Jump to content

ADOLF HİTLERİ SUCLAMAK

Recommended Posts

• İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ludwig Komünistlere laf sokmadan düzgün bir yazı yazmış.:) Ludwig yeri geldiğinde komünistlere laf sok kimse karışmıyor ama alakasız yerlerde sürekli laf sokma ,hakarete varan sözler olunca bu tür şeyler oluyor. Bak mesela öteki sayfada yazdığın yazı gayet makul. Hatta milliyetçilere karşı yazdığın yazılarda makul. Anadoluluk algında bence gayet yerinde bir şey. Ama işte yazılarının çoğunda alakasız şekilde komünistlere laf atınca olmuyor. :) Gerçi içinde büyük çelişkileride barındırmıyorsun değil hani. Bak sana Zeytin dalı uzatıyorum. :)

Bana bir şeyler oluyor :shok:

tarihinde Rebell tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
I. ve II. Dünya savaşlarının diğer adı I. ve II. Payşalım Savaşlarıdır.

Dolayısıyla Hitler, Churchill, Mussolini, Hirohito, Stalin, Roosevelt hakkında kişiliklere indirgenmiş anlatımlar hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Bir ülkenin politikası diğer ülkelerle olan ekonomik-politik iliskilerinden bağımsızca belirlenemez, ayrı tutularak anlaşılamaz. Güzelce özetlemissiniz. Bir şeyler ekleyeyim:

1. paylaşım savaşı sonucunda bize karşı uygulanan politikalar Almanya'ya dayatılan şartlar kadar ezici değildi. İttihat Terakki kadrolarının büyük bolumu savaş suçlusu olmaktan aklanmadı, ülkenin her yanında kendi yapılarını korumaya devam ettiler. Ancak Mustafa Kemal önderliğindeki Milli Mücadele hareketi bu kadrolaşmayı kırabildi,bir yılda kendi borusunu öttürdüğü Ankara meclisini kurdu. Yunan işgali durdurulunca da müttefikler bu meclis ile anlaştı. Osmanlının kaybettiği topraklar batılıların hakimiyetine girdi. Kısa zamanda anadolu batılılaştırılmaya başlandı. Düşmanlıklar ortadan kaldırıldı. Sovyet yayılmacılığının da önü kesilmiş oldu. Böylece müttefikler istediklerini aldılar.

Ancak Almanya'ya dayatılan şartların daha hırslı, düşmanlık yemini etmiş bir Almanya'nın ortaya çıkmasıyla sonlanacağını sonradan anlayacaklardı.

Bu yüzden 2. paylaşım savaşı sonunda tekrar yenilen Almanya'yı daha çok boğmak yerine, yardım etmeyi tercih ettiler. Herkez geçmişten ders çıkardı. Almanya'yı (ve Japonya'yı) savaşa sokan kadrolar cezalandırıldı, geride kalan halka ise af çıkarma imkanı verildi. Aynı bizde olduğu gibi düşmanlıklar unutturuldu, özellikle Japonya hızla batılılaşmaya başladı.

1. Dünya Savaşı sonunda yapılanlar sayesinde herkez gördü ki, yeni düşmanlar yaratmanın sonuçları, düşmanı dost yapmaya çalışmaktan çok daha kötü olabiliyordu. Müttefiklerin o tarihte yeni düşmanlara ihtiyacı yoktu, zaten iyice büyümüş SSCB ile olan ilişkilerin savaşın sona erdiği gün kesileceğini herkez tarafından çok önceden biliniyordu.

Sitelerde Paylaş

ben olsam şöyle yorumlardım

Bu yüzden 2. paylaşım savaşı sonunda tekrar yenilen Almanya'yı önce boğdular sonra kontrol ettiler nefes alıyormu diye öldüğünü anlayınca hadi kalanlara yardım edelim dediler... Zaten bu kaçınılmaz sondu özellikle ruslar almanların üzerinden bir silindir gibi geçti

şöylede bir gariplik vardır 2. dünya savaşı bittikten sonra iki düşman ülke olan japonya ve rusya arasında herhangi antlaşma imzalanmamıştır yani 2. dünya savaşı bu iki ülke için hala sonlandırılmamıştır...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...