Jump to content

Islam Tanrisinin gariplikleri.

Recommended Posts

Islam Tanrisi kendine neden cogul olarak hitab ediyor?

Sunu yaptik, sunu ettik diye?

Birde en onemlisi neder hep en sonda "Allah ne gucludur! Suphesiz herseyi yapar!" falan gibi sacma sapan seyler soyluyor? Insan yapimi oldugu o kadar acik ki.

Tanriya inanan biri olarak bunlari Tanriya hakaret olarak goruyorum. Boyle Tanrimi olur?

Bu dindarlarin cok sevdigi cehennem olsa en onde Muhammet giderdi oraya heralde, Tanri adina konusup insanlar gozunde onu kaprisli bir cocuk seviyesine indirdigi icin.

tarihinde C3PO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şöyle bir açıklama buna nasıl olur bilemiyorum;

Bu ayetler hristiyan ve yahudi ve pagan araplara indiğinde burda Biz'in ne olduğunu sormadılar hatta hala sormazlar..Saygı ifadesi taşıyan kelime olduğundan denmişti..

Selam..

Sitelerde Paylaş
Birde en onemlisi neder hep en sonda "Allah ne gucludur! Suphesiz herseyi yapar!" falan gibi sacma sapan seyler soyluyor? Insan yapimi oldugu o kadar acik ki.

Aksine saçma değil çok işe yarayan bir tekniktir.

Ayetlerin sonunda sıkça yapılan bu telkin direk bilinç altına gönderme yapmaktadır.

Muhammedin çakallıklarından biridir.

Sitelerde Paylaş

Herakles,

Burada Allah'i insanlastirma gibi bir durum yok mu ama? Tanri'nin gucu herkeze hendi hayatinin her noktasinda insanin icinden seslenmeye yeter. Dine, peybambere neden ihtiyaci olsun?

Rasyonel, evet ben de amacin o oldugunu dusunuyorum dindar arkadaslar belki gorurler buradaki absurdlugu diye dusundum..

tarihinde C3PO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuran tevratın kopyası olduğuna göre doğal bir ifade sanırım mesal tevratta elohim kelimesi geçiyormuş yani ibranicedeki eloha(tanrı) kelimesinin çoğulu tek tanrılı bir kitapda tanrılar diye bir ifade varsa bu başlı başına bir sorun zaten tevrsat ve diğer kutsal kitaplar pagan öğretinin devamı niteğilindeler sadce tanrıla bir kurula dönüşmüş kurul başkanlığınıda allah-yahwe almış yanlışım varsa herakles beni düzeltsin

Sitelerde Paylaş

yaf bu tanrı neden kitap indirmiş merhametli bi varlık ve çok güçlü hep bizim iyiliğimizi istemiş adem in suçunu bize çektirio kendini beğenmiş bi varlık ve bizi doğrudan çelişkisiz inanan birer varlık yapamamış var sa da oyun oynuo herhalde bizimle köle olmamız onun hoşuna gidio tabi bnde böle tanrıya söverim ama maalesef yok çünkü tanrı böle hatalar yapmaz :)

Sitelerde Paylaş
kuran tevratın kopyası olduğuna göre doğal bir ifade sanırım mesal tevratta elohim kelimesi geçiyormuş yani ibranicedeki eloha(tanrı) kelimesinin çoğulu tek tanrılı bir kitapda tanrılar diye bir ifade varsa bu başlı başına bir sorun zaten tevrsat ve diğer kutsal kitaplar pagan öğretinin devamı niteğilindeler sadce tanrıla bir kurula dönüşmüş kurul başkanlığınıda allah-yahwe almış yanlışım varsa herakles beni düzeltsin

Osiris;

Mezmurlar 82.bölümde seni doğrulayan durumlar var.

1 Tanrı yerini aldı tanrısal kurulda, Yargısını açıklıyor ilahların ortasında:

Eski Ahit'te ilah tanımı başka.

Dip not:İbranice'de de im takısı saygı belirten bir ek..Bazı dillerin kendine has özellikleri var..

Sitelerde Paylaş
Saygı ifadesi taşıyan kelime olduğundan denmişti..

:) Kime saygı gösteriyor, İnsana mı ?

Pek inandırıcı gelmiyor bana

Aynı Allah kur'anda inanmayanlara bir güzel küfrederden o saygıdan eser kalmıyor

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Islam Tanrisi kendine neden cogul olarak hitab ediyor?

Sunu yaptik, sunu ettik diye?

Tanriya inanan biri olarak bunlari Tanriya hakaret olarak goruyorum. Boyle Tanrimi olur?

Bu dindarlarin cok sevdigi cehennem olsa en onde Muhammet giderdi oraya heralde, Tanri adina konusup insanlar gozunde onu kaprisli bir cocuk seviyesine indirdigi icin.

Aynen ben de hep bunu düşünmüşümdür, ayetlerin hep sonunda kuşkusuz allah merhametlidir, bağışlayandır yazıyor. ve bunun psikolojik bir etki için yazıldığı çok belli. okuyunca direkt anlayışılıyor. bir örnek yazıyorum:

Tevbe(*) Sûresinin 5 . Ayetinde

Haram aylar çıkınca bu Allah’a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

burada çelişki açıkça görülüyor. hem öldürün ve hapsedin deniyor, arkasından da allah çok bağışlayıcı, merhamet edicidir deniyor.

Nisâ(*) Sûresinin 16 . Ayetinde

Sizlerden fuhuş (zina) yapanların her ikisini de incitip kınayın. Eğer onlar tövbe edip ıslah olurlarsa onları incitip kınamaktan vazgeçin. Çünkü Allah tövbeleri çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

incitmek kavramı da ucu açık bir kavram. işkence mi yapın demek istiyor anlaşılmıyor. sonunda yine merhametli oluyor. bu nedenle müslümanlara bu ayetlerden bahsettiğimde, hemen allahın çok affedici olduğunu söylüyorlar. ayetlerin sonunda aynı cümle sürekli tekrarlandığı için insanların kafasında en ço kalan ve yerleşen kısım bu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...