Jump to content

Kainat, Muhammed'in Hatırı İçin mi Yaratıldı?

Recommended Posts

Bir İslamcı siteden alıntı:

Sual: Allahü teâlâ, Peygamber efendimiz için, 'Eğer sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım' buyuruyor. Bu kudsi hadis hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP:

Âdem aleyhisselam, Arşta gördüğü nurun mahiyetini sual etti. Hak teâlâ buyurdu ki: 'Bu nur, gökte Ahmed, yerde Muhammed denilen, zürriyetinden bir peygamberin nurudur. O olmasaydı, seni de, yer ve gökleri de yaratmazdım.' [Mevahib-i ledünniyye]

Allahü teâlâ yine buyuruyor ki:

'Ya Âdem, Muhammed aleyhisselamın ismi ile her ne isteseydin, kabul ederdim. O olmasaydı, seni yaratmazdım.' [Hâkim]

'Ey Resulüm, İbrahim?i halil [dost], seni de habib [sevgili] edindim. Senden daha sevgili hiç bir şey yaratmadım. Senin, benim indimdeki yüksek derecenin bilinmesi için dünyayı ve dünya ehlini yarattım. Sen olmasaydın, kâinatı yaratmazdım.' [Mevahib-i ledünniyye]

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:

'Âdem aleyhisselam Cennetten çıkarılınca, ya Rabbi, Muhammed aleyhisselamın hürmetine beni affet diye dua etti. Allahü teâlâ ise, [ne cevap vereceğini bildiği halde, cevabını da diğer insanların duyması için] ?Ya Âdem, onu henüz yaratmadım. Nereden bildin?? buyurdu. Âdem aleyhisselam da, Arşta "La ilahe illallah Muhammedün Resulullah" yazılı olduğunu gördüm. Anladım ki, şerefli isminin yanına ancak en çok sevdiğinin, en şerefli olanın ismini layık görürsün dedi. Allahü teâlâ buyurdu ki: ?Ya Âdem doğru söyledin. O bana insanların en sevgilisidir. Onun hürmetine dua ettiğin için seni affettim. Eğer Muhammed aleyhisselam olmasaydı, seni yaratmazdım.? [Taberani]

'Allahü teâlâ, İbrahim?i halil edindiği gibi beni de halil edindi.' [Mevahib-i ledünniyye]

Şu halde Peygamber efendimiz hem habibdir, hem halildir.'

'Sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım' kudsi hadisi, Marifetname?nin ön sözünde, Yusuf-i Nebhani hazretlerinin Envar-ı Muhammediyye kitabının 13. sayfasında ve imam-ı Rabbani hazretlerinin Mektubat?ının 122. mektubunda vardır.

Mektubat?ın farsça haşiyesinde, bu hadisin Deylemi?nin Firdevs?inde bulunduğu bildirilmektedir. Deylemi de, Buhari ve diğer muhaddisler gibi, meşhur ve muteber bir hadis âlimidir.

Mektubat-ı Rabbaninin 3.cildinde, 'Sen olmasaydın Cenneti yaratmazdım', 'O olmasaydı kâinatı yaratmaz, rububiyetimi izhar etmezdim' kudsi hadisleri de bildirilmektedir.

Miracda Allahü teâlâ, Peygamber efendimize, 'Senden başka her şeyi senin için yarattım' buyurunca, Resulullah da, 'Ben de senden başka her şeyi senin için terk ettim' dedi. (Mirat-i kâinat)

..................................................

(Kaynak: http://www.delinetciler.net/forum/peygambe...ratmazdim.html)

tarihinde Satsuma54 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Daha önce de tartışıldı. Yalan bu böyle bişey kuranda geçmez uydurmadır, aksine kuranda peygamberlerin eşit olduğu sadece bazılarının derecelendirilmiş olduğu söylenir. ama muhammed de herkes gibi insandır. bir insan için kainatın yaratılması saçmadır. bu muhammedi övmek isterken eline yüzüne bulaştıranların işidir.

Sitelerde Paylaş
Daha önce de tartışıldı. Yalan bu böyle bişey kuranda geçmez uydurmadır, aksine kuranda peygamberlerin eşit olduğu sadece bazılarının derecelendirilmiş olduğu söylenir. ama muhammed de herkes gibi insandır. bir insan için kainatın yaratılması saçmadır. bu muhammedi övmek isterken eline yüzüne bulaştıranların işidir.

Peygamberler eşittir,Muhammed biraz daha eşittir diyorsun.

Sitelerde Paylaş

Kainat, Muhammed'in Hatırı İçin mi Yaratıldı?

demissin

evet

MU HMD yani hamd eden öven demektir

allah da

bu Kainat i tüm yarattiklari kendini övsünler diye yaratmistir

yani

muhammed için (HMD edenler için)

:)

Sitelerde Paylaş
Zaten Kuran'da geçiyor denilmiyor, Hadis olduğu belirtilmiş. Ammavelakin Kuran'da da benzer yaklaşım vardır. Bakalım;

Ahzab-56 'Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevat getirirler. Ey muminler! Siz de ona salevat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.'

Selavat, salat'ın çoğuludur. Salat ise dua etmektir. Görüldüğü üzere koskoca Allah kendi yarattığı bir kuluna dua ediyorsa, onun için alemleri yaratmış olması da normaldir. İşte bu nedenle asılları putperest olan müslümanlar, putları Muhammed'in kılına tüyüne tapınmak için sakal-ı şerif'lerin bulunduğu yerlere hücum edip birbirlerini ezerler.

Kıl'a tapanda akıl varmıdır?

peygambere salat etmek ona destek olmak davasına omuz vermek sahip çıkmak demektir...

yani peygamberin yapmaya çalıştığı şeylerin bir ucundan tutup onun davasına yardımcı olmak...

haksızlıkların bitirilmesi için zayıfların ezilmesine engel olmak için hakkın adaletin hakim olması için barışın ve iyiliğin gerçekleşmesi için mücadele etmek peygambere salat etmek ve onun davasına yardımcı olmaktır...

allah ve onun melekleri bu davaya saip çıkmış olanlara yardımcıdır ...

sizde bu ıslah davasına yardımcı olun...

oturup salavat çekmekle peynir gemisi yürümez...

Sitelerde Paylaş
haksızlıkların bitirilmesi için zayıfların ezilmesine engel olmak için hakkın adaletin hakim olması için barışın ve iyiliğin gerçekleşmesi için mücadele etmek peygambere salat etmek ve onun davasına yardımcı olmaktır...

bize uzaylı muamelesi yapmaktan vazgeçin artık..

Sitelerde Paylaş
Bu link de başka bir İslami link, ama bunda Ahzab-56'yı kurtarmak için ıkınma yok. Hadi bir de buna bakalım;

http://gungorekinci.blogcu.com/peygamberim...ek_5980621.html

burda salavat getirilmesi söyleniyor ve zaten her ismi anildiginda bizde onu anar ve salavat getiririz..simdi yukardaki baslikla salavat getirmeyi nasil birbirine bagladin?yukardaki verdigin ayette ikinma yok ama sen cok ikiniyorsun ama bir seyi ciktigida yok..cok zorlama kendini arkadasim...

Sitelerde Paylaş

Yahu kardeşim bunda bu kadar büyütülecek ne var anlamadım ki!

Bu Allah, hangi peygamberin uçkurunu bu kadar düşünmüştür? Hangi peygamberin karılarıyla ilgi özel ayet indirmiştir? Hangi peygamberin alabileceği kadınları listelemiştir? Hangi peygamber bu kadar karı alabilmiştir? Hangi peygamberin karısı/karıları Muhammet'inkiler kadar popüler olmuştur? Hangi peygamberin ganimetlerden ne kadar alacağını belirtmiştir? Hangi peygambere tövbelerin bağışlanması için edeceği duaya karşılık ücret alma izni verilmiştir? Hangi peygamberin bu kadar kan dökmesine izin verilmiştir?

Hangi peygamberin, hangi peygambere, hangi peygamber?..

Peygamberlik (?) konusunda hangi peygamber Muhammet'in eline su dökebilir ki, Allah'ın ve meleklerinin Muhammet'e selavat getirmesi bu kadar yadırganıyor?

Sitelerde Paylaş

oğuz...

ortada salavat getirmekle ilgili bir sürü açıklama ve söz var...

ben kendi fikrimi belirleyen açıklamayı göstermeye çalıştım...

peygambere salat etmenin onun yapmaya çalıştığı şeyi doğru anlayıp desteklemek ve doğruluğun hakim olması için elinden geldiğince çaba göstermek olduğunu düşünüyorum...

yani tanrı niye peygambere salavat duası okumadınız diye sormaz...

niye onun davasını doğru anlayıp sahip çıkmadınız yardımcı olmadınız kötülüklerin berteraf edilmesi için çaba göstermediniz diye sorar...

Sitelerde Paylaş
Yani adının arkasından dua ederiz diyorsun. Tamam beni destekledin.

Başlık ile salavat'ı nasıl birbirine bağladığımı ise ilk yazımı iyi okumadığından anlamamışsın. Alanamana uğraşacak değilim...

salavat getirilince kainatin muhammed icinmi yaratildigi manasini cikardin....bu kadarda olmaz artik...rahmetli amcam her aklima geldiginde allah rahmet etsin,cenneti mekan olsun der ve onu anarim...demekki kainat amcam icin yaratilmis manasi cikar senin akil yurutme tekniginden gidersek....

Sitelerde Paylaş
gerçek hadis değildir. (ben kıvırayım müslümanlar yerine :))

yok ya, bu hadis hakikaten çok sonradan uydurulmuştur.

sahih sayılan hadis kitaplarında buna benzer birşey yoktur.

bu ve benzeri hadisleri tasavvufçular pek severler,

bunlar, onların istedikleri gibi yontabilecekleri türden şeylerdir.

Sitelerde Paylaş
Peygamberler eşittir,Muhammed biraz daha eşittir diyorsun.

orada isim vermiyor.

sadece bazı peygamberLERin derecelendirilmiş olduğu söyleniyor.

kim oldukları açıkdeğil, çok gerekli de değil.

burda önemli olan kainatın muhammed için yaratılmış olmamasıdır.

bu hadiste bahsedilenin yanlış olmasıdır.

Sitelerde Paylaş
Adam kendi yazmış başka ne beklenebilirdi, hala bu saçmalıklara inananlara gülüyorum sadece.

adam kendi yazmış başka ne beklenirdi diyosun,

ve böylece sallamış oluyosun.

kuranda böyle bişey yok.

muhammed de böyle bişey demedi.

bişey de yazmadı.

ok?

Sitelerde Paylaş
Zaten Kuran'da geçiyor denilmiyor, Hadis olduğu belirtilmiş. Ammavelakin Kuran'da da benzer yaklaşım vardır. Bakalım;

Ahzab-56 'Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevat getirirler. Ey muminler! Siz de ona salevat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.'

Selavat, salat'ın çoğuludur. Salat ise dua etmektir. Görüldüğü üzere koskoca Allah kendi yarattığı bir kuluna dua ediyorsa, onun için alemleri yaratmış olması da normaldir. İşte bu nedenle asılları putperest olan müslümanlar, putları Muhammed'in kılına tüyüne tapınmak için sakal-ı şerif'lerin bulunduğu yerlere hücum edip birbirlerini ezerler.

Kıl'a tapanda akıl varmıdır?

bu cümleye bakarak, muhammed için yaratmıştır sonucunu çıkaramadığımız gibi, ihitmal vermemiz de pek olası değildir.

böyle yapacak olursak, biri de çıkar der ki muhammed dahil herşey ibrahim için yaratıldı.

neden?

çünkü kuranda da ibrahim ayrıca övüldüğü gibi.

onu el üstünde tutan sayısız hadis mevcuttur.

hatta hadise bakacak olursak;

uydurma olduğu muhtemel ve kaynağını hatılamadığım bir hadis vardır, şöyledir.

birgün resulullah etrafındakilere kendisinin, ibrahimin duasıyla doğduğunu anlatmakta idi.

sözünü bitirdiğinde sahabelerden biri sordu: ya resulullah sizmi yoksa ibrahim mi hada hayırlıdır?

resulullah bir süre düşündü ve şöyle cevap verdi:

o benden hayırlıdır.

yani ne yaparsak yapalım, kainatın muhammed için yaratılmasının ispatlanmasını geçtim, bu kanıyı güçlendirecek bi durum bile ortada yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...