Jump to content

KEMALİZM Nedir?

Recommended Posts

Z_alim, Atatürk zaten milliyetçidir.

Fakat faşist demen nesnel değil duygusal bir tepki olur!

Yaptığın çalışmada bir sıkıntı yok.

Hatta resimler için teşekkür ederim!

Saygılar

nektar, ben duygusal hic bir tepki vermemeye calisirim her zaman icin, tum iletimlerime bakarsaniz sizde görursunuz..

ben mustafa kemal e duysal tepkiden degil, öyle oldugu icin fasist dedim.. bunu neye dayanarak söyledigimide yukarida belirtmistim.. gerekirse daha acik ve uzunca yazarim..

daha uzun bir calismam mevcuttu aslinda, ama pc ye format attigimda belgeleri C surucusunde unuttugum icin silindi.. bende ezberimde olanlari internetten arayip ekledim..

Elinizdeki materyalleri biraz geliştirin. Temcit pilavını alıp ısıtıyorsunuz. Kendi söylediğinhiz yalanlara kendiniz inanıyorsunuz. Yav diyalektiğe bu kadar aykırı olmak zorunda değilsiniz. Geliştiriniz kendinizi biraz...

saygılarımla

hallac, bu söz banamiydi..?

saygilar..

tarihinde Z_alim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 232
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sayın Elvis, öyle bir yorum yapktınızki, bakış açınızın muhteşemliği karşısında küçük dilimi yuttum, elim ayağım adolaştı ne yazacağıma karar veremedim... Elinizdeki materyalleri biraz geliştirin. Temcit pilavını alıp ısıtıyorsunuz. Kendi söylediğinhiz yalanlara kendiniz inanıyorsunuz. Yav diyalektiğe bu kadar aykırı olmak zorunda değilsiniz. Geliştiriniz kendinizi biraz...

saygılarımla

diyarbakırdaki pkk mintinginden fotoğraflar.

78875413ys4.jpg

73051645qm5.jpg

Bunlar kim? terörist, pkklı. Hangi dine mensuplar islam bunlar hem komünist hemde islamcı. Materyalistler tabikide ateisttir ama bunların materyalizmi karl marks ınki gibi değil. kendilerince yorumladıkları şekilde komünizm+islam. komünistlerde Türk düşmanı olmaktadırlar. Atatürkde komünizmin Türklüğe düşman bir ideoloji olduğunu söyler. Atatürk ne komünist nede faşisttir. O Türk milliyetçisidir.

Sitelerde Paylaş
diyarbakırdaki pkk mintinginden fotoğraflar.

Bunlar kim? terörist, pkklı. Hangi dine mensuplar islam bunlar hem komünist hemde islamcı. Materyalistler tabikide ateisttir ama bunların materyalizmi karl marks ınki gibi değil. kendilerince yorumladıkları şekilde komünizm+islam. komünistlerde Türk düşmanı olmaktadırlar. Atatürkde komünizmin Türklüğe düşman bir ideoloji olduğunu söyler. Atatürk ne komünist nede faşisttir. O Türk milliyetçisidir.

astığınız fotoya bakın ondan sonra yorum yapınr. o grubun içinde kim komünist.. Yav çevrenize bakın, çevrenizi algılamaya çalışın. Kargadan başka da kuş var.. ömrünüzü bir kargayla sonlandıracaksınız... Ama tüm bilgisizliğinize rağmen, ahkam kesmeyi de ihmal etmeyeceksiniz. Sanki Marx'ı çok okumuş gibi bir edayla hardekmet edeceksiniz, sanki Atatürk'ü çok iyi biliyormuyşsunuz gibi konuşacaksınız...

saygılarımla

tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sayın zalim şimdi islamcı- komünist dayanışması içerisindeyken size niye laf atayım :)

saygılarımla

EDİT: Yav sayın zalim, o alıntıda kime yanıt verdiğimi yazmışım zaten...

Sitelerde Paylaş
astığınız fotoya bakın ondan sonra yorum yapınr. o grubun içinde kim komünist.. Yav çevrenize bakın, çevrenizi algılamaya çalışın. Kargadan başka da kuş var.. ömrünüzü bir kargayla sonlandıracaksınız... Ama tüm bilgisizliğinize rağmen, ahkam kesmeyi de ihmal etmeyeceksiniz. Sanki Marx'ı çok okumuş gibi bir edayla hardekmet edeceksiniz, sanki Atatürk'ü çok iyi biliyormuyşsunuz gibi konuşacaksınız...

saygılarımla

Pkk biz komünistiz demiyorlar mı? Ben mi yanlış anlıyorum. Forumda üye bulunan komünist pkklılar var, isimleri bile komünist. Amacınız kargaşa yaratmak mı? Ben gördüğüm okuduğum şeyleri yazıyorum. Dediklerimin hiçbirini uydurmadım.

Sitelerde Paylaş
Pkk biz komünistiz demiyorlar mı? Ben mi yanlış anlıyorum. Forumda üye bulunan komünist pkklılar var, isimleri bile komünist. Amacınız kargaşa yaratmak mı? Ben gördüğüm okuduğum şeyleri yazıyorum. Dediklerimin hiçbirini uydurmadım.
Bu konu defelarca tartışıldı. PKK'nin komünistlikle alakası olmadığı o kadar söylendi halbuki... Kİ burada konu Kemalizm derdiniz PKK'nin komünistliği ise onu ayrı bir başlıkta dile getirirsinz yanıt vermek isteyen yanıtlar

Bildigimizi zannetmemiz ögrenmemizin en büyük düşmanıdır. DR.C.BERNARD

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
sayın zalim şimdi islamcı- komünist dayanışması içerisindeyken size niye laf atayım :)

saygılarımla

EDİT: Yav sayın zalim, o alıntıda kime yanıt verdiğimi yazmışım zaten...

kusura kalma hallac yavs, isin ve gecenin yorgunlugu beni o bicim bir hale getirmiski, cogu yaziyi anlamakta zorlaniyorum..

hem emekci adamin halinden anlarsin sen.. : ))

ayrica islamcilara cok laf gelirde, komunistlere fazla gelcegini zannetmiyorum, baksana ezkamo bile komunist devrimcilere sarilmis.. : ))

yakinda tum forum ahalisi ile Proleter devrim gerceklestirmeseniz iyidir.. : )

Sitelerde Paylaş

Ya çok kötü niyetlisiniz ya da bilinçsizsiniz..

Atatürk'e faşist diyebilecek tiynet ve zihniyette bir insan için ancak bu söylenebilir.

Bunu söyleyen ya azılı bir şeriat yanlısı yobazdır, ya da ırkçı-ayrılıkçı- bölücü zihniyetler içinde bir sapkın.

Objektif bakan, araştırıp, inceleyen ve bağnaz, saplantılı olmayan bir insan kesinlikle Atatürk'e faşist de demez, komünist de.

Bugüne dek Atatürk'e komünist denildiğini binlerce kez duydum. Çocukluğumdan beri ya ülkücülerden ya da gericilerden.

Ama faşisti 70'li yılların en keskin sol örgütleri dahi demiyordu. Ne zaman pkk terörü çıktı ve ibda-c, hizbullah gibi şeriatçi terör örgütleri pkk ile paslaşmaya başladı, Atatürk hakkında da bu ithamlar oluştu.

"Yurtta Barış! Dünyada Barış!" ı şiar edinen bir önder asla faşist olamaz.

Bakın Atatürk ne diyor:

Biz büyük savaşlar görmüş, büyük bir milletiz.. Ama savaşçı değil, barışçı felsefeyi benimsemiş bir milletiz. ... Kendimizi dünyadan soyutlayamayız. Dünya nimetlerinin emperyalist ülkeler tarafından zaman zaman pervasızca paylaşıldığını ve bu paylaşma esnasında gelişmemiş ülkelerin tarihten silindiğini hafızalardan silmek kadar gaflet olamaz. Dünyanın bugünkü durumu hiç de parlak görünmüyor. Her ülke, gençliğini bir başka ideolojiye sahip olarak yetiştirme gayreti içinde. İtalya faşizm ideolojisine dört elle sarılmış. Bu ülkenin diktatörü olan Mussolini ülkesinin sekiz milyon faşist gencinin süngüsü üzerinde yaşadığını haykırıp duruyor... Almanya'da Hitler'in yaratarak geliştirmekte olduğu Nazilik de faşizmin bir başka, bir büyük tehkileli benzeridir. Hitler bir ırkçıdır. Dikkat buyurunuz, milliyetçi demiyorum, ırkçıdır diyorum. Alman ırkını en üstün ırk olarak gören bir mecnundur. Tekmil Alman gençliğini peşine takmış, onlara bu ideali aşılamıştır. Moskova'da oynanan oyun ise bir başka türlüdür. Stalin yalnız kendi gençliğine değil, dünya gençliğine komünistlik ideolojisini aşılamaya çalışıyor. Komünistlik propagandasının, fukarası ve cahili çok ülkelerde ne kolay taraftar topladığı ise ortada bir gerçektir." (Atatürk'ün İzinde Bir Ömür Böyle Geçti, Sabiha Gökçen, s.155)

"... Hayır. Ne komünizm ne de faşizm... Bu iki ideoloji de memleketimizin, ulusumuzun gerçeklerine karakterine asla uymaz. Şunu da hemen ilave edeyim ki, ne faşizmin ne de Nazizm'in sonu yoktur." (Atatürk'ün İzinde Bir Ömür Böyle Geçti, Sabiha Gökçen, s.159)

Sitelerde Paylaş
Asya'nın ortasında Oğuz oğulları,

Avrupa' nın Alpler' inde Oğuz torunları,

Doğudan çıkan biz, batıda yine biz;

Nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz.

Hep insanlar kendini bilseler,

Bilinir o zaman ki hep biriz.

Türk sadece bir milletin adı değil

Türk bütün adamların birliğidir.

Cok guzel bir siir. Evet bizler Ata´nin yolundan giden Ataturkcu bozkurtlariz. Anadolu, Kafkasya ve Balkan kulturlerinden ne kadar etkilensek de kulturumuzun buyuk bir kismi Turk-Oguz kulturudur. Kokenlerimiz Turk, Cerkez, Kurt veya ne olursa olsun, milletimizin buyuk bir cogunlugu Turkce konusup Turk-Oguz kulturunu yasatir.

Bu yuzden, tipki Ataturk´e sahip ciktigimiz gibi, diger Turk kaganlarina da sahip cikariz. Ataturk´un yolundan giden Ataturkcu bozkurtlar olmamiz, bizlerin irkci, kafatasci olmamiz anlamina gelmez. Bizler elbette Ataturk´un ilkelerinden biri olan milliyetcilik ilkesini, irkcilarin eline birakacak degiliz.

Peki bizler gibi olmayip da Turk-Oguz kulturunu yasamak istemeyenler ne olacak? Ya da Turk devletinin uyguladigi asimilasyon politikalarina karsi cikanlar ne yapacak? Kendi kulturlerini yasatmak icin caba gosterecekler, isterlerse onlara sunulan Turk kulturunun bir uyesi olma sansini kabul etmeyecekler, ancak bu isi silahli mucadele, uyusturucu ticareti, insan kacakciligi, orman yakma, turist oldurme, sivil alanlari bombalama, ogretmen, doktor ve imamlari oldurerek yapmayacaklar.

Türklerle Kürtler aynı okulda okumalıdır. Bu Kürtleri Türkleştirmek için etkili olacaktır.

- "Türkler ve Kürtleri ayrı ayrı okutmakta yarar yoktur. İlk tahsili birlikte yapmalılar. Bu, Kürtleri Türkleştirmek için etkili olacaktır."

Ismet Pasa´ya ait olan bu sozlerde irkcilik degil, asimilasyonculuk cabasi vardir. Ustelik Ismet Pasa´nin Kurt kokenli bir Turk olma ihtimalini de goz onune alirsak, kendisinin Turk irkciligi yapmasinin, mumkun olamayacagini da rahatlikla anlayabiliriz. Kaldi ki Turk irkciligi yapan kisileri tabutluklarda yatiran Ismet Pasa´ya irkci damgasi vurulmasi cok sacma olur. Yani bu soylenenlerdeki amac Kurtlerin soyunu, irkini kurutmak degil, onlari Turk kulturuyle yogurup, Turk milletinin uyeleri yapmaktir.

Fransa´da dogru duzgun Fransiz nufus yokken, ulus devlet nasil kurulmussa veya Amerika´da 1001 milletten yeni bir ulus yaratilmissa, Turkiye´de de bu yapilabilirdi ve yapilmistir da. Bugunku ayrilikci sancilar ise devletin gucsuz dusup, Avrupa ve Amerika´nin elinde oyuncak olmasindan baska birsey degildir. Devletlerin gucsuz dustugu zamanlarda ayrilikci sancilarin bastirilamamasi gayet normaldir.

bak hic kurtlerin kurtce konusamayip el kol hareketleri ile anlasmaya calismalarini anlatmiyorum bile..
Burada ne demek istedigini tam anlamadim, ancak ben Guneydogu´da bir seneye yakin bir zaman bulundum. Bir kere Zazalarin dili baska oldugu icin Kurtlerle mecburen Turkce konusmak zorunda kalirlar. Zazalarin disinda, Kurtler birbirlerini az cok anlayabilirler, ancak yine de dillerinde buyuk bir farklilik oldugu gercektir.

Tabi ayni durum K. Irak´ta da soz konusudur. Ordaki Kurt gruplari arasinda da dil farkliliklari vardir, ancak sen diyorsan ki Kurtler, Turk devleti yuzunden Kurtce konusamayacak duruma gelmislerdir, bu benim acimdan gayet olumlu bir gelismedir. Turk kulturuyle yetismis bir kimse olarak Kurt kulturunun ortadan kalkmasina uzulecek degilim. Zaten bu ulkeyi kuran Ataturk ve silah arkadaslari da uzulmemislerdir.

Ancak onlar irkci degil, Kultur millyetcileridirler. Insanlarin kokenlerine bakmadigiza gore, artik Turk kulturuyle yetismis bireyleri Turk olarak kabul edebiliriz demektir. Sen insanlarin kokenine bakip, hayir bunlar Kurtce konusmalidir diyorsan, o senin bilecegin istir.

evet ben bir kurtmilliyetcisi ve bir seriatciyim.. yersen...
Yesem mi iyi? Yoksa yedirsem mi karar veremedim. Belki tam olarak Kurt milliyetciligi yapmiyorsun, ancak Turk kulturu konusunda bir eziklik hissettigin ortadadir. Bundaki en buyuk neden de soyunun Kurt olmasindan ziyade, kendini Kurt kulturunun bir parcasi sayip, Turk kulturunu kabul etmek istemeyisindir.

Bunu anlayabilirim. Cunku Turk devleti, ulkenin her bolgesine kendi kulturunu tasayamamissa ve sizlerin, Kurt kulturu ile yetismenize goz yummussa, ulus projesine ihanet edilmis demektir. Bu da maalesef Ataturk´ten sonra olmustur.

Son olarak Ataturk´un fasism ve nazizm hakkinda soyledikleri sozleri buraya tasiyan Pante´ye tesekkur etmek istiyorum. Aslinda bu basliga ilk kez girip okumaya basladigimda, Ataturk´un bu sozlerini buraya tasimayi dusunmustum, ancak bir turlu ileti eklemeye firsatim olmamisti.

Acikcasi Ataturk´un soyledigi bu sozler irkcilara ve Ataturk´u bir irkci olarak gostermeye calisanlara kapak olacak cinstendir. Pante´nin izniyle Ataturk´un sozlerinden alinti yaparak sozlerimi tamamlamak istiyorum;

''Almanya'da Hitler'in yaratarak geliştirmekte olduğu Nazilik de faşizmin bir başka, bir büyük tehkileli benzeridir. Hitler bir ırkçıdır. Dikkat buyurunuz, milliyetçi demiyorum, ırkçıdır diyorum. Alman ırkını en üstün ırk olarak gören bir mecnundur.''

tarihinde Onur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
nektar, ben duygusal hic bir tepki vermemeye calisirim her zaman icin, tum iletimlerime bakarsaniz sizde görursunuz..

ben mustafa kemal e duysal tepkiden degil, öyle oldugu icin fasist dedim.. bunu neye dayanarak söyledigimide yukarida belirtmistim.. gerekirse daha acik ve uzunca yazarim..

daha uzun bir calismam mevcuttu aslinda, ama pc ye format attigimda belgeleri C surucusunde unuttugum icin silindi.. bende ezberimde olanlari internetten arayip ekledim..

Z_alim,

Bir kaç söz alıp, Atatürkün Gençliğe Hitabesinin anlam ve içeriğini incelemeden Türklüğe kafayı takıp, altına da bir iki resim ekleyerek işte bakın Atatürk faşisttir demek senin cehaletinin kanıtıdır. Senin duygusallığının kanıtıdır. Ondan sonra da utanmadan öyle olduğu için faşisttir dedim diyorsun. Beyefendinin daha uzun bir çalışması mevcutmuş. Çalışması silinmiş. Ezberindeki bilgilerle bunu ortaya koymuş. Bu iş öyle ezber bilgileriyle olmuyor sayın Zalim. Şu yazdıklarına bakıyorum. Gülünecek durumdasın. Şimdi ben seni bu bilgisizliğinle nasıl muhatap alayım. Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz sayın zalim.

Bir kere önce şunu öğren. Kemalizmi değerlendirirken o dönemin şartlarını göz önüne alacaksın. Senin şimdi o dönemin şartlarıyla ilgili ne tür bir araştırman ve bilgin var. Dünya ne durumdaydı. Cumhuriyet öncesi imparatorluk ne durumdaydı. Kurtuluş savaşı hangi şartlarda verilmiştir. Atatürk nasıl bir strateji uygulamıştır. Cumhuriyeti kurduktan sonra devrimlerini nasıl uygulamaya geçirmiştir. Arkasında nasıl bir destek vardı. Yaptığı bu devrimin dünyada benzer örneği var mıydı? Önce bunları bir araştıracaksın.

Öyle sağdan soldan derleme kırıntılarla kalkıp da burda fikir belirtme.

Bak sen anlamıyorsun ya 1981 yılını Atatürk yılı kabul eden Unesco genel kurulu kararında Atatürk için ne denilmiş:

ULUSLAR ARASI BARIŞ VE ANLAYIŞ YOLUNDA ÇABA HARCAMIŞ ÜSTÜN BİR KİŞİ,

OLAĞANÜSTÜ BİR DEVRİMCİ,

SÖMÜRGECİLİK VE EMPERYALİZME KARŞI SAVAŞAN İLK ÖNDER;

İNSAN HAKLARINA SAYGILI, DÜNYA BARIŞININ ÖNCÜSÜ,

İNSANLAR ARASINDA HİÇBİR RENK,DİN,IRK AYRIMI GÖZETMEYEN EŞSİZ DEVLET ADAMI;

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU.

Dünya Atatürk için bunları söylerken sen de utanmadan faşisttir demektesin. Hadi ordan...

Sitelerde Paylaş
Yazın yazabildiğiniz kadar... Nasılsa sadece sayın zalimin aykırı sesi geliyor...

neyse yazmaya devam edin şimdilik...

saygılarımla

Hallac,

Sen ne demek istiyorsun. Varsa düşüncen çık yaz. Seni muhatap alacak olan da yanıt verir. Bunu hep yapıyorsun forumda. Senin bu forumda ortalığı karıştırmak için özel bir görevin mi var. Önce bunu bir anlayalım.

Sitelerde Paylaş
Hallac,

Sen ne demek istiyorsun. Varsa düşüncen çık yaz. Seni muhatap alacak olan da yanıt verir. Bunu hep yapıyorsun forumda. Senin bu forumda ortalığı karıştırmak için özel bir görevin mi var. Önce bunu bir anlayalım.

evet abi özel görevle gönderildim foruma... ama görevimin hakkını veremedim yakalandım. Dert etmeyin yazacam assolistlerin sahneden inmesini bekliyorum...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
komünistlerde Türk düşmanı olmaktadırlar. Atatürkde komünizmin Türklüğe düşman bir ideoloji olduğunu söyler. Atatürk ne komünist nede faşisttir. O Türk milliyetçisidir.

arkadasım komünizm hakkında bilgilerinin yanlıs.biz türk düşmanı falan degiliz.evet Atatürk bunun türkiyede işlemeyecek bir ideoloji oldugunu biliyordu.Atatürk cok zeki bir insandı.askerlik yönüne de liderlik yönüne de diyebilenecek bir söz yok benim için.Atatürk o kadar zekiydi ki meclise halifeyi de koydu o gittikten sonra diyanet işleri de kuruldu.bunun nedeni Atatürk'ün bunun gerekli oldugunu düşünmesi miydi?hayır.sadece halkın dini duygularının kuvvetli oldugunu biliyordu.halk din tamamen yönetimden cekilcek dense karsı cıkacagını tahmin edebiliyordu.ileri görüşlü bir insandı.aynen bu şekilde milliyetçiliginde o savaş yıllarında halkı ateşleyecek tek güç oldugunu biliyordu.vatanını milletini sevmek ve korumak.biz komünistler olarak vatanımızı da milletimizi de seviyoruz.istemedigimiz din,dil,ırk,sınıf ayrımıdır.lütfen pkklılardan ya da onların komünist kısımlarından bahsedeceksen tüm komünistleri işin içine katma.bilgin yanlış.

Sitelerde Paylaş
hallaç da zalim de ikisi de kürt değil mi ? komünist olsun islamcı olsun kanları bozuk bir kere, türk düşmanlığı yapmaları çok doğal.

Sevgili Buldum,

Lütfen üslubunuza dikkat ediniz. Olayı ırkçı boyuta taşımıyalım. Bu ülkede Türk de Kürt de kardeştir. Emperyalistlerin bizi böl ve yönet taktiğine alet olmayalım. Hangi kesimden gelirse gelsin etnik milliyetçiliğe karşı çıkalım. Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Ya çok kötü niyetlisiniz ya da bilinçsizsiniz..

Atatürk'e faşist diyebilecek tiynet ve zihniyette bir insan için ancak bu söylenebilir.

Bunu söyleyen ya azılı bir şeriat yanlısı yobazdır, ya da ırkçı-ayrılıkçı- bölücü zihniyetler içinde bir sapkın.

Objektif bakan, araştırıp, inceleyen ve bağnaz, saplantılı olmayan bir insan kesinlikle Atatürk'e faşist de demez, komünist de.

Bugüne dek Atatürk'e komünist denildiğini binlerce kez duydum. Çocukluğumdan beri ya ülkücülerden ya da gericilerden.

Ama faşisti 70'li yılların en keskin sol örgütleri dahi demiyordu. Ne zaman pkk terörü çıktı ve ibda-c, hizbullah gibi şeriatçi terör örgütleri pkk ile paslaşmaya başladı, Atatürk hakkında da bu ithamlar oluştu.

"Yurtta Barış! Dünyada Barış!" ı şiar edinen bir önder asla faşist olamaz.

Bakın Atatürk ne diyor:

Biz büyük savaşlar görmüş, büyük bir milletiz.. Ama savaşçı değil, barışçı felsefeyi benimsemiş bir milletiz. ... Kendimizi dünyadan soyutlayamayız. Dünya nimetlerinin emperyalist ülkeler tarafından zaman zaman pervasızca paylaşıldığını ve bu paylaşma esnasında gelişmemiş ülkelerin tarihten silindiğini hafızalardan silmek kadar gaflet olamaz. Dünyanın bugünkü durumu hiç de parlak görünmüyor. Her ülke, gençliğini bir başka ideolojiye sahip olarak yetiştirme gayreti içinde. İtalya faşizm ideolojisine dört elle sarılmış. Bu ülkenin diktatörü olan Mussolini ülkesinin sekiz milyon faşist gencinin süngüsü üzerinde yaşadığını haykırıp duruyor... Almanya'da Hitler'in yaratarak geliştirmekte olduğu Nazilik de faşizmin bir başka, bir büyük tehkileli benzeridir. Hitler bir ırkçıdır. Dikkat buyurunuz, milliyetçi demiyorum, ırkçıdır diyorum. Alman ırkını en üstün ırk olarak gören bir mecnundur. Tekmil Alman gençliğini peşine takmış, onlara bu ideali aşılamıştır. Moskova'da oynanan oyun ise bir başka türlüdür. Stalin yalnız kendi gençliğine değil, dünya gençliğine komünistlik ideolojisini aşılamaya çalışıyor. Komünistlik propagandasının, fukarası ve cahili çok ülkelerde ne kolay taraftar topladığı ise ortada bir gerçektir." (Atatürk'ün İzinde Bir Ömür Böyle Geçti, Sabiha Gökçen, s.155)

"... Hayır. Ne komünizm ne de faşizm... Bu iki ideoloji de memleketimizin, ulusumuzun gerçeklerine karakterine asla uymaz. Şunu da hemen ilave edeyim ki, ne faşizmin ne de Nazizm'in sonu yoktur." (Atatürk'ün İzinde Bir Ömür Böyle Geçti, Sabiha Gökçen, s.159)

Ben masumum hakim bey, yargisiz insaf yapiyorsunuz :lol: :lol: ( ekmek teknesinden alintiydi )

ayrica yorumuna bakilirsa, bana itham ettigin seyler sana cok uyuyor, resmi ideoloji ile körelmis bide utanmadan beni irkcilik ve seriatcilikla itham ediyorsun.. neyse birazdan aynaya bir portre yansicak, dikkatlice bakarsin.. iki yuzlulugun, mantiksizligin vede iftiraciligi animsatan bir potre olacak yani sizin portreniz olacak..

ben desteksiz söz söylemem, eger bir söz söylersem o söze dair bir kaynak belirtirim.. ve o kaynaklarda hic yabana atilamicak kaynaklardir..

evet mustafa kemal milliyetci, fasist ve sizin dediginizin tam tersi anti emperyalist degil emperyalist bir liderdir..

bir milletin dilini yasaklamasi, kulturunu yok etmesi, turklestirmeye calismasi onun anti emperyalist degil bir emperyalist oldugunu gösterir..

bunlari kisaca anlatiyorum, ama zirvalamaya devam ederseniz surekli, uzunca anlatmaya baslarim.. tabi her anlattigimdada sallamadigima dair kanitlari sunarim hemde verecegim kanitlarida acikliyaraktan..

emperyalizm in tanimi

http://tr.wikipedia.org/wiki/Emperyalist

Emperyalizm veya yayılmacılık, bir devletin veya ulusun başka devlet veya uluslar üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda etkide bulunmaya çalışmasıdır.

mustafa kemal anti emperyalist bir lider olsaydi bu tur uygulamalar yerine sovyet uygulamasi yapardi..

fasist degilmismis, önce size fasizm in tanimini ögretmek lazim..

http://www.liberal-dt.org.tr/index.php?lan...cle&art=474

acip okuyun, fasizm i ögreninki, fasist atanizi taniyasiniz..

turkiye turklerindir, turkiyede turkce konusulur diye baslayip, baski ve yasaklarla insanlari zorla kendi dil, kulturlerini unutturmak icin turklestirmeye calismasi bunun kanitidir.. ( isteyen, ismet inönu kurt raporu ve mc armstrong bozkurt kitaplarina, vede ataturk söylevyiislerine bakabilirler.. )

fasizm ve nazizm e devam ediyoruz..

Ben her seyden önce bir Türk milliyetçisiyim.Böyle dogdum. Böyle ölecegim. Türk birliginin bir gün hakikat olacagina inancim vardir. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyalari içinde kapayacagim. Türk birligine inaniyorum, onu görüyorum. Yarinin tarihi, yeni fasillarini Türk birligiyle açacaktir. Dünya sükununu bu fasillar içinde bulacaktir. Türk'ün varligi bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, günes ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek. ( ataturkun sofrasi ismet bozdagi )

gerci diger cogu sözu vermistim ama bir kacini daha tekrardan veriyorum..

Beni olaganüstü bir kisi olarak yorumlamayiniz. Dogusumdaki tek olaganüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir

Kanini tasiyandan baskasina inanma

Türk Milletinin karakteri yüksektir, Türk Milleti çaliskandir, Türk Milleti zekidir.

Bir Türk, cihana bedeldir

Dünya yüzünde, Türkten daha büyük,ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlik tarihinde görülmemistir

Hayattaki yegane üstünlügüm, Türk dogmaktir! Muhterem milletime sunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetistirerek basinin üstüne kadar çikaracagi adamlarin kanindaki, vicdanindaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin

daha cok varda bunlar gene yeter size..

bu sözlere karsi imzayida genclige hitabeyi vererek basmistim..

vede mustafa kemal in milliyetciligine ( fasistligine, irkciligina ) dair baska imzalar

mu kitasi hakkinda yapilan arastirmalar, gunes dil teorisi..

aynen hitler gibi, yapilan arastirmalar, ve ustun irk dusunce ve inanclari .. ne aci degilmi..?

baskasina laf atmak kolay, ama ya sizdede olupta, göremiyorsaniz..?

suan gene okadar yorgunumki ne yazmam gerektigini bile tam olarak algilayamiyorum.. simdilik mustafa kemal i birakiyorum, ona yarin devam ederim, yarin sakin bir gun benim icin.. simdi sadece kurdugunuz mantiki anlatip bugunki yazima son verecem..

size bende sizin yaptiginiz gibi muhammedin tek sözunu verip, ve sizin tanimlamadiginiz gibi biri olmadigini kanitliyabilirmiyim..?

cevabin simdiden hayir gibime geliyor..

ama benim yaptigim gene sizinkinizden cok farkli, söylenen sözlerden cok yapilan uygulamalardan yola cikiyorum.. ama siz acizane insanlar muhammetten 200 yil sonra yazilmis sözlerle yola cikiyorsunuz..

galiba bu benim sizinle aramizdaki farklari yeterince anlatiyor..

aynaya yansiyan portreyide görmussunuzdur artik..

not: suan ne yazdigimi okumadan gönderiyorum, eksik azda karisik konular olabilir, onlari yarina duzeltmeye calisirim..

hadi saygilarla..

tarihinde Z_alim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zalim

İlk önce faşizmin ne olduğunu öğrenin. Faşizmin kısa tanımı; italyan milliyetçiliğidir, önderliğini Mussolini yapmıştır. Faşizm italyanca facio kelimesinden gelmektedir. Faşizm italyan ırkının üstün olduğunu savunmaktır. Biz Türküz, Atatürkde Türk o zaman ne diye faşist diye iftira atıyorsun. Biz italyan değiliz italyanlarla akrabalığımız var ama artık birbirinden tamamen kopmuş olan milletleriz, italyanlar artık Türk değildir. Türk milliyetçisi desen anlayacağım ne çok seviyorsun faşist kelmesini.

Türkiye ulus devlettir, dilimiz, kültürümüz, medeniyetimiz Türk. Dünyanın en eski milletiyiz, medeniyetin kurucusuyuz. Elbetteki diğer miletlerin ırkçılık yapmasına müsade etmeyeceğiz. kürtler yüzlerce yıl mağaralarda saklanacaklarına, erkek gibi savaşıp toprakları fethetselerdi, böyle olmazdı. Bu yüzden senin buraya gelip isyan etmeye hakkın yok. Sen dedelerinin korkaklığının cezasını çekiyorsun. Dediğim gibi zayıflar yok olmaya mahkumdur ve Atatürk ün bir sözünü yazıyorum. ''Bağımsızlık uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır.''

Sitelerde Paylaş
Elbetteki diğer miletlerin ırkçılık yapmasına müsade etmeyeceğiz. kürtler yüzlerce yıl mağaralarda saklanacaklarına, erkek gibi savaşıp toprakları fethetselerdi, böyle olmazdı. Bu yüzden senin buraya gelip isyan etmeye hakkın yok. Sen dedelerinin korkaklığının cezasını çekiyorsun. Dediğim gibi zayıflar yok olmaya mahkumdur ve Atatürk ün bir sözünü yazıyorum. ''Bağımsızlık uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır.''

eline beynine klavyene sağlık,imza.

Sitelerde Paylaş

Sayın Z_alim emperyalizm konusunda söyledikleriniz ile Atatürk'ün dönem uygulamaları ile bağ kurmanız yanıltıcıdır.

Emperyalizm tanımı itibariyle başka bir milleti siyasi ve ekonomik olarak hakimiyeti altına almak istenmesidir. Emperyalist bir millet bu yönde yayılmak ister ve kendi dışında diğer milletleri aşağı görür. Türk milletinin Cumhuriyet kurulduğu dönemlerde böyle bir yöntemi onayladığını ve pratiğe geçirdiğini söylemek tarihi hiç okumamak anlamına gelir.

Türkiye Cumhuriyetinin Atatürk zamanında emperyal bir amacı olduğunu göremeyiz. Eğer Kürtlere yönelik emperyal bir hareket olduğunu söylüyorsanız bu bilgide yanıltıcı olur. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Kürtlerle ortak bir mücadelenin eseridir. Herhangi bir emperyalizm söz konusu değildir. Eğer Kürtlerin bir devleti vardı ve Atatürk bu devleti ekonomik ve siyasal olarak hakimiyeti altına almış olsaydı dediğiniz şekilde bir itham doğru olurdu.

Sovyet uygulamasından kastınız nedir? Sovyetlerin emperyalist olmadığını mı iddia ediyorsunuz?

Türkiye kimlerindir sayın Z_alim?

Atatürk'ün birçok yerde Türklerle ilgili övgü dolu sözleri tamamen gerçeklere işaret etmektedir. Başka bir yönüyle de motive amaçlıdır.

Z_alim size saygı beslediğimi bilirsiniz ama Atatürk'ü, Nazilerle eş değer tutmanız saygısızlıktır. Eğer bu iddianızı devam ettirecekseniz. Atatürk'ün, Nazi benzeri bir uygulamasını örnek vermelisiniz!

Atatürk'ün sözlerinde herhangi bir aşırılık yok! Bence siz aşırı duygusal davranıyorsunuz. Türk milliyetçisi olmakla Nasyonel Sosyalizmi karıştırdığınızı düşünüyorum.

Türk birliğinin olması tek merkezden olmasa bile belirli anlaşmalar ve kültürel yakınlaşmalarla olabilir! Bunun olması durumunda Türklerin nasıl bir güce ulaşacağını varın siz düşünün! Atatürkten sonra bir ara Özal'ın böyle bir açılımı vardı fakat ölmesiyle bu sayfada kapandı. Eğer Asya'da ve özellikle Orta Doğuda huzurun görece olarak sağlanmasını istiyorsak inanınki Türk birliği bunu için ilk adım olacaktır. Bugün sizinde bildiğiniz gibi enerjide ve enerji geçiş yollarında Orta Asyanın önemli bir üstünlüğü vardır.

Bu stratejik önemi dolayısyla Rusya ve ABD, dikkatlerini her zaman bu bölgelerde tutmaktalar. Yakın bir dönemde, dil, din, örf, adet vs bakımından yakın olduğumuz insanları ve kendimizi neden emperyalizmin köleliğine mahkum edelimki. Onlarla birlik olup, ortak çıkarlarımız adına hareket etmemiz Asya ve Orta Doğuda huzurun yeniden inşasını sağlayabilir. Atatürk'ün anlatmak istediğide budur. Sizde biliyorsunuzki Atatürk'ün, İslam dini temelinde birliğe yönelik fikirleride vardır. Bu fikirlerdeki asıl amaç emperyalizme karşı birleşik bir cephe oluşturmaktır.

Motivasyına yönelik sözlerinide abartmamanızı öneririm.

Atatürk, Mu Kıtası iddiasını kendisi ortaya atmamıştır. 30'lu yıllarda, James Churchward'un kitaplarından haberdar olduktan sonra bu kitapları getirterek 60 çevirmene çevirtmiştir. Daha sonra Maya kültürünü öğrenmek için Tahsin Mayatepek'i, Meksika'ya elçi olarak göndermiştir. Atatürk Birşey uydurmamıştır! Ortada olan bir varsayımı öğrenmek istemiş ve araştırılması için çaba göstermiştir. Olay budur.

Güneş Dil Teorisinin tarih içerisinde oynadığı rol, Atatürk Devrimleri'nin ideolojik hattını anlamak açısından önemlidir. Ümmetten millete geçme aşamasında olan ve Batı karşısında kendisini aşağılanmış hisseden Türk milletine özgüven aşılamak Teorinin amaçları arasında görülmüştür. Atatürk Devrimleri'nin yıktığı düzenle ve Avrupa merkezci tarih teorileriyle hesaplaşma çabası olarak değerlendirilmektedir. Teori, bilimsel nedenlerden çok siyasi nedenlerle desteklenmiştir.

http://tdkkitaplik.org.tr/gdtraporu.asp

Z_alim Muhammed ve Atatürk arasında kıyas yapmaya çalışman doğru bir yaklaşım olamaz. Hadisleri göz önüne almasan dahi bugün gelinen noktada Muhammed 21. yy insanına bir yol teşkil edemez. Ben İslam düşmanı veya Muhammed düşmanı değilim. Muhammed'in dönem itibariyle Arap kabilelerinden, birleşik bir güç oluşturması askeri ve siyasi olarak yetenekli olduğunu gösterir. Fakat o dönemde kalmış ve ilahi bir yönü olmayan tamamen iktidara yönelik bir stratejinin ürünü olan Kur'an'ı da Kutsal bir kitap olarak görmekten vaz geçin. Bugün Türk toplumu çöl şartlarında yaşamamaktadır. Bu sebeple çöl şartlarına yönelik olan ibadet ve toplumsal töreleri bu millete dayatmakta vizdansızlıktır. Böyle bir eğiliminiz olmadığını yazılarınızdan bildiğim için sizi tenzih ederim.

Bu arada Atatürk'ü putlaştırmadığımıda belirteyim. Fakat müslümanların Muhammedi neredeyse Allah kadar kutsamalarıda aslında kimin putperest olduğunun açık göstergesidir.

Şunuda hatırlatmak gerekirki Muahmmed sizin inancınıza göre peygamberdir. İlahi bir yetkeden vahiy alan ve dünyevi işleri ona göre düzenleyen Muhammed ile tamamen kendi iradesi ile hareket eden Atatürk'ü karşılaştırmak, temelde yanlış iddialarla karşılaşmamıza sebep olur.

Yazıyı uzatıp okunmaz bir hale getirmek istemediğim için burada kesiyorum.

Eleştirilerinizi büyük bir olgunluk ve ciddiyetle karşılıyorum.

Saygılarımı iletirim

tarihinde Nektar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

atatürk radikal anlamda hiçbi zaman anti-emperyalist olmadı. kemalizm; feodal çöküşün ardından açan bir çiçekti.. 90 yıl geçti ve 10 yıl sonra o çiçek solacak.. sonrasında turuncu bahçelere yelken açacağız..

Biz, proletarya için, kapitalist rejimde en iyi devlet biçimi olarak demokratik cumhuriyetten yanayız; ama unutmaya da hakkımız yoktur ki, hatta en demokratik burjuva cumhuriyetinde bile, halkın nasibi, ücretli kölelikten başka bir şey değildir. (1)

(1) Viladimir İliç Lenin, Devlet ve Devrim s. 31

red.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...