Jump to content

İnsan Hangi Hayvandan Evrilmiştir?

Recommended Posts

• İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu da kapitalist hacı'dan çok aydınlatıcı ve bilimsel bir yanıt. Veya tepki.

Sevgili Drekinci...

Ben, sen insanı bir hayvan olarak değerlendirmediğim için ironi yaptım.

Diğer canllara hak ettikleri değeri vermeden insanın doğadaki yerini doğru olarak saptayamayız.

İnsan insandan gelmemiştir.

İnsan hayvandan gelmiştir. Aslı hayvandır.

Bu görüşten saparsanız, evrimi reddetmiş olursunuz.

Hümanizma evrimle bağdaşmaz.

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı

iletimi üstünkörü okuduğun için yanlış değerlendirmişsin.

iletimde insan hayvan değil, demedim ki.

Farzedelim ki köpeğin atasını arıyoruz.

Bulacağımız en eski kalıntıya da köpek veya köpeğin atası dememiz gerekir.

Bunları sınıflandırırken, köpeğe benzen türlere göre sınıflandıracağız ve de başına canis koyacağız.

Canis latrens,

Canis lupus

Canis aureus vb.

İnsanın atasını olarak zaten kategorize etmişiz.

İnsansı olarak kabul ettiklerimizin başına bir homo koyuyoruz.

Homo habilis,

homo erectus,

homo sapiens,

homo rudolfensus

homo afrikanus

homo australopithecus vb.

Yani özetle demek istediğim şu idi.

Bir kere bir hayvan türü olarak insanı nasıl ve hangi özellikleri ile kategorize ediyoruz. Önce bunu açığa kavuşturmamız gerekir. Sonra da şimdiki insan, Homo sapiensin ayrıldığı türü bulmamız yeterlidir. Daha öncelerini aramaya kalkışırsak binlerce insansı ve maymunumsu hayvan çıkar karşımıza.

Örneğin homo erekticus bile yeterli bir ata sayılmayabilir. Çünkü pek çok maymun türü, ayılar, dik durabilmektedir.

israrla Dryopithecus'tan türetmek istiyorsun. Gerçi nasıl türeteceğini merak etmiyor değilim. Ama öyle hissediyorum ki pek çok spekülatif tez ortaya atacaksın.

sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Seni yanlış anlamış olabilirim sevgili Drekinci..

Sen diğerleri gibi insanın evrimine özel bir yer verecek biri değilsin.

İnsanın atası geriye doğru gidildikçe ilkelleşiyor ve tabii insanla olan ilişkisi muğlaklaşıyor. Kesinliğini yitiriyor.

Neyin doğru olduğunu bilmiyoruz elbette.

Ama insan kılığına bürünürken mutlaka maymun bir atadan geçmemiz zorunluğu var.

Ben sadece bunu vurgulamak istiyorum.

Ayrıntılarda yanlış olabiliriz tabii.

Sitelerde Paylaş
>>> Ama insan kılığına bürünürken mutlaka maymun bir atadan geçmemiz zorunluğu var.

Hacı, insan nedir? Maymun nedir?

Bakın işe size felsefi bir soru..

İnsan maymundur..

Sana maymunAnibal diye hitabedebilir miyim?

Maymun Hacı'dan..

Sitelerde Paylaş

Bence sorun yok hacı..

İnsan ile maymunu ayırmak pek kolay bir iş değilde.. Hele bu geçmişe yönelik yapılırsa..

Ama benim sorum, kimin insan, kimin maymun olduğu değil..

İnsan nedir?

Maymun nedir?

Bunların cevabı Hacı.. Şu şu şu şeyi olanlar/olmayanlar insan, şu şu şu şeyi olanlar/olmayanlar maymun gibi bir cevap yani..

Sitelerde Paylaş
Bence sorun yok hacı..

İnsan ile maymunu ayırmak pek kolay bir iş değilde.. Hele bu geçmişe yönelik yapılırsa..

Ama benim sorum, kimin insan, kimin maymun olduğu değil..

İnsan nedir?

Maymun nedir?

Bunların cevabı Hacı.. Şu şu şu şeyi olanlar/olmayanlar insan, şu şu şu şeyi olanlar/olmayanlar maymun gibi bir cevap yani..

Bence bu sorunu tartışmanın anlamı yok.

Cevap çok aşikar benim için.

İnsan bir maymun türüdür.

Bu bağlamda insanın maymundan geldiği iddiası saçmadır.

Çünkü insan maymun olmaktan çıkmamıştır ve çıkmayacaktır..

Kısaca:

İnsan=Maymun=Hayvan..

Bu benim özetim.

Bi de sen özetle şu mereti de görelim.

Bu saçmalıklara bir son verelim.

Sitelerde Paylaş

Bu gibi bir düşüncede bir sorun yok zaten hacı.. Sen primatları vs. bu şekilde sınıflayıp bunu diyebilirsin.. Hay hay..

Ama maymunlar vardıda, isnan çıktı, öbürleri kaldı diyorsan, ortada ciddi bir taksonomi sorunsalı var demektir..

Sitelerde Paylaş

Bu gibi bir düşüncede bir sorun yok zaten hacı.. Sen primatları vs. bu şekilde sınıflayıp bunu diyebilirsin.. Hay hay..

Ama maymunlar vardıda, isnan çıktı, öbürleri kaldı diyorsan, ortada ciddi bir taksonomi sorunsalı var demektir..

Seninle ilk defa bir konuda tam bir uyum içindeyim.

Hayret!

İnsanın maymundan türediği iddiası aslında tümüyle bilim dışı bir saçmalık.

İnsan her zaman bunu göremiyor.

Bilime inananlar, hatta evrim konusunda ders veren profesörler bile bu basit gerçeği görseler bile görmezden geliyor ve ihmal ediyor.

İnsan olmak politlk olarak doğru bir yaklaşım.

İnsan olunca sanki marifet oluyoruz.

Kendi egomuzu tatmin etmekten başka bir halt işlemiyoruz.

Biz maymdan, hayvandan falan gelmedik..

Hepimiz hayvanız..

Evet. Bu bir ilk Anibal..

Umarım bunu diğer biyologlar ve üniversite profesörlerimiz de duyarlar ve daha da önemlisi anlarlar..

Sitelerde Paylaş

>>> Umarım bunu diğer biyologlar ve üniversite profesörlerimiz de duyarlar ve daha da önemlisi anlarlar..

Anlaşılmamış bir şey değil ki bu Hacı..

* ORDER PRIMATES

o Suborder Strepsirrhini: non-tarsier prosimians

o Suborder Anthropoidea (Haplorrhini): tarsiers, monkeys and apes

+ Infraorder Tarsiiformes

+ Infraorder Simiiformes

# Parvorder Platyrrhini: New World monkeys

* Family Callitrichidae: marmosets and tamarins

* Family Cebidae: capuchins and squirrel monkeys

* Family Aotidae: night or owl monkeys (douroucoulis)

* Family Pitheciidae: titis, sakis and uakaris

* Family Atelidae: howler, spider and woolly monkeys

# Parvorder Catarrhini

* Superfamily Cercopithecoidea

o Family Cercopithecidae: Old World monkeys

* Superfamily Hominoidea

o Family Hylobatidae: gibbons

o Family Hominidae: great apes and humans

Mesele şu.. Maymun (monkey), belli bir iki türün adı, özel adı.. Onlar da maymun değilde, eski dünya maymunu filan gibi ayrılır zaten..

Yanlış olan, insna, şempanze, orangutan, goril, şebek vs. hepsini toplayıp topuna da maymun demektir.

Yanlış olan, insanı çıkarıp, geri kalan topuna maymun demektir.

Ama, taksonomi biraz "tanımsal" bir ihitsastır.. Sen bizlere ve diğer primat türlerine topluca maymun diyebilirsin.. Bu ancak adını değiştirdiğin anlamına gelir ki, çok önemli değildir.. Hiç önemi yoktur..

Evet, eğer o gurubu bir bütün ele alırsan, hepimz maymunuz zaten.. Yani sen (yada feşmekan efendi) şempanzeyi, orangutanı, gorili, makakları vs. bir kenarda tutup, hepsine birden maymun diyorsa, bilfiil kendiside o grubun içinde kalacaktır..

Sitelerde Paylaş

İyi de neden burada yazan biyologlar insan maymundan evrilmemiştir. Maymun ve insan aynı atadan çıkmıştır diye zırvalıyorlar öyle ise..

Evrim kuramına saygılı her bilim adamı bunu şimdiye kadar hep böyle yapıyordu ama.

Bıkkınlık verdi bu kadar antroposentriklik.. Baydı..

Umarım bu iletilerle son bulur bu saçmalık.

Sitelerde Paylaş

insanla maymun aynı şey değildir. insanlarla maymunlar akrabadır o kadar. bu akrabalıktan insanın kökeninin goril,şempanze veya orangutan gibi insansımaymunlardan geldiği söylenemez.yalnız şu bir gerçektirki; insalarla,insansımaymunların evrimsel süreci ortak bir ataya dayanır.

Sitelerde Paylaş
İyi de neden burada yazan biyologlar insan maymundan evrilmemiştir. Maymun ve insan aynı atadan çıkmıştır diye zırvalıyorlar öyle ise..

Evrim kuramına saygılı her bilim adamı bunu şimdiye kadar hep böyle yapıyordu ama.

Bıkkınlık verdi bu kadar antroposentriklik.. Baydı..

Umarım bu iletilerle son bulur bu saçmalık.

Sanırım buradaki sıkıntı ape ile chimp arasındaki farkın belirtilmeden ifade edilmesinden kaynaklanıyor. İnsan bildiğin maymundur zaten, ama şempanzeden veyahut gorilden evrilmemiştir. Müslümanlar şempanzeden evrilmişiz gibi bir yoruma gittiklerinden dolayı onlara anlatmak açısından insan maymundan(şempanze, goril, bonobo vs..) evrilmemiştir deniyor. Onlarla ortak ataya sahiptir deniyor.

Sitelerde Paylaş
belki aşağıdaki şempanze ileride bir gün insana benzeyen bir türe evrimleşecek

ben evrimleştiremem onu ancak "doğa" yapabilir.

İnsan sayısı olması gerekenin çok üzerinde ve artık doğa diye bir şey kalmadı ve insandan başka tüm primatların soyu tükenmek üzere...

Artık pek umut yok gibi...

Sitelerde Paylaş
insanla maymun aynı şey değildir. insanlarla maymunlar akrabadır o kadar. bu akrabalıktan insanın kökeninin goril,şempanze veya orangutan gibi insansımaymunlardan geldiği söylenemez.yalnız şu bir gerçektirki; insalarla,insansımaymunların evrimsel süreci ortak bir ataya dayanır.

Ne demek insanla maymun aynı şey değildir?

Kadınla erkek de aynı şey değildir.

Hatta biliyor musunuz, kadınla erkek arasındaki fark, insanla şempanze arasındaki fark kadardır.

Erkekte, kadınlardaki X kromozomunun yerini, çok daha küçük Y kromozomu almıştır.

Yani erkekteki toplam gen sayısı, kadınlardaki toplam genetik materyelden azdır.

Eğer şempanze ile insan arasındaki genetik benzerlik yüzde 98,5 ise, insanla kadın arasındaki genetik fark da odur..

Aslına bakarsanız, insanı iki hayvandan oluşan bir tür olarak da düşünebilirsiniz.

Bu bağlamda bütün primatlar ya da XY ve XX kromozomlarını cins ayrımında kullanan bütün hayvanların dişi ve erkekleri farklı hayvanlardır diyebilirsiniz.

Şempanze ape ise insan da ape dir.

Şempanzeye maymun derseniz, insan da maymundur...

Sitelerde Paylaş

Şimdi gelelim konu başlığına.

Ve sevgili hacının sorusuna yanıt aramaya.

Maymunlara (kuyruksuz olanlar dahil her türüne) bulaşmadan insanı, Dryopithecus'dan evrimleştirebilir misiniz?

Hacı'nın yanıtını merakla bekliyorum.

Son geldiğimiz nokta itibariyle evrimleştirememiz gerek. Bakalım hacı evrimleştirebilecek mi)

(bu arada ben de şu Dryopithecus ne menem bir şeymiş onu araştırayım. :lol: )

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...