Jump to content

Kötülük problemine çözüm önerisi.

Recommended Posts

• İleti 108
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

bütün bu kötülükler can sıkıntısından mı yani?? canımız sıkılmasın diye, atraksiyon olsun diye öyle mi??

mesela dün istiklalde bir turisti bıçaklayıp öldürdüler.. güzel atraksiyon dimi??

nerenle düşünüp nerenle yazıyorsun bilmiyorum ki.. allah mı söyletiyor bunları yoksa..

Bir insan ancak bu kadar sığ olabilir herhalde.

Olayın sıkıcılıktan çok daha öte boyutta ele alınması gerektiğini anlatmak için yunan tarihçi Plutarkhos'un bir sözüyle konuya gireyim; kötülük dünyanın güzelliği için zorunludur." Bu, stoa felsefesinin çileci bir ahlakta temellenmiş bilgelik anlayışını ortaya koyan bir sözdür.

Şimdi efendim; zenon olsun, seneca olsun, marcus aurelius olsun, bunlar önemli adamlar, stoa felsefesi diye bir şey varsa bu adamlar yüzünden var. Gerçi yukarıdaki arkadaş bunları kıçlarından düşünerek yazmakla suçluyor ama olsun.

Kötülük olmasaydı, iyiliğe yöneliş nasıl olurdu?

Belki iyiliğe yöneliş olurdu ancak, biz bunu bilemezdik. Biz bunu bilemeyeceğimiz için karşımızdakine de aktaramazdık, karşımızdakine aktarsak bile, karşımızdaki bunu anlayamazdı. Kötülük, bir bütünün güzelliğine katkıda bulunan bir resimin gölgeleri gibi, dünyanın iyiliğinin olmazsa olmazıdır.

Görüldüğü gibi hoşunuza gitsin veya gitmesin salt iyilik hiçbir işe yaramıyor.

Bir şeyi belirtmekte fayda görüyorum, söylediklerim tek tanrılı dinlerin kozmogonik açıklamalarında ve ahlaki yasalarında beliren "iyi ile kötü" kavramlarının arka planındaki özellikle de zerdüştlük 'te bulunan kimi değerlerle örtüşmüyor.

Ancak, kötülük düşüncesi çok eski olmasına rağmen, yine de tanrının varlığı hususunda tek başına negatif bir sonuca ulaşmamıza yardımcı olmaz. Ancak tanrıya atfedilen kelamda ve ahlaki yasalarda kimi tutarsızlıklar olduğunu gösterebilir. Zaten kötülük daha çok monoteist dinler için bir problemdir.

tarihinde Beze tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
hepimiz insan olarak içinde bulunduğumuz zaman ve şartlarda kötülüklerle ne kadar mücadele ettik...

engelleyebileceğimiz halde geçip gittik mi...

yoksa bizde mi kötülüğe destek olduk...

oturup hiç bir şey yapmadan bu kötülüğe tanrı neden izin veriyor demek le kendimizi kurtaramayız...

suçlu birinin devlet bunlara niye izin veriyor demesine benzer bu...

ama kimse onu dinlemez ve hapsi boylar...

Devlet kadirimutlak değil, devlet yaratan değil.

Birisi elma, birisi armut.

Tanrı için "Elinden gelen bu" diyebilir misin?

Sitelerde Paylaş
kötülük dünyanın güzelliği için zorunludur."

Ama Allah Kadir-i mutlaktır... Ama Allah Alim-i mutlaktır...

Ne dediğinizin farkında değilsiniz... Allah için hiçbir şey zorunlu değildir; O Allah'tır... Bizim gördüğümüz ve bildiğimiz her şey O öyle dilediği için öyledir..

Sitelerde Paylaş
Ama Allah Kadir-i mutlaktır... Ama Allah Alim-i mutlaktır...

Ne dediğinizin farkında değilsiniz... Allah için hiçbir şey zorunlu değildir; O Allah'tır... Bizim gördüğümüz ve bildiğimiz her şey O öyle dilediği için öyledir..

Yazının tamamını okumadan ne atlıyosun? Bak ne yazmışım;

"Söylediklerim tek tanrılı dinlerin kozmogonik açıklamalarında ve ahlaki yasalarında beliren "iyi ile kötü" kavramlarının arka planındaki özellikle de zerdüştlük 'te bulunan kimi değerlerle örtüşmüyor.

Ancak, kötülük düşüncesi çok eski olmasına rağmen, yine de tanrının varlığı hususunda tek başına negatif bir sonuca ulaşmamıza yardımcı olmaz. Ancak tanrıya atfedilen kelamda ve ahlaki yasalarda kimi tutarsızlıklar olduğunu gösterebilir. Zaten kötülük daha çok monoteist dinler için bir problemdir."

Sitelerde Paylaş
Yazının tamamını okumadan ne atlıyosun? Bak ne yazmışım;

"Söylediklerim tek tanrılı dinlerin kozmogonik açıklamalarında ve ahlaki yasalarında beliren "iyi ile kötü" kavramlarının arka planındaki özellikle de zerdüştlük 'te bulunan kimi değerlerle örtüşmüyor.

Ancak, kötülük düşüncesi çok eski olmasına rağmen, yine de tanrının varlığı hususunda tek başına negatif bir sonuca ulaşmamıza yardımcı olmaz. Ancak tanrıya atfedilen kelamda ve ahlaki yasalarda kimi tutarsızlıklar olduğunu gösterebilir. Zaten kötülük daha çok monoteist dinler için bir problemdir."

Zaten derdimiz de şamanlar değil şu anda... :good:

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

bu kötülüklere neden izin veriliyor...

bu konu da çokca uzun açıklamalar değişik felsefi cevablar verilmiştir...

ama hiç birisi geçekten insanı tam olarak tatmin etmez...

belki de sorunun cevabı başka türlüdür de ondan...

hz. muhammed hira dağına çıkıp varlığın toplumun insanların gidişatını düşünüyordu....

çocukların gömülmesi hadisesini düşünüyordu...

geçen internette canlı canlı çocuklarını gömen birini gösteriyorlardı ...

bir inanctan dolayı böyle yapıyorlarmış..

bilgisayarın başında nasıl olduğumu bilemedim...

daha neler yapıyor insanlar...

allah bunları görmüyor mu ...

evet görüyor..

ve bence tevrattaki ifadeyle yüreğinin yağları eriyor..

peygamberlerin vicdanınadan iyi insanların vicdanından hayır diye bağırıyor...

merhametli kalblerin gözlerinden yaş olup akıyor...

kahramanların hançeresinden haykırarak durun zalimler diyor...

bu yaptıklarınızı ben emretmedim...

ben böyle zulumlerden gazab eder nefret ederim...

zalimlere en acıklı sonu hazırladım...

durdurun bu zalimleri diye sizleri gönderdim...

allah kötülüğün karşında onu engellemek için tüm kainattaki melekelerini gönderiyor...

paygamberleri gönderiyor...

kitabları gönderiyor...

durdurun bu zulmu zalimleri...

kötülüğü durdurmak için çalışan herkes allahın yardımcısıdır...

allah katında en üstün olan kişi kötülükten en çok sakınandır...

en temiz kişi kötülükten zulumden arınandır...

salat kötülüğün önlenmesi için çalışmaktır...

allaha inanan kötülüğün karşısında duran iyililiği doğruluğu hakim kılmaya çalışandır...

doğru ve dürüst olanlar da allaha inanan kimselerdir...

gerçek müslüman hayatıyla zulme haksızlığa karşı durduğunu isbat eden kimsedir...

mazluma dini sorulmaz...

evet zalime de sorulmaz...

zalim kafirdir...

kafirde cehennemdedir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...