Jump to content

İslam'dan çıkan niye ya Stalinci ya Atsızcı olur?

Recommended Posts

Bunu birisi bana açıklayabilir mi?

Niye insanlar ya islamcı, ya atsızcı/ırkcı, ya stalinci/totaliter, yahut da bu son ikisinin birleşimi (ulusalcı türk solu?) olmak zorunda?

Niye kimse özgürlükçü, bireyci, demokrat olmaz?

Bu şartlar altında islam'la niye mücadele edelim ki?

İslam'dan daha beter politik tehlikeleri savunsunlar diye mi insanlar?

Bu ülkenin mayası bozuk. Boşuna Kemalist dikta bu ülkeyi tahakküm altında tutmadı baştan beri. Bu ülkenin insanı gerçekten de aşırı uçlarda dolaşmaya meyilli aklıselimden uzak anormal tiplerden oluşuyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Nüfus cüzdanında din olarak İslam yazan ve resmi olarak nüfusunun %99'unun müslüman olduğu iddia edilen ülkede yaşayan bir ateist olarak söyleyebilirim ki, genel olarak liberal, demokrat diyebileceğimiz ateistler pek bu din konuları ile uğraşmıyorlar. Din eleştirisinden uzak duruyorlar. Aklıma şu holding sahiplerini, köşe yazarlarını, roman yazarlarını, piyanistleri falan getiriyorum ve hiçbirinin hayatlarında ya da görüşlerinde İslam yok. Din eleştirisi de yok. Çoğu da liberal ve demokrat.

Genel olarak din eleştirisi yapanlar bu tür komünist ya da ırkçı (ki burada benzetme yok, bana göre komünizm ve ırkçılığın insancıllığı karşılaştırılamaz bile) insanlar oluyor. Aslında isterdim ki bu ünlü olmuş başarılı insanlar da biraz din eleştirisine açık bir şekilde katılsalar. Ama kendi kariyerleri açısından büyük zarara uğrayabilirler.

Sonuç olarak bu fikre katılmıyorum. Türkiye'de çoğu inanmayan insan oldukça sağlıklı düşünceye sahip insanlardır.

Sitelerde Paylaş
(ki burada benzetme yok, bana göre komünizm ve ırkçılığın insancıllığı karşılaştırılamaz bile)

Git bak bakalım: Hitler mi çok kendi vatandaşını öldürmüş Stalin mi.

Öyle insancıllar ki sorma.

İnternet'te araştırın GULAG'ı, Kızıl Terör'ü, ÇEKA'yı, Büyük Temizlik'i, Holodomor'u vs. ve KGB'yi

tarihinde ludwig tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Git bak bakalım: Hitler mi çok kendi vatandaşını öldürmüş Stalin mi.

Öyle insancıllar ki sorma.

İnternet'te araştırın GULAG'ı, Kızıl Terör'ü, ÇEKA'yı, Büyük Temizlik'i, Holodomor'u vs.

Ben de komünizme karşıyım. Ama komünizm ve ırkçılığı niyetleri olarak karşılaştırırsak komünizm kesinlikle insancıl bir düşüncedir. İyi niyetlidir. Irkçılık için aynısını söylemek mümkün değil. ABD'nin dünyada yaptığı işgal sonucu ölenleri düşünürsek o zaman liberalizm ve demokrasiyi de çöpe atmamız gerekir. Ama ben hatalarına rağmen faydalarını göz önüne alarak liberal demokrat olmayı tercih ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Ludwig, yazdığın yazıları psikolojik bir takıntı ile yazmanın yanısıra, açık bir akılsızlıkla da yazmaya başladın.

Bir taraftan Stalincileri ''özgürlükçü ve demokrat olmadıkları'' için eleştirirken, diğer taraftan kemalizmin totaliter yönelimlerini ''aşırı uçların bastırılması açısından'' normal buluyor ve destekliyorsun. :blink: Eee nerede kaldı özgürlük ve demokrasi? Bak sen de totalitersin. Neredeyse her yazında ''polis beslediğinizden'' bahsetme gereği duyan sen değil misin? Darbeleri de savunuyordun.

O zaman başkasının ''totaliterliğine'' laf edip ''özgürlüçlü'' geçinmeye ne hakkın kalıyor? İki yüzlülüğün gereği yok!...

Şimdi diyeceksinki, ''biz sizin gibilere karşı baskıcılığı savunuyoruz''; peki bir Stalinci neden baskıcılığı savunuyor sanıyorsun? Onlar da senin gibilere karşı bunu savunuyor. O halde neye itiraz ediyorsun?

Sen insanları asgari ücretin bile altında bir ücretle yaşamaya iten, eğitim ve sağlık gibi temel hakları finanse etmek için alınan vergilere bile burun kıvıran, sadece kendini düşünen, köşe dönmeci, ''ben kendimi kurtarayım, geri kalan ne olursa olsun'' mantalitesine sahip bir yaratıksın. Senin savunduğun düzen, sadece sermayesi olan ve girişimcilikte başarılı olanlara rahat etme fırsatı tanıyor. Dolayısıyla din afyonuna ihtiyaç duymadan yaşayabilecek alt yapıya sahip olanlar sadece bu ayrıcalıklı azınlık mensupları.

Sen dinsiz olamaz mısın? Olabilirsin elbette. Ama dinsizliği yayabilmek için komünizm gerekir. Eğer halk kitlelerinin öte dünya inancını yıkacaksan, bunun yerine koymak için onlara birşey vermek zorundasın. Ya bu dünyada herkese mutluluk vereceksin ya da en azından böyle bir ideal vereceksin. Toplumdaki öte dünya cennetini ancak, bu dünyada da bir cennet kurulabileceği inancını yayarak yıkabilirsin. Başka türlü, toplumsal bir sekülerleşme mümkün olmayacaktır. Başka türlü, sadece bireysel bir inançsızlık olur, ateizm burjuva-entelektüel alanlara sıkışır. Kitleselleşemez.

Kısacası, -ateist olmak için değil ama- ateizmin toplumda kitleselleşmesi için sol bir ideolojiyle paralel yürümesi gerekir. Bu yüzden islamdan kurtulan ve toplumu da aydınlatma derdi olan insanların sosyalizmi veya en azından güçlü bir sosyal devleti seçmesinde anlaşılmayacak bir taraf yok. Ama dinden çıkan birinin gidip de Atsızcı bir faşist olması hakikaten saçmadır. Fakat onlar da bir tanrıya inanıyorlar sanırım, çünkü ''yüce tanrı Türk'ü korusun'' türünden lafları var. Yani ateist ve dinsiz değiller. Şamanist olabilirler.

Liberallere gelince. Bu kişiler ateist olabilirler, fakat bunu toplumsallaştırma(yani işçi sınıfı arasında da ateizmi yayma) gibi bir hedefleri varsa, buna en başta yalakalık ettikleri burjuvazi karşı çıkar. Kapitalist bir ateist, ateizmi yaymaya çalışmayan, kendi halinde bir ateisttir. Hele Türkiye'de, bir kapitalist, -ateist olsa bile- AKP'yi desteklemelidir. Bak A.Altan'a, adam büyük ihtimalle dinsiz ama AKP'nin poposundan ayrılmıyor.

Sitelerde Paylaş
Ben de komünizme karşıyım. Ama komünizm ve ırkçılığı niyetleri olarak karşılaştırırsak komünizm kesinlikle insancıl bir düşüncedir. İyi niyetlidir. Irkçılık için aynısını söylemek mümkün değil. ABD'nin dünyada yaptığı işgal sonucu ölenleri düşünürsek o zaman liberalizm ve demokrasiyi de çöpe atmamız gerekir. Ama ben hatalarına rağmen faydalarını göz önüne alarak liberal demokrat olmayı tercih ediyorum.

Irkçılar niye komunistlerden kötü ki? "Kendi ırkımızdan olanlarla dayanışma" diyorlar. "Diğer ırklara düşmanlık" diyorlar. Komunistler de "kendi sınıfımızdan olanlarla dayanışma, diğer sınıfa düşmanlık" diyorlar.

Arada bir fark yok ki? İkisi de belli bir kesimi düşman ilan edip onlara zulüm ediyor. Hem de o "kötü" ırk ve "kötü" sınıf mensubu kişiler ülkenin vatandaşları olduğu halde toplama kamplarına gönderiliyorlar, mallarına canlarına kastediliyor.

Niye biri "insancıl" diğer değil? Anlamak mümkün değil.

Ayrıca ABD'nin gidip başka ülkeleri işgal etmesiyle bunu nasıl kıyas ettin? Biz burda bir ideolojinin kendi vatandaşlarını "düşman" ilan etmesinden, onlara zulum etmesinden ve öldürmesinden bahsediyoruz.

Sen kalkıp bunu ülkeler arası savaşlarla kıyas edebilir misin? Birisinde düşman olan başka bir ülke. Diğerinde ise düşman olan "yanlış" ırka yahut "yanlış" sınıfa mensup kendi vatandaşın.

Ülkeler arası savaşlar olur. Her ülke düşman işgaline karşı ordu besliyor vs. ABD Afganistan'a girdi çünkü Afganlar ABD'ye saldırmış terörist balı Bin Ladin'i ABD'ye teslim etmeyip meydan okudular. Ne yapsaydı ABD? Oturup başka 11 eylüler olmasını mı bekleseydi? Irak'a girdi çünkü Saddam silah denetçilerini kovmuş, ne bok yediği belli değil, ve ABD'nin kulağına biyolojik silah istihbaratları geliyor. NErden bilsin ABD Saddam'ın Bin LAdin'e biyolojik silah sağlamayacağı? Bir çanta şarbon birkaç günde yüzbinlerce insanı öldürebilir. ABD oturup başka terör saldırıları mı bekleseydi? Her iki savaşta da Molla Ömer ve Saddam ABD'ye meydan okudular "gel sana gününü gösterecez" dediler. Hodri meydan o zaman. Yenilince ağlamasınlar. Sen de onların avukatlığını yapma.

ABD bu savaşlarda kendi vatandaşını korumaya çalışıyor. Devletin görevi budur. ABD devleti görevini yerine getiriyor. Kendi vatandaşlarını "yanlış" ırk ve "yanlış" sınıfa mensup diye toplama kamplarında imha etmiyor. Çok yanlış bir kıyas yapıyorsun.

Sitelerde Paylaş
Bunu birisi bana açıklayabilir mi?

Tabi...

Niye insanlar ya islamcı, ya atsızcı/ırkcı, ya stalinci/totaliter, yahut da bu son ikisinin birleşimi (ulusalcı türk solu?) olmak zorunda?

İnsanlar liberal olmak zorunda da değil. Laissez fair efendim:D

Niye kimse özgürlükçü, bireyci, demokrat olmaz?

Özgürlükçülüğün, bireyciliğin ve demokratlığın liberallik olduğu yahut liberallikten ibaret olduğu senin düşüncen. Bana göre en tutarlı bireyci ve özgürlükçüler anarşistlerdir mesela...

Bu şartlar altında islam'la niye mücadele edelim ki?

İslam'dan daha beter politik tehlikeleri savunsunlar diye mi insanlar?

Liberaller egemense dinle mücadele etmezler zaten, hatta onu kullanılırlar dahi. Yeterki komünizm olmasın; gerekirse İslamcı/faşist olsun ama komünist olmasın diyen liberallerdir :) Şekil A...

Bu ülkenin mayası bozuk. Boşuna Kemalist dikta bu ülkeyi tahakküm altında tutmadı baştan beri. Bu ülkenin insanı gerçekten de aşırı uçlarda dolaşmaya meyilli aklıselimden uzak anormal tiplerden oluşuyor.

Bu ülkede sosyalistler ve demokratlar 12 eylül faşizmini lanetlerken senin gibiler alkış tutuyordu. Bu ülkede ben tüm darbelere koşulsuz karşı çıkarken sen ama'lı fakat'lı cümleler kuruyorsun. Biz ABD soykırımlarını ve savaş aygıtını lanetlerken sen ''laga luga'' ediyorsun!!! Ben kimsenin bana çobanlık yapmasını istemezken sen Sam Amcanın senin JANDARMAN olduğunu ileri sürüyorsun. Sen ''nalıncı keseri'' gibi her şeyi kendine ve uyduruk ''yaşam tarzına'' yontarken biz senin her fırsatta xxx olduğunu söylüyorduk :) Ben liberal bile olsaydım senin bu saçmalıkların karşısında aynı tepkiyi gösterirdim. İnsanlar neden senin xxx inansınlar ki? Tutarsızsın, xxx ve tam bir savaş çığırtkanısın...

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Hakaret yok
Sitelerde Paylaş

Freddie Kemalizmi ve darbeleri savunmak bir rezilliktir. Bunu kabul ediyorum. Çok adice birşey. Ben gerçek ideal bir ülkenin ne olduğunu biliyorum. Özgürlükçü, bireyci demokrat bir devlet ki, herkes istediği haltı yemekte özgür.

İnsan militan islamcıları görünce, militan komunistleri, pkk'lıları, türkçü ırkçıları vs görünce içinde bunlara karşı bir sempati kalmıyor. Ben 12 eylül darbesini hatırlayacak kadar yaşlı değilim. Ama dinlediğim ilk ağızdan hikayelerden felan yola çıkarak, ve komunist militanların ne kadar pis insanlar olduğunu bilerek 12 eylülün hayırlı birşey olduğuna inandım.

Ama benim hayran olduğum Ahmet Altan gibi insanlar tüm daberelere ilke olarak karşıdır. Bu benim yeterince demokrat bir olgunluğa ulaşmadığımı gösterir belki.

Ama yaptığın eleştiriye hak veriyorum. Demokrat ideallerden vazgeçmemeliyiz ve hukuku her zaman üstün tutmalıyız. Devletimizin insan onuruna yakışan bir devlet olmasını talep etmeliyiz. Darbelerden utanmalıyız.

Günümüzde çok şükür militanlık olayı sadece PKK konusuna has olarak kalmış durumda. Komunizmin kalesi SSCB' de yıkıldı, Türkiyedeki komunist hareketin de ateşi söndü. Ama bu forumda aydın insanlar görmeye geldiğimde Stalin hayranı, "marxism ilericliktir" palavrasına körü körüne iman etmiş tipler görünce çok büyük hayal kırıklığı yaşıyorum.

Sen de bunların başında gelen en geri kafalı bir komunistsin. Tarihin en acımasız despotlarından Stalin'e "sayguı duyraım, değerli insandır" diyen birisin.

Din konusundaki yorumundan ne kadar geri kafalı olduğun belli. Dinsizliğin tek felsefesinin marxism olduğunu iddia ediyorsun. Bu yalandır. Quine, Wittgenstein, Heidegger, Nietzsche, Foucault, Derrida, Davidson, Rorty, Bertrand Russell, hepsi ateist adamlardır. Hiçbiri de Marxist değildir. "Felsefe MArx'da doruk noktasına ulaştı ve bitti" sizin propagandanızdır sadece.

Dünyada cennet sunacakmışız insanlara.

SSCB deneyinden sonra bu yalana kaç kişi kanar bilemiyoırum. Ben kanmıyorum. Komunizmin despotluk ve zulumden başka birşey olmadığına inanıyorum.

Sitelerde Paylaş
Ülkeler arası savaşlar olur. Her ülke düşman işgaline karşı ordu besliyor vs. ABD Afganistan'a girdi çünkü Afganlar ABD'ye saldırmış terörist balı Bin Ladin'i ABD'ye teslim etmeyip meydan okudular. Ne yapsaydı ABD? Oturup başka 11 eylüler olmasını mı bekleseydi? Irak'a girdi çünkü Saddam silah denetçilerini kovmuş, ne bok yediği belli değil, ve ABD'nin kulağına biyolojik silah istihbaratları geliyor. NErden bilsin ABD Saddam'ın Bin LAdin'e biyolojik silah sağlamayacağı? Bir çanta şarbon birkaç günde yüzbinlerce insanı öldürebilir. ABD oturup başka terör saldırıları mı bekleseydi? Her iki savaşta da Molla Ömer ve Saddam ABD'ye meydan okudular "gel sana gününü gösterecez" dediler. Hodri meydan o zaman. Yenilince ağlamasınlar. Sen de onların avukatlığını yapma.

ABD bu savaşlarda kendi vatandaşını korumaya çalışıyor. Devletin görevi budur. ABD devleti görevini yerine getiriyor. Kendi vatandaşlarını "yanlış" ırk ve "yanlış" sınıfa mensup diye toplama kamplarında imha etmiyor. Çok yanlış bir kıyas yapıyorsun

Geçen gün çizgi film izliyordum; süper-man:) Her şeye gücü yeten, üstün-süper güçleri olan ve neredeyse tüm iyi vasıflara sahip bir kahraman insanlığı koruyor. Karşısındaki kötü karakterse dünya dışından gelmiş, hani şu doomsday filmindeki yaratığın özellikleri ultra-süper arttırılmış ve karşısına çıkan her şeyi öldürmeye programlanmış kötü yaratık. Zorlu bir savaştan sonra kahramanımız kötü yaratığı öldürüyor; ancak bir süre kendi de ölüyor... Fakat o da ne? Süperman ölümsüz, tekrar diriliyor:)

Metin ve kurgu tahliline bakarsak:

Süperman=ABD

Kötü yaratık=Bin LADİN, yani Afganistan

ABD başkahraman'ın sahip olduğu tüm iyi vasıflara sahip. İyilik sever, insanların yaşam tarzını koruyor, özgürlüğün ve demokrasinin bekçisi ve tüm iyi insanların jandarması... Ayrıca son derece yakışıklı, güçlü, estetik; güzel de bir sevgilisi var. ABD gibi olursanız siz de güçlü, yakışıklı, iyi, estetik olup güzel manitalara sahip çıkarsınız deniyor alttan alta...

Kötü canavar ise Afganistan/bin ladin yahut Taliba... başkahraman ne kadar iyi özelliklere sahipse sonsuz derecede kötülüğe sahip... Öncelikle çirkin, herkese ama herkese düşman ve tek amacı öldürmek. Dünyaya sanki sadece kötülük yapmak için gelmiş.

İstersen John RAMBO'yu da buna uyarlarız, hatta ROCKY'i, hatta İndepented Days'i :) HOLYWOOD sinemasının birçok filminde altttan alta verilen mesaj şablonu aşağı yukarı budur: Dünyayı kurtaran bir süper kahraman ve katıksız kötüler. E, tahmin edileceği gibi bu da ABD olmakta.

Ludwig, ben de çizgifilmleri severim; belliki sen de çok izlemişsin. Ama aramızda bir fark var: Ben onların gerçek olmadığını bilirim :D

Sitelerde Paylaş

Albatros sus be.

ABD'ye zamanında komunizmle savaştığı için düşmansın. Kuyruk acın var. O yüzden kaç yazında ABD'Ye karşı müslüman teröristlere destek veren şeyler söylediğini gördüm. İçindeki nefret artık seni saçmalatıyor. Cihatçı müslüman teröristlerse aynı kamptaysan demekki yanlış taraftasın. Bunu bil.

Zaten ABD'den nefret edenlere bakarak ABD'nin iyi mi kötü mü olduğunu bilebilirsin. ABD'den Naziler(yahudi düşmanları) nefret eder, komunistler nefret eder, ve müslüman cihatçılar nefret eder. Ben burda taraflara bakarak ABD'nin iyi taraf olduğunu anlıyorum.

Sitelerde Paylaş
Albatros sus be.

ABD'ye zamanında komunizmle savaştığı için düşmansın. Kuyruk acın var. O yüzden kaç yazında ABD'Ye karşı müslüman teröristlere destek veren şeyler söylediğini gördüm. İçindeki nefret artık seni saçmalatıyor. Cihatçı müslüman teröristlerse aynı kamptaysan demekki yanlış taraftasın. Bunu bil.

Zaten ABD'den nefret edenlere bakarak ABD'nin iyi mi kötü mü olduğunu bilebilirsin. ABD'den Naziler(yahudi düşmanları) nefret eder, komunistler nefret eder, ve müslüman cihatçılar nefret eder. Ben burda taraflara bakarak ABD'nin iyi taraf olduğunu anlıyorum.

Ludwig, ben de çizgifilmleri severim; belliki sen de çok izlemişsin. Ama aramızda bir fark var: Ben onların gerçek olmadığını bilirim

Şu cümleyi anla, sana biskrem vericem :D

Sitelerde Paylaş

Albatros, sana tavsiyem biraz git Bin Ladin'i, bunun 1998'de yayınladığı amerikalıların katlinin vacip olduğunu söyleyen fetwasını, El Kaide'yi, Ayman el Zevahir'i, bunların ideolojisini, ideoljilerinin temel teorisyeni Seyyid Kutub'u onun cihad hakkındaki görüşlerini bir araştır.

El Kaide'nin sadece 11 eylül değil, Londra metrosu, Madrid tren, Bali disko, İstanbul HSBC, sinagog ve konsolosluk, Mısır'da turistler, Kenya ve Tanzanya'da konsolosluk, Yemen'de, ve şimdi de Cezayir'de saldırılar düzenlediğini. Irak'ı kan gölüne çevirdiğini. Avrupa'da pek çok saldırının gerçekleşmeden durdurulduğunu unutma.

Bugün Pakistan'da Swat bölgesinde 2 milyon kişi Taliban'ın hayvanlığından evini terkedip kaçıp mülteci oldu. Somali'de cihatçı hayvanlar köylüleri yan kendilerine katılma ya ölmeye zorluyor. Keza Swat'ta da öyle.

ABD islami terörle en başta kendi güvenliği için uğraşıyor. Çünkü teröristler ABD'ye saldırı düzenlemek istiyor ve düzenlediler. ABD'den istedikleri temel şey ABD'nin Arap yönetimlere ve İsrail'e destek vermemesi askerlerini bölgeden çekmesi. Sonra? Sonra bu adamlar şu an Somali'de olan olayı heryerde gerçekleştirecekler. Her ülke de kanlı devrimlerle en aşırı sapık bir şeriat kuracaklar. Suudi şeriatını yumuşak bulan insanlardan bahseidyoruz burda. Bundan sonra da devlet imkanlarıyla Batı'ya karşı cihada devam edecekler. Terörizm ithal edecekler. Bizim ülkemizde de militanların ateşi yanmaya başlayacak.

Sen kimin tarafındasın?

Sitelerde Paylaş
Freddie Kemalizmi ve darbeleri savunmak bir rezilliktir. Bunu kabul ediyorum. Çok adice birşey. Ben gerçek ideal bir ülkenin ne olduğunu biliyorum. Özgürlükçü, bireyci demokrat bir devlet ki, herkes istediği haltı yemekte özgür.

Hayırdır, dönmüşsün gene? Sana artık ''fırıldak Ludwig'' mi desek? Daha düne kadar darbeleri de kemalizmi de savunduğunu söylüyordun...

Din konusundaki yorumundan ne kadar geri kafalı olduğun belli. Dinsizliğin tek felsefesinin marxism olduğunu iddia ediyorsun. Bu yalandır. Quine, Wittgenstein, Heidegger, Nietzsche, Foucault, Derrida, Davidson, Rorty, Bertrand Russell, hepsi ateist adamlardır. Hiçbiri de Marxist değildir. "Felsefe MArx'da doruk noktasına ulaştı ve bitti" sizin propagandanızdır sadece.

Sırf bu şekilde çarpıtma diye bak ne yazmıştım: ''Kısacası, -ateist olmak için değil ama- ateizmin toplumda kitleselleşmesi için sol bir ideolojiyle paralel yürümesi gerekir''.

Bu lafı, sırf sen çıkıp da ''Aaa Freddie gene ateist olmak için marksist olmayı şart koşuyor, ne saçma şey bu, halbuki Witgenstein Nietzche v.s. marksist değil ama ateistti'' deme diye yazmıştım oysa.

Okuduğunu anlamıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Freddie,

Ateizm toplumda kitleselleşmesi benim derdim değil.

Benim derdim islam politik olarak kimsenin hakkını gaspetmesin. Burda tabi en önemli durum kadınların durumu.

İnsanların özgürce yaşamaları için dini terketmeleri gerekmez. Liberal bir yorum da olur. Benim derdim insanların neye inandığı değil. Politik olarak ne istediği.

Sen olayı abartmışsın. Eleştirdiğin Kemalistlerden çok daha Jakobensin. Topluma ayar çekmek istiyorsun. Komunistlerin olayıdır bu. Bu yüzden tehlikelisiniz işte. Sizden gelecek tek yönetim şekli despot bir totaliterliktir. Zaten örneklerini 20. yüzyılda, (senin "saygıdeğer değerli insan" dediğin) Stalin gibi kitle katliamcısı despotlar sergilediler.

Sitelerde Paylaş

İslamdan çıkan bence bir kişi ile İslamdan bihaber olarak hayatını egame ettiren kişi arasında çok fark var diye düşünüyorum.

İslamdan çıkan bir kişi de bence aşağılık kompleksi vardır; o yüzden İslamdan çıkan kişiler bakmışınız İslamın en büyük düşmanlarından biri olmuş çıkmıştır.

Bence hayatında kendilerinin söylemesiyle Müslümanken bile İslamin birçok ritüelinden rahatsız oluyorlardı diye düşünüyorum.

Bunun nedeni ney biliyor musun?

Bir kişi İslamı reddedebilir. Bu kendi bileceği bir iştir. Ezan ile ilgili bir konu var mı bilmiyorum ama bakmışınız müslümanken güzel gelen ezan müslümanlıktan çıktıktan sonra çok itici gelmeye başlamıştır. Bence burda bir terslik vardır.

Ama baktığımız zaman İslamdan bihaber yaşayan bir kişi yani anne ve babası ateist olup kendi de ateist olan bir kişi bence daha ılımlıdır. Kendini kanıtlama ve aşağılık kompleksi olduğunu düşünemem.

Ama baktığımız zaman dinden yeni çıktığını söyleyen birçok kişide bu aşağılık kompleksi vardır. Bu siteyi takip edenler bunu çok net bir şekilde görebilirler.

İslamdan çıkan bir kişi neden Atsızcı yada Stalinist olur sorusuna benim kısaca yanıtım bu olabilir.

Sitelerde Paylaş
İslamdan çıkan bence bir kişi ile İslamdan bihaber olarak hayatını egame ettiren kişi arasında çok fark var diye düşünüyorum.

İslamdan çıkan bir kişi de bence aşağılık kompleksi vardır; o yüzden İslamdan çıkan kişiler bakmışınız İslamın en büyük düşmanlarından biri olmuş çıkmıştır.

öhh be ne ettin sende

peki islamdan çıkmış anarşist , liberal , ilkelci cartcurtcular nasıl oluyor ozaman :)

resmen kysmuşsun bea

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...