Jump to content

ADOLF HİTLERİ SUCLAMAK

Recommended Posts

Kendi köklerine karşı

hani nerde ? kendi köklerime ne zaman karşı çıktım ? göremiyorum yazımda,ha beni sanırım siz arap kökenli sanıyorsunuz yok ben türküm arap değil merak etmeyin sanırım bir yanlış anlaşılma olduda nazi osmanlısı adlı arap devletinin köküm olduğunu düşündünüz :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

diktatör yanlışın yok mu?benim bildiğim osmanlı ırkçı değildir.çok sayıda etnik milleti bir arada barındırmıştır.nazilerle ne ilgisi var anlamadım.

nazi osmanlısı her paragöz gibi parayla aklı çalışıyordu şimdi osmanlı kanunlarında azınlıklardan daha fazla vergi alma diye bir şey olduğu için etnik kökenleri barındırmamak gibi bir hata yapmazdı işin ucunda para var çünkü :D

nazi osmanlısı ırkçıdır,tüm dünyayı fethetmek istiyordu.bu gerizekalı devlet yüzünden şuan ermeni sorunu ile uğraşıyoruz,bilimle uğraşmamız gerekirken,battılar ama pisliklerini bize bıraktılar toplamamız için.

tarihinde Diktator tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Almanya deli gibi silah üretirken İngiltere, fransa gibi ülkeler neden müdahale etmedi? Cevaplanması gereken bir konu. O dönemdeki liderler arasında en çok '' Barış'' kelimesini kullanan Hitler'in takiye yaptığı ürettiği silahlardan anlaşılmıyor muydu ? Avusturya ilhakının fason bir ilhak olduğunu ve Hitlerin bu ülkeyi ciddi tehditlerde bulunarak ilhak ettiğini bilmiyorlar mıydı? Polonyo işgal ediltikten sonra anlaşmalara göre savaş ilan eden İngiltere,fransa aynı anlaşma içersinde olan çekoslavakya'yı işgal edilirken niye sessiz kaldılar? Ama ne olursa olsun dünyayı faşizm belasından ABD kurtardı. Gurban olurum yıldızlı-çizgili bayrağına. Bana bir şeyler oluyor :shok:

hitlerin miliyetçiliği-ırkçılığı ile değil yaptıklarıyla daha çok ilgileniyorum 1. dunya savaşı sonunda imzalanan Varsay antlaşmasıyla almanya avrupaya diz çökmüş ve talan edilmiştir alman halkı yahudi elinde köle olmuş sefalet içine sürüklenmiştir daha sonra hitler dönemi başlamıştır tüm alman halkının desteğini alarak dip yapmış bir ülkeyi kısa zamanda ayağa kaldırıp 1940 yıllarda sanayide ve ekonomide tavan yaptırmıştır bu noktaya kadar kafasının içinde beyni olan herkes hitlere beceriksiz bir lider diyemez daha sonra savaşa girmiştir doğrudur yada yanlıştır savaşın ilk yılları çok başarılı geçmiştir nazi almanyasının o kadar ünü yayılmıştırki birçok ülkeyi hiç savaşmadan ele geçirmiştir

ingilterenin büyük gazına gelen nazi almanyası rusyaya savaş açmıştır ve savaşı (bu önemli Rusyaya karşı Kaybettiği için) kaybetmiştir sen bunu bir faşizm olarak görüyorsan bana göre bu beladan dünyayı ABD değil Rusya kurtarmıştır bunu ben söylemiyorum tarih söylüyor savaşta rusya olmasaydı Almanya çok rahat bütün avrupayı ele geçirirdi zaten sadece ingiltere kalmıştı ingiltereninde almanya karşısında hiç bir şansı olmadığını söylersek herhalde yanlış olmaz

hitlerden sonra amerikanın yada avrupanın pek bir ders aldığını düşünmüyorum bosnayı hatırlıyacak olursak sırplar tarafından bosnalılar büyük bir soykırıma uğramıştır hemde çok yakın tarihimizde ama 40-50 sene hitler malzemesini büyük bir zevkle kullanan USA ve avrupa hemde barış gücü askerlerine rağmen bu olaya seyirci kalmıştır burdanda amerika ve avrupanın ne kadar samimi olduğunu herhalde herkes farkındadır

Sitelerde Paylaş

amerikayı eleştirirken niye avrupayıda içine katıyoruz.

ben bu işi anlamadım avrupanın ne gibi bir zararı oldu ? hitler tarafından içine edilen avrupa var elimizde.

sonra abd kötülük yaptı diyorsunuz abd avrupalı mı bunda avrupanın ne suçu var,sırf kökünüzden değil diye yapmadığınız şey yok.

Ya Türkiye'ye ne demeli ? Türkiye'nin ne zaman hem kökeni hem dini aynı olmayan bir dostu oldu ki ? sütten çıkmış ak kaşığız sanki.(Japonya diyene dalarım,japonyayıda kökümüzden sayanlar var) kendi faşistliğimizi görmüyoruz.Isveç'in Türkiye'yi çok sevmesine rağmen hala Isveç'e hiç alakası olmadığı halde Sarkozy yüzünden karşı çıkanlar var,yok avrupa bizi sevmiyomuşta,yürüyün gidin ya,faşistler sizi.

Atatürk dönemini saymıyorum,ondan sonra hem hükümet hemde toplum olarak faşist salak bir toplum olduk,asosyal ve karamsar,dünyanın emo suyuz,ergeniz.

tarihinde Diktator tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

redshadow

sen bunu bir faşizm olarak görüyorsan bana göre bu beladan dünyayı ABD değil Rusya kurtarmıştır bunu ben söylemiyorum tarih söylüyor

Dostum orda ironi yapıyordum :) Gönderme yani. -_- Yoksa faşistler Kızılordu'nun postallarında ezildi gitti.

Sitelerde Paylaş
Sayin redshadow ben artik zenci demiyorum cünkü; Zenci demekte artik irkci bir terim siyah diyelim.

Yok öyle bir şey Rochader.. İngilizce'de "negro" sözcüğünün geçmişte hakaret olarak kullanılmasından ötürü bugün politik olarak doğru bulunmaması, Türkçe'de hiçbir zaman öyle bir anlamı olmamış masum "zenci" sözcüğü için de aynısını gerektirmez.

Sitelerde Paylaş
hani nerde ? kendi köklerime ne zaman karşı çıktım ? göremiyorum yazımda,ha beni sanırım siz arap kökenli sanıyorsunuz yok ben türküm arap değil merak etmeyin sanırım bir yanlış anlaşılma olduda nazi osmanlısı adlı arap devletinin köküm olduğunu düşündünüz :)

Sen beğenmesen de, inkar etsen de, Türk'üm diyorsan eğer, senin köklerin Osmanlı'da. Osmanlı'nın Araplıkla ne ilgisi var? Dedenin dedesi Osmanlı değil miydi? Senin bugün kullandığın dil, Osmanlı sarayında konuşulan dil değil miydi? Senin bugün yediğin yemekler Osmanlı ağız tadından kaynaklanmıyor mu?

Osmanlı'nın çeşitli yönlerinin bugüne yansımasını eleştirebilirsin. Ama Osmanlı artık tarihsel bir nesnedir. Tarihe gömülmüş ve artık varolmayan, varolması da mümkün olmayan bir şeyi baştacı etmek ve bir put gibi tapınmak ne kadar anlamsızsa, senin tutumun, hele nazilikle Osmalı'yı bir tutman da o kadar anlamsız.

Sitelerde Paylaş
Almanya deli gibi silah üretirken İngiltere, fransa gibi ülkeler neden müdahale etmedi? Cevaplanması gereken bir konu. O dönemdeki liderler arasında en çok '' Barış'' kelimesini kullanan Hitler'in takiye yaptığı ürettiği silahlardan anlaşılmıyor muydu ? Avusturya ilhakının fason bir ilhak olduğunu ve Hitlerin bu ülkeyi ciddi tehditlerde bulunarak ilhak ettiğini bilmiyorlar mıydı? Polonyo işgal ediltikten sonra anlaşmalara göre savaş ilan eden İngiltere,fransa aynı anlaşma içersinde olan çekoslavakya'yı işgal edilirken niye sessiz kaldılar? Ama ne olursa olsun dünyayı faşizm belasından ABD kurtardı. Gurban olurum yıldızlı-çizgili bayrağına. Bana bir şeyler oluyor :shok:

Ikinci dunya savasi konusunda inanilmaz cahilsiniz...

Ingiltere ve Fransa Almanya"nin Versailles"i ihlal etmesinden rahatsizdilar elbette, ve Almanya"yi durdurmak icin bariscil yollara basvurmayi denediler. Cekoslavakya konusunda tavizler vererek savasi engellediklerini sandilar, Hitler"den baris sozu aldilar vs. Ama baktilar olmuyor Polonya isgal edilince savas ilan ettiler.

Avusturya ilhaki adi ustunde ilhak, nesi fason? O donemde Naziler Avusturya"da zaten oldukca populerlerdi, geldiklerinde de ciceklerle karsilandilar. Ben tanidigim bircok Avusturyalidan da onceki nesillerin Nazileri destekledigini dinledim.

Bu arada fasizmi postallari ile ezdigini iddia ettigin sovyetler polonyayi nazilerle elele isgal etmedi mi? Baltik ulkelerine ve finlandiyaya girmedi mi? Muttefiklerden bekledigin tepkiyi neden oradan da beklemedigini merak ettim.

http://en.wikipedia.org/wiki/German%E2%80%...viet_Axis_talks

Sovyetler mihvere girmeye bile calistilar zamaninda...

ABD ise savasin sonucunu belirleyen taraf oldu.

Sitelerde Paylaş
Ikinci dunya savasi konusunda inanilmaz cahilsiniz...

Ingiltere ve Fransa Almanya"nin Versailles"i ihlal etmesinden rahatsizdilar elbette, ve Almanya"yi durdurmak icin bariscil yollara basvurmayi denediler. Cekoslavakya konusunda tavizler vererek savasi engellediklerini sandilar, Hitler"den baris sozu aldilar vs. Ama baktilar olmuyor Polonya isgal edilince savas ilan ettiler.

Avusturya ilhaki adi ustunde ilhak, nesi fason? O donemde Naziler Avusturya"da zaten oldukca populerlerdi, geldiklerinde de ciceklerle karsilandilar. Ben tanidigim bircok Avusturyalidan da onceki nesillerin Nazileri destekledigini dinledim.

Bu arada fasizmi postallari ile ezdigini iddia ettigin sovyetler polonyayi nazilerle elele isgal etmedi mi? Baltik ulkelerine ve finlandiyaya girmedi mi? Muttefiklerden bekledigin tepkiyi neden oradan da beklemedigini merak ettim.

http://en.wikipedia.org/wiki/German%E2%80%...viet_Axis_talks

Sovyetler mihvere girmeye bile calistilar zamaninda...

ABD ise savasin sonucunu belirleyen taraf oldu.

Evet İngiltere ve fransa gibi ülkeler deli gibi silah üreten Almanyaya önce zeytin dalı uzattı. Hitler bu duruma çok sevinmiştir. Bol bol silah üret ama diğer devletler ( Sovyetleride katıyorum) sessiz kalsın. Bravo ne güzel siyasal taktik böyle. Sovyetler birliği İngiltere vb ülkelere birlik çağrısı yapmadı mı? Bu devletler birlikte planlar yaparken ( Zeytin dalının işe yaramayacağını anladıklarında) neden sovyetleri dışladılar? Neden konferasnlara çağırmadılar? Sonra tutuşunca sovyetlerin kuyruguna takılmadılar mı? Çekslovakyayı Almanlara hediye edenler Sovyetler miydi?

Avusturya'nın ilhakı konusunda bende bir link vereyim.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Avusturya%27n...B1n_ilhak%C4%B1

Avusturya'da nazi sempatisi kimse yok demiyor. Ama Almanlar gelmeden iktidarı elegeçiren nazi yanlıları değil miydi? Başka bir hükümet olsaydı buna izin verirler miydi? Hiç olmasa direnirlerdi. Sanki Avusturya hiç baskı altında olmadan Nazilere kucak açtı.

Savaşın sonucunu belirleyen ABD imiş. Bu saçmalığına vakit bile ayırmaya değmez.

Sitelerde Paylaş
Bu devletler birlikte planlar yaparken ( Zeytin dalının işe yaramayacağını anladıklarında) neden sovyetleri dışladılar? Neden konferasnlara çağırmadılar? Sonra tutuşunca sovyetlerin kuyruguna takılmadılar mı? Çekslovakyayı Almanlara hediye edenler Sovyetler miydi?

Yazmadan insan bir dusunur. Nazi Almanyasi ile saldirmazlik pakti imzalayan ve beraber isgaller yapan Sovyetleri sence neden "disladilar"!?

Cekoslavakyayi da hediye falan etmediler, savas cikmasin diye ugrastilar sadece. Etnik Almanlarin yasadigi bolgeyi Almanyaya daha fazla ilerlememesi sarti ile verdiler, geri kalani da Alman korumasina girdi, protectorate denen olay, Turkcesi neydi aklima gelmedi simdi.

Sovyetler birlik cagrisini ne zaman nerede yapmis?

Savaşın sonucunu belirleyen ABD imiş. Bu saçmalığına vakit bile ayırmaya değmez.

Lend lease nedir biliyor musun? Bak bakalim ABD muttefiklere ne kadar yardim yapmis. Bak bakalim Pasifikte ne savaslar yapilmis, Avrupada ikinci cepheyi kim acmis.

Iki dunya savasinda da dengeyi muttefikler lehine ceviren ABD olmustur. Oncelikle dunyanin en buyuk ekonomisi ve sanayisi olmasi ile ilgili bir durum tabi.

Sitelerde Paylaş
Yok öyle bir şey Rochader.. İngilizce'de "negro" sözcüğünün geçmişte hakaret olarak kullanılmasından ötürü bugün politik olarak doğru bulunmaması, Türkçe'de hiçbir zaman öyle bir anlamı olmamış masum "zenci" sözcüğü için de aynısını gerektirmez.

Su an itibari ile haklisin. Bence iki sene sürmez. Zenci lafi tarihe karisir.

Beyaza gelince Beyaz irk demek siyaha gelince siyah irk yerine zenci demek bence biraz sacma. Almancadada Neger kullanilmiyor artik.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

forumda nedense üyelerin yazdığı mesajlara cevap verirken laf sokmak yada küfür etmek alışkanlık haline gelmiş kimisi saçmalamışsın hehehe kimisi çok cahilsiniz beaaa falan filan...

burda tarihten bahsediyoruz tarih sadece 1 web sitesi yada 1 kaynak böyle yazıyor bu dogrudur diyip işi kestirip atmak daha cahilce bir hareket olmazmı!! unutmayınki tarih çok değişkendir bizim okuduğumuz osmanlı tarihiyle yünanistandaki bir öğrencinin okuduğu osmanlı tarihi çok farklıdır o yüzden herkes başkalarına laf sokmadan kendi fikirlerini beyan etsin bizde kendi düşüncelerimizi söyleyelim

Sitelerde Paylaş

I. ve II. Dünya savaşlarının diğer adı I. ve II. Payşalım Savaşlarıdır.

Dolayısıyla Hitler, Churchill, Mussolini, Hirohito, Stalin, Roosevelt hakkında kişiliklere indirgenmiş anlatımlar hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Nazizmi besleyen unsurun da pompalanmış ekonomik kaynaklı olduğunu anımsatırım.

Bilinmesi gerekenler:

Paylaşım savaşları öncesinde İngiltere, Fransa, İspanya, Portekiz, Hollanda, Belçika, İtalya’nın sömürgelerinin, olduğunu Almanya ve Japonya’nın hammadde kaynaklarına ulaşma çabalarını bilmek gerek. Almanya’nın kabına sığamayan ekonomisini bilmek gerek. Sonra dönüp II. Paylaşım savaşı öncesini irdelemek gerek.

Her iki savaş öncesi ülke ekonomilerinin üretim kapasitelerini bilmek gerek.

Silah sanayiinin, ekonomik tıkanıklıkları açma ve aşmadaki etkinliğini bilmek gerek. (Vietnam Afganistan, Irak savaşlarına da bakabilirsiniz).

Eline silah vereceğiniz insanlara içeride ve dışarıda hedef göstermeniz gerek, ki insanlar diğer insanlara saldırabilsin, yakıp yıkabilsinler.

Önce sayıları az Alman komünistleri ve sosyalistleri hedef gösterilip yok ettiler. Amaca ulaşmak için yetmediğini kısa zamanda anladılar.

Daha kalabalık-ortalama Alman’dan ekonomik olarak daha güçlü ve sayıca çok olan yahudi düşmanlığının, Alman toplumunu savaştırmak için daha etkin olduğunu anladıkları anda milliyetçilik söyleminden etnik milliyetçiliğe-nazizme kaydılar.

Yahudilerin ortaya çıkıp, köle olarak Roma imparatorluğu sınırlarında dağılımını, dünyadaki köşe başlarını tutuşlarının tarihsel-sosyolojik-ekonomik boyutunu bilmek gerek.

Yahudiler iyi hedefti: Yahudilerin önce köle olarak, sonra kendi özgürlüklerini satın almış Roma vatandaşı olarak, sonrasında bir bölümünün dünya ekonomisinin köşe başlarını tutmuş elitleri olarak.

Yahudiler gerektiğinde ikili oynadılar. Hele hele silah sanayiindeki paylarını bilmek gerek… (Halen en büyük üreticiler ve aynı zamanda bankerler). Hem Almanya’ya hem de diğerlerine silah satanlar yine onlardı.

Savaşlar sırasındaki değişmeyen başrol oyuncuları ile değişen figüranları ayırd etmek gerek; Polonya, Baltık ülkeleri, Avusturya, Macaristan, Çekoslovakya, Osmanlı, Orta doğu, Çin, Hindistan, …

Bunları bildiğinizde Atatürk’ün 4-5 yıl öncesinden II. Paylaşım savaşının çıkacağını neredeyse tarih vererek bilmesine de şaşırmamak gerek.

Sitelerde Paylaş
forumda nedense üyelerin yazdığı mesajlara cevap verirken laf sokmak yada küfür etmek alışkanlık haline gelmiş kimisi saçmalamışsın hehehe kimisi çok cahilsiniz beaaa falan filan...

burda tarihten bahsediyoruz tarih sadece 1 web sitesi yada 1 kaynak böyle yazıyor bu dogrudur diyip işi kestirip atmak daha cahilce bir hareket olmazmı!! unutmayınki tarih çok değişkendir bizim okuduğumuz osmanlı tarihiyle yünanistandaki bir öğrencinin okuduğu osmanlı tarihi çok farklıdır o yüzden herkes başkalarına laf sokmadan kendi fikirlerini beyan etsin bizde kendi düşüncelerimizi söyleyelim

Doğru diyorsun Redshadow da, sen

amerikanın 2. dünya savasında japonya karşısında kaybetmek üzereyken son seçenek atom bombasını attığını görürsün

dedikten sonra sana söylenenler de, seninkinin yanında çok hafif.. Japonya ABD'yi yenmek üzere filan değildi. Çoktan yenilmiş, bitmiş, artık son uzatmaları oynuyordu. Atom bombası tüm bunun üzerine, gereksiz bir son darbe olarak geldi ve esasen Japonya'ya karşı değil, ABD'nin savaş sonrasındaki konumunu güçlendirmek üzere, potansiyel rakiplerine karşı gözdağı olarak atıldı.

Sitelerde Paylaş

deicide'ye burada katılıyorum japonya bu kadar güçlü olsaydı atom bombasını o atardı,daha kendi ürettiği şeyi bile elinde tutamayan bir ülke

Sitelerde Paylaş

senin düşüncendir saygı duyarım ama sana katılmıyorum senin yazdıklarını birçok insandan ve kaynaktan duydum okudum ama madalyonun hiçbir zaman sadece 1 tarafına bakmam

hatırlarsan amerika daha sonra yine kendi kendine vietnam müdahale etti politik sebeplerden o kadar küçük yüzölçümüne sahip bir ülkenin üzerine 1.000.000 tondan fazla bomba attı evet yanlış duymadınız yüzbinlerce vietnam askeri öldü 50.000 üzerinde USA askeri öldü ama usa bu 50.000 askeri gerilla savasından çok hava bombardımanında kaybetti

Usa 3000 üzerinde uçak 5000 üzerinde helikopter kaybetti

amerikada bir başkan gitti bir diğeri geldi her yeni gelen başkan vietnama karşı daha sert bir politika izledi daha fazla bombaladı daha fazla ölüm saçtı ama amerikanın havadaki üstün gücü savaşın kaçınılmaz sonucunu değiştirmedi 1973 amerika parista yapılan bir antlaşmayla gerçeklerle yüzleşip vietnamdan çekilmek zorunda kaldı...

Ve 1970 yıllara kadar ufak tefek savaş karşıtı gösteriler dışında medyanında pompalamasıyla amerikanın sahte zaferi bir anda amerikanın en büyük kabusu oldu ve ondan sonra ne oldu biliyomusun tarih yeniden yazıldı amerikanın yalanları tek tek ortaya çıkmaya başladı

mesela vietnam savaşını start veren amerikanın kuzey vietnam tarafından batırılan 2 savaş gemisinin yalan bir haber olduğu dönemin savunma bakanı mcnamara tarafından dile getirildi

peki ya vietnam savaşını gerçektende amerika kazansaydı.....

Sitelerde Paylaş
deicide'ye burada katılıyorum japonya bu kadar güçlü olsaydı atom bombasını o atardı,daha kendi ürettiği şeyi bile elinde tutamayan bir ülke

atom bombasından bahsediyorsun dimi? keşfeldilmemiş birşeyi japonya nasıl atıcaktı

ayrıca atom bombası kızkaçıran gibi birşeymi zannediyosun? öyle her canı isteyen yada savaş kaybeden atmaya kalkarsa insanlığın sonu gelir bide atom bombası artık sadece amerikanın kontrolunde değil bir çok ülkenin elinde var mesela amerikanın pek sevmediği ama bir türlü cesaret edip saldıramadığı kuzey kore zaten nükleer savaşta kazanan olmaz herkes kaybeder 1945 yılında atılan bombalar 150.000 japonun sonu olmuştur tabi radyasyonun etkilerinden daha sonra ölen onbinlerce insan hariç şimdiki nükleer bombalar çok daha tehlikeli çok daha etkili neyse konu dağılmasın

Sitelerde Paylaş

Almanların Yahudi düşmanlığı Hristiyanlıktan miras alınmıştır. Tarihte Hristiyan ve Müslüman halklar aralarında yaşayan Yahudilere bazı sepeblerden dolayı kıl oldular. Yahudiler bu dinleri kabul etmediği için, ve dini bir azınlık oldukları için nefret edildiler. Bunun ötesinde Hristiyanlık ve İslam dinleri faizi haram ettiği için, toplumda tefecilik işini sadece Yahudiler yapabiliyordu. Aslında toplumda böyle bir fonksiyona ihtiyaç da vardı, ve aşağılanan bu mesleği dinleri izin verdiği için Yahudiler yapıyordu. Bu mesleği yapmalarından dolayı Yahudilerden nefret edildi.

Almanya'da Hitler döneminden çok önce Yahudi nefreti zaten vardı. Luther "Yahudiler ve Yalanları" diye bir kitabı var bildiğim kadarıyla.

Almanya'da laik milliyetçilik ise 19. yüzyılda iyice teorik olarak altyapı bulmaya başladı. Fichte bir birleşik milli Almanya'nın hayalini kurdu. Tabiki o zamanlarki pek çok entel gibi Yahudi düşmanıydı. Ama ulus-devletçi ve milliyetçi fikirlerinin asıl ilham kaynağı Fransız Devriminin milliyetçiliğidir kesin, bunu bilimiyorum, tahmin.

19. yüzyılda Almanya'da hem bir "bilimsel ırkçılık" belirdi, ve Nazilerin resmi ideolojisi olan "Aryan ırkı" mitolojisi oluşturuldu. Aryanların tarrihsel kökeni, Hindistan'a uzanan tarihleri vs. dil biliminin gelişmesiyle, o devirde yapılan ırkçı bir antroplojinin etkisiyle sonradan Nazi ideolojisi olacak inançların altyapısı hazırlandı.

Naziler iktidara gelmesinden hemen önce ise Yahudiler'e karşı olan nefretin temel sebebi, benim anladığım kadarıyla, Yahudiler'in asimile olmayı reddetmiş başka bir millet olmaları sebebiyle Alman milletine karşı sadakatlarinden şüphe edilmesiydi. Yahudi entellerinin çoğunun Fransa hayranı solcular olması da bu şüpheye destek veriyordu.

Hitler Yahudiler'i medyayı ele geçirmiş olmakla, ve halkı solcu ve anti-milli yalanlarla uyutmaya çalışmakla suçluyordu. Ayrıca Yahudiler'in zengin bankerler olup (ortaçağ tefecilerinin mirasçıları olarak) Almanya ekonomisini gizlice sabote ettiklerini felan iddia ediyordu.

1929'da Amerika'da patlak Büyük Buhran adlı büyük kriz, ki 15 sene sürdü, Almanya'da mevcut iktidarın güven kaybetmesi ve Nazilerin oıy patlaması yapmasını sağladı. Daha sonra da Hitler parlemento binasını ateşe verip "komunistler yaptı" deyip kendine diktatörlük izni çıkarttı. Sonrasını da biliyorsunuz.

Sonuç olarak başlığın ilk iletisindeki analiz biraz fazla yüzeysel ve hatta yanlış.

tarihinde ludwig tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ludwig seni beğeniyorum ama alakasız yerlere yazıyorsun hevesim kaçıyor okumaya yorumlamaya,azıcık daha özen göster lütfen,yoksa doğru yazmıyorsun değil ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...