSLAMİ kaidedir. Bu kişi cehennem için yaratılmıştır ve onun ruhsal ve düşünsel özellikleri ile olayların gidişatı intihar etmesini gerektirecek şekilde oluşmuştur.

Allah'ınız belanızı versin.Bu sapık fikirlerinizden iğreniyorum.Mutlak cehennemlikmiş zaten cehennem için yaratılmış.

Cevap ver , cevap ver .. bir yakının bu eylemi yapsa yine aynı şeyleri düşünecek misin ?

Alah'ınız yaşamdan tad alamaycak derecede ezmemiş mi o insanı, üstüne bir de cehenneme mi atıyormuş hayal kahramanınız ?

tarihinde aslan15 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah'ınız belanızı versin.Bu sapık fikirlerinizden iğreniyorum.Mutlak cehennemlikmiş zaten cehennem için yaratılmış.

Cevap ver , cevap ver .. bir yakının bu eylemi yapsa yine aynı şeyleri düşünecek misin ?

Alah'ınız yaşamdan tad alamaycak derecede ezmemiş mi o insanı, üstüne bir de cehenneme mi atıyormuş hayal kahramanınız ?

adam hem öyle yaratılmış diyor,

hem de adama cehennem reva oluyor.

akıllarını peynir ekmekle yemişler.

Bu kişi cehennem için yaratılmıştır ve onun ruhsal ve düşünsel özellikleri ile olayların gidişatı intihar etmesini gerektirecek şekilde oluşmuştur.
Sitelerde Paylaş
Müslümanlar gördükleri bir durumda hemen sükür etmenin geregine inanirlar, mesela yolda yürüken sakat bir insan görünce kendileri öyle olmadigi icin allaha sükrederler, yada sakat dogan bir bebege sahit olduklarinda, kendi cocuklarinin saglikli oldugu icin sükrederler.

Bu iki yüzlü bir yaklasim degil midir? Allahim hikmetinden sual olunmaz onu böyle yaptin ama iyiki beni bu kötü durumla karsilastirmadin dermis gibi. Bu nasil bir adalet anlayisidir ?

'Allah'ın hikmetinden sual olunmaz' iğrenç sloganı ancak bu kadar iğrenç bir biçimde dillendirilebilir. Ve Allah'ı protesto edenler tarafından dile getirilmesi de dikkate değerdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...