Jump to content

ALLAH'ın varlığı neden mutsuzluga sebep olsun ki?

Recommended Posts

Niye güzel olsun ki?

Her şey tanrısız anlamlı.

Eğer o tanrı Allah'sa iyi ki yok. Cehennem korkusu yüzünden hayatı kısıtlamak zorunda olmak iyi birşey mi? Ya da hayatı hiç olmayan bir yere ertelemek, herşeyin orda güzel olacağını sanıp bugün için pek birşey yapmamak. Bunlar yeter mutsuz olmak için. Dikkat edin mutsuz olmak için dedim. Eğer bunlarla sarhoşsanız kendinizi mutlu hissediyor olabilirsiniz. Bence iki mutluluk arasında fark vardır.

Sitelerde Paylaş

Kuran'ın tanrı tanımı o kadar yanlıştır ki,bizzat tek başına mutsuzluğun sebebidir.

En ufak sevgi barındırmaz,öfke doludur.

Birçok müslüman bu tanıma aslında inanmaz ama elindeki tek seçenek olarak görür,zira üç büyük din vardır;

Diğer ikisi islamdan da saçmadır, o yüzden kurandaki tehditleri,hayatında yaşadığı sıkıntıları da göz önüne alarak tercihini biraz da zorunlu olarak Allah'tan yana kullanır ama bu onu mutlu etmez.

Onu mutlu eden hayalindeki iyi tanrı karakteri ve seçilmiş kişi olma hissidir,kuran'ın tanrısı değil.

tarihinde cantona tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran, insanı paranoyak yaptığı için beraberinde o insana mutsuzluk getirir. İnsan sürekli, o günah mı, bu günah mı diye düşünerek kafasında bir cehennem portresi çizer. Bunda kuranın yardımlarını gözardı edemeyiz. Allah o kadar kötü bir şekilde anlatılır ki, insan bunun aksini, yani bağışlanıp cennete gitmeyi çok zor olarak görür. Fakat yine de az bir umudu vardır. Böyle karamsar bir tabloda mutluluk bulmak biraz zor. Tabi okumadan sorgulamadan, koyun gibi inananlar -ki bunlar çoğunlukta- bu söylediklermin dışında yer alıyor.

Sitelerde Paylaş
Kuran, insanı paranoyak yaptığı için beraberinde o insana mutsuzluk getirir. İnsan sürekli, o günah mı, bu günah mı diye düşünerek kafasında bir cehennem portresi çizer. Bunda kuranın yardımlarını gözardı edemeyiz. Allah o kadar kötü bir şekilde anlatılır ki, insan bunun aksini, yani bağışlanıp cennete gitmeyi çok zor olarak görür. Fakat yine de az bir umudu vardır. Böyle karamsar bir tabloda mutluluk bulmak biraz zor. Tabi okumadan sorgulamadan, koyun gibi inananlar -ki bunlar çoğunlukta- bu söylediklermin dışında yer alıyor.

aksine ..

bugün doya doya yaşanan kuralsızlıklar , doyumsuz istekler bir anlamda insanı yaşarken ıstıraba sebebiyet verenlerdir.

Yukarıda belirttim ; helal dairesi keyfe kafidir.

ALLAH VARDIR.

Luuu

Sitelerde Paylaş
aksine ..

bugün doya doya yaşanan kuralsızlıklar , doyumsuz istekler bir anlamda insanı yaşarken ıstıraba sebebiyet verenlerdir.

Yukarıda belirttim ; helal dairesi keyfe kafidir.

ALLAH VARDIR.

Luuu

Kimsenin dinine karismam ama bence doyumsuz istek biraz yanlis bir kavram olmus. Hepimizin sevdigi seyler ve ilgi alanlari var. Eger Turkiye degilde daha gelismis bir ulkede kurulmus olsaydi bu forumda inanki cok farkli dusunurdunuz.Ask, sevisme, extreme spor yapma, acik giyinme, escinsel olmak, yada aile nin disinda kurallar almak ta tamamen insani ve hormonal duygulardir. Duygularimizi reddetmek veya bastirmak kendimizi kandirip bir baskasinin hayatini yasamaktir. Dedigin giib istiraba sebebiyet verebilir, ornegin Turkiyede escinsel olarak yasarsan mutsuzlugun garanti diyebilirim askinla mutlu olsanda bir sey hep eksik kalir. Kisacasi o izdiraplar hep toplum tarafindan cikartilan engellerdir bence. Ama eger baska kuralsizliklardan bahsediyorsan yorumumu mazur gor.

Eminimki dine inananlarda haz oluyordur bir cesit ama kabul etmelisinki onlarda yeterince cefakar. Ben mesela 30 gun ac kalsam her aksam eve gelip yemegimi yiyip dua etsem o beni herhangi bir acidan doldurmaz yada mutluluk vermez. Ac oldugum surece hep kizgin olurum. Mutluluktan cok sikinti getirir. Ama bu sadece ben ve benim gibi dusunenler icin gecerli. Fakirlere yardimda bunun gibi bence. NE kadar fakire yardim edersen et sonuc olarak istedigin bir seyi yaptigin zamanki kadar mutlu olamazsin diye dusunuyorum. Bu sadece vicdan rahatlatmaktir gibi geliyo ya farkinda olmadan dinin vicdanimiza soktugu seyler. Kabul etmelisinki islamiyet zengin olmayi ve gosterisi hos gormez. Ama sende mutlulugunu saklayamazsin degil mi? Eger zenginsen kalite giyinmek yada taki takmak en dogal hakkin.Cunku buyuk ihtimalle oralara gelmeyi hakettin calisarak yada aile yardimi ile.

tarihinde Profc tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

cennete girecekmiyim. kıza bakayım mı bakmayayım mı. komşu bahçeden erik aşırayım mı aşırmayayım mı.....

islam insan hayatını mutsuz da eder mutlu da eder. ama ben genelde mutsuz taraflarını gördüm

sorgulamadan dolayı olsa gerek. sorgulamadan da olmaz değil mi ama. gelişen bilim özellikle bunu iyice tetikliyor.

ama dinin yaptığı ne;yanma ceza cehennem bazı kere de mahalle baskısı.

evlenmek için genç kızlarımız örtünüyor diye laf söyleyen gazetecinin laflarını bi analiz ederse müslümanlar memnun olurum

tarihinde analiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir kere burada mutsuzluk sözü geçmiyor. "Endişelenmeyi bırakın ve hayatın tadını çıkarın!" diyor. Bahsedilen insanlara sürekli öğretilen cehennem korkusu. Cehennem korkusu ile sahip olduğu tek hayatı boşuna harcayan insanlara yönelik güzel bir slogan.

inananlar ( yakın olduğu için müslümanları örnek gösterelim) inanmakla ne kaybeder ki.

boşuna harcamak demek çok acımasızca.

üstüne üstlük kurandaki tanrı toplum bağlarını güçlendirmeyi emrediyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...