Jump to content

İslam putperest bir din değildir...

Recommended Posts

Kimilerıne göre güya islam putperest bir dindir.Putperestlerın alışkanlıklarını devam ettıren bir dın olduğu iddiası vardır ortada.Hatta bu nedenle islama ironı diyenler dahi olmuştur.

Put nedir ; Doğaüstü güç ve etkisi olduğuna inanılan canlı veya cansız nesne tapımı (Vikipedi)

Diğer bir deyişle İnsanların, Allah Teâlâya yapmaları gereken ibadet, göstermeleri gereken saygı, sevgi ve korkuyu, Onun dışında herhangi bir mahluku mabud kabul ederek ona yöneltmeleri halide denebılır.Tıpkı putperest müşriklerın sözde lat,menat ve uzza yı allahın kızları melekler gibi kabul edıp onlara tanrılık vasfı yükleyerek allaha şirk koşmaları gibi.

İslam dinini putperestlık den ayıran en belırgın özelliğide tevhıd ınancı temeline sahip olmasıdır.Yani allahdan başka hiçbir ılah kabul edılmemektir.İslama göre Allah kesınlıkle canlı veya cansız bir şeye benzetılmemektedir.Allah yarattıklarından beri,münezzeh ve yücedir.

O şeklen bir maddeye benzetılemeyeceği gibi hayal dahi edılemez.

Buna rağmen müslümanların bazı ıbadetleri kasıtlı olarak putperestlıkmiş gibi gösterılmeye çalışılır.Bunun en başında kabeyi tavaf ve şeytan taşlama gelir.Hacerül esved bize göre sadece bir taştır ona ılahlık atfedılebılecek herhangi bir özelliği yoktur.Hiçbir müslüman da o taştan medet ummaz veya o taşı ilahi bir simge olarak da kabul etmez.Kabe allaha tapınılan ılk mabed olması ve hz ibrahım tarafından inşa edılmesi nedeniyle müslümanlarca kutsal sayılmaktadır.Bu saygının adı putperestlık değildir çünkü tapınılan allahtır,kabe ise allahı sembolıze etmez.Hacerül esvedin put olabılmesi için allahı sembolıze etmesi gerekır kaldı ki dinizim buna asla müsade etmez.Bu nedenle söylenenler çarpıtma ve iftiradan öteye gidemez.Hacerül esvedi put olarak görenler aynı şekılde atatürkün heykellerini de put olarak kabul etmek zorundadır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 193
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atatürk'ün heykelini öpmek için kimse birbirini ezmiyor. Cumhuriyet'in önem atfedilen günlerinde, Cumhuriyet'in kurucusu anılıyor. Teşekkür ediliyor, vefa gösteriliyor.

Atatürk heykelini put sayanların ; bayramlarda kabristan ziyaretine gidenleri, şehit mezarını ziyarete gidenleri de ölmüşlerine tapıyor şeklinde tanımlaması zorunludur.

Dini bir inancın, kendisini cennete götüreceği düşünülen bir ritüelini, ülkenin kurtarıcısına saygıyla bağdaştırmak sanırım Atatürk ile ilgili bazı sıkıntılar olduğunu gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Putların, binaların, kara taşların taşların etrafında bağırarak, şarkılar söylerek dönmelerinden, habire kan akıtmak için olur olmaz yerlerde hayvan kesip, kanını alınlarına, oralarına buralarına sürmelerinden, önlerine geleni şeytan-cin-ruh falan diye taşlamalarından dolayı müslümanlara "putperest" diyorlardır belki de...

Sitelerde Paylaş
Hacerül esved bize göre sadece bir taştır ona ılahlık atfedılebılecek herhangi bir özelliği yoktur.Hiçbir müslüman da o taştan medet ummaz veya o taşı ilahi bir simge olarak da kabul etmez

Hacer ül esved sadece bir taşsa neden müslümanlar o taşı öpüp selam veriyorlar? Madem hiçbir özelliği yok orada ne işi var? Muhammed diğer putları kırdığı gibi onu niye kırmadı?

Hacerül esvedin put olabılmesi için allahı sembolıze etmesi gerekır

Böyle bir şart yok, putperestliğin birçok tanımı var. Taşlara kutsallık atfedilmesi de putperestliktir.

Sitelerde Paylaş
Atatürk'ün heykelini öpmek için kimse birbirini ezmiyor. Cumhuriyet'in önem atfedilen günlerinde, Cumhuriyet'in kurucusu anılıyor. Teşekkür ediliyor, vefa gösteriliyor.

Atatürk heykelini put sayanların ; bayramlarda kabristan ziyaretine gidenleri, şehit mezarını ziyarete gidenleri de ölmüşlerine tapıyor şeklinde tanımlaması zorunludur.

Dini bir inancın, kendisini cennete götüreceği düşünülen bir ritüelini, ülkenin kurtarıcısına saygıyla bağdaştırmak sanırım Atatürk ile ilgili bazı sıkıntılar olduğunu gösteriyor.

Bak kendın özetlemişsin zaten olayı madem atatürkün heykelı değildir önemli olan onu anmaksa gaye, hacerül esvede olan saygının adı da putperestlık değildir.Ona duyulan saygının göstergesidir.

Sitelerde Paylaş

İslam'ın putperestlik olmadığı kendisinin bile değil, ona inananların iddiasıdır.

Kur'an'da putlardan bahsedilirlen, Arap putlarından bahsedilmez. Yahudi putlarından bahsedilir.

Dolayısıyla Arap putları İslam için kutsaldır. Onları kimse kırmamıştır.

Ve onlar hala vardırlar. Hacer-i esved taşı onlardan biridir ve hala ona tapılmaktadır.

Bunlara daha önce değindim....

İslam put konusunda ironi yapar..

İslam putperestliğin ta kendisidir. Daha açık putperestlik olamaz.

Kur'an'da put kelimesinin geçtiği ayetler şunlardır:

4: 51, 6: 74, 7:138, 14:35, 21:57, 22:30, 26:71, 29:17, 29:25, 70:43

Sanıldiğının aksine putlardan nefretle bahsedilmez.

Yumuşak bir ifade ile putlara tapma eleştirilir ve o eleştiri hep Yahidi putları içindir.

Arap putlarından hiç birisi en ufak bir şekilde bile eleştirilmez..

Sitelerde Paylaş
Hacer ül esved sadece bir taşsa neden müslümanlar o taşı öpüp selam veriyorlar? Madem hiçbir özelliği yok orada ne işi var? Muhammed diğer putları kırdığı gibi onu niye kırmadı?

Böyle bir şart yok, putperestliğin birçok tanımı var. Taşlara kutsallık atfedilmesi de putperestliktir.

Başlık da belırtmiştim zaten sorunuzun cevabını ama dıkkatlı okumadınız sanırım.Hacerül esvedın manevi değeri vardır ama bu değer ılahlık atfedılebılecek düzeyde değildir.Onun manevi değeri hz ibrahım tarafından oraya konulması ve allaha tapınılan ilk mabed olarak inşa edılmesi nedenıyledır.Hz Muhammedın o taşı kırmasına neden gerek olsun.Kendısı de dahil hiç bir müslüman ona tapmamıştır,tapmazda.Onu öpmek veya selam vermek sünnettir.Bu harekette kutsal olmasından dolayıdır.Ama bu kutsallık ılahi vasıflara sahip olduğu manasına gelmez.O taş da allahı sembolıze etmez.

Sitelerde Paylaş
Bak kendın özetlemişsin zaten olayı madem atatürkün heykelı değildir önemli olan onu anmaksa gaye, hacerül esvede olan saygının adı da putperestlık değildir.Ona duyulan saygının göstergesidir.

Atatürk heykelleri de put olarak görülebilir benim açımdan bir sorun yok. Ayrıca put kötü birşey değil, kültürün gelişmesinde çok faydası oldu zamanında. Onları yok saymak insanlık tarihini yok saymaktır.

tarihinde perfecto tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İslam'ın putperestlik olmadığı kendisinin bile değil, ona inananların iddiasıdır.

Kur'an'da putlardan bahsedilirlen, Arap putlarından bahsedilmez. Yahudi putlarından bahsedilir.

Dolayısıyla Arap putları İslam için kutsaldır. Onları kimse kırmamıştır.

Ve onlar hala vardırlar. Hacer-i esved taşı onlardan biridir ve hala ona tapılmaktadır.

Bunlara daha önce değindim....

İslam put konusunda ironi yapar..

İslam putperestliğin ta kendisidir. Daha açık putperestlik olamaz.

Kur'an'da put kelimesinin geçtiği ayetler şunlardır:

4: 51, 6: 74, 7:138, 14:35, 21:57, 22:30, 26:71, 29:17, 29:25, 70:43

Sanıldiğının aksine putlardan nefretle bahsedilmez.

Yumuşak bir ifade ile putlara tapma eleştirilir ve o eleştiri hep Yahidi putları içindir.

Arap putlarından hiç birisi en ufak bir şekilde bile eleştirilmez..

Arap putu yahudi putu diye bir ayrım olabılır mı hiç hacı.Kabeden sökülüp atılan putlar yahudılerın putlarımıydı :) Madem arap putlarına kuranın bir eleştirisi yok ne dıye peygamber hepsını kırdırttı.Yazdığınız ayetlerın hepsınde de putlar genel olarak reddedılmiştir.

Sitelerde Paylaş
Başlık da belırtmiştim zaten sorunuzun cevabını ama dıkkatlı okumadınız sanırım.Hacerül esvedın manevi değeri vardır ama bu değer ılahlık atfedılebılecek düzeyde değildir.Onun manevi değeri hz ibrahım tarafından oraya konulması ve allaha tapınılan ilk mabed olarak inşa edılmesi nedenıyledır.Hz Muhammedın o taşı kırmasına neden gerek olsun.Kendısı de dahil hiç bir müslüman ona tapmamıştır,tapmazda.Onu öpmek veya selam vermek sünnettir.Bu harekette kutsal olmasından dolayıdır.Ama bu kutsallık ılahi vasıflara sahip olduğu manasına gelmez.O taş da allahı sembolıze etmez.

Manevi değer ne demektir?

Putların da bütün değerleri manevi değil midir?

Onlar tanrıları simgelerler..

Hacer-i esved taşına birinin küfrettiğini, ya da onu bir tür aşağıladığını düşünün....

O anda orada onu linç ederler.

Müslüman'lar için manevi değerler putperestliktir.

Bunu bilmeden yaparlar. Çünkü kendilerine İslam'ın putları reddettiği söylenir.

Ama önlerine dayatılan dört puta ve Allah'a taparlar. Onları put olarak görmezler. Çünkü kendilerine onların put olmadığı söylenmiştir..

Ne zavallıdır o Müslüman'lar..

Ne kadar garibandırlar. Ve tabii bazılarına göre ne kadar aptaldırlar.

Tepelerine vurup ağızlarındakileri alabilirsiniz. Deniz Feneri ve diğer örgütlerin yaptığı gibi..

Sitelerde Paylaş

Bu arada İslam'a biz putperestlik olduğu için tepki göstermiyoruz.

Bu sapık dine putperest geleneklerini uyguladığı halde reddettiği için karşı geliyoruz.

İnsanlığı aldattığı için karşı geliyoruz..

Yoksa adam gibi ben putperestim dese bizce en ufak bir sorun bile yok.

Putperesliğin daniskasını pratik edip de ben putperst değilim demeleri yok mu?

İnsanı o ifrit ediyor.

Sitelerde Paylaş
Başlık da belırtmiştim zaten sorunuzun cevabını ama dıkkatlı okumadınız sanırım.Hacerül esvedın manevi değeri vardır ama bu değer ılahlık atfedılebılecek düzeyde değildir.Onun manevi değeri hz ibrahım tarafından oraya konulması ve ilk mabed olarak inşa edılmesi nedenıyledır.Hz Muhammedın o taşı kırmasına neden gerek olsun.Kendısı de dahil hiç bir müslüman ona tapmamıştır,tapmazda.Onu öpmek veya selam vermek sünnettir.Bu harekette kutsal olmasından dolayıdır.Ama bu kutsallık ılahi vasıflara sahip olduğu manasına gelmez.O taş da allahı sembolıze etmez.

Put nedir?

Sitelerde Paylaş

Kötü yakalandın Kenank...

Hep böyle yaparsınız zaten..

İslam için değerli olduğuna inandığınız bir başlığı açar, orada rezil rüsva olursunuz..

Daha önce ensest, zina ve ahlak konularında epeyi aşağılandınız. Çünkü savunduğunuz İslam o konularda aşağılık bir dindir..

Şimdi de putlara bulaşıyorsunuz.. Kur'an'a bulaşıyorsunuz..

Hepsi fiyasko sizin açınızdan..

Yazılanlardan ders almıyorsunuz ama..

Kendinizi ilerletmiyor, düzeltmiyorsunuz...

İyi insan olmanın İslam'dan uzaklaşmak olduğunu anlamıyor ve kabul etmiyorsunuz.

Bu halinizle o kadar zavallısınız ki..

Ama nedense hiçbirinize acımıyorum.

Ne durumda iseniz ona müstehaksınız..

Daha kötü olun diyemiyorum yalnız..

Çünkü daha kötü olunamaz.

Sitelerde Paylaş

Eşya fetişizmi her insanda az veya çok vardır. Bu yönümüzden nefret etmek çok saçma bence.

Müslümanlar bu fetişist yönlerini akılları sıra inkar ediyorlar ama görülüyorki pratikte onlarda bundan vazgeçemiyorlar.

tarihinde perfecto tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Put nedir?

Hacerül esvede ılahlık atfetmek onu putlaştırır.O taşa bakarak tanrıyı hayal etmek de o taşı putlaştırır.Ama biz o taşa bakarak allahı hayal etmıyoruz zaten allah hayal edılemezde.Kaldı kı biz o taştan medet de ummuyoruz ılk mabedi oluşturan ılk temel taş olması onun değerini arttırıyor.

O halde andromedaya sorduğum soruyu sayın hacı ve yfl ne de soruyorum.Buyrun açık yüreklılıkle cevap verın.Atatürkün büstlerı ve heykelleride birer putmudur ?

Sitelerde Paylaş
Kötü yakalandın Kenank...

Hep böyle yaparsınız zaten..

İslam için değerli olduğuna inandığınız bir başlığı açar, orada rezil rüsva olursunuz..

Daha önce ensest, zina ve ahlak konularında epeyi aşağılandınız. Çünkü savunduğunuz İslam o konularda aşağılık bir dindir..

Şimdi de putlara bulaşıyorsunuz.. Kur'an'a bulaşıyorsunuz..

Hepsi fiyasko sizin açınızdan..

Yazılanlardan ders almıyorsunuz ama..

Kendinizi ilerletmiyor, düzeltmiyorsunuz...

İyi insan olmanın İslam'dan uzaklaşmak olduğunu anlamıyor ve kabul etmiyorsunuz.

Bu halinizle o kadar zavallısınız ki..

Ama nedense hiçbirinize acımıyorum.

Ne durumda iseniz ona müstehaksınız..

Daha kötü olun diyemiyorum yalnız..

Çünkü daha kötü olunamaz.

haci kardeş haddini bilesin.....inanmaya bilirsin....kendince çok akıllı ve dosdoğru her b.k u bildiğini düşünebilirsin....bu durum inananlara küstahlık ve saygısızlık yapmayı gerektirmez....ayrıca saygı görmek istersen insanlara ne olursa olsun saygı göstermelsin.....

ayrıca iylikten..kötülükten...ahlaktan...dürüstlükten..yana müslümanlara laf uzatamazsın....bu konularda önce dön kendine bak....sonra tanımadığın bilmediğin insanlara laf atıyorsun....sen kendini tertemiz mi sanıyorsun.....

ayrıca, acıyacak birlilerini arıyorsan....evrimcilere acı....adamlar yaklaşık 200 yıldır hücrelerden medet umuyorlar....baktılar hücreden bir b.k olmayacak dna lara dilenmeye başladılar....baktılar onlardan da bir hayır yok....geriye kendilerine destek olacak birşey kalmadı...şimdi kemik avındalar ......bir kemik bulunca çocuk gibi seviniyorlar.....

siz 1400 yıl önceki bir peygamberin yaşayıp yaşamadığını sorgularken....adamlar milyon..milyar...yıllık kemiklere elbise giydirerek hiçbir varlığın görmediği canlıları türetiyorlar ... işte bizim kökümüz bunlardan geliyor diyerek....hem kendilerini hemde maceraperest insanları peşlerinden koşturuyorlar..

Sitelerde Paylaş
Hacerül esvede ılahlık atfetmek onu putlaştırır.O taşa bakarak tanrıyı hayal etmek de o taşı putlaştırır.Ama biz o taşa bakarak allahı hayal etmıyoruz zaten allah hayal edılemezde.Kaldı kı biz o taştan medet de ummuyoruz ılk mabedi oluşturan ılk temel taş olması onun değerini arttırıyor.

O halde andromedaya sorduğum soruyu sayın hacı ve yfl ne de soruyorum.Buyrun açık yüreklılıkle cevap verın.Atatürkün büstlerı ve heykelleride birer putmudur ?

Atatürk'un heykelleri sizin kullandığınız anlamda elbette put değildir. Ama simgesel anlamları vardır. Ona olan saldırı, işte o simgeye karşıdır.

O simge din de olabilir, Atatürk'ün yaptıkları devrimler ve başarılar da..

Bu açıdan bakınca elbette Atatürk'ün heykelleri put niteliğindedir. Onlar için put diyebilirsiniz.

Ama onlar tapılmayan putlardır. Yine de put olmaktan kurtulamazlar.

Put olmak bir objeyi putlaştırmak hiç de kötü bir şey değildir.

Ben şahsen putperstliğe asla karşı değilim. Onun önemini ve değer yargılarını anlayabiliyorum.

Benim simgelediğim değerler varsa onları korumak isterim. Ve onlar elbette vardırlar..

Heykel şeklinde de olabilirler onlar, müzik veya şiir ya da roman şeklinde de.. Bilimsel bulgular ve açıkalamalar şeklinde de..

Siyasi ve politik değerler şeklinde de.

Siz zannediyorsunuz ki biz putlara karşıyız.

Ben değilim. Ve ben bir çok konuda putperestim bile diyebilirim.

Evimde yüzlerce biblo, hayvan heykeli, heykelcikler vardır. En azından bin üzerindedir sayıları.

Yalnız Red Rose çayından çıkanların sayısı bine yakındır.

Burada kabul edilemeyen husus onlara tapmaktır. Ama ben onlara tapanları bile anlayabilirim ve suçlamam.

Ama İslam gibi sapık bir din açıkça putperestlik olduğu halde onu reddeder ve kınarsa, ben buna hiç tahammül edemem.

Bu bence küstahca bir ironidir. Resmen terbiyesizliktir.

Nasıl keserseniz kesiniz İslam putperstliktir. Efsanedir. Bütün ritüellleri ve kitabı ile bir efsanedir.

Onun bu şekilde bilinmesi, ondan kurtulmanın ilk koşuludur.

Atatürk heykelleri putdurlar. Ve ben putlara karşı değilim.

Putlara karşı olduğunu söyleyip de onları bağırlarına basanlara ise karşıyım.

Sitelerde Paylaş

Bütün dinler putperstliktir. Putperestlik olmayan din yoktur. Olamaz.

İnsan bazı değerleri simgeleştirir. Bu insanın soyutlama yetisinin sonucudur.

Putlar dinlerde soyutlandırılmış değerlerdir.

Para nasıl ekonominin soyutlaştırılmış bir değeri ise ve bu haliyle bir put ise, her insansal değer simgeleştirilen putlardır.

Resim yapmak da putlaştırmaktır, müzik, şiir, roman yazmak da..

Bilim de putlaştırmadan yapılamaz.

Bütün bunları kabul ettikten sonra İslam putperestlik değildir demek anlamsızdır..

İnsan değer verdiği herşeyi putlaştırır.

Dinlerin özelliği, putlaştırılan değerlerin çok eskilere ait olması ve onların zamana uydurulamamaları ve yenilenememeleridir.

Dinlerin diğer putlaştırılanlardan daha az değerli olmalarının nedeni budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...