Jump to content

Müslümanlar Suçlu mu? Mağdur mu?

Recommended Posts

Elbette çoğu müslümana göre ne suçlu ne de mağdur. Bu soruyu müslümanlara sormuyorum elbette. İslam'ın yıkıcı, insanlık için zararlı bir din olduğunu düşünen ateistlere yönelttiğim bir soru. Genel olarak ateistlerde iki bakış açısı görüyorum. Bazı ateistler müslümanları gerçekleri reddetmek ve ahlaksız olmak ile suçluyor. Bazı ateistler ise sorunu bir düşünce olarak İslam'da görüyor, müslümanları kandırılmış insanlar olarak görüyor.

Bana göre ikinci tavır daha gerçeğe yakın. Müslümanlar insan olarak gerçekten mağdur. Ama o zihinlerindeki virüs çok tehlikeli. İnsanları zombiye çeviren o virüs bütün bu ilkelliği yaratıyor. O virüsü çocukluğunda ne zaman kaptığını hatırlamayan ve kurtulmak için çok çaba göstermiş bir insan olarak söylemeliyim, ben müslümanlara kızmaktan çok onlara acıyorum. Kızgın olduğum ise insanın bütün sorgulama, kuşku duyma yeteneklerini bastıran, insanların zihinlerinde bir virüs gibi dolaşan İslam'dır.

Bence bu ayrımı hepimizin yapması gerekiyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Sitelerde Paylaş
Elbette çoğu müslümana göre ne suçlu ne de mağdur. Bu soruyu müslümanlara sormuyorum elbette. İslam'ın yıkıcı, insanlık için zararlı bir din olduğunu düşünen ateistlere yönelttiğim bir soru. Genel olarak ateistlerde iki bakış açısı görüyorum. Bazı ateistler müslümanları gerçekleri reddetmek ve ahlaksız olmak ile suçluyor. Bazı ateistler ise sorunu bir düşünce olarak İslam'da görüyor, müslümanları kandırılmış insanlar olarak görüyor.

Bana göre ikinci tavır daha gerçeğe yakın. Müslümanlar insan olarak gerçekten mağdur. Ama o zihinlerindeki virüs çok tehlikeli. İnsanları zombiye çeviren o virüs bütün bu ilkelliği yaratıyor. O virüsü çocukluğunda ne zaman kaptığını hatırlamayan ve kurtulmak için çok çaba göstermiş bir insan olarak söylemeliyim, ben müslümanlara kızmaktan çok onlara acıyorum. Kızgın olduğum ise insanın bütün sorgulama, kuşku duyma yeteneklerini bastıran, insanların zihinlerinde bir virüs gibi dolaşan İslam'dır.

Bence bu ayrımı hepimizin yapması gerekiyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?

kurtulmak için çaba göstermeyene ve savunduğu değerlerde radikalliğe kaçanlara acımak neden peki?

sen bir şekilde çaba göstererek gerçeklere ulaştın ve bunun uğraşını verdin ama bunun için hiç zahmete girmeyene ne açıdan acıyacaksın?

ayrıca gerçekler belirgindir bulma zahmetine girmemiş insanlara elbette gerçekleri reddettiği söylenir

Sitelerde Paylaş

hyalin'e katılıyorum.böylesi şiddet içeren, modernite ve bilim düşmanı bir dine girenlere neden acıyayım?bu onların kendi seçimi.taliban, elkaide, hizbullah gibi terör örgütleriyle arasına mesafe koymayanlara neden acıyayım?elbette bazı samimi, içten, iyi niyetli dindarlar vardır ama inan bunların sayısı çok azdır.nedense bir insan 5 vakit namaza başladığında öfkeli, agresif, şiddet yanlısı olup çıkıyor.sabah uyanmaları sinirlerini bozuyor galiba.

tarihinde mondiego tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Güzel bir başlık konusu...

Ben uyandırılmış ve gereken veriler eline ulaştırılmış ve buna rağmen hala din içinde kalmak için inat eden müslümanların mağdurluğun ötesine geçtiklerini düşünüyorum... Onlar artık "mağdur" değil, "müstahak" bence...

Sitelerde Paylaş

mezardan dönulmez ama hatadan dönulur...imanli bi insanin halini sen nerden bileceksinki kalkmis ona aciyorsun...kendi kendinizi kandirip oyalamak yerine insallah aklinizi calistirida hatadan dönersiniz...niye?cunku....hatadan dönulur ama mezardan dönulmez..ona göre mezarin yolu görunmeden kardesler.....

Sitelerde Paylaş
mezardan dönulmez ama hatadan dönulur...imanli bi insanin halini sen nerden bileceksinki kalkmis ona aciyorsun...kendi kendinizi kandirip oyalamak yerine insallah aklinizi calistirida hatadan dönersiniz...niye?cunku....hatadan dönulur ama mezardan dönulmez..ona göre mezarin yolu görunmeden kardesler.....

Ölümden sonra bir cennet, cehennem olmayacak alican. Kandırılma meselesi de aslında tam burada. Maalesef öldükten sonra kandırıldığını da anlamayacaksın. İşin trajik kısmı da bu. Cehennem gibi ne doğrulanabilir, ne yanlışlanabilir bir iddia ile insanlar korkutuluyor. Kızlar evlere kapatılıyor, zorla birileri ile evlendiriliyor. Hayat boyu kocasının kölesi oluyor. Anadolu'nun köylerinde, büyük şehirlerin varoşlarında ne dramlar yaşanıyor. Fakirlik, cehalet, hoşgörüsüzlük. İmanlı insanlar mutlu değil. Mutlu olsalardı akın akın Avrupa'ya, Kuzey Amerika'ya, Avustralya'ya göç etmezlerdi.

Umarım sen bu hatadan dönersin ve bu İslam yalanını çocukların vasıtasıyla devam ettirmezsin.

Sitelerde Paylaş
Ölümden sonra bir cennet, cehennem olmayacak alican. Kandırılma meselesi de aslında tam burada. Maalesef öldükten sonra kandırıldığını da anlamayacaksın. İşin trajik kısmı da bu. Cehennem gibi ne doğrulanabilir, ne yanlışlanabilir bir iddia ile insanlar korkutuluyor. Kızlar evlere kapatılıyor, zorla birileri ile evlendiriliyor. Hayat boyu kocasının kölesi oluyor. Anadolu'nun köylerinde, büyük şehirlerin varoşlarında ne dramlar yaşanıyor. Fakirlik, cehalet, hoşgörüsüzlük. İmanlı insanlar mutlu değil. Mutlu olsalardı akın akın Avrupa'ya, Kuzey Amerika'ya, Avustralya'ya göç etmezlerdi.

Umarım sen bu hatadan dönersin ve bu İslam yalanını çocukların vasıtasıyla devam ettirmezsin.

gelenek ve görenekler ile islami birbirine karismisin arkadas....

Sitelerde Paylaş

Bence Müslüman'lar ne suçlu ne de mağdur.. Önceleri onları mağdur gibi düşünürdüm. Ama şimdi artık öyle düşünmüyorum.

Çünkü onların da insanlığa karşı sorumlulukları var. Ve onlar dinsel inançları aşıyor. Onlara faik sorumluluklar. İnsansal sorumluluklar.

Onları da dikkate alınca köktendinci Müslüman'ları suçlu kategorisine koyabiliyorum. Ve bütün diğer Müslüman'ları da, sorumluklarını yerine getirenler ve getirmeyenler olarak ikiye ayırırsak, sorumluluklarını yerine getirmeyenleri az çok suçlamanın mümkün olacağını düşünüyorum.

Çoğu mağdur ama kendi nedenlerinden dolayı mağdur.

Onların mağduriyetini İslam'a bağlamak doğru bile değil.

İslam ne ise o.. Yüzlerce yıldır öyle. İslam'da değişen fazla bir şey yok.

Ama insanlığın dünya görüşü değişiyor. İnsan hakları bir dinin diğerlerine üstünlüğünü kabul etmiyor.

Din bazında herkesin aynı haklara sahip olduğuna inanılıyor.

Böyle bir orgamda Müslüman'ların omuzlarına düşen sorumluluk da artıyor ve İslam dinini olduğu gibi pratik etmeye çalışan Müslüman'ları suçlu durumuna düşürüyor. Cahil olanları mağdur gibi duruyor ama, cehaletlerinin nedeni yine kendileri olduğu için onlar da suçlu olmaktan kurtulamıyor.

Müslüman'ların bütün yapacağı dinlerini iyi öğrenmek.

Ondan sonra hala Müslüman olmayı kabul ediyorlarsa onlar kesin olarak suçlu kesimdir.

Mağdur ve masum kesimin doğasını öğrendiği İslam'dan ayrılması gerekiyor.

Onlar için ancak o zaman mağdur sıfatını kullanabiliriz.

Sitelerde Paylaş
Genel olarak ateistlerde iki bakış açısı görüyorum. Bazı ateistler müslümanları gerçekleri reddetmek ve ahlaksız olmak ile suçluyor. Bazı ateistler ise sorunu bir düşünce olarak İslam'da görüyor, müslümanları kandırılmış insanlar olarak görüyor.

(...)

Ayrıma gerek yok !

Bir köpekte kene veya pire olabilir.

Bir köpekte hem pire hemde kenede olabilir.

Bu yüzden ayrıma gerek yok

Ahlaksız bilerek kıvıran müslümanlar olabilir,

kandırılmış senin deyiminle mağdur olmuşta olabilir.

Her ne kadar müslümanlar ümmet ise bile bu konuda kesin bir genelleme yapmak yanlıştır.

İşin özüne insen dahi hepsini muhammed kandırmış mağdur etmiş diyemezsin, bazıları bir takım sebeplerden dolayı bilerek muhammedin yanında saf almış olabilir.

Sonuç itibari ile böyle bir ayrıma gidilemez,

Sadece müslümanların hepsi kandırılmıştır, veya mağdur olmuştur demek yanlıştır.

Belki hem kandırılmış hem mağdur olmuştur.

Belki de kandırılmamış ama mağdur olmuştur vs..

Demek istediğim anlaşıldı sanırım

Sitelerde Paylaş

Müslümanlıkta,kıssasa kıssas var,inkarcıya ölüm var,cehennem ile korkutma var,ve bir sürü hurafeler,masallar var.Müslümanlar bunlara inanırsa müslüman oluyor.Eğer müslümanlar burda birşeyler yazmayı tercih ediyorlarsa bunu ateistlere karşı savaş olarak yapıyorlar.Bunun arkasında küfür oluyor tehdit oluyor.Ama müslümanlığın saçma kurallarını farkedenler, bu forum da arayış içine giriyor.Onlara herzaman açıklamalar yapılıyor zaten.Bilgilenmek isteyene herzaman bilgi var.Daha güzel bir dünya için,bütün ateist arkadaşlar bulabildikleri delilleride göstererek ikna etmeye çalışıyorlar.Bence bu forum,iki arada kalmış insanların doğru yönlerini bulabilmesi için güzel bir site.Amaçları farklı insanlar,burda sırf muhalefet olsun diye kargaşa çıkarmaktadırlar.Onları şiddetle kınıyorum.......

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...