Jump to content

Kendimizi boşuna kandırmayalım.

Recommended Posts

• İleti 168
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

alakası yok kardeşim.. yaşadığın çevreye bakıp da bunları söylemen anlamsız... çoğu kemalist müslümanmış.. ülkenin siyasi haritasına bakmak bile yeterli ne olduğunu görmek için... sana da önericem aynı şeyi, git anadolunun herhangi bir şehrine, o zaman görürsün kazın ayağını...

Ben 5 ay Kayseri'de bir şirkette çalıştım. AKP'nin %60 oy aldığı şehirde. İstanbul'un varoşlarından daha açık bir yerdi. Türbanlı sayısı daha azdı. Gençler flört ediyordu. Canlı müzik çalan kafeler vardı. Bir sürü insan ile tanıştım. Hepsi müslümandı ama laikliği savunuyordu. Ama çoğu bilmiyordu İslam'da kadının yeri nedir falan. Anadolu senin sandığın gibi o kadar yobaz değil.

Sitelerde Paylaş
Ben 5 ay Kayseri'de bir şirkette çalıştım. AKP'nin %60 oy aldığı şehirde. İstanbul'un varoşlarından daha açık bir yerdi. Türbanlı sayısı daha azdı. Gençler flört ediyordu. Canlı müzik çalan kafeler vardı. Bir sürü insan ile tanıştım. Hepsi müslümandı ama laikliği savunuyordu. Ama çoğu bilmiyordu İslam'da kadının yeri nedir falan. Anadolu senin sandığın gibi o kadar yobaz değil.

ne diyordun sen?? bu ülkenin çoğu aslında deist ama farkında değiller.. ben ne diyorum?... o insanlarla futboldan kızlardan bahsettiğin sürece sorun yaşamazsın.. ama dinden bahsedersen eleştirmeye kalkışırsan, deist olmadıklarını vasat birer müslüman olduklarını görürsün diyorum.. hepsinin nasıl birden şahin kesildiklerini görürsün..

Sitelerde Paylaş
ne diyordun sen?? bu ülkenin çoğu aslında deist ama farkında değiller.. ben ne diyorum?... o insanlarla futboldan kızlardan bahsettiğin sürece sorun yaşamazsın.. ama dinden bahsedersen eleştirmeye kalkışırsan, deist olmadıklarını vasat birer müslüman olduklarını görürsün diyorum.. hepsinin nasıl birden şahin kesildiklerini görürsün..

Tamam kabul ediyorum, deist yanlış bir ifade olmuş. Şöyle diyelim. İslam'ın nasıl bir din olduğunu bilmiyorlar. Çoğu Kuran'ı değil, kendilerince ahlaklı gördüklerini savunuyor. İşin komik tarafı bir de Arapların İslam'ı yanlış bildiğini savunuyorlar ama asıl kendileri bilmeyenler. Evet İslam'ı eleştiremezsin, haklısın.

Sitelerde Paylaş
Jan sana sadece benim katılmamın bir faydası olacak mı bilmiyorum ama en azından deniyeceğim.Bir süre önce neredeyse seninle aynı şeyleri yazdım.Tanrıya küfrettim tanrıya küfredilir mi dediler.Ateistleri eleştirdim sen ateist değilsin ki ateistleri eleştiriyorsun dediler.Sonunda ben yazmamaya karar verdim.Ayrıca artık kesinlikle ateistim de demiyorum.Çünkü bu kelimeden tiksindim.Ben şuan senin söylemek istediklerini gayet iyi anlıyorum.Ancak sana şimdiden kolay gelsin diyorum.İstersen öm atabilirsin.

Neyse yav, en azından bir yalanları su yüzüne çıktı. Az önce bizi aynı kişi olmakla itham etmişlerdi de :)

Sitelerde Paylaş
Ne anlatıyorsun lan boşu boşuna? Evrimde ilerlemşiş de mişmiş. Bu senin hüsnü kuruntun.

Bana teist diyorsunuz, Allah'a sövüyorum, işte teistler gibi küfür ediyorsun diyorsunuz. Yuhhh!

Kendi gerçeklerinizle yüzleşin. Ha çakırcalı belki de biz ateistler evrimde ilerlemiş olabiliriz ama sen değil. Senin evrimin durmuş. Feto ne kadar evrim

geçirmişse sen de o kadar geçirmişsin.

Kıçı kırık bir maymun gelecek, "Ben de ateistim ama ateistlerin dediği ahlaki değerlere sahip değilim işte, hatta ben satanist bir ateistim" türünden saçma salak şeyler söyleyecek, ateistler de buna göz yumacak, "Haa, demek ki ateistler de teistler kadar yanlış yapabiliyormuş, hatta ateistler de satanist olabiliyormuş" diyecek, o kıçı kırık maymun da zekasıyla doğru orantılı muhayyilesinde canlandırdığı senaryoyu gerçekleştirmiş olacak. (Evet, satanist ateistlerin de var olduğunu söyleyenlerine rastladım bunların ve daha kötüsü, kendisini ateist diye tanımlayan birilerinin de bunlara hak verdiğini gördüm.)

Şekerle kandırılacak yaşta çocukların forumu ya burası, bu başlığı açarken de o zihniyetle açmış vatandaş.

Adamdaki akıla, mantığa bak: "Allah'a küfrediyorum işte, daha nasıl ateist olayım?" :lol:

Afferin lan, amuda da kalkabiliyon mu? Ateizmin ikinci en önemli kuralı da budur çünkü. :lol:

Sitelerde Paylaş
Adamdaki akıla, mantığa bak: "Allah'a küfrediyorum işte, daha nasıl ateist olayım?" :lol:

Afferin lan, amuda da kalkabiliyon mu? Ateizmin ikinci en önemli kuralı da budur çünkü. :lol:

Çok iyi sevgili Çakırcalı, güldürdün beni sağolasın. :lol::lol:

Sitelerde Paylaş

Adamdaki akıla, mantığa bak: "Allah'a küfrediyorum işte, daha nasıl ateist olayım?"

Afferin lan, amuda da kalkabiliyon mu? Ateizmin ikinci en önemli kuralı da budur çünkü.

İyi de bir insanın ateist olması için ne yapması lazım. Ahlaksız ateist olamaz mı? Kötü birşey yaptığı zaman hayır sen ateist değilsin mi diyeceksiniz.

Sitelerde Paylaş
Adamdaki akıla, mantığa bak: "Allah'a küfrediyorum işte, daha nasıl ateist olayım?"

Afferin lan, amuda da kalkabiliyon mu? Ateizmin ikinci en önemli kuralı da budur çünkü.

İyi de bir insanın ateist olması için ne yapması lazım. Ahlaksız ateist olamaz mı? Kötü birşey yaptığı zaman hayır sen ateist değilsin mi diyeceksiniz.

Şimdi bak ismailagafecaati, bir insanın ateist olması için tabii ki tanrı kavramını tümden reddetmesi yeterlidir. Zaten kelime anlamı da odur, ateist ordan gelir. Fakat;

İlgili hemen tüm başlıklarda vurgulandığı üzere atezim, aklın varacağı bir sonuçtur. Akılcı ve bilimsel bir duruştur ateizm. Bir ateist, aynı akılcı ve bilimsel duruşu, tanrı kavramı dışındaki diğer insani kavramlar için de uygula/ya/mıyorsa, onun ateistliği de tartışılır.

Bir insan, hem ateist hem de son derece ahlaksız biri olabilir tabii. Ancak ahlakın da insani ve akıl ve bilimle açıklanabilir bir kavram olduğu göz önüne alındığında, o ahlaksız ateistin ateistliği de mercek altına alınır.

Bugün bir ateistin, asgari Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine riayet etmesi, tanrı konusunda gösterdiği akılcı ve bilimsel duruşun da bir gereğidir.

Tanrı kavramını reddedip, (örn.) Kuran'ın bir takım emirlerini ciddiye alan bir insan ateist olsa ne yazar, olmasa ne yazar?

İki ayağı üzerinde durup konuşabiliyor olmak, insanı insan yapmaya yetmiyor değil mi? Yetseydi, papağanlar üstün insan ırkını oluştururlardı, zira onlar aynı zamanda yardımcı bir araca ihtiyaç duymaksızın uçabiliyorlar da.

Yani, ateist olmak farklı, ateizmin mantığını yakalamış olmak farklıdır.

Sitelerde Paylaş
Kuran'ın bir takım emirlerini ciddiye alan bir insan ateist olsa ne yazar, olmasa ne yazar?

Yani diyorsun ki ateist biri Kuran'daki bütün ayetleri inkar etmeli, faydalı gibi gördüklerini bile sırf Kuran'da olduğu için tu kaka demeli. Yanlış mı anlamışım.

Evet, tipik bir müslüman yaklaşımıyla yanlış anlam çıkarmaya zorlamışsın kendini.

Kuran'da insanın insan olduğunu göstermesi bakımından bir öğüt varsa (mesela haklının yanında olmak, muhtaca yardım etmek, zulme karşı durmak, aklı ve bilimi şiar edinmek vb.), takdis etmeden bunları takdir etmek de aklın gereğidir.

İnsanlık adına söylenen her güzel söz, insanlık adına söylenmiş bir güzel sözdür. İster Muhammet, ister Hitler, ister Sokrates, ister Engels, ister ismailagafecaati, ister Çakırcalı... kim söylemiş olursa olsun güzel söz güzel sözdür. Söyleme amacı da bir o kadar önemlidir.

Bir insan hem ateist olup, hem de hırsızlık yapanın elinin ve ayağının çapraz kesilmesini, zina yaptı iye bir kadının taşlanarak öldürülmesini normal karşılıyorsa, o insanın ateistliği şüphelidir. Ateizmin mantığını yakalayamamıştır yani.

Sitelerde Paylaş
Kıçı kırık bir maymun gelecek, "Ben de ateistim ama ateistlerin dediği ahlaki değerlere sahip değilim işte, hatta ben satanist bir ateistim" türünden saçma salak şeyler söyleyecek, ateistler de buna göz yumacak, "Haa, demek ki ateistler de teistler kadar yanlış yapabiliyormuş, hatta ateistler de satanist olabiliyormuş" diyecek, o kıçı kırık maymun da zekasıyla doğru orantılı muhayyilesinde canlandırdığı senaryoyu gerçekleştirmiş olacak. (Evet, satanist ateistlerin de var olduğunu söyleyenlerine rastladım bunların ve daha kötüsü, kendisini ateist diye tanımlayan birilerinin de bunlara hak verdiğini gördüm.)

Şekerle kandırılacak yaşta çocukların forumu ya burası, bu başlığı açarken de o zihniyetle açmış vatandaş.

Sen ve zislam ne laf anlamaz adamlarsınız. Ateizmin kurallarını senin gibi psikolojik sorunları olan birinden mi öğreneceğim? İnanmıyorsan inanma ya çok

da şeyimde sanki. Evet satanist ateistler vardır, hatta satanizmin iki kolu vardır biri ateisttir. Tabii sen zır cahil bir kör olduğun için bunu bilmezsin Çakırcalı.

Adama bak ya! Ateistler hiç yalan söylemez, çok süperlerdir hatta bu adamlar zıçmaz bile demeye getiriyor :lol:

Sen ateizm ve din işlerini falan boşver Çakırcalı. Önce bir psikoloğa git, ondan sonra da stand up yapmaya başla. Belki bir baltaya sap olursun.

Sitelerde Paylaş
Kuran'ın bir takım emirlerini ciddiye alan bir insan ateist olsa ne yazar, olmasa ne yazar?

Yani diyorsun ki ateist biri Kuran'daki bütün ayetleri inkar etmeli, faydalı gibi gördüklerini bile sırf Kuran'da olduğu için tu kaka demeli. Yanlış mı anlamışım.

Ahlak kuralları insanın icat ettiği kurallardır.Bazılarının kuranda bulunmasının sebebi de budur.Kuran'ın olmadığı,hiçbir dinin olmadığı zamanlarda bile ahlak kuralları vardı.Ahlak dinden daha eskidir.Ateist sırf kuran öğütlüyor diye bir şeyi yapmayacak değil,sırf kuran yasaklıyor diye yapacak da değil.Kuran da ahlak kuralları gibi insanlar tarafından yazılmıştır.Bir insan ahlaklı diye bunu 'kuranın emirlerini dikkate alıyor' diye yorumlamak da paranoyadan başka birşey değil.

Sitelerde Paylaş
İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 18- Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardır.

Bu hak, din veya topluca, açık olarak ya da özel biçimde öğrenim, uygulama, ibadet ve dinsel törenlerle açığa vurma özgürlüğünü içerir.

Bu sizin dininizde yok işte.Şeriatla yönetilen bir ülkede Allah'a inanmadığımı söylersem idam edilirim.Dinimi değiştirmek istediğimi söylersem idam edilirim.

tarihinde taopaipai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Adama bak ya! Ateistler hiç yalan söylemez, çok süperlerdir hatta bu adamlar zıçmaz bile demeye getiriyor :lol:

öyle biliyorum ben de, öyle değil miymiş?

:)

Din insanlık onuruna bir hakarettir. Din olsa da olmasa da iyi insanlar iyi şeyler, kötü insanlar kötü şeyler yapacaktır; ama iyi insanların kötü şeyler yapması için din gerekir.

Steven Weinberg

ps:bu anlamlı sözü kodomanın imzasından çarptım.

Sitelerde Paylaş
Bu sizin dininizde yok işte.Şeriatla yönetilen bir ülkede Allah'a inanmadığımı söylersem idam edilirim.Dinimi değiştirmek istediğimi söylersem idam edilirim.

91- Ebû Mervan el-Huzâîden rivayete göre İmam Müca-hid'e şöyle soruldu: "Aramızda akrabalık bulunan müşrik birinden alacağım var. Alacağımı ona hibe edebilir miyim?". O da: "Evet, ayrıca ona iyi davran." dedi.

Biz de deriz ki: Akraba olsun veya olmasın, düşman olsun yahut zimmî olsun müslümanın müşriğe ikramda bulunmasında bir sakınca yoktur. Seleme b. el-Ekvâ' der ki: Sabah namazını Rasulullah (s.a.v.) 'la birlikte kıldım. Namaz­dan sonra omuzuma dokundu. Dönüp baktım ki Rasulullah (s.a.v.) dir. "Ümmu Kirfe'nin kızını bana hibe eder misin?" buyurdu. "Evet" dedim ve onu ken­disine hibe ettim. O da, müşrik olan bu kızı yine müşrik olan dayısı Hazn b. Ebi

Vehb'e gönderdi.

Mekke'de kıtlık çıkınca Rasulullah (s.a.v.) Mekke fakirlerine dağıtılmak üzere buraya beşyüz dinar göndermiş, Ebû Süfyan ile Ebû Safvan bunu kabul etmiş ama: "Muhammed mutlaka bununla gençlerimizi kandırmak istiyor"

demişlerdi.

Akrabaya iyilikte bulunmak, her akl-ı selime göre ve her dinde makbul bir şeydir. Başkasına hediye vermek ise, ahlakın iyisindendir. Rasulullah (s.a.v.)de •

"Güzel Ahlakı tamamlamak için gönderildim" buyurur. Anlıyoruz ki bu, hem müslüman hakkında, hem de müşrik hakkında iyi bir şeydir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...