Jump to content

"Materyalist ve Bilimsel"

Recommended Posts

Ben onun obsesif oldugunu söylüyorum zaten.

Üniversitede ülkücü beyinsizler birilerine kızınca Ermeni, Kürt gibi küfürler ediyorlar :) Küfür olarak algılıyorlar ve birbirlerine böyle şeyler söyledikleri için büyük kavgaların çıktığınada şahit oldum ( Ülkücülerin biri azeri bir gence kürt demiş tartışma esnasında bir olaylar patladı ki sorma :) ) İşte ludwig'de böyle küfür gibi Komünist diyor kızdığı kişilere. Bu ciddi psikolojik rahatsızlık. Ne diyeyim ulu marx yardımcısı olsun amen :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Üniversitede ülkücü beyinsizler birilerine kızınca Ermeni, Kürt gibi küfürler ediyorlar :) Küfür olarak algılıyorlar ve birbirlerine böyle şeyler söyledikleri için büyük kavgaların çıktığınada şahit oldum ( Ülkücülerin biri azeri bir gence kürt demiş tartışma esnasında bir olaylar patladı ki sorma :) ) İşte ludwig'de böyle küfür gibi Komünist diyor kızdığı kişilere. Bu ciddi psikolojik rahatsızlık. Ne diyeyim ulu marx yardımcısı olsun amen :)

Neymiş, modern ekonomistler kapitalizmi övüyormuş. Ulen onların ayda ne kadar kazandığını biliyor musun sen :D

Sitelerde Paylaş
Neymiş, modern ekonomistler kapitalizmi övüyormuş. Ulen onların ayda ne kadar kazandığını biliyor musun sen :D

Modern iktisatçılar diyor sonra bize 19.yy'dan fikirlerle gelme diyor. E be ...... o modern iktisatcılar dediklerin liberal iktisatçılar degil mi? O iktisatcılar teorilerinin temelini geçmiş liberal teorilerden almıyorlar mı? Modern iktisat dediğin bütün teorilerini geçmiş birikimler dışında mı elde ediyor? Bu zannediyor ki liberalizm fizik,biyoloji gibi bunun dışındakiler anti-bilimsel safsata :) Modern 50 yıl sonra ne olcak post-modern, cart modern falan filan :) Modern kelimesini kullanınca tartışmada üstünlük kazanıyor sanki :D Bu arada arkasından atıp tutuyoruz ha :)

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Dindarlar evrim teorisine hangi nedenden düşman iseler, komünistler de aynı nedenle ekonomi bilime ve liberal ekonomi-politiğe düşmandırlar.

Her ikisi de gerçek sanılan masalları ifşa eden görüşlerdir. Evrim yaratılışçı masalların, ekonomi bilimi de komünist masalların dibine kibrit suyu etkisi yapar.

Böyle de oldu bakın :D

Daha güzel argümanlar bulun, böyle sıkıcı oluyor.

Sevgili Astur

Liberal ekonomide. Ekonomi özellikle bilim olmaktan özel bir gayret ile çıkarılıyor. Ciddi anlamda liberal de olsalar ekonomiye bilimsel açıdan yaklaşanlar Marksist ekonomi politiğin doğruluğuna hak verirler.

Sana ve ludwig e bir başka başlıkta değer teorisine ilişkin bir soru yöneltmiştim. Yanıtlamaktan kaçmıştınız.

Üretilen ve alınıp satılabilen bir mal ve hizmetin (meta'nın) değerinin parametreleri nelerdir?

İkiniz de ve hatta "liberal" ekonomiyi savunanların hepsi üstelik ismine "modern" ekonomi diyerek; özetle şunu söylüyorsunuz. Neye ve kaça satarsak değeri odur. Yani parası bol bir aptala fahiş bir fiyata da satabilirsiniz, parası sınırlı bir emekçiye gerçek değerinin biraz üstüne de. Her iki durumda da kar, kazıklama ve sömürü vardır.

Peki gerçek değeri tanımlamamı niçin bold yaptım.

Ekonomi değer teorileri üzerine inşaa edilir. Ekonomi'in bilim olabilmesi için üretilen üretilen mal ve hizmetlerin gerçek değerinin olması gerek. Liberal ekonomistler (kapitalist sömürü mekanizmasını saklamak için) bunu mümkün olduğu kadar insan kafa ve kol emeğinden bağımsızlaştırmak istese de. Her türlü mal ve hizmetin değerlendirilmesi insan emeği (kafa ve kol) dikkate alınarak yapılır.

İş yapmayı insan emeğinden bağımsızlaştırırsanız. (Ki Özünde bu, kötü bir şey değildir. Enerji kullanarak yapılabilir. Bunu ayrı bir başlıkta tartışabiliriz.) ürünleri ucuzlatmış olursunuz. Ucuz satmak istemezseniz ürün elinizde kalır. Kapitalizmin bilim ve teknolojiyi, enerji kaynaklarını kullanarak büyük miktarlarda üretim gerçekleştirmesi insanlık için önemli bir kazanımdır. Yiğidi öldürüp hakkını yememek gerek. Ancak şunu da söylemek gerekir ki. Bu büyük ölçekte üretimler insan sevgisinden, insanoğlunu ilerletip gelirtirmek sevdasından değil yalnızca kar etmek içindir. Vee karları tehlikeye girdiğinde nasıl canavarlaştıklarına geçmişte de bu gün de sıklıkla şahit olmaktayız. Nasıl istedikleri oranda kar getirmeyen şeyler için yatırım yapmadıklarına şahit olmaktayız. vs.

Arzu edilen odur ki. Kapitalizmin kazanımlarını kar mantığından çıkarıp, tüm insanlık yararına bir zemine oturtmaktır. Tüm insanlığın topyekün ve dengeli kalkınmasında kullanabilmektir. Böyle bir gelişmeyi elbette kapitalistlerden bekleyemeyiz. Böyle bir gelişmeyi tüm üretici güçler sağlayabilir. İşçiler, köylüler, aydınlar tüm emekçiler.

Özetle benim yaklaşımımın yönünü kapitalistler lehine çevirme gayretin pek yerine oturmadı.

Senin; bilim diye, hele "modern" ekonomi bilimi diye ahkam kesen ekonomistlerini tv lerde sıklıkla izliyoruz. Bilim diye yutturmak istedikleri ile gülünç olmaktan kurtulamıyorlar. Bugün söylediklerini yarın yalanlıyorlar. Yarın için öngördüklerinin hepsi yalan ve yanlış çıkıyor, Sanki ekonomi bilimi değil de at yarışı analizi yapıyorlar. Altyapıdan, temelden yoksun yıldız falına bakar gibi analizler döktürüyorlar. Maksat kafaları daha çok karıştırmak, arka planları gözden ırak tutmak, çarkın dönmesini sağlamak ve bu arada da kapitalistler tarafından nemalanmak. vs vs.

sevgili inx'in soruları gayet yerinde. Ludwig'in yanıtlayacak kapasitesi yok. Yapabilirsen sen yanıtlamaya çalış.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Modern iktisatçılar diyor sonra bize 19.yy'dan fikirlerle gelme diyor. E be ...... o modern iktisatcılar dediklerin liberal iktisatçılar degil mi? O iktisatcılar teorilerinin temelini geçmiş liberal teorilerden almıyorlar mı? Modern iktisat dediğin bütün teorilerini geçmiş birikimler dışında mı elde ediyor? Bu zannediyor ki liberalizm fizik,biyoloji gibi bunun dışındakiler anti-bilimsel safsata :) Modern 50 yıl sonra ne olcak post-modern, cart modern falan filan :) Modern kelimesini kullanınca tartışmada üstünlük kazanıyor sanki :D Bu arada arkasından atıp tutuyoruz ha :)

ludwig hazır yokken sallayalım abi, şimdi gelir beynimizi şişirir. konuş konuşabildigin kadar :D

Sitelerde Paylaş

Pozitivist nedir biliyor musunuz ki bile? Sanmıyorum. Positivism metafiziği reddeder ve bilimcidir. Engels'e Tom Rockmore bilimcidir diyor ve öyleydi. Standart Marxist propaganda kitapları hep metafizikten kötü birşeymiş gibi bahseder. Bu tipik bir positivist tavırdır.

Sitelerde Paylaş
Pozitivist nedir biliyor musunuz ki bile? Sanmıyorum. Positivism metafiziği reddeder ve bilimcidir. Engels'e Tom Rockmore bilimcidir diyor ve öyleydi. Standart Marxist propaganda kitapları hep metafizikten kötü birşeymiş gibi bahseder. Bu tipik bir positivist tavırdır.

Her metafiziği reddeden pozitivistmidirrr_?

Her bilimci olan pozitivist midir??

Sen gerçekten cahilmişsin ve arkandan konuştukları kadar varmışsın. cahil olduğunun bile farkında değilsinde şnsanlari cahillikle suçluyorun birde. şimdi sen pozitivizmin metafiziği reddedeişindem yola çıkarak, engelsinde metafiziği reddettiğini saptayarak

>> o halde engels de pozitivist tir

Sen önce gitde marksist ideologların pozitivizmi nasıl eleştirdiklerini, nasıl yerden yere vurduklarını bir öğrennn... Comte hakkında nasıl sert eleştiriler yaptıklarını öğren gelll...

marksizmde pozitivizmde metafiziği reddeder , ama marksizmle pozitivizmin dağlar kadar farkı vardır.... çünkü ikiside metafizik eleştirilerini farklı yöntemlerle yaparlarrr.... bilim ve bilimsel bilgiye bakış açıları farklıdır ve tanımladıkları kavramlarla bilim taraftarıdırlar, bilgi teorisi konusunda da farklılıkları vardırrr

aralarında her ortak nokta bulduğun kavramları hemen aynı kefeye koymak sizlerin genel ruh yapısı olsa gerekk.. bi de bişey yazdım diye böbürleniyorsuunnnn

:lol:

bi de bilmediğimizi idda etmiyormu, git aynaya bakta ağla kendineeee

rezilllllllllll

tarihinde 10mart89 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mesela Marxistler materyalizmi metafiziğin karşısına koyarlar. Ama bu Marxistlere has ve acaip bir sınıflandırma. Standart felsefi tanımlara göre materyalizm kendisi metafizik bir teoridir. Materyalizm demek "tek töz vardır ve o maddîdir" demektir. "Töz" sonuçta metafizik bir kavramdır. Bir positivist "töz" kavramını kullanmaktan kaçınır. Bir positivist için sadece doğa bilimi vardır. Onun dışında bir bilgi türünü reddeder. Felsefeyi de zaten dil analizine indirgemişlerdir.

Marxist cahiller için ise hem "metafizikçiler" hem "positivistler" kötü insanlar. Bu cahilliğin sebebi heralde Engels'in kendi cahilliğine dayanıyor. Engels dışında felsefenin F'sinden haberi olmayan cahil güruh slogan şeklinde ezberledikleri tekerlemeleri heyecanla ve büyük aşkla haykırıyor.

Sitelerde Paylaş
Mesela Marxistler materyalizmi metafiziğin karşısına koyarlar. Ama bu Marxistlere has ve acaip bir sınıflandırma. Standart felsefi tanımlara göre materyalizm kendisi metafizik bir teoridir. Materyalizm demek "tek töz vardır ve o maddîdir" demektir. "Töz" sonuçta metafizik bir kavramdır. Bir positivist "töz" kavramını kullanmaktan kaçınır. Bir positivist için sadece doğa bilimi vardır. Onun dışında bir bilgi türünü reddeder. Felsefeyi de zaten dil analizine indirgemişlerdir.

Marxist cahiller için ise hem "metafizikçiler" hem "positivistler" kötü insanlar. Bu cahilliğin sebebi heralde Engels'in kendi cahilliğine dayanıyor. Engels dışında felsefenin F'sinden haberi olmayan cahil güruh slogan şeklinde ezberledikleri tekerlemeleri heyecanla ve büyük aşkla haykırıyor.

hemen cümleleri sıralada ezikliğini kapatmaya çalış,,,

bak ben bişey biliyorum deee

ama bilmiyorsun,,,

rezilliğini, tekrardan iletiler atarak , aklınca boş adam değilim ayaklarına yatarak kapamaya çalışıyorsunnn

yürüüüüüüüüüü

:lol:

Sitelerde Paylaş
1)krizler neden meydana geliyor?

2)görünmez el nedir?piyasa kendiliğinden nasıl dengeye gelir?

3)işsizlik nasıl ve neden ortaya çıkıyor?

4)gelirin bölüşülmesinde neden uçurumlar oluşuyor?

5)sermaye temerküzü yani sermayenin bir elde toparlanması hakkında ne düşüyor?

6)sermaye temerküzü sonucu ortaya çıkan tekelleşmeyi tam rekabet piyasası açısından nasıl değerlendiriyor?örnek vermek gerekirse mahalle bakkalı ile hipermarketler nasıl rekabet edebilir?

7)kapitalist sisteminin belirtiği kabul edilebilir işsizlik oranı ve enflasyon oranı ile ne ifade edilmek isteniyor?

8)sermaye nedir?kapitalist girişimci sabit sermayesini nasıl artırıyor?

9)kullanım ve değişim değeri nedir?değerin kaynağı nedir?

cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.

Soruları Ludwig'e sorduğundan başta cevap vermedim, ama madem drekinci rica etmiş, onu kırmayayım ve cevap vereyim.

1)Krizler yanlış devlet müdahaleleri yüzünden meydana geliyor.

2)Görünmez el evrim gibi birşey, ekonomik aktiviteler kimse açıktan yönlendirmese de meydana geliyorlar, piyasa kuvvetleri aynı evrimdeki mutasyon/doğal seçilim ikilisi gibi bu aktiviteleri meydana getiriyorlar. İnsanlar üretiyor, fiyatlar belirleniyor, alışverişler meydana geliyor vs. hem de birilerinin kafalarına göre bunları belirlemeye çalıştığı başarısız sistemlere göre çok daha başarılı bir biçimde.

3)Hangi çeşit işsizlikten söz ettiğine göre değişir. Birden fazla çeşidi var, ve farklı sebepleri var.

4)Gelirin "bölüşülmesi" dediğin şey oldukça karmaşık birşey. X mesleğinden birinin Y kadar gelir almasının sayısız sebebi var. En temel sebeplere örnek verebilmek yine de mümkün. İnsanlar farklı özelliklerle ve farklı şartlarda doğuyorlar, farklı seçimler yapıyorlar vs. Ronaldinho sence neden senden benden daha fazla para kazanıyor? Ya da Einstein neden bu kadar meşhur?

5)Bahsettiğin olay hangi süreçlerin sonucunda gerçekleşti? Cevabım bu soruya cevabına göre değişir. Sorduğun soru şunun gibi birşey: "Bir insanın ölmesi konusunda ne düşünüyorsun?" Adamın nasıl öldüğüne göre cevabım değişecektir.

6) http://3hhareketi.org/index.php?option=com...iew&id=1265 Bunu oku. Hipermarket-bakkal olayı da "tekelleşme" falan değildir.

7)Kabul edilebilir değil doğal deniyor bir kere, önce sorguladığınız şeyin adını falan öğrenin. Doğal işsizlik oranı denen şey ekonomi dengedeyken(equilibrium) olan işsizlik ve iş olanakları ile insanların iş yeteneklerinin uyuşmazlığı, iş değiştiren insanların iş aramaları, asgari ücret yasaları ve sendikalar vb. sebeplerle oluşan işsizlik. Doğal enflasyon oranı denen olay tartışmalı bir kavram, ekonomi dengedeyken var olan enflasyon için bazı ekonomistler tarafından kullanılıyor. Bazı ekonomistler işsizlik oranının doğal işsizlik oranının altına çekilmesinin enflasyon yaratacağını da söylüyor. Bunları söyleyen ekonomistler yalnız, konuşabilen "kapitalist sistem" diye bir şey yok, hayal dünyanızdaki gibi değil olay.

8)Sermaye basit olarak üretime yönlendirebileceğin kaynaklara verilen addır. Girişimci dediğin adam toplumdaki ihtiyacı görüyor, o ihtiyacı karşılarken oradaki karı elde ediyor.

9)Değerin kaynağı insanların mal ve hizmetlere atfettikleri değerdir. Tamamen sübjektif. Piyasa değeri ise objektif olarak adlandırılabilir, zira birçok üretici ve tüketicinin kararları ile oluşuyor.

Soruları kısaca geçtim, detaylı tartışmak istediğin birşey olursa söyle konuşuruz.

para insanları köleleştiren bir araç

çalışmak zorundasın nieden ? çünkü yaşamını sürdürmek için paraya ihtiyacın var .ee ozaman parayı kazanmak için yeri geldiinde bir çok şeye boynunu eğmek zorunda kalman gerekiyor. ortada para söz konusu ise birilerinin elenmesi zenginlikten refahtan rahatlıktan ayrı tutulması gerekiyor.

bazı angalakların dediği gibi de parayı sevmeyenler para kazanmayı bilmeyenler sözü de malaklığın son versiyonu olsa gerek :)

Bazı "dangalak"ların anlamadığı da paranın sadece değişim aracı olduğu. İhtiyacın olan şeyler barınma, yemek, su, ısınma falan gibi şeyler.

Paradan nefret edenler konusunda dediklerimin de arkasındayım, olay aynen öyle.

senin kapitalizmi bu kadar yüceltmene şaşmıyorum zati..

çünkü sen şuan yaşadığın refahı, rahatı,

sosyal statünü, ayrıcalıklı konumunu tamamen kapitalizme borçlusun..

ama sana şunuda hatırlatayım... şu dünyada milyarlarca insanın yaşadığı sefaletin, zülmün, sömürünün sebebide kapitalizmdir..

gel sen birde onlara sor bakalım... kapitalizm nasıl birşey miş..

Tabi ya, ben düküm, kapitalizm bana muhteşem bir sosyal statü verdi. :D Şaka bir yana, günümüzde sıradan insanlar geçmişin krallarından daha fazla imkana sahipler, daha sağlıklı ve uzun yaşayabiliyorlar. İnsanlık tarihine ve yaşamış insan nesillerine baktığımda ayrıcalıklı olduğumu görüyorum. Dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun standartları geçmişe göre çok daha iyi ise bunda kapitalizmin insanların yaratıcı potansiyelini ortaya çıkarmasının büyük rolü var. Dünya eskiden zenginmiş de kapitalizm bazılarını fakirleştirmiş gibi konuşuyorsunuz ama bunların hepsi yalan, saçmalık, safsata. Kapitalizm öncesi ve kapitalizm dışı sistemler ile kapitalizmi karşılaştır bak bakalım daha iyi bir tane örnek bulabilecek misin.

Bunun kapitalizmle ilgisi yok, bilimin ilerlemesi ile ilgisi var..

Ayrıca dindarlığın azaldığıda doğru değildir. İskandinav ülkeleri dışında dünyada din hala yaygındır. Kapitalizmin beşiği Amerika dünyanın en yobaz ülkesidir. Suudi Arabistan bile eline su dökemez.

Bilimin ilerlemesi ile kapitalizmin ilgisi olmaz olur mu...Açtığım dünyamız iyiye mi gidiyor konulu 2 başlık var, orada Cheroke ile bu konuda tartışmalarımız var onlara bak. Hatta sana bir iletimden ufak bir alıntı yapayım:

Amerika Birleşik Devletleri'nin tarihini, diğer kapitalist ekonomilerde tekrarlanan eğilimlerin bir temsilcisi olarak kullandığımızda bilim ve üretim arasındaki pozitif ilişkiyi görebiliriz:

*İlk endüstriyel araştırma laboratuvarları kimyacılar tarafından Boston ve Philadelphia'da 1836 yılında bağımsız laboratuvarlar olarak açıldı.

*İşyerleri tarafından açılan laboratuvarlar kısa süre sonra açılmaya başladı. Örneklere 1870lerde Pennsylvania ve Burlington demiryollarının açtığı laboratuvarları gösterebiliriz, bu laboratuvarlardaki araştırmalar daha dayanıklı ve sağlam demiryollarının yapımını sağladı. Ayrıca Andres Carnegie'nin demir üretim tesislerinde bir kimyacının kaynak kullanımını ayarlamak için çalışması üretim maliyetlerinin düşmesine de sebep oldu.

*1898'e gelindiğinde sadece ABD'de 139 araştırma laboratuvarı vardı. Lab'ların yayılması ve sanayinin bunlara yatırım yapmaya gönüllü olması üretimde kullanılan malzemeler konusundaki bilginin maliyetlerin düşürülmesine yaptığı ve bunların rekabette sağladığı avantajların kanıtıdır.

*1918'e gelindiğinde sayı 553'e çıkmıştı, ve bunların çoğunluğu yeni ürün veya süreçlerin gelişmesi alanında çalışıyordu.

Amerikanın Suudi Arabistan'dan daha yobaz olduğu falan büyük saçmalık, bunları nerenden uyduruyorsun!?

Dinsizlik dünya çapında tarihin en yaygın durumundadır, olay İskandinavya ile sınırlı değil, bunu da uydurdun.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Astur

Bu değerin konusu konusunu sizinle herhalde 50 kere falan tartıştık sevgili drekinci. Hala yanlışlanmış açıklamalara sarılıyor, aklı, mantığı, bilimi reddediyorsunuz. Sizin için ümit olduğunu sanmıyorum, o nedenle bu konuyu tekrar açıklamayacağım.

Sitelerde Paylaş
Bu değerin konusu konusunu sizinle herhalde 50 kere falan tartıştık sevgili drekinci. Hala yanlışlanmış açıklamalara sarılıyor, aklı, mantığı, bilimi reddediyorsunuz. Sizin için ümit olduğunu sanmıyorum, o nedenle bu konuyu tekrar açıklamayacağım.

Sevgili Astur yanıtların için teşekkürler.

Evet ben de artık seninle değer konusunu tartışmayacağım.

İnsanların kafa ve kol emekleriyle üretilmiş şeyleri insan inisiyatifinden çıkararak, evrime benzeterek bilim yaptığınızı zannediyorsanız fena halde aldanıyorsunuz.

Kapitalist ürünün fiyatı için inisiyatif kullanacak, üreticiler ve dahi tüketiciler kullanamayacak, passif kalacak ve bunun adı ekonomi bilimi olacak!

Tamamen subjektif olan değer üzerine ekonomi bilimi inşa edeceksiniz!

Kapitalistlerin sömürü mekanizmasına akıl, mantık ve bilim diyeceksiniz, buna karşı çıkanları da akıl, mantık ve bilim düşmanı ilan edeceksiniz!

Sınıfta kaldın sevgili Astur. Bu yanıtlarına belki liberal ekonomi prof ları geçer not verir ama. Benden 10 üzerinden 4 aldın.

Bilim kendiliğinden gelişip ilerlemiyor. Bilim doğanın kendi akışı ile yol almıyor.

Doğal süreçlere bakıp duran bilimlerin (Jeoloji, meteroloji, astronomi vs) yalnız olumsuz sonuçları için önlem alınabilir ve sonuçlarına katlanılabilir. Ama gerçek bilim ve teknoloji insan eli ile yaratılıp geliştirilen dallardır. Kendi elimizle yarattığımız değerleri, yaratanların inisiyatifinden çıkarma gayretleriyle bilim yapılmaz. Kendi ihtiyaçlarımız için yarattağımız değerlere kul, köle olmak zorunda değiliz.

Artık evrim bile, doğanın rasgele mutasyonları ve doğal seçilim ile yol almıyor, almayacak.

Ekonominin yasaları insan bilincinin ulaşamayacağı şey değil ki teslim olalım. İhtiyacımız olan mal ve hizmetleri üretip ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak, işte altı üstü bu! Bunu kapitalistler de yapıyor, ancak bunu yaparken hak etmedikleri şekilde kendilerine pay ayırıyorlar. Kar motivasyonu bir dereceye kadar üretimin artmasına neden oluyor, ancak piyasa ve pazar doyma noktasına varınca artık ayak bağı oluyorlar. Devlet müdehale ediyormuş da kriz ondan oluyormuş. Topu devlete atın hemen.Peki devlet neden müdehale ediyormuş? Devlet dediğin ne? Ve kimin devleti? Müdehale gerekçesi ne? Devletten vaz geçin o zaman! Hep söylerim kapitalistlerin sonunu sosyalistlerden önce kendileri getirecekler diye.

Son söz olarak; ekonomi bilimini kapitalistlerin elinden alıp gerçek sahiplerine bütün değerleri yaratan işçilere, kafa ve kol emekçilerine vererek istediğimiz gibi yönlendirecek ve istediğimiz özellikleri elde edebileceğiz. Doğa'nın kar amacı yoktur. İstediğimiz biyolojik özellikleri elde etmemizden doğa alınıp gücenmez, etkilenmez. Ancak yeni ekonomik düzenden bu kez kapitalistler karlı çıkamayacaktır.

Sevgiler.

Moderatörlere not: bir önceki iletimi düzenlerken süreyi fazla uzattığım için başaramadım. Üstteki iletimi silerseniz memnun olurum.

Sitelerde Paylaş
İnsanların kafa ve kol emekleriyle üretilmiş şeyleri insan inisiyatifinden çıkararak, evrime benzeterek bilim yaptığınızı zannediyorsanız fena halde aldanıyorsunuz.

Kapitalist ürünün fiyatı için inisiyatif kullanacak, üreticiler ve dahi tüketiciler kullanamayacak, passif kalacak ve bunun adı ekonomi bilimi olacak!

Tamamen subjektif olan değer üzerine ekonomi bilimi inşa edeceksiniz!

Kimsenin pasif kaldığı yok, fiyatların belirlenmesinde herkesin payı var. Arz-talep deniyor mesela, neden sizce?

Kapitalistlerin sömürü mekanizmasına akıl, mantık ve bilim diyeceksiniz, buna karşı çıkanları da akıl, mantık ve bilim düşmanı ilan edeceksiniz!

Sömürü mekanizması falan yok. Kafanızdaki yel değirmenlerine savaş açıyorsunuz.

Sınıfta kaldın sevgili Astur. Bu yanıtlarına belki liberal ekonomi prof ları geçer not verir ama. Benden 10 üzerinden 4 aldın.

Canım sağolsun.

Bilim kendiliğinden gelişip ilerlemiyor. Bilim doğanın kendi akışı ile yol almıyor.

Ekonominin yasaları insan bilincinin ulaşamayacağı şey değil ki teslim olalım. İhtiyacımız olan mal ve hizmetleri üretip ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak, işte altı üstü bu! Bunu kapitalistler de yapıyor, ancak bunu yaparken hak etmedikleri şekilde kendilerine pay ayırıyorlar. Kar motivasyonu bir dereceye kadar üretimin artmasına neden oluyor, ancak piyasa ve pazar doyma noktasına varınca artık ayak bağı oluyorlar.

Bu dediklerinizi piyasa mekanizmasına nazaran daha etkin yapabilecek hiçbir alternatif yok. Sizin sisteminizde bir avuç bürokrat dışında herkes kaybediyor.

Devlet müdehale ediyormuş da kriz ondan oluyormuş. Topu devlete atın hemen.Peki devlet neden müdehale ediyormuş? Devlet dediğin ne? Ve kimin devleti? Müdehale gerekçesi ne?

Aynen öyle, krizleri devlet müdahaleleri yaratıyor. Siz kriz seçin, ben açıklarım nedenini nasılını. İsterseniz büyük bunalım olsun, isterseniz son kriz.

Sitelerde Paylaş
Aynen öyle, krizleri devlet müdahaleleri yaratıyor. Siz kriz seçin, ben açıklarım nedenini nasılını. İsterseniz büyük bunalım olsun, isterseniz son kriz.

Krizleri Devlet müdahaleleri yaratıyorda bu devlet sosyalist atılımlar gerçekleştirdiği için mi krize yol açıyor? Devletin içersindeki bürokratlar sosyalist midir? yada Devlet müdahalesi=Sosyalist uygulama mıdır? Devlet piyasaya müdahale ediyorsa piyasanın kendiliğinden düzelememesinden kaynaklıdır. Peki krizlere yol açan devlet müdahalesini yapanlar kimlerdir? Sonra bu krizden çıkış yol için devlet müdahalesini gerçekleştirecekler kimlerdir? Çok bariz bir çelişki içersindesiniz başka bir şey değil. Hadi diyelim bu bürokratlar yanlış müdahalede bulundu kriz ortaya çıktı şimdi dogru müdahale ile düzelebilir bir durum sözkonusu olduğunu söylüyorlar. Eee o zaman sosyalizmi nasıl eleştiriyorsunuz? Geçmiş deneyimlerde yanlış, bazı bürokratların aptallığı, cahilliği, üçkağıtçılıpından kanynaklanıyordu. Doğru bir müdahele ile işler düzelebilir algısını niye dillendirmiyorsunuz?

tarihinde Rebell tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ekonomik korumacılık ve müdahalecilik zaten sosyalist sayılır. Çelişki falan yok. Ekonomi üzerinde devlet kontrolü anayasal olarak sınırlanmadığı sürece popülizm adına ya da çıkar uğruna bu yetkiler istismar ediliyor işte. Son mortgage krizini ABD devleti nasıl yarattı forumda defalarca yazdım, anlayamıyorsanız benim sorunum değil.

Sitelerde Paylaş
Ekonomik korumacılık ve müdahalecilik zaten sosyalist sayılır. Çelişki falan yok. Ekonomi üzerinde devlet kontrolü anayasal olarak sınırlanmadığı sürece popülizm adına ya da çıkar uğruna bu yetkiler istismar ediliyor işte. Son mortgage krizini ABD devleti nasıl yarattı forumda defalarca yazdım, anlayamıyorsanız benim sorunum değil.

Ekonomik korumacılık nedir? Ulusal burjuvazi kendi ürünlerini korumak için ithal ikamecilik uygularken sosyalist bir uygulama mı yaptı? Müdahalecilik sosyalist ise bugun AB ülkeleri kızıl bayrak altında yaşıyor öyle mi ? Güldürüyorsun başka bir şey değil.

ABD devleti elbette böyle krizler yaratır. Kapitalist bir devlet içersinde hakim sermaye grubu kendi çıkarı için dünyayı krize sürüklüyor. İktidar değişir yeni sermaye grubu hakim olur o da aynı şeyi yapar. Devlet , siyasi iktidar hangi kesimdeyse onun çıkarına hareket ettirilir. Siz burjuvazi hakim olsun, piyasaya bulaşması taa ki piyasa alarm zillerini çalmaya başlayıncaya kadar sonra hopp devletten yardımlar,müdahaleler isteyin sonra bunlar sosyalist uygulamalar diye geçiştirin. Krizleri oluşturan piyasa,kapitalist devletlerdir.

Sitelerde Paylaş

AB ülkelerinin sosyalist uygulamaları var, AB sosyal demokrat demek yanlış olmaz zaten. Karma ekonomik sistem işte, ağırlıklı olarak kapitalist olduğu için kapitalist diyoruz.

Devletten müdahale falan istemiyoruz. Gölge etmesin, başka ihsan istemem.

tarihinde Astur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Google da basit bir "Engels Postivist" aramasına yapınca pek çok sonuç çıkıyor. Gene Tom Rockmore'un (başka bir) kitabından bir sayfayı da Google Books'dan görebiliyoruz. Açıkça şunu yazıyor kitapta: "Engels bugün positivist olarak tanımlanırdı." Paragrafın başında da positivismin tanımı yapılıyor ve bunun "scientism" yani bilimciliğin alternatif bir ismi olduğu söyleniyor.

http://books.google.com/books?id=oQVSgP15z...t&resnum=10

"Engels'e positivist dedüüüüüüüüü. Bu cahüüüüüüüüül." Zavallılar. Gidin peygamberiniz Engels'e adak adayın, tespih falan çekin.

Sitelerde Paylaş

Cahillik gecicidir sen cahilden daha kötüsün seninki pek gecici gözükmüyor yani bilmedigini bilmiyorsun . Su yukarda ne anlatiyorsun anlamadim anlayan varmi ? sanmam. Kayipsin. Senin malin caninin yongasi olmus bitmissin dünyadan kopmussun. Olmayan sosyalizmden bu kadar korkan birinide ilk defa görüyorum. Vay be adam kafayi yedi.. :cray:

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...