Jump to content

ateistlermi yoksa müslümanlarmı ölümden daha çok korkar?

Recommended Posts

''Yakalanmadığın sürece her şey mübah, yakalanmadığın sürece her şeyi yap' mantığı kaç kişiyi sarar.

Bunu kim, ne engelleyebilir?

Hangi güç?

Zorda kalan kendisi açbeaçken imanı ile elindekini misafirine veren insanın kalbindekini onlara kim verebilir?

Ne verebilir?

Önce şöyle soralım, zulmü din engeller mi? Cinayet işledikten sonra cenaze namazı kılan var. Onları hangi güç engeller?

Bizim buluştuğumuz ortak nokta aile eğitimi. Kötü alışkanlıkların insana ve topluma zarar verdiğini çocuğunuza aşılayabilirseniz gelecekte bilinçli davranır. Hırsızlık da kötü bir alışkanlıktır, ve uzak durulmalıdır.

Yardım konusu da önemli. Yardım dini çıkar gözeterek yapılırsa ancak maddi değeri olabilir. Manevi olarak değeri bence sıfırdır.

Buyurun, http://www.who.int/en/ dünya sağlık organizasyonu. Organizasyon bünyesinde herhangi bir din gözetilmiyor. Daha kapsamlı bir yardım organizasyonu da dünyada yok.

Aklı selim bir insanın en korktuğu şey diğer insanların Allah' a olan inancını yitirmeleri olur.

Onları etkilemekten dahi korkarlar.

Korkmaz mı? Ben şahsen kendim adına çok korktum, kaç kere içim sıkıştı. "Şimdi beni hiçbirşey durdurmuyor, ya birisine zarar verirsem?" diye başkaları adına korktum. Ama boşuna abartmışım. Hayat aynen devam ediyor. :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ölmek olgusundan tabii ki korkacağım ve hayatta kalma içgüdülerimin gücü sayesinde de ölmekten iç güdüsel olarak devamlı kaçaağım.. Hayat güzel ve daha yapılacak çok şey alınacak keyifler var...

Ölümden sonrasından ise korkmuyorum... Ölüm bitiş son final gübreleşme sürecinin başlamadı :))) Ölümden sonra hiç bir acı ve his yok ki sadece "hçlik" var neden böyle birşeyden korkayım ki...

Ben sadece gürül gürül akış giden yaşamın bir kıyısından kendimi akıntıya bırakamayacağım için korkarım..

Sitelerde Paylaş

Ölümden sonrasından ise korkmuyorum... Ölüm bitiş son final gübreleşme sürecinin başlamadı )) Ölümden sonra hiç bir acı ve his yok ki sadece "hçlik" var neden böyle birşeyden korkayım ki...

Bu da laf mı şimdi? Biri çıkıp da (mesela ben) sana sorsa: "Kardeşim sen doğmadan önce nerdeyin dese?" Ne cevap verirsin?

Sitelerde Paylaş
Ölümden sonrasından ise korkmuyorum... Ölüm bitiş son final gübreleşme sürecinin başlamadı )) Ölümden sonra hiç bir acı ve his yok ki sadece "hçlik" var neden böyle birşeyden korkayım ki...

Bu da laf mı şimdi? Biri çıkıp da (mesela ben) sana sorsa: "Kardeşim sen doğmadan önce nerdeyin dese?" Ne cevap verirsin?

ay sen mümkünse bir soru sormasan....

ya da sen gerçekten birgün soru sorabilsen...

Sitelerde Paylaş

İhtiyaçlar hiyerarşisine göre son basamak olan, kendini gerçekleştirme basamağına ulaşabilmiş bir insanın, ister iman etmiş olsun ister olmasın, ölümden korkacağını zannetmiyorum.

Ayrıca Eriksonun psikososyal gelişim kuramına göre 8. evre olan "benlik bütünlüğüne karşı umutsuzluk" döneminde, kişi artık yaşlanmıştır ve geride bırakmış olduğu yaşam sürecinde üretken olmadığına inanıyorsa, birey ölüm korkuları ve mutsuzlukla başbaşa kalır.

Kendimden örnek vermem gerekirse, bir süredir ölümden sonra yok olma kavramı beni korkutmuyor. Doğmadan önce ne kadar acı çektiysem, öldükten sonra da aynısı olacaktır. Ruhumun farklı bir şekilde hayat bulabileceği düşüncesi ise, komik gelebilir ama, ölümü arzulamamı sağlıyor, ölüm sonrasını merak ediyorum ama korkmuyorum. Kendi kanaatimce iyi bir insan olduğum için, ahirette cezalandırılacağıma inanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...