Jump to content

Türkiye'de Ateistlerin Kaynağı Nedir?

Recommended Posts

Halkının yüzde 99'unun Müslüman olduğu iddia edilen bir ülkede yaşıyoruz.

Bu pek doğru bir ifade değil elbette. Bu konuda doğru bir oran vermek imkansız.

Yaklaşık bir oran bile mümkün değil.

Ama benim tahminime göre Türkiye'de ateiest, deist oranı sanıldığından yüksek.

Ayrıca ateist veya deist olmadıkları halde İslam'ı gerektiği gibi yaşamlarına uygulamayan büyük bir azınlık var.

Alevileri dışlarsak bu azınlık en azından yüzde 10. Hatta yüzde 20...

Alevileri saymamamın nedeni onların çoğunun dindar olması. Tek farkları sünnü olmamaları.

Bu durumda diyebiliriz ki Türkiye'de ateist ve desit oranı tahminen en azından yüzde beş.

Bu oran hiç de az değil. 70 milyonluk ülkemizde 3,5 milyon ateist var demektir. Oran olarak düşük olmasına karşın, sayı olarak çok büyük.

Ama onların çoğu gizli ateist. Ateist olduklarını bildikleri halde deklare etmeyen ateistler.

İslam'ı gerektiği gibi pratik etmeyenlerin oranı yüzde 20 ise, sayıları 14 milyon. Bu da müthiş bir sayı aslında.

Bunlar bence minumum oranlar ve sayılar.

İhmal edilemeyecek kadar büyük oranlar ve sayılar.

Bu kadar ateistin veya kötü Müslüman'ın nereden çıktığını hiç düşündünüz mü?

Bu insanlar neden İslam'dan uzaklaşıp, başlarına buyruk oluyorlar?

İslam'a maruz kalmadıkları için mi?

Yoksa İslam'a maruz kaldıkları için mi?

Türkiye'de ve hatta dünyada, ateistlerin kaynağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nerden çıkıyor bu kadar ateist?

Sitelerde Paylaş

ateistlere bakınca çoğunun ortak bir yanı var; bilim. bilim 50 milyonlar sayarken islam 7500 yıl sayıyor.

en büyük zıtlık burada. allah küfrederken ateist susuyor. buna rağmen ateist kişi,sırf ateist olduğu için

müslümanların baskılarına dayanmak zorunda kalıyor.bilmiyorum abd de veya başka bir ülkede ateist

kelimesi nasıl karşılanıyor. ama benim kadar zorluk yaşamadıkları kesindir. beni bu yaşta bunalıma sokabilme

yeteneklerine sahip o kadar insan varki. allah kahretsin keşke allaha inansaydım. da bunları görmeseydim.

eğitimle ateist olma doğru orantılıdır. işsizlikle ateist olma oranı ters orantılıdır.

dolayısıyla türkiyede ateist sayısı düşündüğün gibi %4-5 değil hatta %1 in bile altında.

çünki ülkede ateizme bakış ortada. TANRITANIMAZ. sanki varmışda tanımıyoruz gibi algılanıyor. yazık.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de ateistlerin ne kadar arttığını görmek için ekşi sözlük gibi insanların anonim yazdığı sitelere bakmakta fayda olabilir:

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=islam

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hz%2E+muhammed

70'ler, 80'lerde yaşamadığım için o zamanlar daha mı az ateist vardı bilemiyorum. Ama şu Türkiye'nin %99'unun müslüman olduğu yalanının artık bırakılması gerekiyor. Şu anda benim bile nüfus cüzdanımda din hanesinde İslam yazıyor. Ben de o istatistiklerde bir müslümanım. Daha konuşmayı bilmeden yazılmış kimliğime. Hemen seçmişim.

Bilimsel düşünceyi benimsemiş, batı kültürü ile de ilişki kurmuş insanların İslam'a inanması oldukça zor. Türkiye'de bir kesim artık bu duruma geldi. Bazı kesimler ise kısaca Arap kültürüne olan antipatileri nedeniyle İslam'dan uzaklaşıyor. Bu tip insanlar bilimsel nedenlerden çok kültürel nedenler ile kopuyor. Elbette herkesin nedenleri farklı.

Sitelerde Paylaş
Türkiye'de ateistlerin ne kadar arttığını görmek için ekşi sözlük gibi insanların anonim yazdığı sitelere bakmakta fayda olabilir:

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=islam

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hz%2E+muhammed

70'ler, 80'lerde yaşamadığım için o zamanlar daha mı az ateist vardı bilemiyorum. Ama şu Türkiye'nin %99'unun müslüman olduğu yalanının artık bırakılması gerekiyor. Şu anda benim bile nüfus cüzdanımda din hanesinde İslam yazıyor. Ben de o istatistiklerde bir müslümanım. Daha konuşmayı bilmeden yazılmış kimliğime. Hemen seçmişim.

Bilimsel düşünceyi benimsemiş, batı kültürü ile de ilişki kurmuş insanların İslam'a inanması oldukça zor. Türkiye'de bir kesim artık bu duruma geldi. Bazı kesimler ise kısaca Arap kültürüne olan antipatileri nedeniyle İslam'dan uzaklaşıyor. Bu tip insanlar bilimsel nedenlerden çok kültürel nedenler ile kopuyor. Elbette herkesin nedenleri farklı.

türkiyedeki müslümanların çoğuna biz kültürel müslüman diyoruz.

adam ne zekat vermiş, ne hacca gitmiş, ne oruç tutmuş, ne namaz kılmış.. sadece şahadet getirmiş :)

A- kardeş ben ateiztim

Kültürel Müslüman: ne !!!!! töbe töbe, sen allaha inanmazmısın,kafir misin

A- evet,ne olmuşki ?

Kültürel Müslüman: evrimemi inanıyorsun yani, maymundan geldiğinemi

A- o öyle değil

Kültürel Müslüman: ne diyim allah içine iman koysun.

A- amin.

tarihinde CN07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilim ve teknolojideki gelişmeler, görsel ve işitsel yayın organlarının, iletişim imkanlarının yaygınlaşması ve paralelinde akıl ve bilimsel düşünceyle beraber ahlaki gelişim ve değişimler ve tabii teknolojik imkanlar sayesinde düşünce paylaşımının da kolaylaşması, insanların mensubu olduğu dini sorgulamalarını ve daha iyi anlamalarını da sağlamaktadır ki, dinin özünün anlaşılmasıyla birlikte dinin reddini de beraberinde getimesi, yani aklın yine galip gelmesi kaçınılmazdır.

Özellikle 15.-16. yüzyıllardaki reform hareketleri ve buna bağlı olarak İncil'in Latinceden tercüme edilerek geniş halk kitlelerine ulaştırılması sonucu nasıl ki Hıristiyanlığın içyüzü anlaşıldı ve batı bilimsel ve fikirsel bir patlama yaşadıysa, İslamın da kaçınılmaz sonu bu olacaktır.

Müslümanların en büyük korkusu budur ki, Kuran'ın sadece Arapça okunmasında ısrarla diretiyorlar, anlaşılmasını engellemeye çalışıyorlar. Sayın haci önemli tesbitlerde bulunmuş, rakamlar vermiş; ancak, (örneğin Türkiye için) Kuran'ın Türkçe mealini okuyanların kaçta kaçı hala müslüman olarak kalmıştır, bence asıl önemli olan rakam bu olacaktır. Kuran'ı hiç okumadığı halde islamın gereklerini yerine getirmeyen biriyle, onu okuyup anladıktan sonra bu dini reddeden kişi aynı kefeye konulamaz, çünkü birincisinde bir vurdumduymazlık, umursamazlık vardır, ikincisinde ise bilinçli bir tercih vardır. İşte bu nedenledir ki bence:

İstisnai durumlar da olabileceği gibi Ateistlerin asıl kaynağı, dinlerin bizatihi kendisidir.

Sitelerde Paylaş
Bilim ve teknolojideki gelişmeler, görsel ve işitsel yayın organlarının, iletişim imkanlarının yaygınlaşması ve paralelinde akıl ve bilimsel düşünceyle beraber ahlaki gelişim ve değişimler ve tabii teknolojik imkanlar sayesinde düşünce paylaşımının da kolaylaşması, insanların mensubu olduğu dini sorgulamalarını ve daha iyi anlamalarını da sağlamaktadır ki, dinin özünün anlaşılmasıyla birlikte dinin reddini de beraberinde getimesi, yani aklın yine galip gelmesi kaçınılmazdır.

Özellikle 15.-16. yüzyıllardaki reform hareketleri ve buna bağlı olarak İncil'in Latinceden tercüme edilerek geniş halk kitlelerine ulaştırılması sonucu nasıl ki Hıristiyanlığın içyüzü anlaşıldı ve batı bilimsel ve fikirsel bir patlama yaşadıysa, İslamın da kaçınılmaz sonu bu olacaktır.

Müslümanların en büyük korkusu budur ki, Kuran'ın sadece Arapça okunmasında ısrarla diretiyorlar, anlaşılmasını engellemeye çalışıyorlar. Sayın haci önemli tesbitlerde bulunmuş, rakamlar vermiş; ancak, (örneğin Türkiye için) Kuran'ın Türkçe mealini okuyanların kaçta kaçı hala müslüman olarak kalmıştır, bence asıl önemli olan rakam bu olacaktır. Kuran'ı hiç okumadığı halde islamın gereklerini yerine getirmeyen biriyle, onu okuyup anladıktan sonra bu dini reddeden kişi aynı kefeye konulamaz, çünkü birincisinde bir vurdumduymazlık, umursamazlık vardır, ikincisinde ise bilinçli bir tercih vardır. İşte bu nedenledir ki bence:

İstisnai durumlar da olabileceği gibi Ateistlerin asıl kaynağı, dinlerin bizatihi kendisidir.

Çakırcalı Foruma birkezde ayık gel.

İslam Medeniyetin beşiğidir.

Bilimin İslamdan farklı ve tezat olduğunu düşünmek megolomanlıktır.

ALLAH VARDIR.

Luuu

Sitelerde Paylaş

ALLAH VARDIR.

Luuu

Kardeşim islam medeniyetin beşiğidir. demek kesinlikle yanlıştır. öncelikle hangi medeniyetten bahsettiğini söylemelisin. İran , S.Arabia , Pakistan , Ürdün , Lübnan ?

bunlar daha bir medeniyet oluşturamamış kaldı ki İSLAM bunların nasıl beşiği olsun ?

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de ateistlerin kaynağı İslam'dır.

Din eğitiminin ülkemizde ateist yarattığına inanıyorum.

Bu size biraz ters gelebilir. Ama bence yalnız ülkemizin değil, dünyanın gerçeğidir.

Dine maruz kalmayan bir insan ateist olamaz.

Dinsiz insan ateist insan değildir.

Sadece dinin ne olduğundan habersiz insandır.

Çinlilerin çoğu dinsizdir ama hiç biri ateist değildir.

Din eğitimi almamış ve bir dine inanmamış insan ateist olamaz.

Ateistler yalnız önceleri bir dine inanmış olan dindarlardan kaynak alırlar.

Ülkemizdeki bütün ateistlerin, deistlerin, gizli ateistlerin ve İslam'ı gerektiği gibi pratik etmeyen milyonların kaynağı İslam'dır.

Ama bu demek değildir ki ülkemizdeki ateist sayısını artırmak için okullarda din eğitimine önem verelim.

Bu İslam'dan kurtulmanın pek mantıklı bir çözümü değil gibi durmaktadır.

Yoksa mantıklı mıdır?

Üzerinde biraz düşünürseniz, bu yaklaşımın pek de mantıksız olmadığını görürsünüz.

Bilgi her zaman yararlıdır. Ne konuda olduğu o kadar önemli bile değildir.

İslam eğitimine maruz kalmış olan birisi kendi yaşamı sırasında karşılaştığı sorunları onunla çözemeyeceğini anladığı zaman, çoğu kere çareyi ya ondan uzaklaşmakta arar, ya da resmen ateist olur. Ve bunu kimseye söylemek zahmetine katlanmayabilir veya söylemeye cesaret edemez.

Okullarda din derslerinin paradoksik olarak, ateist yetiştirdiğini bile ileri sürebilirim.

Buradaki tek koşul öğrencinin eğitimine devam etmesi ve yüksek eğitim almasıdır.

Din dersleri, hatta Kur'an kursları ateist yetiştiren eğitimlerdir.

Sitelerde Paylaş

bu ülkedeki "ben ateistim" diyenlerin oranını bilmiyorum ama müslüman gibi yaşamayanların oranının, alevileri de katarsak oldukça yüksek olduğunu tahmin ediyorum, buna kendini sünni müslüman olarak kimliklendiren ama islami herhangi bir ritüeli yerine getirmeyen, en azından pratikte bizler gibi yaşayan... ve oruç tutmayan, içki içen yani günlük hayatını gözlemleseniz "bu müslüman" diyemeyeceğiniz insanları da eklerseniz oldukça önemli bir oran çıkacaktır ortaya... %30 gibi.. tabiki bu sadece bir tahmin...

Sitelerde Paylaş

bence müslümanlığı tam anlamıyla yaşamayan insanları bu listeye katmamamız gerekir.biz bu oranları sürekli bilinçlilik oranını belirlemek için çıkarırız ama tam müslüman olmayanlar genelde hem kendi dinlerinden hem de ateizmden bi haber yaşarlar.forumda bi konu vardı.bi arkadaş msnden tanıştığı birini ateist yapmak için uğraşıyodu.adamın verdiği cvplar ortadaydı.hatırlayan vardır...

oranda bana göre %6-7 flndır

tarihinde Tükürük tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu başlığı açmamın nedeni ülkemizde din derslerinin zararlı olduğuna inananların varlığıdır.

İlk bakışta bu görüşe katılmamaya olanak yok elbette.

Din konusunda hiç bilgi sahibi olmamak daha tehlikeli deği mi?

Din derslerinin genç dimağları yozlaştıracağı ve onlardan köktendinci inanırlar oluşturacağı görüşü ne kadar gerçekçi bir görüş?

Yalnız devlet eğitimi ile kimseyi yoldan çıkaramaz veya kendi yolunuza sokamazsınız.

Bence din derslerine maruz kalan öğrencinin eğitiminin sonunda ateist olma şansı daha fazladır.

Bu bağlamda önemli olan öğrenciyi bilime de maruz bırakmaktır. Diğer derslerin yanı sıra alınacak din dersleri zararlı olmayıp, yararlı bile oldukları söylenebilir.

Dikkat ederseniz nurcuların yaptığı, çocukları dinsel eğitime maruz bıraktıktan sonra, kendilerine ait yurtlarda ve evlerde tutup, diğer konulardaki eğitimlerini kısıtlamaktır.

Devlet okullarında din dersinin niteliği çok farklıdır ve tehlikeli değildir. Hatta yararlıdır.

Ateist veya alevi aileleri çocuklarının din dersi almasına itiraz edeceklerine, din dersi almalarında israr etmelidirler.

Ailenin bütün yapacağı çocuğa ne öğrendiğini sorduktan sonra, kendi doğrularını öğretmek ve aradaki farkları görmesini sağlamaktır.

Benim ilkokul çağında çocuğum olsa hiç çekinmeden okulda din dersi almasını ister, evde de onu kendim yetiştirir, çelişkileri görmesini sağlarım.

Ben, doğası ne olursa olsun, çok yönlü eğitimin yararına inanıyorum.

Sitelerde Paylaş
Türkiye'de ve hatta dünyada, ateistlerin kaynağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nerden çıkıyor bu kadar ateist?

Bunların hepsinin kaynağı bana göre çeşitliliktir. Müslümanların(diğer dinler de dahil buna) bir çoğu da ritüeller dışında çok farklı yaşayıştalar. Bu insanları kuşkulu bir şekilde sorgulamaya ittiğini düşünüyorum.

Türkiyedeki din derslerinin etkisi bana göre sıfır.Zati bişey öğrettikleri de yok.(imanın şartı islamın şartı 3-5 dua yanındada vadada vıdada hikayeler)

Kapalı bir toplumdan gelmedikten sonra da yüksek öğrenim ve araştırmalarından sonra dininden vazgeçen insan bence çok az olsa gerek.

Görme imkanı olan zati görüp değerlendiriyor. Tabii bunu söylerken illa ateistle ve deistlerr akıllıdır anlamında söylemiyorum. belkide gözlemsel algılarındaki seçicilik daha iyi işliyor denebilir(yada daha farklı diyeyim , müslümanların da gönlü olsun :) ).

Sitelerde Paylaş

Kimin kafasının iyi olduğu ortada Luu.Meğersem medeniyetin beşiğinde sallanıyormuşuz da haberimiz yokmuş.Ha bi beşikte uyutulduğumuz doğru da o beşik medeniyet beşiği değil.

Sitelerde Paylaş

ALLAH VARDIR.

Luuu

sene 2009 a alalım seni

ben sana ipucu vereceğim eğer cevap bulamazsan.

tek istediğim sorgula azıcık.

takip edeceğim seni

Sitelerde Paylaş

Ama arkadaşım yazmışsın ya "Müslümanların en büyük korkusu budur ki, Kuran'ın sadece Arapça okunmasında ısrarla diretiyorlar, anlaşılmasını engellemeye çalışıyorlar." ortadoğu ülkelerinde kendi ana dillerinde okuyorlar ama orda müslüman oranları çok yüksek :(((((

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...