Jump to content

Neden bu kadar beklemiş ?

Recommended Posts

Tanrı yada allah adını ne koyarsanız koyun bilindiği üzere evren 4,6 milyar yıldır yaşamını sürdürmekte ve insanlıkta epey bir süredir var fakat semavi dinler varlığı 5000 yıldır ha vardır ha yoktur bu kadar beklemesinin nedeni nedir ? gerikalan sürede insanlığın neye ve nasıl inancağınımı bekleyip sonradanmı göndermiştir ?

aslında cevabı basit bide sizlerden duymak istedim.

tarihinde bLeedrobe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cevap vericem ama önce şunu bilmem gerek...

SEN Bu dünya hayatına gelmek için ne kadar bekledin..?

Bir kere "dunya hayati" ne demektir? Dunya oncesi hayati diye bir sey mi ima ediyorsun?

Ben dunyaya gelmeden (dogmadan) once baska bir yerde filan degildim. Yoktum. O yuzden de beklemek gibi bir sey soz konusu degil.

Adem Kuran'a gore kac yil once topraktan ufurulmustur? Bu sorunun cevabi kac yil cikarsa ciksin, bilimin bulgularina uydurmak icin, cevabi egip bukermsiniz? Ornegin 5000 yil cikti diyelim; "Efendim, burada 'yil' evre anlamina gelir, bizim zaman birimlerimizle kac yil oldugu bilinemez" filan gibi bir ifade beklemelimiyiz sizlerden?

Diyelim ki egip buktunuz ve Adem'in 200bin yasinda oldugunu buldunuz. [Homo sapiens'in atasi olan Homo ergaster'in varligini nasil aciklayacaksiniz o da ayri konu ama simdilik gecelim].

bLeedrobe'un sorusu mantikli. Hatta kainat yaratildiktan sonra 15 milyar yil sure insan ortaya cikmamis. Bu size biraz acaip gorunmuyor mu?

Allah bu arada ne dusunuyordu? Insani yaratcagini bilmiyormuydu?

Sitelerde Paylaş
Basit bir cevap vermek yerine soruyu bukadar kompleks hale nasıl getiriyorsunuz.. Ben hiç beklediğimi hatırlamıyorum; içinizde 15milyar yıl beklediğini hatırlayan var mı.. ?

Şimdi Mask,

Kimsenin mutlak bir "benliği" yok.

Senin yerine başka birisi doğsaydı yine "o" sen olacaktın.

Doğduktan sonra duyu organların ile algıladığın dış dünya ve senin kaydettiğin veriler,

Senin benliğini oluşturuyor.

15 milyar yıl bekleyip beklemediğini bilmen için bilinç sahibi olman gerekir.

Dolayısıyla, doğumdan önceki hayatı hatırlaman mümkün değildir.

Kaçamak cevaplar verme, direk soruya yönel.

Karantekyıl.

Sitelerde Paylaş
Basit bir cevap vermek yerine soruyu bukadar kompleks hale nasıl getiriyorsunuz.. Ben hiç beklediğimi hatırlamıyorum; içinizde 15milyar yıl beklediğini hatırlayan var mı.. ?

Soruyu mu anlamiyorsun?

"biz" den bahsetmiyoruz. "allah" tan bahsediyoruz.

"Biz neden bekledik" demiyoruz.

"Allah neden bekledi" diye soruyoruz.

Sitelerde Paylaş
Tanrı yada allah adını ne koyarsanız koyun bilindiği üzere evren 4,6 milyar yıldır yaşamını sürdürmekte ve insanlıkta epey bir süredir var fakat semavi dinler varlığı 5000 yıldır ha vardır ha yoktur bu kadar beklemesinin nedeni nedir ? gerikalan sürede insanlığın neye ve nasıl inancağınımı bekleyip sonradanmı göndermiştir ?

Guzel bi soru.

Sitelerde Paylaş

Tanri Big Bang de kendisini patlatmis, zerrelere ayirmistir. Ve evrene donusmustur. Tekrar da birlesecektir. Burada Tanrinin amaci kendisinin bile tahmin edemeyecegi, ongoremegecegi sonsuz sayida tecrubeyi, aciyi, zevki ayni anda yasayabilmektir ve bunun icin bu hale donustu.

Yani kaldiramayacagi bir tas yapmak istedi ve yapti.

Olasilik ve tesadufun hakim oldugu bir evren bu yuzden var.

Bizim sex sirasinda her bosalmamiz, bir karincayi ezmedigimiz her zaman, canlilari korudugumuz ve baskasinin canini acitmadigimiz her durumda Tanri bizim aracigiligimizla o zevkleri tadar.

Tanrinin gucunu kullanmak bu gercekleri hissetmeyle mumkun olabilir. Bunun adina dua diyebilirsiniz.

tarihinde C3PO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Elbette cevabı çok basit.Tanrının beklediği filan yok. Tanrı herzamanki rutin yemeğinden bıkmış,birde şu türk yemeklerinin tadına bakayım demiş ve kurufasulye yemiş. Eeee tabi sonrası malum.Aşırı gazdan öyle bir yellenmişki big bang denilen patlama olmuş.Tanrı birde ne görsün, yellenmesi sonucu bizim evren dediğimiz materyaller oluşmuş.

Olayın bilimsel açıklaması böyle kardeşim.

tarihinde dinsavar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
evren 4,6 milyar yıldır yaşamını sürdürmekte ve insanlıkta epey bir süredir var fakat semavi dinler varlığı 5000 yıldır ha vardır ha yoktur

Yalnızca bu gerçek bile dinlerin tepeden inme değil , bir bilgi birikiminin neticesinde insanların kendi ürettikleri düşünce/inanç biçimleri olduğunu kanıtlamaya yeterlidir...

Sitelerde Paylaş

bikere evren 4.6 milyar yıl dır değil 15 milyar yıldır yaşamaktadır.allah bu süre içinde peygamberler göndermiştir.124 000 000 peygamberden bahsedilir fakat hepsinin isimleri zikredilmez.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

dediğin gibi sadece bahsedilir yani rivayete göre

ama kuran'da bidiğim kadarıyla yaklaşık 30 tane peygamberin adı geçer ama emin değilim

bu 124.000.000 peygamber saçmalığındanda vazgeçin artık Allah 124.000.000 peygamberle başarılı olup dünyanın hepsini inandıramadğına göre bundan sonrada başarılı olma ihtimali hemen hemen hiç yoktur zaten bununda farkına varmıştır son peygamberinizi göndererek 1500 yıldırda dillerde aynı şey "kıyamet yakındır" aynı taas aynı hamammm.

tarihinde bLeedrobe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
124.000 olacaktı galiba abarttın biraz

Peki nerede geçer bu sayı?

bu bir rivayettir.hadislerde geçer.yanlız kurandaki bi ayette <ayeti şuan hatırlamıyorum> sana peygamberlerin bi kısmının ismini veriğ bi kısmının vermemişizdir der.ha sonuçta din yayma konusunda en başarılı din islam peygamber ise hz Muhammeddir.buda bariz ortadadır zaten

Sitelerde Paylaş
bu bir rivayettir.hadislerde geçer.

Hangi hadis?

ha sonuçta din yayma konusunda en başarılı din islam peygamber ise hz Muhammeddir.buda bariz ortadadır zaten

Kıyas nedir?

Hristiyan nufus müslüman nufusun neredeyse iki katı dünyada

İsa daha başarılıymış desek olmaz mı?

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

dehri aslında yanılıyorsun bildiğim üzere müslüman 1.5 milyar hristiyanlar 1.2 milyar civarında ama ortada bir kıyaslama sözkonusu dediğin gibi bir soğuk savaş saptanmış durumda buda çok yazık en azından kan dökülmüyor tabi şu namus davaları ve terör olayları olmaasayı ( Allahu Ekber sesleriyle patlatılan bombalar kundaklanan şehirler ) iyimser din buysa kötümserini düüşünemiyorum :D

Sitelerde Paylaş
Hangi hadis?

Kıyas nedir?

Hristiyan nufus müslüman nufusun neredeyse iki katı dünyada

İsa daha başarılıymış desek olmaz mı?

neden hristiyanlıktan müslümanlığa hızlı bi geçiş var.düşündünmü. hristiyanlar neden ateist değilde müslüman oluyolar.olsun sonuçta hristiyanlar çok olsada islamiyete bi özenti bi geçiş süreci var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...