Jump to content

Recommended Posts

Sufi'ler gercekten iyilik dolu ve durustce Tanriya yaklasmak isteyen insanlar. Budist ve panteist etkinin altinda bir "Ilahi Tekligi" ararlar.

Peki neden bu kisiler Islam'i reddetmezler? Yani felsefeleri ile Arabistan'da bir adama Tanridan vahiy indigini kabul etmek arasinda ki bag nedir? neden bunu kabul ederler?

Hem bu kisiler iyi ve dusunen insanlar.

Ilahi yetkiye duyulan bir ozlemden mi?

Kisacasi Sufi'lik Islam'midir?

tarihinde C3PO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sufiler Müslümandır, sufiler Hristiyandır, sufiler Budisttir... Ve aynı zamanda, onlara göre, Müslümanlar Hristiyandır, Hinduistler Müslümandır. "Müslümanlar Hristiyan değildir." diyenlere Müslüman deniyorsa sufiler ne Müslüman ne Hristiyandır. Mesele ayrım yapıp yapmamakta. Hakikat tektir ama ona ulaşma yolları tek olmayabilir. Sufilik yoldan çok hakikate önem verir, çizmiş olduğu imaj her ne kadar yol üzerine kuruluymuş gibi görülse de birbirini dıştalayan her türlü yola karşıdır.

Bir sufi için "Neden Müslümanlığı reddetmiyorsun?" sorusu saçmadır, çünkü onun Müslüman dendiğinde anladığı şey ile senin anladığın şey bambaşkadır. Müslüman olmayı "o olmamak", "bu olmamak", "şu olmamak" gibi bir sürü şeyle denk tutan bir görüş değildir onunkisi. Ayrımcı yaklaşımın sufiliği anlayamamasının temel nedeni bu dıştalama meselesidir.

Sitelerde Paylaş
Sufi'ler gercekten iyilik dolu ve durustce Tanriya yaklasmak isteyen insanlar. Budist ve panteist etkinin altinda bir "Ilahi Tekligi" ararlar.

Peki neden bu kisiler Islam'i reddetmezler? Yani felsefeleri ile Arabistan'da bir adama Tanridan vahiy indigini kabul etmek arasinda ki bag nedir? neden bunu kabul ederler?

Hem bu kisiler iyi ve dusunen insanlar.

Ilahi yetkiye duyulan bir ozlemden mi?

Kisacasi Sufi'lik Islam'midir?

Tasavvuf, yani sufizm, ruhçu öğretinin islam dünyasına sızmış halidir.

islam maskesi takmış ruhçu öğreti, daha doğru deyişle bir truva atıdır. İslam'ı yozlaştırıp pagan hale getirme oluşumudur.

Aynı şekilde, kabala öğretisi de yahudiliğin içine sızmış ruhçuluktur. Truva atıdır.

Bütün sorularının cevabı burada gizli.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Anliyorum ama sonucta ruhu arindirarak Allaha ulasma isteginin ile kendini belirli bir dinin semsiyesi altinda saymanin arasindaki baglantiyi goremiyorum. Yani Islamin sartlarini kabul etmeseler, ne kaybetmis olurlar felsefelerinden?

Sitelerde Paylaş
Anliyorum ama sonucta ruhu arindirarak Allaha ulasma isteginin ile kendini belirli bir dinin semsiyesi altinda saymanin arasindaki baglantiyi goremiyorum. Yani Islamin sartlarini kabul etmeseler, ne kaybetmis olurlar felsefelerinden?

Sufist öğreti mevz-u bahs oldukta yapılan en büyük hatalardan biri, onu panteizm ile bir telakki etmektir.

Panteizm vücudiyyun nam bilinir; ve vahdet-i vücud veya şuhud ile alakası yoktur. Panteizm, belki vahdet-i mevcuddur.

Ortada herhangi bir dinin hak bir şemsiyesi olduğu savı sakattır ve rahatlıkla sakıt olabilir.

Kanaatimce, ortada dinler ve şemsiyeleri yok. Bir tane "hak" şemsiye var ve bu şemsiye kimsenin tekelinde değil. kendini müslüman olarak tarif etmeniz otomatikmen bu hak şemsiyenin sizin elinizde olduğunu göstermez.

Dinlerin kurumsallaşması, belli bir dinden sayılmanın belli şartlara bağlı kılınması sonraki dönem işidir.

Dinler: "dilsiz bir dil" olma vasfından soyundurulmuş ve kırtasiyeciliğe dönüştürülmüşlerdir. "Alimler" tarafından kurulumuş olan bugünkü dinler, hangi elle yemek yenmesi gerektiğini söyleyeyecek kadar teferruata batmış, her hareketin günah veya sevap derecelerini açıklayan kurumlar haline gelmişlerdir. Bu halleriyle gericileşmişlerdir.

Ancak aslolan kişinin kendini bilerek kendinde bulduğu iyi özelliklerin açığa çıkarılması ve geliştirilmesidir; Din, yasa ve sistem demetir ki yasa ve sistemden kasıt da budur: "Kendini bil".

Bunu bilen sufistler kendilerine müslüman demekte bir beis görmedikleri gibi kendilerine kâfir de demeyi becermişlerdir.

Yine pek çok sufist, "alimlerce" kafir ilan edilmiş ve katledilmiştir.

Asıl inanç peygamber ve velilerin gerçekleri bildikleri ve bu doğrultuda yaşadıklarıdır. Bu yüzden hiç bir peygamberi reddetmemek onlar için de esastır. din daha sonra cahillerin eksik kavrayışları neticesi bozulmuştur.

Ama bu orjin dinin asallığına halel getirmez.

tarihinde Fuzûlî tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Fuzuli, oncelikle kapsamli cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Hepsini birden fazla kez okudum ve onemli noktalar ogrendim. Bu konunun uzmani oldugunuzu dusunuyorum. Tekrar tesekkurler.

Ortada herhangi bir dinin hak bir şemsiyesi olduğu savı sakattır ve rahatlıkla sakıt olabilir.

Kanaatimce, ortada dinler ve şemsiyeleri yok. Bir tane "hak" şemsiye var ve bu şemsiye kimsenin tekelinde değil. kendini müslüman olarak tarif etmeniz otomatikmen bu hak şemsiyenin sizin elinizde olduğunu göstermez.

Neden gostermez? Ben bunu anlamiyorum. Muslumanlik acik sartlar koyuyor. Yani Hira daginda Muhammete Cebrailin gozuktugune inanmiyorsan Musluman degilsindi, bu kadar! diyor. Istedigin kadar Allaha inan, Kuranin Tanri sozu olduguna inanmiyorsan seni inanandan saymiyor.

Ancak aslolan kişinin kendini bilerek kendinde bulduğu iyi özelliklerin açığa çıkarılması ve geliştirilmesidir; Din, yasa ve sistem demetir ki yasa ve sistemden kasıt da budur: "Kendini bil".

Cok guzel ama bu fikri Tanri ile konustugunu iddia etmeyen bir cok insan da hem tarih boyunca hem su anda benimsemistir. Peygamberlik nereden giriyor isin icine? Adamin biri cikip bana "Ben senin Tanrinla konustum, beni secti ve al bak boyle yasayacaksin, bana bunlari soyledi" diyor. Mesela Sufiler de bunu kabul ediyorlar. Bunu kabul etmedeki bu muthis fazilet nereden gelme? Muthis bir savunma mekanizmasi mi yoksa. Inanmanin yolu boyle bir mi?

Bunu bilen sufistler kendilerine müslüman demekte bir beis görmedikleri gibi kendilerine kâfir de demeyi becermişlerdir.

Yine pek çok sufist, "alimlerce" kafir ilan edilmiş ve katledilmiştir.

Bende mutlaka olmalidir diyordum cunku tamamen "kafir" bir dusunce amerikali hiristiyanlarin deyimiyle "blasphemy" en buyuk gunah.

Ama bence dogruyu bulmanin yolu baskalarinin gozunde kafir olmaktan gecer.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...