Jump to content

ateistlermi yoksa müslümanlarmı ölümden daha çok korkar?

Recommended Posts

öldükden sonra bir hiç olacağını düşünen ebediyen uyuyacağı inancı taşıyan ateistlermi

YOKSA

Allahın yolundan gidip cennet umuduyla cehennem korkusu arasında gidip gelen müslümanmı daha çok ölümden korkar??

değerli yorumlarınızı bekliyorum...

Ne farkeder?

İkisi de ölüyor..

Korkunun ecele yararı yoktur.......

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

bir ateist ölümden yani ölme olayından o anın nasıl olacağından korkabilir, ama sonsuza dek yok olmaktan korkmaz.. müslümanlarsa bunu kabullenemezler.. ateistlerle müslümanlar arasındaki en büyük fark budur ölüm konusunda..

kimi zaman ölümün nasıl olacağını düşünüp korksam da, sonsuza dek yok olmak düşüncesi hiç rahatsız etmez beni... doğanın bir parçasıyız ve o doğadaki herşey gibi bizim de belli bir yaşam süremiz var.. zamanla bilimin gelişmesiyle bu süre uzayabilir tabi, o da ayrı mesele...

Sitelerde Paylaş

İnananda inanmayanda ölümden aynı derecede korkar,tehlikeden kaçmak ve gerekli önlemleri alabilmek için bu korkuyu yaşamak zorundadır.

Sadece teistler bütün hayatlarını ölümü düşünerek kendilerine zehir ederler,bunun dışında bir fark yoktur

Sitelerde Paylaş

Korku dediğiniz nedir ki? İki Xanax içiyorsun korku falan kalmıyor. Başka ilaçlar ile de paranoyak derecesinde herşeyden korkabilirsin. Korkmak çok subjektif bir konu. Örümcekten korkan var korkmayan var. Kapalı yerlerden bile korkan insanlar var.

Konuşulması gereken konu ölümlü bir hayat anlamlı mıdır? Bana göre anlamlı. Anlamını kendin yaratacaksın.

Sitelerde Paylaş
İnananda inanmayanda ölümden aynı derecede korkar,tehlikeden kaçmak ve gerekli önlemleri alabilmek için bu korkuyu yaşamak zorundadır.

Sadece teistler bütün hayatlarını ölümü düşünerek kendilerine zehir ederler,bunun dışında bir fark yoktur

Bu durumda ben teist olmuyorum : )

Ateist' se mümkünatı yok hiç olamam, olmam mümkün değil : )

eee ben neyim : )

Şaka bir yana cidden kendim için, kendi adıma ölümden korkmuyorum, benim için ölüm yalnızca mekan değiştirmek, başka bir ülkeye gider gibi... Canımdan öte bir can olmasa bu dünyada, bensiz hayatları biranda altüst olacağını bildiğim kimseler ve benim varlığımın bu dünyaya herhangi bir etkisi olmayacağını bilsem ve bu ölüm anını kendi belirleme gibi bir şans verseler, hazırlanır o anı en yakın an kılardım. Çünkü benim için sonu olan her şey ama her şey geçici. Hani gelip geçici sevdalar vardır ya, onlar gibi. Bağlanamaz ruhum öyle her sevdaya, sığamaz öyle bir kafese...

Hep arayış içinde...

Hep...

Yalnızca zamanın dışına çıkarak bir mekandan başka bir mekana geçiş olan ölüm, zamanın içindekiler için uzak, çok uzak bir diyardır, o çok uzak bir diyara gittiği için sevdikleri ve onu artık kolayca, istedikleri an göremeyecekleri için ağlarlar, üzülürler, acı çekerler. Her isteyenin gidemeyeceği, yalnız zamanı gelenin gidebileceği, o meçhul mekan, zaman ve belirsizliktir korkutan insanı.

Yoksa insan hiç bildiğinden korkar mı?

Sitelerde Paylaş

Yapılan bir deneye göre, ateistlerin daha çok acı çektiği ortaya çıkmıştır. Bazı gruplar bunu ''teistler daha dayanaklı-güçlüdür'' diye nitelemişlerdir. Oysa bence bu ateislerin daha hassas olmalarındandır. Bu durumda ölüm gibi bir kavram ateistler üzerinde daha etkili olacaktır. Zaten yaşamı sevmeyen ölümü ister. Yaşamak arzusu ile yanarken ölümden neden korkmayalım ki?

Sitelerde Paylaş

niye ölümden korkalım ki? tabi hiçkimse ölmek istemez ama korkmak ayrı birşey, ateistler birgün insanın doğası gereği öleceklerini bilirler ve tanrıya inanların aksine yaşadıkları hayatın/yaşamanın kıymetini bilirler, "acaba ölümden sonra cennete mi cehenneme mi gidicem??" diye panik yapıp erkenden kalp krizinden gitmezler :p :p

Sitelerde Paylaş

Bence ölüm korkusu evrimle kazanılmış bir içgüdüdür. Temel olarak bir müslüman da ateist de ölümden eşit derecede korkar. Ölüm korkusu cehennem korkusuyla aynı şey değildir. Müslümanlarda bu da vardır ama temel olarak ölüm korkusu ateistlerle aynıdır denebilir.

Sitelerde Paylaş

Ölümden herkes korkar bence ama ateistler kendi kanımca çok daha fazla korku hissederler

Öldükten sonra yok olma fikri bence ölümden korkmanın en büyük belirtisidir

Müslümanlarda acaba cennete mi gideceğim yoksa cehenneme mi diye bir korku var

Ateistlerde gerçekten ya öldükten sonra dirilme diye birşey varsa diye korkarlar yada öldükten sonra yok olma düşüncesi onları korkutur sonuçta herkes korkar.

Kimi az kimi çok ben bunu insanlarda ortak bir düşünce olarak algılıyorum

Sitelerde Paylaş
Ateistlerde gerçekten ya öldükten sonra dirilme diye birşey varsa diye korkarlar yada öldükten sonra yok olma düşüncesi onları korkutur sonuçta herkes korkar.

öyle düşünsek zaten ateist olmazdık :fool: bizim için ölümden sonra birşey yok ve aksi bilimsel olarak kanıtlanana kadar da olmayacak(zaten ortada olmayan birşey kanıtlanamaz ama neyse...) öyle bilmem kaç bin yıllık bir kitap söylüyor diye inanacak yada korkacak değiliz

tarihinde ItsBadForYa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Niye korkayım ki öldükten sonra dirilmekten?Ölümsüz bir ruha sahip olmayı herşeyden çok isterim.Ama yok,zaten bunu bildiğimiz için ateistiz.

Sitelerde Paylaş
--------------------

Allah'a olan inancım olmasa istediğimi elde etme yolunda hiçbir güç beni tutamaz.

bizim böyle bir derdimiz olmadığı halde, allah masalına pas vermediğimiz halde, allah yok diye aklıma eseni yaparım kimse tutamaz beni dağılın lan demiyoruz.. bir müslüman olarak sen ne kadar da güzel söylüyorsun.. bence sen müslüman olarak kal.. ateizmi kaldıramazsın, milletin başına bela olursun sonra...

Sitelerde Paylaş
Allah'a olan inancım olmasa istediğimi elde etme yolunda hiçbir güç beni tutamaz.

Seni tutan güç sadece Allah mı zannediyorsun. Sokakta sinirlendiğin bir adama yumruk at mesela ya da bir kafede bir masadan cep telefonunu al çık, sonra bak bakalım acaba her istediğini yapabiliyor musun? Ahlakın kaynağı Allah, cehennem falan değil. Ahlak birlikte yaşamaktan dolayı oluşan bir zorunluluk.

Zaten siz müslümanların içinde nasıl ilkel istekler olduğunu biliyoruz. Amacınız sadece içten içe korktuğunuz bir varlığa yalakalık yapmak, ödülünüzü almak için her yolu da mübah görüyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Serare

bizim böyle bir derdimiz olmadığı halde, allah masalına pas vermediğimiz halde, allah yok diye aklıma eseni yaparım kimse tutamaz beni dağılın lan demiyoruz.. bir müslüman olarak sen ne kadar da güzel söylüyorsun.. bence sen müslüman olarak kal.. ateizmi kaldıramazsın, milletin başına bela olursun sonra...

Çok teşekkür ederim.

Anlatmak istediğim de buydu.

İmzamdaki anlam ifadesi beyinlerini kapsayarak, kalplere dair ne varsa yok edebilecek yalnızca benlikleri ortaya çıkarabilecek kaç kişiyi içine alabilir biliyor musunuz?

Bu durumda dünya, insanlık ne hal alabilir...

Kendiniz gibi mi sanıyorsunuz herkesi... Gördüğüm kadarı ile çoğunun hamuru inanç ile yoğrulmuş buradakilerin... Yaşadığım yer ufak bir yer olduğu halde Rusya' dan gelenler ile ilgli insanlık sorunlarını bilseniz, tek bir kimsenin bile Allah' a ve dine olan inancını elinden almak istemezsiniz, hatta onları etkilemekten tedirgin olur, etkilememek için elinizden geleni yaparsınız. Türkler' i anarken hırsızlık gibi bir hasletle anmıyor Almanlar, fakat komünist sistemden gelen Ruslar hırsızlıkla yanyana anılıyor. Kamera koyuluyor, onu kapatmanın yolunu buluyorlar istediklerini almak için. Güvenilir çalışan bulamıyor işverenler.

Hele de çok zeki ise bu inançsız kişiler ne olur hal hiç düşündünüz mü?

''Yakalanmadığın sürece her şey mübah, yakalanmadığın sürece her şeyi yap' mantığı kaç kişiyi sarar.

Bunu kim, ne engelleyebilir?

Hangi güç?

Zorda kalan kendisi açbeaçken imanı ile elindekini misafirine veren insanın kalbindekini onlara kim verebilir?

Ne verebilir?

Aklı selim bir insanın en korktuğu şey diğer insanların Allah' a olan inancını yitirmeleri olur.

Onları etkilemekten dahi korkarlar.

Sitelerde Paylaş

Serare,

Din, insanların elinden bir gecede çekip alabileceğiniz bir şey değil. Bunu şu anda yapabildiğimizi bir düşünelim...

Dünya, sizin tarif ettiğinizden çok daha beter, korkunç bir yer olur. İnsanlar insanları kesip doğrar, her yeri talan eder, müthiş bir kaos olur.

Çünkü dinler, ilkel insanlar için vardır. Gelişmiş beyinler dinlere ihtiyaç duymazlar.

Onların iç disiplinleri vardır ve bu zaten tercih edilendir.

Korkuya dayalı disiplin, korku kaynağı ortadan kalktığında yok olacaktır.

O yüzden biz, insanların ellerinden dinlerini almak gibi bir çılgınlığı düşünmüyoruz, düşünmeyiz. Bunu yapabileceğimizi farzederek söylüyorum tabii.

Sitelerde Paylaş
''Yakalanmadığın sürece her şey mübah, yakalanmadığın sürece her şeyi yap' mantığı kaç kişiyi sarar.

Bunu kim, ne engelleyebilir?

Hangi güç?

Zorda kalan kendisi açbeaçken imanı ile elindekini misafirine veren insanın kalbindekini onlara kim verebilir?

Ne verebilir?

Aklı selim bir insanın en korktuğu şey diğer insanların Allah' a olan inancını yitirmeleri olur.

Onları etkilemekten dahi korkarlar.

Sana bir konuda katılıyorum,kültür seviyesi düşük olan kesimlerde din düzeni sağlamada yardımcı olabilir.Ancak bu din islam gibi vahşi bir din olmamalıdır.İslam ülkelerinde düzeni sağlamak adına insan hakları hiçe sayılıyor.Aklını ve mantığını düzgün bir biçimde kullanan,insan haklarına saygısı olan birinin ahlaklı olmak için dine ihtiyacı yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...