Jump to content

Uzayın Sonu Var mı?

Recommended Posts

Sorduğun soru çok sığ.

Büyük patlama ile ilgili yapılan simülasyonlar, sadece bir değil, birden fazla evrenin ortaya çıktığı teorisini ortaya atıyor. Uzayda "Worm Hole" adı verilen yapıların ise bu evrenler arasında geçişi sağlayan şeyler olduğu idda ediliyor.

İnsanlık olarak daha evreni bile 0,küsür% lik bir oranda anlayabilmişken, evrenin bittiği yerde diğer tarafa geçişin nasıl olacağı hakkında bir soru yöneltmen mantık dışıdır. Önce o noktayı bulmamız ve araştırma yapmamız gerekmektedir.

Anlaşılması için yeterince yüzeysel olmasına imtina ediyorum. Gel gelelim sığ değil, yüzeyden bakıldığında derinleri görmeyi sağlayacak bir soruydu bu.

Kurt delikleri evrenin dışına çıkmaz. Teorik olarak senin de dediğin gibi ancak başka bir evren "düzlemine" geçirtebilir. Düzlem tabiri, 3 boyutu 4üncü boyuttan anlamak için bir benzetmeydi sadece.

Yukarıda, anlaşılmayan bir meseleye parmak basan, çok önemli bir mesaj vardı bence:

evrenin çapı yüz trilyon ışık yılı olsada hayal hızıyla bir anda aşarım ben...

ahan da bak aştım sonuna geldim...

şimdi ne var burda...

boşluk bitti diyorsun...

bu kadar yeri boşaltmak kolay değil diyorsun...

ben ce doldurmak kolay değil...

boş sa elleşmezsin olur biter...

boşluğu yokluğu yaratmaya gerek yokdur deye sanıyordum ben...

Cevabı ben vermedim:

Boşluk hiçbir şey değildir, bir şeydir;

çünkü kütleye tepki verir,

yani eğrilir ve kütleyi ve

kütlesiz parçacıkları da yönlendirir.

Boşluk yokluk olsaydı kütleye tepki vermez ve

kütleyi ve kütlesiz parçacıkları yönlendiremezdi.

Kendisinin cevap verdiğim mesajında da; evrenin dışının yokluk, mekansızlık olabileceğinden dem vurulmuştu. Bence bizi ileri götüren bir tespittir.

Buradan şu sonucu doğurtmaya çalıştım. Evrenin sonu yoktur; yoklukla ilişkili bir son/sınır/eşik olamaz; cevap o kadar basit ki: çünkü o, yok.

Bu tespiti, boyutlar bağlamında düşünürsek, bizim 3+1 boyutlu evrenimiz için yok diye çevirmem gerek. Boyutları işin içine katınca "yok"luğun hangi boyut için olduğunu belirtmek gerek. Burada da bu tespite yaklaşan bir mesaj:

Miktarı sonsuz diye birşey yoktur arkadaslar sadece yolu Sonsuz olan şeyler vardır.

Uzayın hacmi sonsuzmudur? Hayır

Uzayın barındırdıgı madde yada enerji sonsuzmudur? Hayır

Aslında fizik bağlamında sonsuz olan bir birim yok.Ancak sonsuz döngüler eylemler mevcut.

Bir kürenin üstünde yürüdüğünüzü hayal edelim.Kürenin belirli bir hacmi var atom sayısı yada enerjiside belirli (en azından sınırlı).

Fakat bu kürenin üstünde siz sonsuza kadar yürüyebilirsiniz.

Uzayıda Sonsuza kadar keşfedebiliriz.Yani bi ucundan baslasak sürekli aynı yöne dogru gitsek ulaşabilecegimiz bi kenarı köşesi yok kendi etrafımızda dönüp dururuz.Sebebi de uzaydaki uzay-zaman çöküntüsü olsa gerek.

Burada (matematik olarak) doğru anlaşıldığını düşündüğüm parçaları birleştiriyorum.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 191
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

gerçekten insan merak ediyor.uzayın sonu var mı?varsa ordan sonra ne var?yoksa sonsuz bir şey olur mu?

http://youtu.be/CCWOeSc5oA0 burda 3 bölüm olarak aciklanmis,Hawkins herkesin anlayacagi sekilde anlatmis,sonuna kadar izleyin,Haci nin anlattiklariyla parelel ve görsel olarak izleyebilirsiniz...

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Bu konuda teoriler var, tabi ki deneysel bir mevzu değil. Şayet bir şekilde uzayın sonuna ulaşırsanız ki bu elimizde var olan tüm teorilere göre imkansız, belki bir yerinden girip öbür yanından çıkarsınız. Uzaydan başka bir varlık sahası olmadığını kabul ediyoruz ve elimizdeki verilere göre de sürekli büyüyor ve muhtemelen açık bir evrende yaşıyoruz. Diyelim ki oldu da bir şey icat ettiniz ki genişleyen evren içinde o kadar hızlı gittiniz ki evrenin ucundan tam genişlerken yakaladınız ve daha hızlı gider oldunuz (ki böyle bir durumu relative de formulüze edersek zaman sizin için akışı yavaşlamayı bir kenera bırakın anlamını bile yitirebilir yanısıra kütlenizde - lere kayabilir ki belki de bir karadeliğin yanından bile el sallayıp geçebilirsiniz) o zaman tam kenara geldiğinizde evrenin diğer yanından bir anda çıkmak yerine bir duvara da tosyalabilirsiniz ancak sizin bu algıları değiştiren momentumunuz evrenin kurallarını bile temelden değiştirebilir (zaten ışık hızını geçecek kadar teknolojiye sahip olduysanız "tanıma" evresini bitirip "kontrol etme" aşamasına geçmişsiniz demektir ki o zaman kuralları belki de siz belirlersiniz)

Kolay bir yanıtı olmayacak bir soru, bunun için bir matematiksel formulüzasyonda üretemezsiniz çünkü günümüzde denklemlerle bunu hesaplamanız imkansız, kim bilir, belki gelecekte birgün...

Sitelerde Paylaş

Evren durmadan artan akil almaz bir hizla genisliyorsa, sekli ne olursa olsun (yuvarlak bile olsa) sonsuz degil midir zaten? Evren bir balon gibi yuvarlak olsa bile yaricapi falan surekli genisliyor zaten hem de inanilmaz bir hizla... Boyleyse durum, neyin sonundan bahsedebiliriz? Bir yerinden girip obur yerinden cikmak nasil olabilir surekli genisleyen bir seyde?

tarihinde melisa83 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evren neyin içinde genişliyor...

akla en yakın gelen şey yokluk...

yani even varlığı temsil ediyor ve yokluğun içinde genişliyor...

varlık genişlediği yerleri yokluktan fethedip alıyor ...

yokluk nasıl bişey acaba...

yokluk yada hiçlik aslında çok enteresan şeyler...

yokluk gerçekten bir yaratıcıya gerek duymayan belki tek şeydir...

ama içinde bir evren genişleyen şey artık yokluk olabilir mi...

hiçlik içinde hiç bir şey olmayan değil midir...

ama hiçliğin içinde bir evren var sa ona nasıl hiçlik deyebiliriz...

hadi o kadar olur dedik devam edelim...

yokluğun bir sınırı varmı diye soramayayız artık demi...

uzay sonsuz yokluğun yada hiçliğin içinde genişliyor desek...

gerçekten hiçliğin de sınırı yok mu yani...

var...

evrenin kendi sınırı...

ve bu sınır sürekli değişiyor...

e hani nerde kaldı sonsuzluk...

bak işte sınırsız sonsuz dediğimiz şeyin de bir sınırı varmış o da tam da bizim bulunduğumuz yermiş...

hah işte yine başa döndük başımız döndü...

Sitelerde Paylaş

uzayın sonu var mı?evet bu soruya yanıt bulamadığım için ateist olamadım, agnostik oldum.bunları bilen bizden büyük bir akıl veya güç olabilir ihtimalini ekledim hayatıma.çünkü aklım ve bilim bu soruya yanıt veremiyordu.aklım almıyordu.farz edelim ki uzayın sonu var.peki ondan sonra ne var.uzayın sonsuz olduğu görüşü de aklıma yatmıyor.sonsuz bir şey olur mu?bu konudaki görüşlerinizi almak isterim.bu arada yeni geldim, herkese merhaba.

Vikingler de güneş tutulmasının sebebini bilmiyorlardu. Thor'a bağlıyorlardı. 3-5 yıl sonra uzayın sırlarını da çözerler; sen de ateist olursun. Korkma, geçecek...

Sitelerde Paylaş

sıcaklığın sonu var mı...

yani ulaşılabilecek maximum sıcaklık diye bir şey var mı...

mesela soğukluğun bir sonu var...

mutlak sıfır diye bir değer var...

eksi ikiyüz yetmiş üç derece...

bundan daha aşağısı yani daha soğuğu olamaz...

acaba sıcaklık sonsuza kadar artıyor mu...

artık daha sıcağı olamayacak bir derece varmı...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...