Jump to content

ALLAH'ın varlığı neden mutsuzluga sebep olsun ki?

Recommended Posts

Merhaba ,

Ekteki resimde richard bir bayanla otobüsün önünde resim çektirmiş.Konu resimdeki bayanın ricaherdla neler yaşadığı yada richard'ın neler hissettiği degil.

otobüsün üstündeki yazı ;

aynen şöyle

"tanrı MUTEMELEN yok. üzülmeyi bırak hayattan zevk al "

:)

ALLAH'ın varlığı insanları neden üzer ? aksine sevindirmeli.

Hakikaten neden?

ALLAH VARDIR.

Luuu

post-8657-1247664189_thumb.jpg

Sitelerde Paylaş

Olaya ateist gözüyle bakarsan aksine üzülmen gereken bir durum var..

Onlara göre aşağılanıyorsun beyinsizlikle itham ediliyorsun halbuki sende güvercine yem veriyor kedileri sulayıp iyilik yapıyorsun..

Onun için insanların hayat felsefeleri hakkında yorum yapmak doğru olmaz..

Şöyle düşün deliliği anlatan bir tıp kitabı alıyorsun eline .. Kitapta herkes biraz delidir yazıyor ama sen alınıp bazı terimleri bilmediğin için bu kitap bana resmen manyak diyor diyosun..

Ötekide hayır kitabın sana deli demesinin sebebi şu şu şu diyor..

Ama her iki durumdada o kitabın tefsir ve bilgilerini anlamak anlamıyorsa bir bilene sormakta fayda var..

Yoksa ateistlerde aman allah yokmuş diye önüne geleni aşağılayan yada pislik yapan insanlar değil..

Hatta yobaz müslümanlar arasında bunlar katmerli şekilde mevcut

Bknz : Cübbeli Ahmet Bknz: topkapı sarayını basan alperenler

İslam bunları öngörmez islamı anlamak için islam gerekir...

Allahı anlamak içinde inanmak gerekir..Yoksa inanmayan birisine adaletsiz gelmesi kişiye göre değişir..

Yoksa bunların sordukları soruları misliyle sorduk bizlerde hatta bunlardan fazla olarak bazı çelişkili gelen şeyleri kendi çabamla araştırdım..araştırınca böyle olmadığını gördüğüm için islamı seçtim..

Ama bazılarıda aynı derece araştırıp ateizmi seçebiliyorlar..

Önemli olan kötünün yannıda iyiyide görebilmek..

Mesela hiç bir ateistin islam öncesi arabistan yarım adasındaki kadınların veyahut şehirde ırza geçilen insanların hakkından bahsettiğini görmedim..

İslamın getirdiği hele hele 1400 sene evvele göre muhteşem güzelliklerde var..

Bunlardan bahsedebildikleri an onların gerçek ateist olduklarına inanacağım..

araştırmacı bir müslümana evrim dendiği zaman tüyleri diken diken olup ben öyle şeylerle ilgilenmem dememesi gerek, sonuçta yanlış yada doğru bilimin ışığında gitmelisin..

Ama bir ateistinde kendisine bir şey söylenildiği zaman bunu sen uydurdun dememesi gerek..

Benimde ateizmle temel mücadelem bu yoksa onlar imana gelmiş gelmemiş banane..Bir şey söyleniyorsa onunda hakkını verecek kadar yiğit olmaları

Ben nasıl biren bilisi ile oturup msnde yada burada homer evolotuinu izliyorsam , bu konuda bilgisi olmayan biriside benimle tartışacak soracakki cvplarını verelim..

Bunun sonucunda ben evrimi kabul ederim yada o iman eder bunun ne ona ne bana faydası yok

anlamadıklarıda bu

Ama forumda kör cahil ortaya zıplayıp herşeye kendince bahane uyduran ve şakşakçılık yapınca sevinen insan çok..

Bunun için sen ateistlere Allahı anlatamassın..

Ya bilimin sahibinin allah olduğunu göstereceksin menzile götüreceksin adıyamana , yada kendi kafasında kendi çelişkeleri varsa düşünüp kendisi bulacak..

Başka türlü mümkünsüz

Şöyle düşün kurandaki basit bir cümleden mucize çıkaran biziz , o basit cümle yerine ayın plenar açılarını niye yazmamış diyende onlar :)

tarihinde Kahharulazam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Now stop worrying and enjoy your life.

Bir kere burada mutsuzluk sözü geçmiyor. "Endişelenmeyi bırakın ve hayatın tadını çıkarın!" diyor. Bahsedilen insanlara sürekli öğretilen cehennem korkusu. Cehennem korkusu ile sahip olduğu tek hayatı boşuna harcayan insanlara yönelik güzel bir slogan.

İkincisi kimse Allah'ın mutluluğa ve mutsuzluğa neden olduğuna dair bir iddiada bulunmuyor. Tersine "din toplumların afyonudur" görüşü daha yaygın ateistler arasında. Bir cennette huriler arasında sonsuz bir yaşam bazı insanlara çekici geliyor, bana çekici gelmese de. Bu hayal dünyasında mutlu olabilenler var. Ben açıkçası ne cehennemi ne de cenneti istiyorum. Hayatın bu değişim ve döngü düzeni bana daha çekici geliyor.

tarihinde Unholy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ekteki resimde richard bir bayanla otobüsün önünde resim çektirmiş.Konu resimdeki bayanın ricaherdla neler yaşadığı yada richard'ın neler hissettiği

resimdeki kadın Guardian gazetesi elemanı Ariane Sherine.

http://www.arianesherine.com/

http://www.guardian.co.uk/profile/arianesherine

adreslerinden kendisi hakkında bilgi edinilebilir.

biraz arama yaparsanız daha başka görsellere ulaşılabilir.

Sitelerde Paylaş

Erkekler açısından allahın varlığı ne anlam ifade eder bilemem ama kadınlar için tanrının olmadığı bilgisine ulaşmak büyük bir mutluluk.Zira xxx hep biz olduk bu dinler yüzünden.

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Lütfen daha düzgün ifadelerle anlatalım derdimizi.
Sitelerde Paylaş

Sen şimdi ''muhtemelen'' ifadesinin tanımlı Allah tanrısı için kullanıldığını mı düşünüyorsun yoksa?

Dawkins bile ''büyük olasılıkla yok'' dediğine göre Allah'ın olmadığından emin olamamanın acizliği içerisinde kıvranıyordur değil mi? :lol:

''Probably'' kelimesi tanrı kavramının bilimsel olarak varlığı veya yokluğunun ispatlanamamasından mı kaynaklanmış yoksa ingilteredeki reklam yönetmeliklerine uygunluk açısından mı konulmuş bilmem ama; Allah'ın olmadığını, bizzat tanımı ve ''kitabındaki'' çelişkilerden yola çıkarak kesin olarak söyleyebiliyoruz.O'nun varolabilirliğini varsayarak endişelenmek gibi bir salaklığımız yok yani:)

Sitelerde Paylaş

Bu islam denen meret nasıl bir şeydir ki, insanın aklını böyle başından alabiliyor?

Adam, sözkonusu reklamda geçen "endişelenmeyin" sözünün ateistlere hitaben söylendiğini sanıyor ve bununla eğleniyor. Bilmiyor ki, bir kereliğine geldiği bu hayatı tanrının varlığına inanıp onun korkusuyla cehenneme çeviren dindarlara hitaben söyleniyor bu söz.

Yani diyor ki: "La oğlum, akıllı olun lan! Allah mallah yok, bırakın bu saçma salak korkuları. Bir kereliğine geldiğiniz şu hayatı cehenneme çevirmeyin, adam gibi yaşamaya bakın... Neyse, ister anlayın ister anlamayın, ben bu hatunu alır giderim, hadi çüüüüz!"

Sitelerde Paylaş
Bu islam denen meret nasıl bir şeydir ki, insanın aklını böyle başından alabiliyor?

Adam, sözkonusu reklamda geçen "endişelenmeyin" sözünün ateistlere hitaben söylendiğini sanıyor ve bununla eğleniyor. Bilmiyor ki, bir kereliğine geldiği bu hayatı tanrının varlığına inanıp onun korkusuyla cehenneme çeviren dindarlara hitaben söyleniyor bu söz.

Yani diyor ki: "La oğlum, akıllı olun lan! Allah mallah yok, bırakın bu saçma salak korkuları. Bir kereliğine geldiğiniz şu hayatı cehenneme çevirmeyin, adam gibi yaşamaya bakın... Neyse, ister anlayın ister anlamayın, ben bu hatunu alır giderim, hadi çüüüüz!"

Bence o kadar da aptal olamaz:)

Başlığına bakılırsa ''ALLAH'ın varlığı neden mutsuzluga sebep olsun ki?'' ifadesine göre; "tanrı MUTEMELEN yok. üzülmeyi bırak hayattan zevk al " söylemini üzerine almış, kendisinin ''neden hayattan zevk almadığının,mutsuz olduğunun düşünüldüğünü'' sorgulamak istiyor.

Aksine yalnızca tanrıya inanılırsa hayattan zevk alınıp mutlu olunabileceği gibi bir iddiası varda ona zemin hazırlamaya çalışıyor yani:)

Sitelerde Paylaş

"Allahin varligi" böyle bir olasilikta ben hic üzülmem yada mutsuz olmam neden? Cünkü benim onun gönderdigini düsündügüm ve o gönderdigi kitaplarin kurallarina göre yaptigimi sandigim günahlarim yok yani yaratici olsa bile kitap göndermedigini kabullendigim icin onun varliginin gercek olma ihtimali beni hic mutsuz etmez.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Merhaba ,

Ekteki resimde richard bir bayanla otobüsün önünde resim çektirmiş.Konu resimdeki bayanın ricaherdla neler yaşadığı yada richard'ın neler hissettiği degil.

otobüsün üstündeki yazı ;

aynen şöyle

Hakikaten neden?

ALLAH VARDIR.

Luuu

Peki Allah'ın varlığı neden mutluluğa neden olsun?

Mutlulukla inanç veya inançsızlığın ne gibi bir ilişkisi vardır?

İnançlı olmak mı mutluluğu daha çok etkiler, inançsız olmak mı?

İnançlı olmak mı mutlulukla ilgilidir, inançsız olmak mı?

Mutlulukla ilgili olmak mı yararlıdır, olmamak mı?

Allah'ın varlığı neden mutluluğa neden olsun?

Allah'ın varlığının mutluluğa neden olması demek, olumlu, yararlı ve iyi beklentilerin Allah'dan geldiğine inanmak demektir.

Ama Allah insanla ilgili herşeyden sorumlu olduğuna göre, mutsuzluğun da kaynağı Allah olmalıdır.

Yaşam mutlu ve mutsuz anlardan oluşan bir olgudur. Ne hep mutlu yaşanır ne de hep mutsuz.

Allah mutluluk nedeni olsa bile, aynı zamanda mutsuzluk nedeni de olacağından, mutlu olmak için yalnız Allah'a güvenmek pek akıllıca bir yaklaşım değildir. Allah'a inanmayan insan da inanan gibi mutlu ve mutsuz olabilir.. Onlardan da Allah sorumlu ise, değişen nedir?

Allah'a inanmanın mutluluk açısından ne yararı olacaktir? Hiç bir yararı olmayacaktır....

Eğer Allah'a inanmayanlar hep mutsuz olsalardı, bu diktum doğru olabilirdi. Ama öyle bir durum söz konusu değildir.

Mutlulukla inanç veya inançsızlığın ne gibi bir ilişkisi vardır?

Böyle bir ilişkinin olduğunun ne gibi delilleri vardır?

Allah'a her inanan insan her zaman mutlu, inanmayan mutsuz mudur?

İnançlı olmak mı mutluluğu daha çok etkiler, inançsız olmak mı?

İnançlı olmanın mutluluğu daha çok etkilediği iddiası, mutlulukla inanç arasında direkt ilişkilerin daha belirli olduğunu savunumak demektir.

İnanç mutlulukla daha yakından ilgili ise, insanlar bazan mutlu bazan mutsuz olduklarından, inanç mutsuzlukla da ilgili demektir.

İnancın mutluluka olan ilişkisinin, inançsızlığın mutlulukla olan ilişkisinden daha fazla ilişkisi olduğunu ileri sürmek, inancın mutsuzluktan da inançsızlıktan daha fazla sorumlu olduğu anlamına gelir.

Bu da mutluluğu inanç ve inançsızlık bazında değerlendirmenin yanlış olduğunun gösterisdir.

Mutlulukla ilgili olmak mı yararlıdır, olmamak mı?

İnancın mutlulukla daha çok ilgili olması onun aynı zamanda mutsuzlukla da ilgisinin daha fazla olacğaına işaret edeceği için, mutluluk açısından daha yararlı olmadığını söyleyebiliriz.

Görülüyor ki Allah'ın varlığı insanın mutluluğu için gerekli değildir.

Allah'a inanan da aynı derecede mutlu ve mutsuz olabilir, inanmayan da..

Ama burada önemli bir sorunla karşı karşıyayız.

O da Allah inancının inanana bir takım sorumluluklar yüklediği gerçeğidir.

O sorumlulklar insana bir yük olabilir. İnançsızlar için böyle bir sorumluluk ve eksta yük söz konusu değildir.

Tanrı inancının olmaması, insanın biraz daha mutlu değilse bile, biraz daha az mutsuz olması demektir....

Sitelerde Paylaş
...........................

Allah'ın varlığının mutluluğa neden olması demek, olumlu, yararlı ve iyi beklentilerin Allah'dan geldiğine inanmak demektir.

Ama Allah insanla ilgili herşeyden sorumlu olduğuna göre, mutsuzluğun da kaynağı Allah olmalıdır.

......................

hacı abi, bu yorumun bana kurandaki bir ayeti hatırlatı verdi;

Necm

(43) Hiç kuşkusuz, güldüren de O'dur, ağlatan da...

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bence o kadar da aptal olamaz:)

Başlığına bakılırsa ''ALLAH'ın varlığı neden mutsuzluga sebep olsun ki?'' ifadesine göre; "tanrı MUTEMELEN yok. üzülmeyi bırak hayattan zevk al " söylemini üzerine almış, kendisinin ''neden hayattan zevk almadığının,mutsuz olduğunun düşünüldüğünü'' sorgulamak istiyor.

Aksine yalnızca tanrıya inanılırsa hayattan zevk alınıp mutlu olunabileceği gibi bir iddiası varda ona zemin hazırlamaya çalışıyor yani:)

kısmen doğru ,

Sadece ALLAH'a inanılınca EBEDİ mutluluk alınır iddiasındayım.Yoksa "O"na baglanmayan her olay her hadise anlık mutlulugun dışında elim ve keder verir.

Helal dairesi keyfe kafidir düşündesindeyim.

Alkol yok ,

zina yok

aileye saygı

haram yok

yalan yok

vs vs

ALLAH VARDIR.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...