Jump to content

zariyat 47

Recommended Posts

Örneğin bir gökdelen yapan mimarın " istesem daha yükseğini de yapardım" demesini,

" Yükseltiyorum" "yükselticiyim" şekline çevirmeye benziyor.

Hayır... Bir mimar; bir yapının ne yükseğini ne de daha yükseğini yapabilir... Bir mimar sadece yükseğini ya da daha yükseğini tasarlayabilir... O yapıyı yapmak inşaat mühendisinin işidir.! :P

Sitelerde Paylaş
  • İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayır... Bir mimar; bir yapının ne yükseğini ne de daha yükseğini yapabilir... Bir mimar sadece yükseğini ya da daha yükseğini tasarlayabilir... O yapıyı yapmak inşaat mühendisinin işidir.!

Bu durumda birçok şeyi Allah yaratmıyor, tasarlıyor.

Yapan, yaratan melekler. :lol:

Gökdeleni ya da bilimum binaları inşaat mühendisi de yapmaz, inşaat işçileri yapar.

İnşaat mühendisi kontrol görevi yapar, projelere uygun yapımı sağlar.

Pante hem yanlış bilgi verdiğin gibi saçmalıyorsunda...

Esmaül Hüsna yorumlarla bezenmiştir.Nerden öğrendiğini sormadım zaten yanlış öğrenmişsin uyardım.Arapçayı ordan öğreniyorsan yanlış adrestesin.

Vasi nin geçtiği bir kaç ayet vereyim

4:97-39:10-29:56

Saçmalayan sensin Herakles.

Vasi'yi değil, musiun'u kanıtla, örneklerini musiun için ver.

Madem yanlış bilgi veriyorum, Vus'a ile mus'un aynı kökten gelmediğini ispatla.

İşinize geleni kabul edip, işinize gelmeyeni reddediyorsunuz.

"Musiun" un genişletmekteyiz ya da "genişleteniz" anlamına geldiğini neye dayanarak söylüyorsun?

Sitelerde Paylaş
Vasi'yi değil, musiun'u kanıtla, örneklerini musiun için ver.

Madem yanlış bilgi veriyorum, Vus'a ile mus'un aynı kökten gelmediğini ispatla.

Sanırım Arapca uzmanısın.

Musiun ;

وسع V(vav)S(sin)A(ayn) dan türememişse nerden türemiş sen söyle..

Selam..

Sitelerde Paylaş
Sanırım Arapca uzmanısın.

Musiun ;

وسع V(vav)S(sin)A(ayn) dan türememişse nerden türemiş sen söyle..

Ben Arapça uzmanı değilim ama sen demagoji ustasısın anlaşılan.

Musiun'un vsa'dan türediğini ilk yazımda söyleyen benim zaten.

Soruya soruyla karşılık vermek yerine musiun'a genişletme anlamını neye dayanarak verdiğini açıkla.

Ya da dürüst ol, bilmediğini ama ayetin mucize içeren anlam kazanmasının gönlünü okşadığını itiraf et.

Sitelerde Paylaş
Ben Arapça uzmanı değilim ama sen demagoji ustasısın anlaşılan.

Musiun'un vsa'dan türediğini ilk yazımda söyleyen benim zaten.

Pante ;

Senin söylediğini ben de söylüyorsam demek ki söylediklerinin bir kısmı doğrudur..Bunu ben de söylüyorum diye onun vsa dan geldiğini ispatla demen komik..Musiun başka bir kökten türeyemez..Alternatif yok ortada..

Sana cevap vermeye zahmet etsem mi etmesem mi?Evet ilk söylediğine verdiğim cevabı tekrar oku...Neden ''vsa'' geçen ayetleri verdiğimi de düşün..

Ortada bir mucize yok gözlem gücü olan bir adamın bakışı var..Gökler ve yer geniş yapılmış...

Selam..

Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...

Bir kere benim anlamadığım nokta,Gök evren midir?Gök yerine,neden evren anlamında bir sözcük kullanılmamış.Demek ki bu ayette de söz edilen,evren değil.Ki Kuranda da hep gökten söz eder,evren,uzay anlamında bir sözcük göremedim ben Kuranda.

Sitelerde Paylaş

Yıldızlarla şeytanların taşlandığını söyleyen bir betik var ortada.Koca koca yıldızlarla şeytan taşlayan,vuran Allah ,evreni yaratıyor.Buna kargalar bile güler.Yıldızlarla şeytanların taşlanması,vurulması saçmalığı bile,İslamı temelden yıkıyor.

Sitelerde Paylaş

Melek nüfusu kontrolden çıkınca allah göğe kaçak katlar çıkıyormuş... Gecekondu bölgeleri, gettolar oluşmuş... Ne imar var, ne su, ne elektrik... Allahı en çok destekleyenler ve oy verenler de bu getto melekleriymiş işin garip tarafı... Allahın oy deposu bu gettolarmış... Allah bunları bir kere düzgün bir duruma getirecek bir şey yapmamış, sadece kömür, makarna sadakalarıyla avutuyor, oylar allaha yağıyormuş. Kömürü sobaya, makarnayı mideye basınca sıra geliyormuş melek nüfusunu artırmaya.

Allah bunlar ne kadar ezilir ve ben ne kadar sadaka verirsem, iktidarım o kadar garanti altında diyormuş. Allahın has melekleri bunları tekmeliyor, sonra ayağım acıdı diye mahkemeye veriyormuş, yine oyları yağdırıyorlarmış. Bu zavallı melekler biraz sızlansa mahkemelerde sürünüyorlarmış, hemen hizaya gelip oylar sana feda olsun allaaaaam diye yalvarıyorlarmış.

Allah tam bir tiranlıkla gökleri genişletip duruyor, her gecekonduda üç tane küçük melekten aşağı istemem bak haaa, makarnayı kömürü boşa vermiyorum size üreyin lan kelek oğlu kelekler ona göre haaaa diyormuş. Ha tabii bu varoş meleklerine kelek deniyormuş argoda. Allahın yandaşları bu keleklerin anasını dediğinde hemen biiip düğmesine basılıyormuş. Sadece ...eceğiz kısmı duyuluyormuş biiipten sonra...

Sitelerde Paylaş

Mucize uydurmak için kuran'ın anlamını değiştirip duruyorlar. Şimdi bu kitaba inanmak mıdır...?

Dünya'ya adalet ve insanlık adına düzgün bir önerme getiremediği için kuran'ı amacından uzaklaştırıp, bilmece ve oyun kitabı haline getirdiler. 

Sitelerde Paylaş
On 3/23/2017 at 21:26, Buzul yazdı:

Yıldızlarla şeytanların taşlandığını söyleyen bir betik var ortada.Koca koca yıldızlarla şeytan taşlayan,vuran Allah ,evreni yaratıyor.Buna kargalar bile güler.Yıldızlarla şeytanların taşlanması,vurulması saçmalığı bile,İslamı temelden yıkıyor.

Yorumları okurken, mülk-5 teki bu taşlama meselesi ilgimi çekti.

Sure, 3. ayette şöyle devam ediyor.

Yedi göğü birbiriyle tam bir uyum içinde yaratan O, [ne yüce]dir: 
     Rahmân'ın yaratışında hiçbir aksaklık göremezsin. 
     Gözünü bir kez daha [ona] çevir: Hiç kusur görüyor musun?
     Evet, gözünü tekrar tekrar [ona] çevir: [her seferinde] bakışın, 
     şaşkın ve bezgin bir şekilde önüne geri dönecektir.

dedikten sonra, alakasız bir şekilde şeytan ve taşlamaya dönüyor.

Mealleri okurken, Muhammed Esed  ve İslamoğlunun bu ayetle ilgili farklı bir yorumlarına rastladım.

Buradaki "rucumen" kelimesini "bilmedikleri şey hakkında atıp tutarak" anlamında kullanmışlar.

Kuran'da bu hitap şekli kehf-22 ayette de var.

"Ve gaybı taşlayarak diyecekler ki (Onların sayısı) üçtür, dördüncü onların köpeğidir.”

bu kelime "zan" olarakta kullanılıyormuş.

Buradaki şeytanı ise şeytanlaşmış insanlar olarak çevirmişler ki nitekim onunda örneğini kuranda buldum.

Ve 5 ayeti şöyle meallendirmişler.

Biz, yeryüzüne en yakın olan gökleri ışıklarla süsledik ve onları 
şeytan ruhluların boş ve anlamsız spekülasyonlarına konu yaptık ve onlar için yakıcı alevden bir azap hazırladık;

Sanırım kahinlere bir atıf var. 

tarihinde Rookie Explorer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Rookie Explorer yazdı:

Yorumları okurken, mülk-5 teki bu taşlama meselesi ilgimi çekti.

Sure, 3. ayette şöyle devam ediyor.

Yedi göğü birbiriyle tam bir uyum içinde yaratan O, [ne yüce]dir: 
     Rahmân'ın yaratışında hiçbir aksaklık göremezsin. 
     Gözünü bir kez daha [ona] çevir: Hiç kusur görüyor musun?
     Evet, gözünü tekrar tekrar [ona] çevir: [her seferinde] bakışın, 
     şaşkın ve bezgin bir şekilde önüne geri dönecektir.

dedikten sonra, alakasız bir şekilde şeytan ve taşlamaya dönüyor.

Mealleri okurken, Muhammed Esed  ve İslamoğlunun bu ayetle ilgili farklı bir yorumlarına rastladım.

Buradaki "rucumen" kelimesini "bilmedikleri şey hakkında atıp tutarak" anlamında kullanmışlar.

Kuran'da bu hitap şekli kehf-22 ayette de var.

"Ve gaybı taşlayarak diyecekler ki (Onların sayısı) üçtür, dördüncü onların köpeğidir.”

bu kelime "zan" olarakta kullanılıyormuş.

Buradaki şeytan ise şeytanlaşmış insanlar olarak çevirmişler ki nitekim onunda örneğini kuranda buldum.

Ve 5 ayeti şöyle meallendirmişler.

Biz, yeryüzüne en yakın olan gökleri ışıklarla süsledik ve onları 
şeytan ruhluların boş ve anlamsız spekülasyonlarına konu yaptık ve onlar için yakıcı alevden bir azap hazırladık;

Sanırım kahinlere bir atıf var. 

Hep öyle olur zaten.Kurandaki bu saçmalığı gören,koca yıldızlarla şeytan taşlanamayacağını anlayan biri totosundan,bir anlam uydurur,olmayan sözcükler,sözler ekler,ayeti baştan yazar kurnazlık yaparak,sonra aha gerçek bu anlamı diyerek bağımlı olduğu dinini aklamaya,baştan yazdığı ayeti sunar,karşısındakini aptal yerine koyarak keklemeye çalışır.Sonra bu kurnaz pişkin üçkağıtçıların,peşinden giden,o ayeti içine sindiremeyen islam bağımlıları da aha bakın burada,bunlar böyle çevirmişler,böyle anlam vermişler,gerçek anlamı bu diyerek bizi kekleme çalışır.Tıpkı senin yaptığın gibi.Neymiş efendim orada kahinlerden söz ediyormuş,bir de sanıyormuş,bak hele bak.Apaçık,anlaşılır değil mi bu Kuran size göre.Ne sanması aloo.Sen sanamazsın,öyle bir seçeneğin yok.Siz bunu yaparak,kendi dininizi yalanlıyorsunuz,dinden çıkıyorsunuz,haberiniz yok.Çünkü Kuranın apaçık,anlaşılır olmadığını kabul etmiş oluyorsunuz.İşin bir de böyle bir yönü var,sizin açınızdan.

Her neyse;

Biz yakın göğü, bir süsle, yıldızlarla süsledik.Saffat 6 
Ve (gökyüzünü) itaat dışına çıkan her şeytandan koruduk.Saffat 7 
Onlar, artık mele-i a'lâ'ya (yüce topluluğa) kulak veremezler. Her taraftan taşlanırlar.Saffat 8 
Kovulup atılırlar. Ve onlar için sürekli bir azap vardır.Saffat 9 
Ancak (meleklerin konuşmalarından) bir söz kapan olursa, onu da delip geçen bir parlak ışık takip eder.Saffat 10 

Burada da bilgi çalmaya çalışan şeytanların ışınlarla vurulduğu,taşlandığı yazıyor.Buna da totolarından bir anlam uydururlar herhalde.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, Buzul yazdı:

Hep öyle olur zaten.Kurandaki bu saçmalığı gören,koca yıldızlarla şeytan taşlanamayacağını anlayan biri totosundan,bir anlam uydurur,olmayan sözcükler,sözler ekler,ayeti baştan yazar kurnazlık yaparak,sonra aha gerçek bu anlamı diyerek bağımlı olduğu dinini aklamaya,baştan yazdığı ayeti sunar,karşısındakini aptal yerine koyarak keklemeye çalışır.

Şeytan, melek, cennet, cehennem vs. kavramların olduğuna inanan bu müfessirler, yıldızların şeytan kovalamasına neden inanmasınlar ki.
Bu, şeytan diye bir varlığın olabilme ihtimalinden daha mı uzak?

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, Rookie Explorer yazdı:

Şeytan, melek, cennet, cehennem vs. kavramların olduğuna inanan bu müfessirler, yıldızların şeytan kovalamasına neden inanmasınlar ki.
Bu, şeytan diye bir varlığın olabilme ihtimalinden daha mı uzak?

Koca koca yıldızlarla ile şeytanların vurulmasını,taşlanmasını saçma bulanlar da çıkan bunların içinden.Sonuç olarak,koca koca yıldızlar bu evrendedir.Şeytan,melek,cennet,cehennem ise görülmemiştir,düşseldir.Ben bunlara inanıyorum dersin hadi de,koca koca yıldızlarla şeytanlar vuruluyor dersen sana gülerler.İşte bunun bilincinde olanlar,koca koca yıldızlarla şeytanlar da taşlanmaz ki  canım derler,bunu saçma bulurlar,ama bağımlı oldukları dinlerini de kaybetmek istemezler,o yüzden o ayeti benimseyebilecekleri bir biçime getirirler,ayete olmayanlar sözler,sözcükler eklerler,kendilerini kandırırlar,başkalarını da kandırmaya çalışırlar,aynı bunlar gibi koca koca yıldızlarla şeytanların taşlanmasını saçma bulan, islam bağımlıları da,bunların baştan yazdıkları ayetleri hemen havada kaparlar,onlar da kendilerini böyle kandırırlar.Sonra onlar da gelip burada,bizi keklemeye çalışırlar.Buna kutsal uyuşturucu bağımlılığının neden olduğu üçkağıtçılık denilebilir.Kutsal uyuşturucuyu kaybetmemek için,yalanlar uydurursun,bu yalanlara kendini inandırırsın,bu yalanları başkalarının da kabul etmesini beklersin.

Bu arada Kurana göre dünya düzdür.Kuranda Dünyanın bir yörüngesi vardır,Dünya Güneş çevresinde döner yazmaz.Kurana göre düz Dünya üzerine,Güneş ve Ay yerleştirilmiştir.Haliyle,yıldızlar da Allah tarafından göğe yerleştirilmiş kandillerdir.Geceleri de görürsünüz,göktaşları parlayarak kayarlar.İşte Kuranı yazan kişi bakmış,Gökyüzüne parlak bir şeyler kayıp duruyor.Bunu da yıldız sanmış.Bu gözlemle de,fantastik ögeleri birleştirip,aha bunlarla şeytanlar vuruluyor,taşlanıyor diye bir masal atmış ortaya.Bilmiyor ki bunu yazan,yıldızlar da,birer Güneş aslında,oldukça da büyükler.Haliyle,Kuranın evreniyle,bilimin evreni uyuşmadığı için de böyle sorunlar  ortaya çıkıyor.

Kuranın masalsı,fantastik evreninde düz dünya üzerine yerleştirilmiş,yıldızlarla şeytanları taşlarsın da.

Sen gelip fantastik ögeler içeren,Kuran masalını gerçek evren üzerinden açıklamaya çalışırsan,koca koca yıldızlarla şeytanlar taşlanıyor,vuruluyor dersen sana gülerler.

Kuranın fantastik,doğaüstü,düşsel ögeler içeren bir masal betiği olduğunu,insan yazımı olduğunu kabul etseler tüm sorunlar çözülecekte işte,etmiyorlar.

İşte etmeyenler de,Kuranın bu tür masallarını gerçek evren üzerinden açıklayamayacaklarının bilincinde olanlar da,totolarından anlam uyduruyorlar,hem kendilerini,hem de kendi gibi olanları kandırıyorlar.İşte bunlar hep kutsal uyuşturucu bağımlılığı.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Buzul yazdı:

Koca koca yıldızlarla ile şeytanların vurulmasını,taşlanmasını saçma bulanlar da çıkan bunların içinden.Sonuç olarak,koca koca yıldızlar bu evrendedir.Şeytan,melek,cennet,cehennem ise görülmemiştir,düşseldir.Ben bunlara inanıyorum dersin hadi de,koca koca yıldızlarla şeytanlar vuruluyor dersen sana gülerler.İşte bunun bilincinde olanlar,koca koca yıldızlarla şeytanlar da taşlanmaz ki  canım derler,bunu saçma bulurlar,ama bağımlı oldukları dinlerini de kaybetmek istemezler,o yüzden o ayeti benimseyebilecekleri bir biçime getirirler,ayete olmayanlar sözler,sözcükler eklerler,kendilerini kandırırlar,başkalarını da kandırmaya çalışırlar,aynı bunlar gibi koca koca yıldızlarla şeytanların taşlanmasını saçma bulanlar islam bağımlıları da,bunların baştan yazdıkları ayetleri hemen havada kaparlar,onlar da kendilerini böyle kandırırlar.Sonra onlar da gelip burada,bizi keklemeye çalışırlar.Buna kutsal uyuşturucu bağımlılığının neden olduğu üçkağıtçılık denilebilir.Kutsal uyuşturucuyu kaybetmemek için,yalanlar uydurursun,bu yalanlara kendini inandırırsın,bu yalanları başkalarının da kabul etmesini beklersin.

Bu arada Kurana göre dünya düzdür.Kuranda Dünyanın bir yörüngesi vardır,Dünya Güneş çevresinde döner yazmaz.Kurana göre düz Dünya üzerine,Güneş ve Ay yerleştirilmiştir.Haliyle,yıldızlar da Allah tarafından göğe yerleştirilmiş kandillerdir.Geceleri de görürsünüz,göktaşları parlayarak kayarlar.İşte Kuranı yazan kişi bakmış,Gökyüzüne parlak bir şeyler kayıp duruyor.Bunu da yıldız sanmış.Bu gözlemle de,fantastik ögeleri birleştirip,aha bunlarla şeytanlar vuruluyor,taşlanıyor diye bir masal atmış ortaya.Bilmiyor ki bunu yazan,yıldızlar da,birer Güneş aslında,oldukça da büyükler.Haliyle,Kuranın evreniyle,bilimin evreni uyuşmadığı için de böyle sorunlar  ortaya çıkıyor.

Kuranın masalsı,fantastik evreninde düz dünya üzerine yerleştirilmiş,yıldızlarla şeytanları taşlarsın da.

Sen gelip fantastik ögeler içeren,Kuran masalını gerçek evren üzerinden açıklamaya çalışırsan,koca koca yıldızlarla şeytanlar taşlanıyor,vuruluyor dersen sana gülerler.

Kuranın fantastik,doğaüstü,düşsel ögeler içeren bir masal betiği olduğunu,insan yazımı olduğunu kabul etseler tüm sorunlar çözülecekte işte,etmiyorlar.

İşte etmeyenler de,Kuranın bu tür masallarını gerçek evren üzerinden açıklayamayacaklarının bilincinde olanlar da,totolarından anlam uyduruyorlar,hem kendilerini,hem de kendi gibi olanları kandırıyorlar.İşte bunlar hep kutsal uyuşturucu bağımlılığı.

Sayın Buzul, 

Size katılıyorum problem yok. 

Fakat şöyle bir gerçekte var. Eğer inşirah suresindeki "Biz senin göğsünü açmadık mı?" ayeti, ilk müfessirlerin meallendirdiği gibi kalsaydı, cerrahi müdahale olduğunu düşünmemiz gerekmez miydi?

Sonrakiler bunun böyle olmadığını, buradaki ifadenin rahatlatmak, genişletmek anlamı taşıdığını yazdıklarında buna itiraz etmiyoruz ama.

tarihinde Rookie Explorer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Rookie Explorer yazdı:

Sayın Buzul, 

Size katılıyorum problem yok. 

Fakat şöyle bir gerçekte var. Eğer inşirah suresindeki "Biz senin göğsünü açmadık mı?" ayeti, ilk müfessirlerin meallendirdiği gibi kalsaydı, cerrahi müdahale olduğunu düşünmemiz gerekmez miydi?

Sonrakiler bunun böyle olmadığını, buradaki ifadenin rahatlatmak, genişletmek anlamı taşıdığını yazdıklarında buna itiraz etmiyoruz ama.

Arkadaş,bu Kuran apaçık,anlaşılır değil mi size göre?Bu Kuranın ne dediği anlaşılmıyorsa,ne dediğini anlatamıyorsa,orada yazanın anlamı sürekli değişiyorsa,o betik apaçık,anlaşılır değildir.Bu da sizin açınızdan sıkıntılı bir durum.Bunu yaparak Kuranın apaçık,anlaşılır olmadığını kabul ediyorsunuz.Dolasıyla da Kuran insan yazımıdır,Allah yoktur diyorsunuz.Ayrıca Mülk 5e olmayan sözcükler,sözler ekleyip,bu ayeti baştan yazsan da,diğer ayetlerden kaçamıyorsun.Paylaştım işte yukarıda.Saffat 6,7,8,9,10.Işınlarla bilgi çalmaya çalışanların şeytanların vurulduğu,şeytanların taşlandığı felan yazıyor.

Kuranı kendi benimseyecekleri biçime getirenler,Kurana olmayan sözcükler,sözler,anlamlar ekleyenler olarak,bari oturun da baştan bir betik yazın.Ben gerçekten sizin gibilerden hiç mi hiç hoşlanmıyorum,Kuran adlı betiğe,olmayan sözler,sözcükler,anlamlar ekliyorsunuz,işinize gelmeyen ayetleri baştan yazıyorsunuz,buna karşın müslümanız diyorsunuz,uydurduğunuz,baştan yazdığınız ayetlerin olduğu Kuranı da aha Kuran bu diye önümüze koyuyorsunuz.Arkadaş sizin gibilerin,sözler,sözcükler,olmayan anlamlar ekleyerek sunduğunuz betik artık Kuran değildir,o başka bir betiktir,bunu anlayın artık.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Buzul yazdı:

Ben gerçekten sizin gibilerden hiç mi hiç hoşlanmıyorum,Kuran adlı betiğe,olmayan sözler,sözcükler,anlamlar ekliyorsunuz,işinize gelmeyen ayetleri baştan yazıyorsunuz,buna karşın müslümanız diyorsunuz,uydurduğunuz,baştan yazdığınız ayetlerin olduğu Kuranı da aha Kuran bu diye önümüze koyuyorsunuz.Arkadaş sizin gibilerin,sözler,sözcükler,olmayan anlamlar ekleyerek sunduğunuz betik artık Kuran değildir,o başka bir betiktir,bunu anlayın artık.

Ben inanır biri değilim sayın Buzul.

İnsanların kuranı neden yazdığı konusunda sizinle hemfikirim. 

Ama kuranı anlamlandırmadaki çeşitliliği araştırmak ilginç geliyor. 

Belki siz de bu yollardan geçmişsinizdir. ben daha başındayım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...