Jump to content

Ölçülebilen en kısa zaman kaç saniyedir?

Recommended Posts

Günümüzde zamanı ve mesafeyi ölçmek için ışık hızından yararlanılır.

Bir metre ışığın belli bir zaman diliminde geçtiği mesafedir. Bu metre için bir standardtır.

Uzundan kısaya doğru zamanı şöyle sıralayabiliriz.

Bir saniye.. Aşağı yukarı iki kalp atışı arasında geçen zaman

Milisaniye= 10^-3 saniye. Saniyenin binde biri.

Mikrosaniye=10^-6 saniye

Nanosaniye=10^-9 saniye

Pikosaniye=10^-12 saniye

Femtosaniye=10^-15 saniye

Attosaniye?10^-18 saniye

Planck zamanı=10^-49 saniye. Big Bang'den sonraki en kısa zaman..

Mümkün olduğu kadar kısa aralarla geçen zamanı ölçmenin ne gibi bir yararı olabilir diye sorabilirsiniz. İnsan yaşamında kısa zamanlarıan hiç bir önemi yoktur ama, atomların birbirleri ile yaptığı tepkileşmelerde kısa zamanların önemi vardır. Bazı kimyasal reaskiyonları doğasını başka türlü anlamaya olanak yoktur. Fotosentez ve diğer moleküler tepkileşmeler femtosaniye içinde gerçekleşmektedirler. Kimyasal tepkileşmelerin femmtosaniye önce ve sonra resimler çekilmekte ve sonuç incelenmektedir. Böylece femtokimya doğmuştur. Bu kimyasal olayları başka türlü anlamaya olanak yoktur.

1999 yılında Caltech bilim adamı Ahmed Zewai, kimyasal tepkileşmelerin 100-200 femtosaniye içinde kurulup, çözüldüğünü zarif bir şekilde demonstre ettiği için Nobel Kimya ödülünü kazanmıştır.

Femmtosaniye ile uğraşan bilim adamlarının kullandığı lazer ışınları ile bazı göz ameliyatları yapılmaktadır. Korneadaki pürüzler femtosaniye lazerleri ile tedavi edilmekte, korneanın ön kısmındaki ince ve nazik epitel tabakası bu tedavi sırasında zedelenmemektedir. Bu tedavi sırasında ortama dışardan çok az enerji girmekte ama, yine de atomların düzeni sağlanmaktadır. Yani bu yöntemle atomlar manüple edilmektedirler. Ortamda fazla ısı oluşmadığından ikincil zedelenme minumum bir düzeyde tutulmaktadır.

Son zamanlarda kimya attosaniye düzeyine inmiştir. Femmtosaniye lazer ışını birçok attosaniye süren şualara ayrılmış ve attosaniye süren lazer araştırmaları başlamıştır. Attosaniye lazer ile ışıklandırılan elektronlar bazı sırlarını ifşa etmeye zorlanmaktadırlar.

Femtosaniye hakkında bir fikir vermek istiyorum.

90 saniye evrenin yaşı olan 15 milyar için ne ise, bir femtosaniye de 90 saniye için o dur.

Siz artık attosaniyeyi imgeleyin…

HACI

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
1.35x10^-43 s.

Yaklaşık 10^-43 saniye..

Daha spesifik olarak 5,3906x10^-44

10^-49 saniye değil..

Yanlış yazmışım.. Dikkatimden kaçmış..

Hatırlattığınız için teşekkürler..

Ama korkarım 1.35x10^-43 s. de yanlış...

En doğrusu 5,39121x10^-44

HACI

Sitelerde Paylaş
Yaklaşık 10^-43 saniye..

Daha spesifik olarak 5,3906x10^-44

10^-49 saniye değil..

Yanlış yazmışım.. Dikkatimden kaçmış..

Hatırlattığınız için teşekkürler..

Ama korkarım 1.35x10^-43 s. de yanlış...

En doğrusu 5,39121x10^-44

HACI

tplanck=Sqrt(Gh/c^5) En doğrusu değil, Planck's sabiti h bazen 2*3.14 le bölünerek alınır. Budan dolayı yanılıyorsunuz. Sıklıkla değil, nadiren.

Sitelerde Paylaş

Hacı derdim sana kimsenin farketmediği hatalarını göstermekti, sürekli mekanizmayı anlamak gerekir derken de sonucun değil sürecin çok daha önemli olduğunu anlatmaktı.

Çok zanaatın ustası olan, bir zanaatın çırağı olamaz. 10^-6 lık bir hata çok ciddi sonuçlar doğurur.

Saygılarımla.

Sitelerde Paylaş
Hacı derdim sana kimsenin farketmediği hatalarını göstermekti, sürekli mekanizmayı anlamak gerekir derken de sonucun değil sürecin çok daha önemli olduğunu anlatmaktı.

Çok zanaatın ustası olan, bir zanaatın çırağı olamaz. 10^-6 lık bir hata çok ciddi sonuçlar doğurur.

Saygılarımla.

Pösteki sayıyorsun..

Sitelerde Paylaş

ölçülebilen en kısa zaman 100 attosaniyedir. hidrojen atomlarının üzerine gönderilen lazer sonucu, elektronları sökülerek ayırılıyor; bu şekilde molekül iyonize ediliyor. Daha sonra elektron, moleküle geri yönlendiriliyor ve yeniden elektron girişiyle bir patlama meydana geliyor, bu patlamada X-ışını açığa çıkıyor. x- ışının salnımı 100 nano saniye olarak ölçülüyor...

Kısacası evrende ölçülebilmiş en kısa zaman 100 attosaniyedir.

Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...
On 11.03.2008 at 00:28, matematikci yazdı:

ölçülebilen en kısa zaman 100 attosaniyedir. hidrojen atomlarının üzerine gönderilen lazer sonucu, elektronları sökülerek ayırılıyor; bu şekilde molekül iyonize ediliyor. Daha sonra elektron, moleküle geri yönlendiriliyor ve yeniden elektron girişiyle bir patlama meydana geliyor, bu patlamada X-ışını açığa çıkıyor. x- ışının salnımı 100 nano saniye olarak ölçülüyor...

Kısacası evrende ölçülebilmiş en kısa zaman 100 attosaniyedir.

Nasıl ölçülüyor?

Elimizde attosaniye ölçen kronometre mi var?:89:

Sitelerde Paylaş
16 hours ago, SHORTWAVE said:

Nasıl ölçülüyor?

Elimizde attosaniye ölçen kronometre mi var?:89:

TENTEN? :smashfreak:

Üyeliği sonlandırılan kullanıcılar başlığı altına yazabilseydim, yeni kullanıcı adını "Herge" olarak önerecektim. Bundan sonrakine inşallah..

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, teflon yazdı:

Üyeliği sonlandırılan kullanıcılar başlığı altına yazabilseydim, yeni kullanıcı adını "Herge" olarak önerecektim. Bundan sonrakine inşallah..

Bu sefer hızlı davranıp silinmeden önce almış olmalı. Belki temiz bir sayfa açıyordur..

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, teflon yazdı:

20 dakika önce, NotImportant yazdı:

Bu sefer hızlı davranıp silinmeden önce almış olmalı. Belki temiz bir sayfa açıyordur..

Konuyla alakalı ileti  yazın.?‍♀️

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, SHORTWAVE yazdı:

En hızlı sayaç bir saniyede kaça kadar sayabilir??

Bilmem işlemci gücüne bağlı 1hz hıza sahip bir işlemciyi öne sürersek saniyede bir işlem yapar.

1mhz işlemci saniye de 1.000.000 işlem yapar. 

1ghz bir işlemci saniyede 1.000.000.000 işlem yapabilir demektir. 

Şuan bunu yazdığım işe yaramaz bilgisayarımın işlemci hızı 2.4ghz 

Sence doğru bir bilgisayarla kaça kadar sayabiliriz tenten? 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, NotImportant yazdı:

Bilmem işlemci gücüne bağlı 1hz hıza sahip bir işlemciyi öne sürersek saniyede bir işlem yapar.

1mhz işlemci saniye de 1.000.000 işlem yapar. 

1ghz bir işlemci saniyede 1.000.000.000 işlem yapabilir demektir. 

Şuan bunu yazdığım işe yaramaz bilgisayarımın işlemci hızı 2.4ghz 

Sence doğru bir bilgisayarla kaça kadar sayabiliriz tenten? 

Bilmediğim için soruyorum.

1/2.4ghz = 416,666 pikosaniye yapar.

attosaniye nasıl sayılıyor?:89:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...