Jump to content

Tevhidin kolaylığı

Recommended Posts

Merhaba alican

Bir dürüstlük oyunu oynayalım. Karşılıklı iki soru soracağız. Kıvırtmak yok, abartmak yok. Daha iyi anlaşabilmek için.

Burada yazan ateistlerin "şeytanın fikirlerini naklettiğine" ve amaçlarının bilerek ya da bilmeyerek "insanları doğru yoldan saptırmak" olduğuna inanıyorsunuz.

Doğru mu?

Ateistle evrim konuşmak istediğinize göre evrimi bilimsellikten çıkartıp dini bir tercih haline getirmek istiyorsunuz.

Doğru mu?

Sorulara alınmayın lütfen. Cevap hayırsa hayırdır.

ben hep durust olmaya calistim....burayi ele alirsak burda cogu ateistin kendi akillariyla bir yaraticinin olamayicagina karar verdikleridir....ve aslinda daha acaba olabilirmi diye deyim yerimdeyse evrimini tamamlamamis durumda ama yaratici olmuyacagi kararinda daha kararli gözukuyor...ve diger grupta tam ateist bizim deyimizizle kalp gözu kapanmis artik imana gelme sansi olmuyan ve ayni zamanda baskalarininda ateist olmasiicin caba harciyan insanlardir...ikici soruna gelince amacim evrimi bilimsellikten cikarmak degil buna ne gucum nede bilgim yeter...ve zaten bir gercek varsa bunu yok edemesiniz...ama cok dusundum ve halada dusunuyorum bazen ama evrimle bir yaratilisin olacagina inanamiyorum...ve elbette karsi fikrin yanlis oldugunu dusundugum icin onlara benim hakli oldugumu kendimce anlatip inandirmaya calisiyorum...ya degilse niye yazisip duralim burda...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bu Nurcuların başka konuları yok mo ya? Ha bire birşey kendi kendine oluşamaz, nufteler, atomlar,inek ot yiyor süt veriyor, arının balı.....

Yine aynı konu, başına Tehvid ne kolay diye eklenmiş ayrı tabakta ortaya konuş..

Cin Alisiniz hepinizde bizler yemeyiz bu örnekleri..

Öncelikle canlı ile cansızı birbirinden ayırın ve cansız maddelerde canlı özellikler atfederek hadi kendiliğinden ev olsun gibi söylemleri bir tarafa bırakın.. Her şey doğa kanunlarına tabidir.. Cansız maddelerde canlılarda olan özellikler yoktur.. Haddi bakalım sizin Allahınız atınca yere düşmeyen bir taş yaratsın sıkıysa?

Tanrınız bile bu doğa yasalarına bağlı kalmak zorunda.. Ne biçim bir Tanrı bu?

Sitelerde Paylaş
Bu Nurcuların başka konuları yok mo ya? Ha bire birşey kendi kendine oluşamaz, nufteler, atomlar,inek ot yiyor süt veriyor, arının balı.....

Yine aynı konu, başına Tehvid ne kolay diye eklenmiş ayrı tabakta ortaya konuş..

Cin Alisiniz hepinizde bizler yemeyiz bu örnekleri..

Öncelikle canlı ile cansızı birbirinden ayırın ve cansız maddelerde canlı özellikler atfederek hadi kendiliğinden ev olsun gibi söylemleri bir tarafa bırakın.. Her şey doğa kanunlarına tabidir.. Cansız maddelerde canlılarda olan özellikler yoktur.. Haddi bakalım sizin Allahınız atınca yere düşmeyen bir taş yaratsın sıkıysa?

Tanrınız bile bu doğa yasalarına bağlı kalmak zorunda.. Ne biçim bir Tanrı bu?

yasalari ve kanunlar dusunerek ve akil ile yapilir...bu doga yasalarini kim yapmis acaba?

Sitelerde Paylaş
ama cok dusundum ve halada dusunuyorum bazen ama evrimle bir yaratilisin olacagina inanamiyorum

Merhaba alican

Yahu bütün sorun bu muydu? Bırakın bu işleri, kimse tanrı'nın birşeyleri Dürtmeden Tutmadan Tamamen Doğal Yollardan Yapabileceğine inanmak zorunda değil. :)

İnanmıyorsan inanmıyorsun, ne yapalım? Zaten şükretmek için mecburen bir tanrı'nın sana kendi elleriyle birşey hazırladığını hayal edebilmen gerek. Yoksa neye şükredeceksin? "Teşekkürler tanrım bütün herşeyi milyarlarca yıl evvelden hesaplayıp başlatıp kendi haline bıraktığın için" mi diyeceksin? Biliyorum, saçmalığın daniskası. Ve sana 100% hak veriyorum. Birinden bunu nasıl isteriz? Yapabilecek birşey yok ne yazık ki. Din ve bilim arasında ortak bir nokta olabileceğini sanmıştım fakat kim böyle absürd bir noktada durabilir?

Sitelerde Paylaş
Arkadaşlar, tevhidin, yani herşeyi Allaha vermenin, yani bu kainatın ilim ve irade sahibi bir kudret tarafından idare edildiğini kabul etmenin ne kadar makul ve mantıklı olduğunu anlamak için şöyle bir misale bakmak kafidir.

Mesela; bir ev var. Bu ev tuğlaların yan yana ve üst üste gelmesinden meydana gelmiş. Böyle bir evin bir ustası olduğunu kabul etmeyen yani, binanın tuğlalarının bilen ve gören biri tarafından yapıldığını inkar eden biri, mecburen her bir tuğlaya o ustanın sıfatlarını vermek zorunda kalıyor. Yani, bir tek ustayı kabul etmeyen, tuğlalar adedince ustaları kabul etmek zorunda kalıyor. İşte bizim vücudumuzdaki atomlar da, o evin tuğlaları gibidir. Yani, atomlarımız yan yana ve üst üste gelerek bizim vücudumuzu meydana getiriyorlar. Bu atomların, ilim ve irade sahibi bir kudret tarafından idare edildiğini kabul etmeyen biri, vücudumuzdaki her bir atoma vücudumuzu bilecek ve ona göre diğer atomlara emir verip ve onlardan emir alacak kabiliyet vermek zorunda kalıyor. Yani, bir tek ilahı kabul etmeyen, atomlar adedince ilahları kabul etmek zorunda kalıyor.

İşte imansızlık, insanın böyle şeytanı dahi utandıracak fikirlere saplanmasına sebep oluyor.

Sitelerde Paylaş
Arkadaşlar, tevhidin, yani herşeyi Allaha vermenin, yani bu kainatın ilim ve irade sahibi bir kudret tarafından idare edildiğini kabul etmenin ne kadar makul ve mantıklı olduğunu anlamak için şöyle bir misale bakmak kafidir.

Mesela; bir ev var. Bu ev tuğlaların yan yana ve üst üste gelmesinden meydana gelmiş. Böyle bir evin bir ustası olduğunu kabul etmeyen yani, binanın tuğlalarının bilen ve gören biri tarafından yapıldığını inkar eden biri, mecburen her bir tuğlaya o ustanın sıfatlarını vermek zorunda kalıyor. Yani, bir tek ustayı kabul etmeyen, tuğlalar adedince ustaları kabul etmek zorunda kalıyor. İşte bizim vücudumuzdaki atomlar da, o evin tuğlaları gibidir. Yani, atomlarımız yan yana ve üst üste gelerek bizim vücudumuzu meydana getiriyorlar. Bu atomların, ilim ve irade sahibi bir kudret tarafından idare edildiğini kabul etmeyen biri, vücudumuzdaki her bir atoma vücudumuzu bilecek ve ona göre diğer atomlara emir verip ve onlardan emir alacak kabiliyet vermek zorunda kalıyor. Yani, bir tek ilahı kabul etmeyen, atomlar adedince ilahları kabul etmek zorunda kalıyor.

İşte imansızlık, insanın böyle şeytanı dahi utandıracak fikirlere saplanmasına sebep oluyor.

aynı yazıları okumaktan gına geldi. yarın atomdan daha küçük bir parça revaçta olsa ve atom un pabucu artık dama atılsa o zaman da o atom altı parçaçıklar biraraya geliyor. bi iğnenin ustası var sa bunun da ustası var o zaman allah var .......

peki biri çıkıpta sorar sa yaratıcı var ama bu islamın allahı olduğunu deneysel delilin nedir?

tarihinde analiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Merhaba alican

Yahu bütün sorun bu muydu? Bırakın bu işleri, kimse tanrı'nın birşeyleri Dürtmeden Tutmadan Tamamen Doğal Yollardan Yapabileceğine inanmak zorunda değil. :)

İnanmıyorsan inanmıyorsun, ne yapalım? Zaten şükretmek için mecburen bir tanrı'nın sana kendi elleriyle birşey hazırladığını hayal edebilmen gerek. Yoksa neye şükredeceksin? "Teşekkürler tanrım bütün herşeyi milyarlarca yıl evvelden hesaplayıp başlatıp kendi haline bıraktığın için" mi diyeceksin? Biliyorum, saçmalığın daniskası. Ve sana 100% hak veriyorum. Birinden bunu nasıl isteriz? Yapabilecek birşey yok ne yazık ki. Din ve bilim arasında ortak bir nokta olabileceğini sanmıştım fakat kim böyle absürd bir noktada durabilir?

ben dusuncelerimi yazdim...sen ayni sorulari ben sana sordugumda cevabin ne olurdu?

Sitelerde Paylaş
ben dusuncelerimi yazdim...sen ayni sorulari ben sana sordugumda cevabin ne olurdu?

Sorular size yönelikti. Bana

"Ateistle evrim konuşmak istediğinize göre evrimi bilimsellikten çıkartıp dini bir tercih haline getirmek istiyorsunuz. Doğru mu?"

Diye sormazsınız herhalde. Zaten iki soruya da cevap yazmadınız.

Cevapları verdikten sonra iki soru da siz sorabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
oooooo....ben çobanımı buldum......... kardeş sen anibal denen çobansın değilmi .......şu zenci takıntısı olan.....gündüz otlarda gece ahırlarda gezen.......

arkadaş gördüğüm kadarı ile yüksekten atma rekorlarını zorlamaya devam ediyorsun.....ha gayret sana güveniyorum.......senden daha iyi atacak adam yok bu ateist forumda.....

arkadaş sana şu yukarıda hani kimse sana soru sormasındiye yazdığın bir kaç kelime varya oradan bir soru sormak istiyorum....şu senin çok basit şekilde açıklanan olayına....arkadaş bu dna denen şeye kayıt yapıldığını söylüyorsun bu işi senin zencin mi yapıyor....arasıra bu canlıların başına gelenlerede tesadüfi veya kendiliğinden diyorsunuz arkadaş bunlara kim karar veriyor.....

evrimle ne açıklanıyor onu da kısaca izah etsen....... kime sorsak adres gösteriyor okuyoruz adama soru soruyoruz.... bir daha cevap yok....sen bize bu evrimin temel taşlarından olan hayatta kalmak denen olguyu açıklarmısın...beyinsiz odun kafalı bir canlının hayat denen (ne olduğunu açıklayamadığınız) bir olguyu devam ettirebilmek için neden şekildeğiştirme ihyacı olduğunuda izah edersen sevinirim......yok bunu o kendiliğinden yapıyor dersen......arkadaş bu angut hayat denen olguyu nereden ve nasıl biliyor.....çünkü ölüm ve hayat denen şey sadece canlılar için geçerli...yani o canlıyı oluşturanlar için geçerli değil..... o halde ne diye bunlar hayatta kalmak denen (aslında insan hariç bu durumu umursayan yok) olgu için çırpınıyorlar ve şekilden şekile giriyorlar.......

Birincisi ben anibal değilim.Benim yazdığım herşey okuduğum kitaplardan ve izlediğim belgesellerden öğrendiğim şeylerdir.Salladığımı söylüyorsan salladığım yeri göster,neden salladığımı açıkla,doğrusunu gel buraya yapıştır ondan sonra seni muhattap alayım.

tarihinde taopaipai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sorular size yönelikti. Bana

"Ateistle evrim konuşmak istediğinize göre evrimi bilimsellikten çıkartıp dini bir tercih haline getirmek istiyorsunuz. Doğru mu?"

Diye sormazsınız herhalde. Zaten iki soruya da cevap yazmadınız.

Cevapları verdikten sonra iki soru da siz sorabilirsiniz.

yukarda cevap yok degilmi...sadece evet yada hayir yazayimki sana malzeme olsun...cevaplar yukarda cok acik ve net...evrimi ateistlikten cikarip dini tercih yapmak istiyorsunuz degilmi diyorsun ve cevap aciklama olmasin sadece evet olsun..benden durust olamami isterken tilkiligide elden birakmiyorsun ama...evrim bilimin tercihimi ki ben alip dini tercih yapayim...evrim ortaya atilmadanda yaratilis vardi...bilim arastirma ve gözlem ve deneyle zaten var olan bir duzenin nasil isledigini ögrenmeye calisiyor...ya degilse bilim yeni canlilar veya yeni evrenlermi yapiyor...

Sitelerde Paylaş
yukarda cevap yok degilmi...sadece evet yada hayir yazayimki sana malzeme olsun...cevaplar yukarda cok acik ve net...evrimi ateistlikten cikarip dini tercih yapmak istiyorsunuz degilmi diyorsun ve cevap aciklama olmasin sadece evet olsun..

Evet ya da hayır diyin tabii, fakat sebebini de söyleyin. Ben kendim mi karar vereceğim cevabın tam olarak ne olduğuna?

benden durust olamami isterken tilkiligide elden birakmiyorsun ama...evrim bilimin tercihimi ki ben alip dini tercih yapayim...

Bana neden iftirada bulunuyorsunuz? Evet, evrim bilimin tercihi. Bunu birlikte çok kolay ispat edebiliriz. Bilimin neyin üzerinde çalıştığını merak ediyorsanız yayınlanan bilimsel makalelere bakarsınız. Bilimsel makale nedir? Günümüzde bilimsel makale, akademik kariyer sahiplerinin doçent doktorluk, doktora ya da profesörlük görevleri sırasında yaptıkları araştırmaların yayınlanmasıdır. Bu araştırmalara asistanlar ve öğretim görevlileri de ortak olabilir. Yani bilim, bilimsel araştırma enstitüleri ve üniversitelerden çıkmaktadır. Yayınların çıktığı dergiler ve internet kaynakları vardır. Bu dergi ve kaynakları hakemler idare eder. Yani hakem gözleminde akademik ortamdan bilimsel yayın çıkar.

Pekiyi "Yaratılış" ya da "akıllı dizayn" üzerine bilimsel makale yazılmış mıdır? Bildiğim kadarıyla evrim üzerine sürüyle makale var. Bilimin neyin üzerinde çalıştığını işte böyle anlarız.

evrim ortaya atilmadanda yaratilis vardi...bilim arastirma ve gözlem ve deneyle zaten var olan bir duzenin nasil isledigini ögrenmeye calisiyor...ya degilse bilim yeni canlilar veya yeni evrenlermi yapiyor...

Ne demek yaratılış? Yoktan var olmak mı? Bunun mümkün olduğunu söyleyen bir bilim dalı bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
Evet ya da hayır diyin tabii, fakat sebebini de söyleyin. Ben kendim mi karar vereceğim cevabın tam olarak ne olduğuna?

Bana neden iftirada bulunuyorsunuz? Evet, evrim bilimin tercihi. Bunu birlikte çok kolay ispat edebiliriz. Bilimin neyin üzerinde çalıştığını merak ediyorsanız yayınlanan bilimsel makalelere bakarsınız. Bilimsel makale nedir? Günümüzde bilimsel makale, akademik kariyer sahiplerinin doçent doktorluk, doktora ya da profesörlük görevleri sırasında yaptıkları araştırmaların yayınlanmasıdır. Bu araştırmalara asistanlar ve öğretim görevlileri de ortak olabilir. Yani bilim, bilimsel araştırma enstitüleri ve üniversitelerden çıkmaktadır. Yayınların çıktığı dergiler ve internet kaynakları vardır. Bu dergi ve kaynakları hakemler idare eder. Yani hakem gözleminde akademik ortamdan bilimsel yayın çıkar.

Pekiyi "Yaratılış" ya da "akıllı dizayn" üzerine bilimsel makale yazılmış mıdır? Bildiğim kadarıyla evrim üzerine sürüyle makale var. Bilimin neyin üzerinde çalıştığını işte böyle anlarız.

Ne demek yaratılış? Yoktan var olmak mı? Bunun mümkün olduğunu söyleyen bir bilim dalı bilmiyorum.

yukarda cevaplar var acik ve net...orayi bi gec...durustluk diye yaklasiyorsun bende bir sey sandim..sana iftiradami bulnuyorum....kendilerine evrim teorisi dayatildigi icin universiteyi terk edip ince ayar diye evrimi curutmek ve evrenin bir anda yaratildigini savunan bilima adamlari ve ve bu konuda makaleler cikaran bilim adamlari sana göre bilimadami degil artik herhalde..cunku artik senin gibi dusunmuyorlar...bu bilimadamlariin hic biride musluman degil...evrim teorisini destekliyen makaleler ciktigi gibi sacma oldugunu kanitliyan makalelerde var...daha teori olan bir dusunceyi ne diye insanlara gercek diye diretecez..kanun olsun bilim bunu kabul etsin bende seni ciddiye alayim...

Sitelerde Paylaş
kendilerine evrim teorisi dayatildigi icin universiteyi terk edip ince ayar diye evrimi curutmek ve evrenin bir anda yaratildigini savunan bilima adamlari ve ve bu konuda makaleler cikaran bilim adamlari sana göre bilimadami degil artik herhalde..

örnek ver.

Sitelerde Paylaş
Kanıtlandığı için evrim teorisidir.Örneğin atom teorisi diye bir ders var.Ne diyosun yani bu durumda?''Atom teori kardeşim kanıtlayın kanun yapın öyle gelin karşıma,yok atom falan''.Bunu mu söylüyorsun?

demogojiye gerek yok..yillardir tartisiyoruz..bugun dusmedik buraya..kanun olsun gel bana bilimsel gercek diye dayat...

Sitelerde Paylaş
alican

adem havva masalını kanıtla bakim.

hadi kanitla hadi göster vs. bunlar cok cahilce yaklasimlar...adem ile hava ne zaman kanitlanir sende biliyorsun bende...bilimsel olarak ne zaman bilimsel arastirmalar evrenin bir anda var oldugunu cözdugu zaman ortaya cikar...biz allahin yarattigina iman ediyoruz...ya bilim ispat etsinde iman edelim demiyoruz.....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...