Jump to content

Neden Türkiye'deki ateistlerin büyük çoğunluğu alevi kökenlidir?

Recommended Posts

Sanırım, alevi inancında insanları ateist olmaya yönlendiren birşeyler var. Mesela, forumda açıkça burada yazamasalarda ateistlerin büyük ama çok büyük bir çoğunluğu alevidir. Bu da göstermektedir ki, kişi ateist olması aynı zamanda alevi olmasını da engellememektedir.

Bu paradoksu, ateistlerin neden aleviler içinden çıktığını açıklayacak olan, bizatihi alevi ateist forum yazarları olacaktır. Bekliyorum cevabını ...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sanırım, alevi inancında insanları ateist olmaya yönlendiren birşeyler var. Mesela, forumda açıkça burada yazamasalarda ateistlerin büyük ama çok büyük bir çoğunluğu alevidir. Bu da göstermektedir ki, kişi ateist olması aynı zamanda alevi olmasını da engellememektedir.

Bu paradoksu, ateistlerin neden aleviler içinden çıktığını açıklayacak olan, bizatihi alevi ateist forum yazarları olacaktır. Bekliyorum cevabını ...

Alevilikte insanları ateist olmaya yönlendiren herhangi bir şey yok. Aleviler Allah'a inanır ve ibadet ederler. İbadet biçimleri ve İslam'ı yorumlamaları daha farklıdır sadece.

Çocuklarını dinle büyütmezler. İnançlarını, ritüellerini aktarırlar ama asla karışmaz, zorlamazlar.

Yobaz değillerdir, bilimsel bilgiye değer verirler.

E böyle büyüyen birinin ateist olması çok da şaşılacak bir şey değil! Buna rağmen alevilerin içinden çok fazla ateist çıkar görüşü yanlıştır.

Bu sünni yobaz İslamcıların, tıpkı mumsöndü iftirası gibi aleviliği kötülemek için kullandığı bir iddiadır.

Hem ateistlere, hem de alevilere saldırıdır.

Ateizmi kullanarak yapılan bir saldırıdır bu ve bir taşla iki kuş vurma amacı güder.

Alevilik benim umurumda değil. Ben bir tek gün bile Allah'a inanmadım ve ailem de hiç sorgulamadı, ilgilenmedi.

Bizim evde alevilik de hiç konuşulmadı, bize anlatılmadı.

Fakat aleviler genel olarak inançlarına bağlıdırlar ve çocuklarına da aktarırlar. Ama hepsi o..

Bu bağlamda, iyi ki ailem alevi imiş.. Ne namaz, ne oruç, ne örtü, ne Allah korkusu ne de benzeri başka hiçbir ilkellik görmedik.

Ailede kadınlar dominandır.

Kökü İslam'a dayansa da, Aleviler biraz daha medenidir.. En tutucusu bile.

Alevi inancı da de diğer tüm dinler gibi boşinandır, saçmalıktır.

Sitelerde Paylaş

ben de sünniyim.

benim bildiğim bir ifeelgood var,

bir de macci.

aileviler namaz kılanı sevmez dalga geçerler buda zaten inancsızlıga atılan bir adımdır

saçma sapan bir yaklaşım.

ya inançlılarsa da namazın inancın parçası olmadığını düşüğnüyorlarsa?

bu ülkede sünniler kadar katı aleviler de var bağnazlık açısından.

Sitelerde Paylaş

Sizin gibiler çocuları dinden çıkmasın diye o kadar çok hileye başvururlar ki, o çocuğun artık eleştirel düşünmesi mümkün olmaz.

Yani işin sırrı sizlerin gelişmiş pedagojik yöntemlerinizdedir. Alevilerde din baskısı yoktur. Çocuğa korku aşılayıp sonra da allahı ne kadar "sevdiğini" göstermesini beklemek yoktur. O yüzden alevilerin bu yanılsamadan uyanması zor değildir.

Sitelerde Paylaş
ben de sünniyim.

benim bildiğim bir ifeelgood var,

bir de macci.

saçma sapan bir yaklaşım.

ya inançlılarsa da namazın inancın parçası olmadığını düşüğnüyorlarsa?

bu ülkede sünniler kadar katı aleviler de var bağnazlık açısından.

Evet, kesinlikle. Yobazı da çok fenadır. Ben onlara kafatasçılar diyorum. Museviler gibidir onlar. Asla alevi olunmaz, doğulur!

Hangi dinde aşırılık yok ki?

Hepsine lanet olsun..

Sitelerde Paylaş
Sizin gibiler çocuları dinden çıkmasın diye o kadar çok hileye başvururlar ki, o çocuğun artık eleştirel düşünmesi mümkün olmaz.

Yani işin sırrı sizlerin gelişmiş pedagojik yöntemlerinizdedir. Alevilerde din baskısı yoktur. Çocuğa korku aşılayıp sonra da allahı ne kadar "sevdiğini" göstermesini beklemek yoktur. O yüzden alevilerin bu yanılsamadan uyanması zor değildir.

Katılıyorum.Ateistlerin çoğu alevi midir bilemem şimdiye kadar arkadaşım olan 5 ateistten 3ü alevi kökenliydi.Eğer ateistlerin çoğunluğunun ailesi aleviyse bunun nedeni alevilerin sünniler kadar dindar ve baskıcı olmamasıdır.Başka da bir açıklama aklıma gelmiyor.Not:Benim de yedi sülalem sünnidir.

Sitelerde Paylaş

Benimkiler de alevi kökenliymiş de, doğru dürüst alakaları yok o kadar.

Hatta ben aleviliğin ne olduğunu lise 3'te beni cem evine çekmeye çalışan bir arkadaşımdan öğrendim az buçuk.

Ailede din baskısı sıfırdı. Benimkiler daha çok islamı reddedememiş "deist" takılan bir aile.

Ama o arkadaşım ciddi ciddi alevi misyonerliği yapıyordu ve inancı tam biriydi. Arada farklı din adamlarıyla girdiği tartışmalarda üstün çıktığını falan paylaşırdı benle. O zamanlar ateist değildim, olsam güzel olurmuş :k .

Sitelerde Paylaş

Ateistleriin büyük çoğunluğu alevi kökenli mi bilmiyorum ama alevilerin ateizme daha meğilli oldukları gerçek.

Gerçi caferiler gibi sağlam müslüman olanlarıda vardır. Tanıdığım bitanesi her cumaya gider. Gerçi geçen cuma biraz kızgındı.

İmam paso ömerden ve osmandan bahsetmiş buda tav olmuş :) Ne sövdü ama helal olsun küfür daarcığım genişledi sayesinde :)

tarihinde BooKLeSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim de yedi sülalem sünni.

Ama Alevi inancının -sünniliğe göre- ateist çıkarmaya daha meyilli olabileceğini düşünüyorum.

Çünkü aleviler, sünni baskısından ötürü kendi inançlarını doğru düzgün öğrenemeyebiliyorlar ve kendi inancını tam öğrenememiş biri de ateizme daha meyilli olabilir.

Fakat bu durum, alevi inancının öğretisinden değil, alevilerin baskılar sebebiyle kendi inançlarını öğrenememelerinden kaynaklanıyor olsa gerek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...