Jump to content

Tanrıya tapanlar gurursuz ve yalaka mı?

Recommended Posts

evet, tanrıya tapanlar gurursuz ve yalakadır.tanrıyı sevmek mümkün değildir.bir düşünün.trafik kazasında yok olan aileler, sakat doğan çocuklar, somalide açlıktan ölen çocuklar, aslanlara yem olan yavru ceylanlar....böyle bir tanrı nasıl sevilebilir?ancak gurursuz ve yalaka olan onu sevebilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

evet, tanrıya tapanlar gurursuz ve yalakadır.tanrıyı sevmek mümkün değildir.bir düşünün.trafik kazasında yok olan aileler, sakat doğan çocuklar, somalide açlıktan ölen çocuklar, aslanlara yem olan yavru ceylanlar....böyle bir tanrı nasıl sevilebilir?ancak gurursuz ve yalaka olan onu sevebilir.

Bu da sevgi değil korkudur zaten. Onlarda bal gibi bilir deliler gibi korktuklarını. Zaman zaman allahın şekli nasıldır diye akıllarına gelir başka şey düşünmeye çalışırlar,uykuları kaçar.

Lakin konuşmaya gelince allah sevgisinden dem vurmadan edemezler. Dünya da sevgi üzerine bir din kurulabileceğini sanmıyorum, kurulsa da çok taraftar toplayamaz, uzun soluklu olmaz. Dinin temeli budur:

korkut ve umut ver.

Sitelerde Paylaş
Bu da sevgi değil korkudur zaten. Onlarda bal gibi bilir deliler gibi korktuklarını. Zaman zaman allahın şekli nasıldır diye akıllarına gelir başka şey düşünmeye çalışırlar,uykuları kaçar.

Lakin konuşmaya gelince allah sevgisinden dem vurmadan edemezler. Dünya da sevgi üzerine bir din kurulabileceğini sanmıyorum, kurulsa da çok taraftar toplayamaz, uzun soluklu olmaz. Dinin temeli budur:

korkut ve umut ver.

ben bir yaratıcı varsa şekli nasıl diye sorarken korkmam konuyu değiştirmeye çalışmam.

bir zamanlar müslüman idiyseniz o halinizle kıyaslamayın herkesi.

hatta yaratıcının şeklini bulmaya çalışmanın ne kadar gereksiz olduğunu bildiğim için uğraşmam.

benim aklıma yaratıcı deyince evren gelir.

Sitelerde Paylaş
ben bir yaratıcı varsa şekli nasıl diye sorarken korkmam konuyu değiştirmeye çalışmam.

bir zamanlar müslüman idiyseniz o halinizle kıyaslamayın herkesi.

hatta yaratıcının şeklini bulmaya çalışmanın ne kadar gereksiz olduğunu bildiğim için uğraşmam.

benim aklıma yaratıcı deyince evren gelir.

Honolulu şahsını kastetmedim. Neye, ne şekilde inandığını bilmiyorum. Genel konuştum.

Hiç bu tarz korkulara kapılacak kadar bulaşmadım islama. Oldukça seküler bir aile yapımız vardır, babam ve kareşim de ateisttirler.

Lakin müslümanlar arasında bu tarz korkuların yaşandığına tanık oldum. Daha bir kaç gün önce bir tanıdığım bundan hep çok korktuğundan, kafasını başka şeylere yoğunlaştırmaya çalıştığından bahsetti. Ben de onu

bir şekilde düşündüğünde seni cezalandıracağına inandığın bir yaratıcıya mı inanıyorsun dedim. Yine korktu konu kapandı.

Sitelerde Paylaş
Honolulu şahsını kastetmedim. Neye, ne şekilde inandığını bilmiyorum. Genel konuştum.

Hiç bu tarz korkulara kapılacak kadar bulaşmadım islama. Oldukça seküler bir aile yapımız vardır, babam ve kareşim de ateisttirler.

Lakin müslümanlar arasında bu tarz korkuların yaşandığına tanık oldum. Daha bir kaç gün önce bir tanıdığım bundan hep çok korktuğundan, kafasını başka şeylere yoğunlaştırmaya çalıştığından bahsetti. Ben de onu

bir şekilde düşündüğünde seni cezalandıracağına inandığın bir yaratıcıya mı inanıyorsun dedim. Yine korktu konu kapandı.

haklısın.

adam korkuyor neyden korktuğunu bilmiyor.

müslüman diye geçinenlerin hepsi böyle.

ancak bir yaratıcının şeklini düşünmek niteliklerini düşünmek beni neden korkutsun ki.

kafasını yoğunlaştırdığı diğer konularda eminim kendi düşünce dünyasını geliştirmeyen kendisine bir şey katmayan konulardır.

islamdaki korku saygıdandır.

bunu anlamayan insan müslüman olamaz

bence

Sitelerde Paylaş
ALLAH'A tapanlar gurursuz ve yalaka mı?

Evet.

Değil. Bunu diyen bir adam 'insanlıktan çıkmıştır' ya da 'insan olmayı unutmuştur' ya da evrim sayesinde tüm insanlara 'geviş getiremeyen hayvanlar' olarak bakıyordur denilebilinir ve buna inanılabilinir. Zararı olmaz. Hatta yararlı da olabilir.

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

eğer etrafta olan her şey allahın kontrolunde gerçekleşiyorsa...

korkulacak bir durumda yok değil hani...

tamam genel olarak evrenin işleyişinde bir merhamet ve sevgi sezilebiliyor...

fakat çok acayip korkunç durumlarda meydana geliyor...

tanrı yeri geldiğinde çok dehşetli ve acımasız bir tutum takına biliyor...

güç onda...

her şey onun emrinde...

arayı bozmamak lazım...

ben cezasınsdan korkuyorum açıkçası...

bana her şeyi yapabilecek ve benim ona hiç bir şekilde zarar veremiyeceğim bir varlığa karşı daha dikkatli olmalıyım...

cesaret hiç bir şeyden korkmamak değildir...

hiç bir şeyden korkmamak aptalların işidir...

cesaret nerde korkulup nerde korkulmayacağını bilmek demektir...

evet koca evreni parmağının ucunda döndürene karşı saygımız ve korkumuz vardır...

olmalıdır...

yaptığımız her yanlışa hemen ceza vermemesi hiç vermeyeceği anlamına gelmez...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...