Jump to content

Müslümanların Psikolojisi

Recommended Posts

Sigmund Freud savunma mekanizmalarını ortaya koyarak psikoloji bilimine çok büyük bir katkı yapmıştır. Her insan hayatı boyunca yüzleşmek istemediği gerçekler ile karşılaşır. Bu gerçekler ile başa çıkabilmek her zaman kolay değildir. İnsan beyni bu tür yüzleşilemeyen bir gerçek ile karşılaştığı zaman savunma stratejileri kurar. Bu tamamen bilinçaltında gerçekleşen bir süreçtir. Birey farkına varmaz. Kendini kandırdığını anlayamaz. Zaten amaç yüzleşilmek istenmeyen gerçek ile yüzleşmemektir.

Bana göre müslümanların en çok kullandığı savunma mekanizması yansıtma. Yansıtma mekanizması şu şekilde çalışıyor. Bir insan bilinçaltında oldukça olumsuz düşünce ve duygulara sahip olabilir. Öfke, nefret, kaygı, korku gibi. Ama bu duygular ile çoğu zaman yüzleşemez. O duyguları açığa çıkaran gerçekler ile yüzleşemez. Bunu aşmak için sahip olduğu olumsuz duyguları yansıtır. Örneğin kendi içinde çok öfke duyuyorsa ama bunun ile yüzleşemiyorsa kendisine öfke duyulduğunu düşünür. Böylece duygularının karşılıklı olduğunu düşünür ve rahatlar.

Şimdi müslümanlarda bunun nasıl çalıştığını görürsek. Çoğu evrim karşıtından duyduğumuz sözler şunlar: "Ateistler ve darvinistler panikte, evrim teorisi çöktü". Şimdi saygın bilim adamlarına, bilimsel çevrelere bakıyoruz. Böyle bir panik ortamı yok. Adamlar evrimin bütün mekanizmalarını çözmeye çalışıyorlar. Çalışmalarına kendilerinden emin devam ediyorlar. Asıl panikte olan müslümanlar. Asıl çöken kendi yaratılış fikirleri. Ama bunu dile getirmek yerine kendi korkularını sanki evrimi savunan bilim adamları yaşıyormuş gibi yansıtıyorlar.

Örneğin Harun Yahya sürekli evrim teorisini savunanları bir tür komplo ile suçluyor. Sanki ortada hiç kanıt yok, darvinistler evrim teorisini doğru çıkarmak için kanıt üretiyorlar. Bu da tam işte bir yansıtmadır. Bunu yapan asıl müslümanlardır. Yaratılış için ortada hiç ama hiç kanıt yoktur. Yaratılış fikrini doğru çıkarmak için çeşitli yollar ile boşluklar arayıp bunları kanıt olarak sunmaya çalışan asıl Harun Yahya. Önce İslam gibi bir gerçeği kabul edip onu doğrulayan kanıtlar arama müslümanlarda. Evrim teorisi böyle değil ki. Bilim kanıtları takip eder ve sonuca varır. Önce bir sonuç kabul edip ona kanıt aramaz.

Bir de son zamanlarda evrim teorisini bir dogma, inanç olarak göstermeye çalışanlar çıktı. Bu aslında biraz daha samimi bir itiraf. Çünkü bunu söyleyen genellikle kendi görüşlernin de dogma kaynaklı, inanç kaynaklı olduğunu itiraf edebiliyor. Ama bilim adamlarını da kendiniz gibi zannetmeyin. Eğer bir bilim adamı evrim teorisini çökertecek, yanlışlarını bulacak olursa hiç beklemez. O kişi tarihin en büyük kahramanlarından olur. Hiçbir bilim adamı böyle bir fırsatı kaçırmaz. Evrim bir dogma ya da inanç değil. Sürekli yeni kanıtlar ile beslenen, mekanizmaları anlaşılmaya çalışılan bir teoridir.

Sonuç olarak bu müslümanlar kendi düşünce ve duygularını inanmayanlara yansıtmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Suçlamalarından kendi içlerinde yaşadıkları duyguları anlamak mümkündür.

Sitelerde Paylaş

aslında malum zat ya da (yedi raporu olduğunu düşünürsek)

kendisinden faydalananlar ne kadar asılsızca yalan uydurduklarının farkındalar elbette.

yalanı uyduranın yalanın boyutunun farkında olmaması zaten mümkün olmasa gerek. :)

ancak dediğiniz gibi müslümanların bu ihtiyaçlarından pek güzel faydalanıyorlar.

Sitelerde Paylaş
Sonuç olarak bu müslümanlar kendi düşünce ve duygularını inanmayanlara yansıtmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Suçlamalarından kendi içlerinde yaşadıkları duyguları anlamak mümkündür.

Güzel bir yazı. En canlı örneği de (eğer müslüman kabul edersek) bütün gün televizyonlarda kendisi ve efradı dışındakileri yolsuzlukla, demokrat olmamakla, hizipçilikle, yalancılıkla, darbecilikle ........... suçlayarak bas bas bağıran RTE'dir.

Sitelerde Paylaş
Darwin Teorisi adı üstünde teori. İspatlanmış birşey yok. Ama ispatlanacağına inanan insanlar var. Şimdi soruyorum size aramızdaki fark ne?

Biz de inanıyoruz, siz de...

Teori "ispatlanmayan şey" anlamına gelmiyor.

Teori, bilimdeki en yüksek kesinlik noktasıdır.

Kanun sadece teoriyle açıklanmış ve gözlemle sabitlenmiş ilişkilere verilen isim.

Bakın atom teorisi de teori, fakat atomik kütlelerin dönüşümlerini gayet güzel açıklıyor.

Kuantum teorisi de teori, fakat atomların etrafındaki elektron bulutlarının atomdan uzaklığa göre şarj oranlarını çok güzel açıklıyor.

Hepsi de açıklamalar ve denklemler kurulduktan sonra deneylerle sabitlenmiş şeyler.

Teorinin "kesin olmayan şey" olarak gösterilip çarpıtılmasını sadece dinci kaynaklarda ve bunlardan alıntı yapan saf kaynaklarda bulursunuz.

Başka hiçbir yerde değil.

Sitelerde Paylaş
Teori "ispatlanmayan şey" anlamına gelmiyor.

Teori, bilimdeki en yüksek kesinlik noktasıdır.

Kanun sadece teoriyle açıklanmış ve gözlemle sabitlenmiş ilişkilere verilen isim.

Bakın atom teorisi de teori, fakat atomik kütlelerin dönüşümlerini gayet güzel açıklıyor.

Kuantum teorisi de teori, fakat atomların etrafındaki elektron bulutlarının atomdan uzaklığa göre şarj oranlarını çok güzel açıklıyor.

Hepsi de açıklamalar ve denklemler kurulduktan sonra deneylerle sabitlenmiş şeyler.

Teorinin "kesin olmayan şey" olarak gösterilip çarpıtılmasını sadece dinci kaynaklarda ve bunlardan alıntı yapan saf kaynaklarda bulursunuz.

Başka hiçbir yerde değil.

Ve genel kanının aksine, kanıtlanan teori (kuram) kanun olmaz. Kanunla teori arasında doğrudan, tamamlayıcı bir ilişki yoktur.Kanunlara örnek olarak verebileceklerimiz şunlardır: mendel kanunu newton un hareket kanunu.Fakat kanunla kuramı yani teoriyi ayırmak gerekir. M-kuramı Evrim Teorisi gibi...

Sitelerde Paylaş
Ve genel kanının aksine, kanıtlanan teori (kuram) kanun olmaz. Kanunla teori arasında doğrudan, tamamlayıcı bir ilişki yoktur.Kanunlara örnek olarak verebileceklerimiz şunlardır: mendel kanunu newton un hareket kanunu.Fakat kanunla kuramı yani teoriyi ayırmak gerekir. M-kuramı Evrim Teorisi gibi...

Evrim bir teori yaratılış bir hipotezdir bunu da ekleyeyim.Şu da sizin yanıldığınız temel noktanın doğrusu:

Bilim kanıtları takip eder ve sonuca varır. Önce bir sonuç kabul edip ona kanıt aramaz.
Sitelerde Paylaş
Darwin Teorisi adı üstünde teori. İspatlanmış birşey yok. Ama ispatlanacağına inanan insanlar var. Şimdi soruyorum size aramızdaki fark ne?

Aramızda ki fark;

1. Sen daha "teori" kelimesinin anlamını bilmiyorsun.
  2. Araştırmıyorsun
  3. kafadan sallayarak konuşuyorsun
  4. yazdıkların tutarlı değil
  5. bilmediğin konular da bile atıyorsun
  6. Hayatını dogmalara adamışsın
  7. Kısacası beynin uyuşmuş,

Yeterli mi?

Sitelerde Paylaş
Gerçek bir müslümanın niye sizi dinden soğuttuğunu ben anlamadım...

islamı senin gibi anlamıyorum sana göre tüm pislik islamdır ban göre en güzel islamdır...Cübbeli gibi biriside sözde müslümandır benim gözümde

Sitelerde Paylaş

Bu soruyu sormana şaşırdım. Forumda o kadar mesajını gördüm, hiç kimse söylemedi mi sana teorinin ne olduğunu?

Sevgili CasTRo "yeterli" cevabı vermiş sana.

Konuya gelince...

Ben diyorum işte, bu müslümanlar herkesi kendileri gibi sanıyor. Kendilerine karşı olduğunu düşündükleri herşeye ideoloji, siyaset, inanç vs. diyorlar. Tabi bütün müslümanlar değil. Ama bunu yapanlar müslümanların büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor.

Sitelerde Paylaş
islamı senin gibi anlamıyorum sana göre tüm pislik islamdır ban göre en güzel islamdır...Cübbeli gibi biriside sözde müslümandır benim gözümde

Sözde müslüman olan cübbeli değil sensin.Senin yaptığın dünya görüşü olarak islamı kabul etmek değil,kendi dünya görüşünü islama monte etmeye çalışmak

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...