Jump to content

DOĞA KANUNLARI NEDEN VARDIR?

Recommended Posts

neden doğa kanunları vardır?

yerçekimi.

suyun kaldırma kuvveti.

ısınan hava genleşir.

katı+ısı= sıvı/gaz

yanma sonucu mutlaka karbondioksit oluşması

dairenin tam açısının 360 derece olması..

falan,filan.......

ya neden hep daldan kopan elma yere düşer, yada suya attığın top batmaz, yada hep sıcak hava genleşir ve yükselir, yada hep buz ısınınca su olmadan buharlaşmaz, yahu daire nedene hep 360 derecelik tam açıya sahipte bu 380 olmuyor....

müslümanlarca sonuç açık; ALLAH değişmez kanunlar ile yaşatıp-düzenlemektedir kainatı-başı bozukluk yoktur ki bilimde bunu anlatmanın deneysel yönudur.

peki hristiyanlar?

yada museviler?

yada ateistler?

kocaboğaya tapanlarıda unutmayalım?

uzaylılar sizde?

soruyorum bu kanunlar neden değişmez, ve bu kanunları ısrarla dengede tutan doğanın kendısı mıdır? yada bu kanunları bır koyan yuruten mı vardır? yoksa kendı kendıne mı oluşmuştur.?

elma hep daldan düşmek zorundamıdır, bu zorunluluk nasıl meydana gelmiştir?

Sitelerde Paylaş

Pandeistleride unutmayiniz :)

Doga kanunlarini, hangi gezegende neye benzeyen nasil canlilarin ortaya cikacagini, olasiliga dayali olarak (kurallar dahilinde) kurulu duzen tayin eder, yercekimi, evrim, ve bircok kaostan duzene yol acan kural bu yuzden vardir. Cunku Allah kaldiramayacagi bir tas yapmak istemistir. Yani kendisini sasirtmak istemistir, bu yuzden suprizlere dayali bir evren vardir. Tanri maddenin en temel bicimi olarak herseyi ve her zamani icinde bulundurdugu icin bilmedigi tek sey bilmemektir. Ve bilmemek istemistir. Kendini big bangde patlatti ve evrene donustu, gunun birinde tekrar birlesecek ve belki bunu tekrar yapacak, sonsuz bir tiyatro yani. Bizim araciligimizla (biz derken evrendeki tum canlilar) tanri kendini goruyor. Sayisiz aciyi, zevki, hayati surekli olarak ve ayni anda yasiyor. Bu yuzden bu duzeni mumkun olan en cok mutluluk ve zevkle yasamak lazim. Nitekim bu en buyuk ibadettir. Tanri herkezin onu kendi kendisinin bulmasini istiyor, bu yuzden bize ozgur irade verdi. O gucu her yerde, etrafimizda, icimizde hissetmemiz icin. Bu yuzden din falan da yollamadi. Dinleri takip ederek bu hayattaki kutsal gorevinden vazgecmek en buyuk gunahtir.

tarihinde C3PO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Soru guzel de. Su neden 360 derecede kaynar, elma neden duser falan gibi sozler pek dusunce sonucu degil gibi. Yani su 360 ta degil 200'de kaynasaydi bu sefer su neden 200de kaynar diyecektiniz. Bence "doga kanunlari neden var?" guzel bir soru ama "neden bu sekilde?" kotu bir soru cunku farkli olsaydi yine aynisini soracaktiniz. Yani oyle bir duzen olsaydi ki esyalar yukari dogru dusseydi ve suyu isitinca donsaydi (Bal gibi olur, Allah istese yapamaz mi?) "neden su 360 derecede donar?" diye soracaktiniz.

O yuzden bence en iyisi "Neden istikrarli, evrenin neresine giderseniz gidin ayni olan, degismez kurallar vardir?" diye sorun.

Bu arada kusura bakmayin ama

ya neden hep daldan kopan elma yere düşer, yada suya attığın top batmaz, yada hep sıcak hava genleşir ve yükselir, yada hep buz ısınınca su olmadan buharlaşmaz, yahu daire nedene hep 360 derecelik tam açıya sahipte bu 380 olmuyor....

Cok rastgele bir laf. Neden 380 degil cunku biz 360 diye olcuyoruz. Olcu birimi farkli olsaydi farkli bir rakam olurdu. Neden 10, 20, 30.. 10'un katlari yani "yuvarlak rakam" cok kullanilir, cunku sizin de bahsettiginiz doga kanunlari sonucunda 10 parmagimiz olusmustur, her hayvanin 10 parmagi yoktur. Bu yuzden 10 sayisini baz alarak saymaya alistik. Biraz dusunceye davet ediyorum soru sormadan. kimseyi bilgisizlikle suclamak istemiyorum.

tarihinde C3PO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O yuzden bence en iyisi "Neden istikrarli, evrenin neresine giderseniz gidin ayni olan, degismez kurallar vardir?" diye sorun

tam olarak ta bunu sordum zaten, bıraz açıklama yaparak konuyu dağıtmadan direkt cevabı istedim neden bu kurallar değişmez, hep aynıdır demekti maksadım örneklemekteki.....yoksa amacım ölçü birimleri değil . bu sabit ve katı kuralların nasıl meydana geldığını ve neden bu kadar sorunsuz ve sabıt çalıştığını ve kuralları kımın yada neyın duzenledığını merak edıyorum.

ama tekrar soyluyorum ılk cevabınız herkes tarafından dıkkate almaya değer.

Sitelerde Paylaş

Ben de bu sorunun cevabını çok merak ediyorum. O yüzden araştırmaya ve bu foruma vakit ayırıyorum. Cevabını pek bulamayacağız gibi geliyor. bulsak bile anlayamayacağız. "Allah yaptı" diyip geçiştirebiliriz ama allah nasıl yaptı o zaman insan merak ediyor, napalım.. Tanrı'yı da anlamak istiyorum. "Biz anlayamayız" diyebiliriz ama hiç değilse ortak gözlemlerimize dayalı tahminler kullanabiliriz. Ama bir dine bağlanmadan. Dinlerden öğrenmeliyiz, acaba zamanında insanlar nasıl açıklamışlar diye. Ancak her hangi bir dinin, bizim durumumuzda İslam, istediğimiz cevabı verdiğini kabul edersek o zaman zaten birşey tartışmaya gerek yok, öğrenecek birşey de yok. Bu cevaplarla tatmin oluyorsak "Allah yaptı" der otururuz.

Olmuyorsak ta bence ayıp değil. Iyi bir Tanrı gözünde korkuttukları gibi bizi "Cehennemlik" yapmaz. Oyle tanrı mı olur? Her zaman söylerim Allah'ı böyle keskince tanımlamaya çalışmak iyi değil.

Bence buradaki çoğu Ateist Ateist değil, çoğu Müslüman da Müslüman değil. Tartışmalar saçma sapan. Zaten bunlar birbirinin alternatifi değil. "Ya din Ya Tanrı" anlamsız bir seçenek. Ben diyorum ki ateistliği anlarım ama inanacaksanız ya din ya Tanrı!

Önceki yazım sadece bir spekülasyon. Ama bence Allah'a ancak spekülasyonla ulaşabiliriz. Ulaşmaktan kastım anlamak. Dinselleştirmeden, ilerleyerek. Bunun için cezalandırılacağımızı düşünmek tüm bu düzene haksızlıktır. Böyle bir düzenin nedeni bu kadar kompleksli ve kaprisli olamaz.

Korkmayalım.

Sitelerde Paylaş

Doga kanunlari NEDEN vardir sorusundaki "neden" sozcugu bir bilinc ve motif arayisi ifade eder, gizli kabuller iceren bir sorudur.

Doga kanunlarinin nedeni yoktur. "Bu metal cubugun neden uzunlugu vardir ?" sorusu ne kadar anlamsizsa "Neden yercekimi vardir?" sorusu da o kadar anlamsizdir.

Ek bir bilgi olarak; doga kanunlari diye verdigin orneklerin nereye gidersen git ayni oldugu diye bir sey yok.

Sitelerde Paylaş
Doga kanunlari NEDEN vardir sorusundaki "neden" sozcugu bir bilinc ve motif arayisi ifade eder, gizli kabuller iceren bir sorudur.

Doga kanunlarinin nedeni yoktur. "Bu metal cubugun neden uzunlugu vardir ?" sorusu ne kadar anlamsizsa "Neden yercekimi vardir?" sorusu da o kadar anlamsizdir.

Ek bir bilgi olarak; doga kanunlari diye verdigin orneklerin nereye gidersen git ayni oldugu diye bir sey yok.

saçma doğa kanunları her yerde aynıdır, hindistanda da almanyada da yercekimi aynıdır, her ulkede dairenin tam açısı 360 derecedir, akdenizde- hint okyanusunda da suyun kaldırma kuvveti vardır. her ulkedeki elmalar daldan dusunce yere duser..

bak ne kadar basıt örnekler veriyorum, dusuncelerınızı saçmalamadan savunun lutfen.

ayrıca motıf aramıyorum neden var, nasıl oluşmuştur, ve neden hıc değişmez diyorum. sana doğa olaylarından mesela kar yağmur, ıklım doğal afetlerden bahsetmıyorum dostum.

lutfen sorunun derınlığını anlayanlar ve saçmalamıyacak kışıler cevap yazssınnn

Sitelerde Paylaş
saçma doğa kanunları her yerde aynıdır, hindistanda da almanyada da yercekimi aynıdır, her ulkede dairenin tam açısı 360 derecedir, akdenizde- hint okyanusunda da suyun kaldırma kuvveti vardır. her ulkedeki elmalar daldan dusunce yere duser..

bak ne kadar basıt örnekler veriyorum, dusuncelerınızı saçmalamadan savunun lutfen.

ayrıca motıf aramıyorum neden var, nasıl oluşmuştur, ve neden hıc değişmez diyorum. sana doğa olaylarından mesela kar yağmur, ıklım doğal afetlerden bahsetmıyorum dostum.

lutfen sorunun derınlığını anlayanlar ve saçmalamıyacak kışıler cevap yazssınnn

Sen hindistan, almanya filan dusunuyorsun. Ben "singularity" den bahsediyorum.

Bir ucgenin ic acilarinin toplami bile 180 derece olmak zorunda degildir. Bu kullandigin geometriye baglidir.

Kusura bakma senin derinligine inemiyorum. Istersen bir de Dehrinin verdigi linkte ki tartismaya bak. :)

Sitelerde Paylaş

kanunlar maddeden bagımsız dusunulemez. maddenin ozelliklerini incelemek adına, bu ozelliklere kanun adını biz verdik. maddenin davranıslarını maddeden ayrıymıs gibi algılayan, degerlendiren bizim aklımız. oyleyse; neden doga kanunları vardır diye sormak, neden madde vardır diye sormaktan farklı degil

tarihinde ubermensch tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hangi kanunlardan soz ediyorsunuz. Dunya manyetik alani degisir, pusula belli bir zaman diliminde kuzeyi gosterirken , belli zaman diliminde guneyi gosterir, suyun 90 derecede kaynadigi yerlerde var, kitalar surekli hareket halinde ve buna bagli olarak iklim degisikliklleri olabiliyor, dunya isiniyor falan filan. Bunlari bildigimiz halde daha hangi kanunlardan bahsederiz. Hersey karmasa halindedir, hersey birbirini tamamlar.

Sitelerde Paylaş

"Yasa" deyince temel "korunum yasaları" gelmelidir akla

Enerjinin korunumu, Momentumun korunumu, Açısal momentumun korunumu gibi

Her korunum "yasası" nın ardındada gizli bir simetri yatar

Bu konulara yukardaki linki verdiğim tartışmada değinilmişti

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...