Jump to content

Türkiye'de Ateistlerin Kaynağı Nedir?

Recommended Posts

Bu başlığı açmamın nedeni ülkemizde din derslerinin zararlı olduğuna inananların varlığıdır.

İlk bakışta bu görüşe katılmamaya olanak yok elbette.

Din konusunda hiç bilgi sahibi olmamak daha tehlikeli deği mi?

Din derslerinin genç dimağları yozlaştıracağı ve onlardan köktendinci inanırlar oluşturacağı görüşü ne kadar gerçekçi bir görüş?

Yalnız devlet eğitimi ile kimseyi yoldan çıkaramaz veya kendi yolunuza sokamazsınız.

Bence din derslerine maruz kalan öğrencinin eğitiminin sonunda ateist olma şansı daha fazladır.

Bu bağlamda önemli olan öğrenciyi bilime de maruz bırakmaktır. Diğer derslerin yanı sıra alınacak din dersleri zararlı olmayıp, yararlı bile oldukları söylenebilir.

Dikkat ederseniz nurcuların yaptığı, çocukları dinsel eğitime maruz bıraktıktan sonra, kendilerine ait yurtlarda ve evlerde tutup, diğer konulardaki eğitimlerini kısıtlamaktır.

Devlet okullarında din dersinin niteliği çok farklıdır ve tehlikeli değildir. Hatta yararlıdır.

Ateist veya alevi aileleri çocuklarının din dersi almasına itiraz edeceklerine, din dersi almalarında israr etmelidirler.

Ailenin bütün yapacağı çocuğa ne öğrendiğini sorduktan sonra, kendi doğrularını öğretmek ve aradaki farkları görmesini sağlamaktır.

Benim ilkokul çağında çocuğum olsa hiç çekinmeden okulda din dersi almasını ister, evde de onu kendim yetiştirir, çelişkileri görmesini sağlarım.

Ben, doğası ne olursa olsun, çok yönlü eğitimin yararına inanıyorum.

sonuna kadar katılıyorum..

Benim ilk tepkilerim okulsaki din derleri ile başlamıştı...

hatta benim ailemin yaptığı birşey vardı onlarda ateist ama birkez bile bana dinle ilgili birşey anlatmadırla sadece hergün okulsan geldiğimde babam bana bugün ne öğrendin diye sorardı.. bu bile bir çocuğun hayatını nasıl değiştiriyor anlatamam ...

Sitelerde Paylaş
ateistlere bakınca çoğunun ortak bir yanı var; bilim. bilim 50 milyonlar sayarken islam 7500 yıl sayıyor.

en büyük zıtlık burada. allah küfrederken ateist susuyor. buna rağmen ateist kişi,sırf ateist olduğu için

müslümanların baskılarına dayanmak zorunda kalıyor.bilmiyorum abd de veya başka bir ülkede ateist

kelimesi nasıl karşılanıyor. ama benim kadar zorluk yaşamadıkları kesindir. beni bu yaşta bunalıma sokabilme

yeteneklerine sahip o kadar insan varki. allah kahretsin keşke allaha inansaydım. da bunları görmeseydim.

eğitimle ateist olma doğru orantılıdır. işsizlikle ateist olma oranı ters orantılıdır.

dolayısıyla türkiyede ateist sayısı düşündüğün gibi %4-5 değil hatta %1 in bile altında.

çünki ülkede ateizme bakış ortada. TANRITANIMAZ. sanki varmışda tanımıyoruz gibi algılanıyor. yazık.

islamda 7500 veya dolaylarında bir yıl ifadesi geçmiyor.

Sitelerde Paylaş
Kardeşim islam medeniyetin beşiğidir. demek kesinlikle yanlıştır. öncelikle hangi medeniyetten bahsettiğini söylemelisin. İran , S.Arabia , Pakistan , Ürdün , Lübnan ?

bunlar daha bir medeniyet oluşturamamış kaldı ki İSLAM bunların nasıl beşiği olsun ?

çok uzaklara gitme.

yaklaş .. yaklaş.. biraz daha

hah bak nereye geldin?

osmanlı yeni kurulmuş.

şimdi

incele.. incele..

bir şeyler öğrenene kadar

sonra biraz uzaklaşmaya başla.

bilimsel icatların dine uygun olmadığı gerekçesiyle reddedildiği zamanlara gel.

karşılaştır

gördün mü?

islamdan islama fark var değil mi?

Sitelerde Paylaş
islamda 7500 veya dolaylarında bir yıl ifadesi geçmiyor.

Enes Malik 'den tahric etti. O dedi ki, Resulullah (s.a.v.) buyurdu: DÜNYANIN ÖMRÜ, AHİRET GÜNLERİNDE YEDİ GÜNDÜR. Allah-u Teala buyurdu ki: RABBİN KATINDA BİR GÜN SİZİN SAYDIKLARINIZDAN BİN YIL GİBİDİR. Kim bir din kardeşinin Allah yolunda bir ihtiyacını görürse, Allah Teala onun için gündüzlerini oruçla, gecelerini de ibadetle geçirmişcesine ŞU DÜNYANIN YEDİ BİN YILLIK ÖMRÜ MÜDDETİNCE SEVAP YAZAR.

(Ali B. Hüsameddin el-Muttaki, Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, sf. 88)

Ettaberani Elkebiyr dedi ki:Bir rüya gördüm, onu Resulullah’a (S.A.V.) anlattım. Kendindeki sözü zikretti: Ya Resulullah birden ben seninle içinde yedi derece olan bir minberin (kürsünün) üzerindeyim, sen onun en yüksek bir derecesindesin, (S.A.V.) dedi ki: İçinde yedi derece olan minbere gelince, ben onun en yüksek bir derecesindeyim, DÜNYA İSE YEDİ BİN SENE ...

(Elkesfu An mucavezeti Hazihilumme el Elf ve Elluma fi Ecvibeti el'-Esile, Suyuti, sf. 10)

Dakkak b. Zeyd-ü Cüheni 'den rivayet ettiler.

Ben gördüğüm bir rüyayı Resulullah (s.a.v.) 'e anlattım. Bu rüyada Peygamber (s.a.v.) yedi basamaklı bir minberin en üst basamağında idi: O buyurdu ki, YEDİ BASAMAKLI GÖRDÜĞÜN MİNBER ŞU DÜNYANIN ÖMRÜ OLAN YEDİ BİN SENEDİR.

(Ali B. Hüsameddin el-Muttaki, Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, 89)

Ahmed İbni Hanbel İlel’inde nakletti. İsmail b. Abdülkerim, Abdüssamed’den O da Vehb’den rivayet etti:

DÜNYADAN BEŞ BİN ALTI YÜZ YIL GEÇMİŞTİR.

(Ali B. Hüsameddin el-Muttaki, Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir zaman, sf. 89)

"BENİM ÜMMETİMİN ÖMRÜ 1500 SENEYİ PEK GEÇMEYECEK."

(Suyuti, el-Keşfu an Mücavezeti Hazihil Ümmeti el-Elfu, el-havi lil Fetavi, Suyuti. 2/248, tefsiri Ruhul Beyan. Bursevi. (Arapça) 4/262, Ahmed bin Hanbel, Kitâbu’l-İlel, sh. 89.)

Ayrıca Kenzu’l-Ummal, h.no: 16459’da, Muhammed Tahir b. Ali el-Hindî ‘nin eseri Tezkiretu’l-Mevduat, I/223’de, İmam Sahavî, el-Makasidu’l-hasene (Deylemi’den naklen), I/693, h.no: 1243.’de, El Munavî’nin Feyzu’l-Kadir, III/547; h.no: 4278 (Deylemi’den naklen) de, Bayezid Bistamî Hazretleri’nin Miftahu’l-Cifr adlı eserinde dünyanın ömrünün 7000 yıl olduğu konusuyla ilgili hadislere yer verilmiştir.

Sitelerde Paylaş
Halkının yüzde 99'unun Müslüman olduğu iddia edilen bir ülkede yaşıyoruz.

Bu pek doğru bir ifade değil elbette. Bu konuda doğru bir oran vermek imkansız.

Yaklaşık bir oran bile mümkün değil.

Ama benim tahminime göre Türkiye'de ateiest, deist oranı sanıldığından yüksek.

Ayrıca ateist veya deist olmadıkları halde İslam'ı gerektiği gibi yaşamlarına uygulamayan büyük bir azınlık var.

Alevileri dışlarsak bu azınlık en azından yüzde 10. Hatta yüzde 20...

Alevileri saymamamın nedeni onların çoğunun dindar olması. Tek farkları sünnü olmamaları.

Bu durumda diyebiliriz ki Türkiye'de ateist ve desit oranı tahminen en azından yüzde beş.

Bu oran hiç de az değil. 70 milyonluk ülkemizde 3,5 milyon ateist var demektir. Oran olarak düşük olmasına karşın, sayı olarak çok büyük.

Ama onların çoğu gizli ateist. Ateist olduklarını bildikleri halde deklare etmeyen ateistler.

İslam'ı gerektiği gibi pratik etmeyenlerin oranı yüzde 20 ise, sayıları 14 milyon. Bu da müthiş bir sayı aslında.

Bunlar bence minumum oranlar ve sayılar.

İhmal edilemeyecek kadar büyük oranlar ve sayılar.

Bu kadar ateistin veya kötü Müslüman'ın nereden çıktığını hiç düşündünüz mü?

Bu insanlar neden İslam'dan uzaklaşıp, başlarına buyruk oluyorlar?

İslam'a maruz kalmadıkları için mi?

Yoksa İslam'a maruz kaldıkları için mi?

Türkiye'de ve hatta dünyada, ateistlerin kaynağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nerden çıkıyor bu kadar ateist?

Bence ateizm Iranlilar arasinda cok daha yaygin. Hatta sanilanin tam aksine, genel olarak Turkler Iranlilardan daha dindar. Iranlilar hicte oyle "fanatik" Musluman falan degil. Bunlari bana bircok Iranli da soyledi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...