Jump to content

Yeni fındık politikası

Recommended Posts

Eğimi %6 dan fazla olan yerlerde ve 750 metreden yükseklerde fındık kalksın demek.Engebeli olan doğu karadenizde fındık üretilmesin demektir.

Türkiye'nin üretim rekoltesi düşürülerek farklı fındık üreticisi ülkeler önplana çıkmaya başlayacak.

AKP iyice işin cılkını çıkarıyor.Doğu karadeniz halkı gergin ve endişeli..Bu krizin üstüne bu gerginlik AKP'nin çöküşü olacak.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya biz niye bu fındık üreticisini vergilerimizle sübvanse etmek durumundayız ki? Devlet tamamen bu fındık olayından elini çeksin. Herkes satacağını kendi satsın. Devlet niye karışıyor ki bu işe? Bazı sektörleri nedense sübvanse etmek durumundayız. Diğer sektörlere de o zaman. Oh ne ala. "Sübvanse et bizi yoksa oy vermeyiz" diye bir de şımarıyorlar. Oy için bu politikaları da politikacılar uyguluyor. Birbirlerini bulmuşlar, sırtımıza binip rantiyeyi paylaşıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bu fındık olayı hakkaten sıktı. Bu iş iyice siyasi rant olayına dönüşmeye başladı. Bir elinizi çekin bu işlerden be. Üretici ne yapacaksa kendi yapsın;

ama sağ olsun devlet baba demir yumruğunu esirgemiyor.

Sitelerde Paylaş
Bu fındık olayı hakkaten sıktı. Bu iş iyice siyasi rant olayına dönüşmeye başladı. Bir elinizi çekin bu işlerden be. Üretici ne yapacaksa kendi yapsın;

ama sağ olsun devlet baba demir yumruğunu esirgemiyor.

JAN :good:

Sitelerde Paylaş

malesef geçmiş yılların yanlış politikalarının bedelini ödüyoruz Türkiye yıllarca fındığı finanse ederek fındık üreticisini mağdur etmemek için fiyat arttırarak kendine rakiip yetiştiren bir ülke oldu ,bugün Türk fındığı çiftci mağdur olmasın diye yüksek bir fiyattan alıcı buluyor bu durum çin (yeni üretici) gürcistan,ispanya gibi ülkelerin fındığını ön plana çıkarıyor ,dünyada kuru yemiş borsasıının merkesi almanyadır Türkiye %75 lik bir üretim hacmıne rahmen fındık piyasasını belirleyen bir ülke değil iç piyasada çiftci için yüksek tutulan fiyat dışarıda hiçbir geçerliliğe sahip değil ,yani Türkiye pahalı satın aldığı fındığı dışarıya ucuza satmak zorunda kalıyor satmayıp stok yapsa (ki depolama masrafları üretimden daha maliyetli) diğer fındık üreticisi ülkeler ön plana çıkıyor ,bügün Türkiyede en kaliteli fındık güresun fındığıdır bölye olunca adapazarı çiftcisinin fındık dikmesinin bir anlamı yok bu fındık polıtikası üretim hacmını azaltarak fındığın değerini arttırmak üretim fazlasından kaynaklanan zararları azalmayı amaçlıyor

bakalım belki başarılı olur ...

Sitelerde Paylaş

Niye şimdi böyle tepkilisiniz anlamam: Bütün siyasi partilerin öncelikli amacı yeniden seçilmektir. Yönetilenlerin menfaati ancak ikinci amaç olabilir. Kısa vadede koşullara uyum göstermiyorsanız, uzun vadeli planlarınızı uygulayamazsınız. Sonra da fevkalade bir şeymiş gibi bu çatışma sistemin kontrolune alınır, adına demokrasi denilir. Başka nasıl olacaktı ki?

Sitelerde Paylaş
Niye şimdi böyle tepkilisiniz anlamam: Bütün siyasi partilerin öncelikli amacı yeniden seçilmektir. Yönetilenlerin menfaati ancak ikinci amaç olabilir. Kısa vadede koşullara uyum göstermiyorsanız, uzun vadeli planlarınızı uygulayamazsınız. Sonra da fevkalade bir şeymiş gibi bu çatışma sistemin kontrolune alınır, adına demokrasi denilir. Başka nasıl olacaktı ki?

Hayır bunun ismi sosyal devlet. Devlet ekonominin içine girmesi böyle oluyor. Birinden alıp birine veriyor. Sübvanse edilen ve onların seçtiği sübvanseci politikacılar birbirlerini geçindiriyorlar. Bunun ismi siyasi rant.

Sitelerde Paylaş

Bence durum düşündüğünüz gibi değil.

Devlet bu işten müthiş kâr ediyor. Yalnzı fındığı değil, hemen bütün tarım ürünlerini ucuzundan kapatıp, dışarıya pahalıya satıyor.

Devletin bu yaptığı aslında tefeciliktir. Ahlaksızlıktır. Kâr etse de ahlaksızlıktır, zarar etse de..

Kâr edince üreticiyi dolandırıyor demektir, zarar edince de vergileri kullandığı için halkı dolandırıyor demektir.

Devletin bu işten elini çekmesi gerekmektedir.

Ama elini tam olarak da çekemez.

Çünkü üreticiye yardım etmesi lazımdır. İlaçlama gibi. Ürünü pazarlama gibi.

Bizde devleet ne komünist ne de kapitalist..

İkisinin arasında ve bu en kötüsü..

Sitelerde Paylaş

devlet zarar ediyor ne karı ,geçen habertürk'te tarım bakanı anlatıyordu yeni fındık yasasını, dediğine göre sadece fındıktan kaynaklanan zarar yaklaşık 1 milyar TL 'ya yakın bir para ben duyduğumda şok olmuştum ,yıllarca devlet çiftci mağdur olmasın diye ürünleri satın aldı mesela tütün satın aldı o tütün depolarda çürüdü imha edildi ben bu imha edilen tonlarca tütüne şahit oldum tokat tütün fabrikasında .....euclidinde dediği gibi devlet bu işten elini ayağını çekmeli sadece organisasyonu yapmalı yasalarla çiftciyi tüccara karşı korumalı çifticiyi üretimini yapcağı ürün konusunda bilinçlendirmeli ,yönlendirmeli atılan adımlar buna yönelik adımlar.....

Sitelerde Paylaş
devlet zarar ediyor ne karı ,geçen habertürk'te tarım bakanı anlatıyordu yeni fındık yasasını, dediğine göre sadece fındıktan kaynaklanan zarar yaklaşık 1 milyar TL 'ya yakın bir para ben duyduğumda şok olmuştum ,yıllarca devlet çiftci mağdur olmasın diye ürünleri satın aldı mesela tütün satın aldı o tütün depolarda çürüdü imha edildi ben bu imha edilen tonlarca tütüne şahit oldum tokat tütün fabrikasında .....euclidinde dediği gibi devlet bu işten elini ayağını çekmeli sadece organisasyonu yapmalı yasalarla çiftciyi tüccara karşı korumalı çifticiyi üretimini yapcağı ürün konusunda bilinçlendirmeli ,yönlendirmeli atılan adımlar buna yönelik adımlar.....

Evet çiftçi zararını dikebileceği yeni ürün tercihiyle yapmalı.Örneğin Rize'de kivi üretimine geçti bazı çiftçiler çayı bırakıp.

Çiftçiye ürünün fiyatı yönünde değil gübre vs konusunda destek olunmalı.Ürünün fiyatını piyasa şartları belirlemeli.

Hacı'nın dediği doğru Türkiye bir acayip sistemle yönetiliyor ve ikisindende berbat.

Sitelerde Paylaş

Devlet bazan zarar edebilir, doğru.. Ama her zaman etmez. Devletin ahlaksızlık yaptığını da biliyoruz.

Ama bu tarım politikasını ABD'de izliyor. Diğer ülkelerde de var bu koruyucu politika. Yalnız bize has değil.

Devlet bir avuç üreticiyi koruyor. Çünkü biliyor ki devlet, tarım sektörü ilerisi için çok önemli..

Türkiye hiç bir zaman aç kalacak bir ülke değil. Dünyadaki en şanslı ülkelerden biri. Her türlü tarım ürünü yetişiyor.

Dolayısıyla tarım sektörüne önem vermemiz gerekiyor.

Tabii yanlış uygulamalar yüzünden zarar ediyoruz.

Devlet bürokrasisi yüzünden devlet yeterince kâr edemiyor. Yoksa çok kârlı bir iş.

Tüccar devletten önce çiftçi ile pazarlığa giriyor ve ürünü kapatıyor. Hiç zarar eden tüccar gördünüz mü?

Devlet neden ediyor? Beceriksizliğinden.

Sitelerde Paylaş
Netice gelelim, fındığın kg fiyatı 20 tl civarı şu an birkaç yıl içinde 60 tl i bulur Tr içinde. :)

Ne 20 tlsi kardeşim.Kavrulmuş fındıktan bahsetmiyoruz biz.

Bugün kabuklu fındık 4 tl civarı.

Sitelerde Paylaş

İlk yazımda eğimle ilgili bilgiyi yanlış vermişim.

Eğimi %6'dan az olan düz yerlerde fındık sökülecekmiş.Devlet bunu teşvik edecekmiş.

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...

2017 fındık fiyatları açıklandı.
Açıklamayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yaptı. Beklentiler en az 15 lira olması yönündeyken, Tarım bakanı Fakıbaba, "Fındığın kilosunu, 10 lira fiyatla Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla alımına kararı verdik" dedi. Oysa 2016'da fındık taban fiyatı 14 TL idi. 2017'de 4 lira eksilerek kilosu 10 TL oldu.

Referandumda akp'den yana;
yüzde 69 evet veren Trabzon'a,
yüzde 64 evet veren Samsun ve Sakarya'ya.
yüzde 62 evet veren Giresun ve Ordu'ya hayırlı olsun.

Sitelerde Paylaş

2017 fındık fiyatları açıklandı.
Açıklamayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yaptı. Beklentiler en az 15 lira olması yönündeyken, Tarım bakanı Fakıbaba, "Fındığın kilosunu, 10 lira fiyatla Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla alımına kararı verdik" dedi. Oysa 2016'da fındık taban fiyatı 14 TL idi. 2017'de 4 lira eksilerek kilosu 10 TL oldu.

Referandumda akp'den yana;
yüzde 69 evet veren Trabzon'a,
yüzde 64 evet veren Samsun ve Sakarya'ya.
yüzde 62 evet veren Giresun ve Ordu'ya hayırlı olsun.

Baska bir uye vardi, biliyorsun. Eski konulara yazardi ve banlandi. Aynisini sen de yapiyorsun.

@administrator

Sitelerde Paylaş

Karadeniz fındığı, arap petrolü gibi tembel harcıdır. Fındıktan ve çaydan bir an önce kurtulmak lazım. Fındık ve çay bahçesi olan karadenizliler, yılda 1-2 ay 4-5 ton fındık veya çay toplayıp, yılın geri kalan 10 ayını avare dolanarak geçiriyorlar. Sonra cumburlup akp'ye oy atıyorlar. 15 senedir elleri alışmış artık başka partiye oy atamazlar. Bu açıdan bakınca fındığa 10 lira fazla bile vermişler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...