Jump to content

Ateist ya da Agnostiğin Sağcı Olması Mümkün mü?

Recommended Posts

Bu ülkenin görüp göreceği en liberal adam Turgut Özal, yapılan suikast girişiminde kurşunla parmağından yaralanınca kürsüye çıkıp:

'Allah'ın verdiği canı Allah'tan Başka Alacak Yoktur' demişti.

Liberalizm, politik yelpazede orta-sağ diye tanımlanacak bir konumda olup sol görüşlere -sözde- en hoşgörülü davranan kesimdir. Şimdilerde ortalıkta sol-liberaller diye bir tanım da dolaşıyor ama sakın aldanmayın, solcu adam liberal falan olmaz; ilerici olur, sosyal demokrat olur, sosyalist olur, komünist olur. Solun sağın her kesimine karşılık gelen tabakaları vardır.

Sağ görüş, dini olmazsa olmaz bir konumda kullanagelmiştir. En azından Büyük Fransız Devriminden bu yana 'sağcılık', 'muhafazakarlık' ya da 'tutuculuk' denen akım, o toplumun din ritüelleri ile gelenek ve göreneklerinin harmanlanmasından oluşmuştur. Bunları birbirinden ayırmak artık mümkün değildir.

Bu bağlamda, kendisine hem 'sağcıyım' hem de 'ateistim (agnostiğim)' diyen bir kişinin naturasında bir yanlışlık var demektir: Ya sağcı değildir ya da ateist (agnostik)...

Sitelerde Paylaş

Öyleyse müslümanların solcu olması da mümkün değil.Sağ ve soldan ne anladığınızı bilmiyorum ama serbest piyasa ekonomisi her zaman devlet kontrolündeki ekonomiden daha başarılı olmuştur.Bunu sadece sağ partilerin din propagandası yapmasıyla bağdaştırıp ateistler liberal ya da sağcı olmaz demek çok mantıklı değil.

Sitelerde Paylaş

bıkarın bu işleri. sağdı soldu yıllardır beynimizi ...ler. banane fransız devriminden, bana ne ya... yenilikçilik/muhafazakarlık ile sol/sağ tamamen örtüşmez. bir ateist/agnostik neden altruist olmak zorunda olsun, neden bir diktatörün yönettiği totaliter, baskıcı komunist sistemin savunanı olsun. bana göre şimdiki iran, ile eski sscb nin farkı yoktur.

yaşasın bireysel özgürlükler

tarihinde woolfolk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Öyleyse müslümanların solcu olması da mümkün değil.Sağ ve soldan ne anladığınızı bilmiyorum ama serbest piyasa ekonomisi her zaman devlet kontrolündeki ekonomiden daha başarılı olmuştur.Bunu sadece sağ partilerin din propagandası yapmasıyla bağdaştırıp ateistler liberal ya da sağcı olmaz demek çok mantıklı değil.

ateistin sağcısı da solcusu da olabilir teorik olarak, tabi ki ateistin düşünme sistematiği gereği (firavun-tanrı, halife-padişah, papa-kral dayanışmasında olduğu gibi aristokrasi ve "halk" ayrımı nedeniyle ve solun buna itiraz edip "herkes eşittir" savunusu) sol olması daha mantıklı geliyor...

ama müslümanların "solcu" olması gerçekten de mümkün değildir, kadın ile erkeğin bile eşit olmadığını savunan birisi aynı anda nasıl "solcu" olabilir ki?

Sitelerde Paylaş
bıkarın bu işleri. sağdı soldu yıllardır beynimizi ...ler. banane fransız devriminden, bana ne ya... yenilikçilik/muhafazakarlık ile sol/sağ tamamen örtüşmez. bir ateist/agnostik neden altruist olmak zorunda olsun, neden bir diktatörün yönettiği totaliter, baskıcı komunist sistemin savunanı olsun. bana göre şimdiki iran, ile eski sscb nin farkı yoktur.

yaşasın bireysel özgürlükler

%100 katılıyorum

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

Ateist biri sağcı olabilir.Ateist olmuyan biride solcu olabilir ama tutarlı bir müslüman solcu olamaz.Sol ideolojilerden kastımız anarşizm , sosyalizm ve sosyal demokrasi ise bunların hepsi laikliği savunur müslümanın kitabı Kuran ise laikliğe tersdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...