Jump to content

Türkiye'de ve Dünya'da Halkın Evrime Bakışı.

Recommended Posts

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim sayfasından alıntı:

Türkiye'de ve Dünya'da halkın evrime bakışı

2005 yılında gelişmiş ülkeler seviyesindeki 34 ülkeyi içeren bir çalışmada, "evrimi doğru kabul edenlerin oranı" yaklaşık %27 ile en düşük Türkiye'de bulunmuştur.[23][24] Türkiye'den sonra ise %40 ile, akıllı tasarım akımının ortaya çıktığı ABD yer almaktadır.

Gelişmiş Avrupa devletlerinde evrimin doğru kabul edilme oranları Türkiye'den ve Amerika'dan çok daha yüksektir. İzlanda'da halkın %80'inden fazlası, Danimarka, Fransa, İngiltere, Japonya'da yaklaşık %80'i evrimi kesin olarak doğru kabul etmektedir. Geri kalanların büyük bir kısmı ise emin olmadığını belirtmiştir.[23]

Michigan Devlet Üniversitesi'nde siyasal bilimler uzmanı olarak görev yapan profesör Jon Miller, Türkiye'nin henüz gelişmekte olan bir ülke olduğunu, medeniyetinin zirvesine henüz ulaşmadığını, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki halkın tamamen eğitimsiz ya da çok az eğitimli olduğunu dile getirmiş, bir çok ülke tarafından özgür dünyanın lideri kabul edilen ABD'nin durumunun çok daha vahim olduğunu vurgulamıştır. Miller'e göre, eğitim seviyesi artırılırsa Türkiye, bir kaç sene içerisinde, evrime bakış açısından ABD'yi geçebilecektir.[24]

Türkiye'de evrim öğretiminde karşılaşılan güçlükler

Türkiye'deki ders kitaplarında din kültürü derslerinin yanısıra fen bilgisi ve biyoloji derslerinde de yaratılışçı görüşlere yer verilmektedir[25] ve ortaöğretimdeki öğrencilerin %75'i evrim teorisine inanmamaktadır.[26]

2008 yılında, Hacettepe Üniversitesi’nden biyoloji öğretmeni adayı 98 öğrenci üzerinde yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 43’ünün evrim teorisini benimsediği, yüzde 30’unun kararsız olduğu, yüzde 16’sının ise benimsemediği ortaya çıktı. Araştırmayı yapan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Özdemir öğrencilere yapılan en büyük kötülüğün, fen bilgisi derslerinde evrim kuramının, yaratılışla birlikte işlenerek ikilik yaratılması olduğunu söyledi.[27]

2006 yılında Üniversite Konseyleri Derneği'ne bağlı 700 akademisyen, bilimsel olmadığı için yaratılış görüşünün ders müfredatından çıkarılması için Milli Eğitim Bakanlığı'na dilekçe verdi. Başvuruda, laikliğe vurgu yapan T.C. Anayasasının 2. maddesi; Milli Eğitim Temel Kanunu'nun "Türk millî eğitiminde laiklik esastır" diyen 12. maddesi ile "Her derece ve türdeki ders programları ve eğitim metotlarıyla ders araç ve gereçleri, bilimsel ve teknolojik esaslara ve yeniliklere (...) göre sürekli olarak geliştirilir" diyen 13. maddeleri hatırlatıldı.[25]

Bu başvuru 59. Hükümet Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından reddedildi. Çelik: "Yaratılışla ilgili birçok teori var. Adı üstünde evrim teorisi. Evrim teorisini çocuklara anlatıp da evrim karşıtı olan "teorileri" çocuklara anlatmama bilimsel bir tavır mı?" açıklamasını yaptı.[28] Bu karar çeşitli bilimsel çevrelerce kınandı ve yaratılışın bir "teori" değil, "inanç" olduğu hatırlatıldı. Bilimsel bir derste yaratılışın öğretilmesi, İTÜ Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör tarafından "hukuken mücadele edilmesi gereken bir politik zorbalık" olarak tanımlandı.[29]

2005 yılında Mersin'deki Yalınayak İlköğretim Okulu'nda görev yapan beş öğretmen çeşitli suçlarla açığa alındı. Bu öğretmenlerin öğrencilere evrimi anlattıkları gerekçesiyle sürgün edildikleri iddia edildi ve bu iddia gerek yerli gerek yabancı basında geniş yankı buldu.[30] Mersin valisi Atilla Osmançelebioğlu öğretmenlere, "usulsüz eş yardımı ve ek ders ücreti aldıkları, İstiklâl Marşı törenlerine iştirak etmedikleri, kılık-kıyafet yönetmeliğine uymadıkları, görevde ayrımcılık, ödüllendirilmelerde haksızlık yaptıkları" gerekçeleriyle disiplin cezası uygulandığını belirtti.[31] Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Ünsal Yıldız söz konusu uygulamaya maruz kalan İngilizce öğretmeni Mehtap Pektaş ve sosyal bilgiler öğretmeni Sevilay Aktürk ile düzenlediği basın toplantısında, 5 öğretmenin, laik-demokratik eğitim sistemi çerçevesinde öğrencilerini eğittiklerini ileri sürdü.[31] Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, baskılara rağmen öğretmenleri görevlerine iade etmeyi reddetti.[30]

Charles Darwin'in 200ncü doğum yıldönümü anısına 2009 yılı, UNESCO tarafından "Darwin yılı" ilan edildi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) aylık dergisi Bilim ve Teknik, Mart 2009 sayısının, genel yayın yönetmeni Çiğdem Atakuman tarafından hazırlanan kapağında Darwin'e yer verdi ve içeriğinde de 16 sayfa yer ayırdı. Ancak TÜBİTAK başkan yardımcısı Ömer Cebeci başkanlığındaki TÜBİTAK yönetim kurulunun, dergiyi basımdan önce incelediği ve Charles Darwin'li kapak ile içeriği iptal ettiği iddia edildi. Yeni hazırlanan kapakta küresel ısınmaya yer verildi ve dergi bu haliyle bir hafta gecikmeli olarak yayınlandı. Darwin'li kapağı hazırlayan Çiğdem Atakuman görevden alındı.[32]

TÜBİTAK, 16 Mart 2009 tarihinde yaptığı bir basın açıklamasında "asıl kapağın Küresel iklim değişimini konu edinen kapak olduğunu, Darwin'i konu edinen kapağın ve içeriğin genel yayın yönetmeni tarafından son anda bilimsel editörlere danışmadan eklendiğini, bu nedenle iptal edildiğini" öne sürdü. Ayrıca TÜBİTAK "Bilim ve Teknik" dergisinin Türkiye'de evrim konusunu en fazla işleyen yayın olduğunu", "Darwin yılı" boyunca bu konuya dair yayınlara devam edileceğini ve hatta özel bir sayının Charles Darwin'e ithaf edileceğini belirtti.[33] Yaşananlar TÜBİTAK'ta kadrolaşma iddialarını tekrar gündeme getirdi.[32]

.......................................

23. a b nationalgeographic.com

24. a b Poli Gazette

25. a b Üniversite Konseyleri Derneği Sitesi

26. a b c d e f g h i Avrupa Parlamentosu Konseyi Raporu, Yaratılışçılık ve Eğitim: Avrupadaki

başlıca yaratılışçı girişimler, değerlendirmeler ile bilimsel ve dini grupların tepkileri (İngilizce)

27. Ntvmsnbc.com/Haberler 2 Ağustos 2008

28. Radikal Gazetesi Haberler erişim: 05.03.2006

29. Star Gazete Haberler

30. a b Quantara.de "Evrim Baskı Altında" isimli makale

31. a b Kenthaber.com 7 Aralık 2005

32. a b "TÜBİTAK'tan inanılmaz sansür" CNNTurk.com. Erişim: 21 Mart 2009

Sitelerde Paylaş
Bu başvuru 59. Hükümet Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından reddedildi. Çelik: "Yaratılışla ilgili birçok teori var. Adı üstünde evrim teorisi. Evrim teorisini çocuklara anlatıp da evrim karşıtı olan "teorileri" çocuklara anlatmama bilimsel bir tavır mı?" açıklamasını yaptı.

Bizi yönetenlere bak.E halk nasıl ki yönetenler nasıl olsun kimi kime şikayet ediyoruz?

tarihinde taopaipai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evrimin inançla ilgisi olmadığı anlatılması lazım...

evrimi kabul eden ve destekleyen bir sürü müslüman var...

bilimsel veriler ışığında ortaya çıkan şeyler ancak boş inançları yıkar...

allahın yaratış sürecini ortaya çıkarır...

Sitelerde Paylaş
Bu başvuru 59. Hükümet Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından reddedildi. Çelik: "Yaratılışla ilgili birçok teori var. Adı üstünde evrim teorisi. Evrim teorisini çocuklara anlatıp da evrim karşıtı olan "teorileri" çocuklara anlatmama bilimsel bir tavır mı?" açıklamasını yaptı.[28] Bu karar çeşitli bilimsel çevrelerce kınandı ve yaratılışın bir "teori" değil, "inanç" olduğu hatırlatıldı. Bilimsel bir derste yaratılışın öğretilmesi, İTÜ Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör tarafından "hukuken mücadele edilmesi gereken bir politik zorbalık" olarak tanımlandı.[29]

kasıt mı var ??? :blink:

Sitelerde Paylaş

bizizm üniversite de bölüm bilimle alakalı bir bölüm. hoca evrim dedi. öğrenci hocaya karşı geldi ve harun yahya evrimi çürütmedi mi? dedi

bu konuda bilgilenme ve bilinçlenme lazım

bu kadar araştırmanın yanında sokağa çıkıp ta evrim vardır deyince alınan tepkilerle gözlem yapmak gerçeği başka yönlerde de göz önüne serer.

Sitelerde Paylaş

Bu H.Y ile Fethullah Gülen'in evrim karşıtı olması güzel. Evrim karşıtlığı ile İslam ne kadar birlikte anılırsa o kadar güzel. Gelecekte evrim teorisini anlayan insanların sayısının artacağını düşünüyorum. Artık herkes internete ulaşabiliyor, herkes her bilgiye ulaşabiliyor. Sonunda herkes evrim teorisinin canlı türlerininin çeşitliğini çok iyi bir şekilde açıkladığını öğrenecek. Evrimin genetik ve fosil kanıtlarını herkes öğrenecek.

Asıl istemediğim olay bu müslümanların tekrar kıvırtarak evrimi İslam'a uygun bulmaları. Ben evrimi reddetmelerini memnuniyet ile karşılıyorum.

Sitelerde Paylaş

>>> Türkiye'de evrim öğretiminde karşılaşılan güçlükler

Belki sözde evrimin sözde otoritesi Ali 'nin çıtır Funda yı çitlemesinde olabilir.

Hani sayın Hüseyin Üzmez ahlaksız ya ( sizce ) Ali de bence ahlaksız. AShlaksızın bilimini öğrenecek değilim. Sizin , Üzmez 'in gazetesini okumadığınız gibi.

>>> Türkiye'den sonra ise %40 ile, akıllı tasarım akımının ortaya çıktığı ABD yer almaktadır.

Dünyanın süper gücü bile kabul etmiş. Bu forum ve Türkiye hocaları hala "biz bilim yapıyoruz" diyor.

>>> Bu başvuru 59. Hükümet Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından reddedildi.

Bir de kabul mü edecektik.

3 - 5 sene sonra içinde evrim yazan her kitabı toplatacağız.

Her siteyi kapattıracağız.

Sitelerde Paylaş

<!--quoteo(post=436667:date=Aug 2 2009, 12:42:name=Unholy)--><div class='quotetop'>QUOTE(Unholy @ Aug 2 2009, 12:42) <a href="index.php?act=findpost&pid=436667"><{POST_SNAPBACK}></a></div><div class='quotemain'><!--quotec-->Bu H.Y ile Fethullah Gülen'in evrim karşıtı olması güzel. Evrim karşıtlığı ile İslam ne kadar birlikte anılırsa o kadar güzel. Gelecekte evrim teorisini anlayan insanların sayısının artacağını düşünüyorum. Artık herkes internete ulaşabiliyor, herkes her bilgiye ulaşabiliyor. Sonunda herkes evrim teorisinin canlı türlerininin çeşitliğini çok iyi bir şekilde açıkladığını öğrenecek. Evrimin genetik ve fosil kanıtlarını herkes öğrenecek.

Asıl istemediğim olay bu müslümanların tekrar kıvırtarak evrimi İslam'a uygun bulmaları. Ben evrimi reddetmelerini memnuniyet ile karşılıyorum.<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

allah allah neden istemiyorsunuz ki...

evrim islamla çelişmez...

allah alemlerin evrimleşticisidir...

ayni allah alemlerin rabbidir...

rab terbiye eden demektir..

terbiye etmek olgunlaştırmak daha üst bir seviyeye çıkartmak demektir...

alemleri terbiye eder...

olgunlaştırır...

kuru toprağı terbiye ede ede bitkileri onları terbiye ede ede hayvanları onları terbiye ederek insanları oluşturur...

insanların terbiyesinden kamil insan dediğimiz en değerli mahluk oluşur...

Sitelerde Paylaş
allah allah neden istemiyorsunuz ki...

evrim islamla çelişmez...

allah alemlerin evrimleşticisidir...

ayni allah alemlerin rabbidir...

rab terbiye eden demektir..

terbiye etmek olgunlaştırmak daha üst bir seviyeye çıkartmak demektir...

alemleri terbiye eder...

olgunlaştırır...

kuru toprağı terbiye ede ede bitkileri onları terbiye ede ede hayvanları onları terbiye ederek insanları oluşturur...

insanların terbiyesinden kamil insan dediğimiz en değerli mahluk oluşur...

Bunların anladığı manada bir evrim söz konusu değildir

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...