Jump to content

Kendilerine peygamber gönderilmeyenler ne olacak?

Recommended Posts

bin defa yazdım, o yüzden uğraşamayacağım cüppeli.

çünkü gene bu konunun tartışıldığı bir başlıkta kızıp sana sövdüğümü hatırlıyorum. :)

bak murteddd sen moderatörsün kullandığın kelimeye bak...sonrada bana insanları aşağılamaktan bahsediyorlar...adama sövsen bundan daha iyi idi....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 109
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Konu ağırdır,sanırım ne müslümanlar ne de ateistler konuyu enine boyuna okuma zahmetine girmeyeceklerdir.Tek satırlık veya tek paragraflık suçlamalarla konuyu çözümlemenin imkansız olduğu ortada.konuyu hazırlamam 1.5 saatimi aldı.Ancak sizin de en azından 15 dakikanızı konuyu okumaya vermeniz konunun anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.Konunun okunabilirliğini sağlamak için maddelere ve mesajlara da ayırdım.Umarım artık okursunuz.

Sitelerde Paylaş

insanların hepsi yaptıklarından sorumludur...

kötülük yapan kişinin peygamberi duymuş yada duymamış olması onu ayrıcalıklı kılmaz...

tüm insanlar hırsızlık yapmamak haksız yere insanları öldürmemek eziyet etmemek doğru ve dürüst yaşamak zorundadır...

zulum işleyenler vazgeçmedikçe mutlaka cezalarını bulacaklardır...

insanlar felsefi düşünceleri ile değil yaptıkları işler ile değerlendirilecekler...

kötülük edenler cezalarını iyilik edenler mükafatlarını görecekler...

bunun istisnası olmayacaktır...

Sitelerde Paylaş

kötülük yapan kişinin peygamberi duymuş yada duymamış olması onu ayrıcalıklı kılmaz...

tüm insanlar hırsızlık yapmamak haksız yere insanları öldürmemek eziyet etmemek doğru ve dürüst yaşamak zorundadır...

insanlar felsefi düşünceleri ile değil yaptıkları işler ile değerlendirilecekler...

kireç kardeş, itikat bidatı işlemektesin. Ehli sünnetten ayrılma.

Sitelerde Paylaş

peygamberden haberdar olsun yada hic olmasin cennetin anahtari gayet acik ve net...insan aklindan sorumlu tutuluyor eger bir insan bir yaratici olmadan ne bu evren nede canlilar olusabilirdi diye bir yaratan oldugunu anlayip böle inandigi zaman cennetliktir...ama elbette yasantisindan hesaba tutulacaktir...ama kendisine peygamber gelmis veya baska dinlerden olup yeni gelen peygamberlerden haberi olmus ise ve hala eski dininde israr edip yeni elciye uymazsa onunda imani gecersizdir..kendisine peygamber gelmemis hic bir ummet yoktur yeni peygamber gelene kadar ondan önceki bir peygamberin getirdigi inanc gecerlidir...ama elbette cok eski devirde iletisim ve ulasimin olmadigi zamanlarda bi haberdar olanlarda bir yaraticinin olduguna akil yolunla iman edip putlara tapmadikca imanli ölurler...

Sitelerde Paylaş

Vallahi o konuu ulemaca çok tartışılmış bir konudur.

Cübbelinin tek başına altından kalkamayacağı birşeydir.Yani bu sitede ki müslümanlardan biri olarak sana sadece büyük allamelerin görüşlerini aktarabilirim fakat kesin bir delil sağlayamam.

Benim bildiğim ise fıtratlarından ve allaha imandan sorumlu olduklarıdır.Yani peygamber görmedikleri için namaz zekat ibadet gibi şeylerden sorumlu değiller.Fakat allahın varlığı kainattan dahi bilindiği üzere allaha inanmaz ise cehenneme gidebilir.Eğer inanıyor ise derecesine göre cennete gidebilir.

Benim bildiğim bu kardeşim

Sitelerde Paylaş
kireç kardeş, itikat bidatı işlemektesin. Ehli sünnetten ayrılma.

Ehli sünnette birbirinden ayrılmış birinin hükmü birini tutmuyor..

Birinize göre Kurban kesmek vacib birinize göre sünnet,

Birinize göre mürted öldürülür birinize göre öldürülmez.

İnsanın müslüman olduğu yetmiyor bir de mezhebi itikadı zartı zurtu bunu bulacak..

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Konu ağırdır,sanırım ne müslümanlar ne de ateistler konuyu enine boyuna okuma zahmetine girmeyeceklerdir.Tek satırlık veya tek paragraflık suçlamalarla konuyu çözümlemenin imkansız olduğu ortada.konuyu hazırlamam 1.5 saatimi aldı.Ancak sizin de en azından 15 dakikanızı konuyu okumaya vermeniz konunun anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.Konunun okunabilirliğini sağlamak için maddelere ve mesajlara da ayırdım.Umarım artık okursunuz.

bu işin iler tutar yanı yok,

ben müslümanken çok kafa yordum bunlara.

1,5 saat değil 15 gün de uğraşşan degişen birşey olmaz.

insanlarıhn ezici çoğunluğu vahyi duymadan ölüp gitmişler.

bu konunun akıl dışı kısımları geçmişte çok fazla irdeledik.

o yüzden ben tekrar bulaşmak istemiyorum.

yazdıklarının hepsinden, gazalinin iddiaları ve izahlarının hepsinden haberim var zaten.

tamamı ikna edicilikten çok uzak.

çünkü vahiyle muhattap olabilenlerin sayısı olmayanların yanında devede kulak kalıyor.

Sitelerde Paylaş

bu işin iler tutar yanı yok,

ben müslümanken çok kafa yordum bunlara.

1,5 saat değil 15 gün de uğraşşan degişen birşey olmaz.

insanlarıhn ezici çoğunluğu vahyi duymadan ölüp gitmişler.

bu konunun akıl dışı kısımları geçmişte çok fazla irdeledik.

o yüzden ben tekrar bulaşmak istemiyorum.

yazdıklarının hepsinden, gazalinin iddiaları ve izahlarının hepsinden haberim var zaten.

tamamı ikna edicilikten çok uzak.

çünkü vahiyle muhattap olabilenlerin sayısı olmayanların yanında devede kulak kalıyor

...

Mutezilenin ve Ebu Hanife ile Maturdinin görüşü kireçin anlattığı şekildedir.Ancak çoğunluk böyle düşünmüyor.Çoğunluğa göre vahiy devreye girmeden insanların iyi ve kötülüğü birbirlerinden ayırt etmesi mümkün değildir.Bu açıdan vahye muhatap olmamış toplumları sorumlu tutmamak gerekir.Bu görüşlerin şu şekilde birleştirilmesi mümkündür diye düşünüyorum.

1.Vahye muhatap olmuş toplumlarda temel belirleyici faktör vahiydir.Vahiy ortada iken başka arayışlara girenler başlarına sorun açabilirler.Ebu Talib ve Utbe B.Rebia gayet şahsiyetli ve müslümanlara da saygılı iki kişiydi.Ancak vahye model olarak almadılar.Almayınca da vahyin getirmiş olduğu manevi iklimden mahrum kaldılar.

2. Vahye muhatap olmamış veya muhatap olduğu halde Gazalinin deyimiyle "din ile yoğun bir şekilde ilgili olmayanlar" için belirleyici faktör ortak akıl ve insanlığın ortak vicdanı olabilir.Bunlar akıllarını hakikata uygun bir şekilde çalıştırmadıkları için sorumlu tutulacaklardır.

tarihinde Mesut Bayar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1.Vahye muhatap olmuş toplumlarda temel belirleyici faktör vahiydir.Vahiy ortada iken başka arayışlara girenler başlarına sorun açabilirler.Ebu Talib ve Utbe B.Rebia gayet şahsiyetli ve müslümanlara da saygılı iki kişiydi.Ancak vahye model olarak almadılar.Almayınca da vahyin getirmiş olduğu manevi iklimden mahrum kaldılar.

2. Vahye muhatap olmamış veya muhatap olduğu halde Gazalinin deyimiyle "din ile yoğun bir şekilde ilgili olmayanlar" için belirleyici faktör ortak akıl ve insanlığın ortak vicdanı olabilir.Bunlar akıllarını hakikata uygun bir şekilde çalıştırmadıkları için sorumlu tutulacaklardır.

Bal arısının yerin, göğün yavrusu öldürülmek üzere olan bir annenin vahy aldığını düşünürsek vahye muhattap olmamış topluluk olduğu düşünülebilir mi?

Size göre vahy ne?

Sitelerde Paylaş
Bal arısının yerin, göğün yavrusu öldürülmek üzere olan bir annenin vahy aldığını düşünürsek vahye muhattap olmamış topluluk olduğu düşünülebilir mi?

Size göre vahy ne?

Vahyin özellikle Allahtan insana bilgi aktarılış anlamındakini souyorsanız bunun ancak vahye muhatap olmuş kişinin bilebileceğini söylerim.Fakat vahyin bir çok çeşidi olduğu gözüküyor.Buradaki kunumuz vahyin ürünü olduğu söylenen kutsal kitapların içerikleridir.

Sitelerde Paylaş

insan oğlu acıyla tatlıyı ekşiyle tuzluyu büyükle küçüğü ayırd edebildiği gibi iyiyle kötüyü de ayırd edebilir...

bu özellik insanın özelliğidir...

ama insan bazen bile bile acıyı tercih ettiği gibi kötüyü tercih eder...

ve canı yanar...

insandan beklenen onun hep doğru davranması ve iyi olanı seçmesidir...

onun ibadeti budur...

dürüstçe yaşayan insan en güzel kulluğu sergiler...

yani insandan beklenen onun ona verilen özellikleri ile doğruca insan gibi yaşamasıdır...

kötülükten ve haksızlıktan yalandan uzak durmasıdır...

doğruya teslim olmasıdır...

allah katında insan için koyulan din budur...

yani insanın insanlık onuruna uygun yaşaması...

tüm insanların ortak dini budur...

bu din akıl kalp ve tüm insani özelliklerin doğru işletilmesi ile yaşanır...

doğru dürüst yaşayıp kötülüklerden uzak duranlar için cennet ....

kötülükler ve haksızlıklarla ömür geçirenler için ceza vardır...

vahy peygamber kitab görsün görmesin herkesin ortak paydası budur...

peygamberler bu hakikati hatırlatan iyileri müjdeleyen kötüleri uyaran değerli zatlardır..

Sitelerde Paylaş

İşte büleee,

Biz din kitabı ve peygamber göndermediklerimizi sorumlu tutmaycezzzzzzzz OKA.

Kendiniz bir şeyler uydurup durmayın.

Ulan,bu sitelerde bu gerçekler on bin kelli yazıldı,çizildi ,hala NATO kafa NATO mermer.

Tübe tübe tübe.

IRAHMATLIH LENİNE GELDE HAH VİRME.

Mekanın cennet olsun,l

Lenin gardaş

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
2 Ağustostaki Cübbeli Ahmet hocanın çıktığı teke tek programını izliyorum kendisine bu soru soruluyor,ben de bu sorunun cevabını bilmiyordum ya da farklı biliyordum.Diyor ki fetret dönemlerinde yani peygamber gönderilmeyen dönemle yaşayanlar,ya da peygamberi hiç duymayanlar toprak olur.Ruhları yok edilir,cennet ya da cehenneme gitmez.Onlara peygamber gönderilmediği için ve peygamberden haberdar olmadıkları için sınava tabi değiller.Sitedeki müslümanlar bu konuda ne düşünüyor,Allah sınava sokmayacaksa bu insanları neden yaratmıştır?Bence bu durum hiç adil değil.

Yanlış hatırlamıyorsam bu Eşarinin görüşü.Maturidi Allah'ın birliğini kabul ederse cennete gider diyor.Cübbeli Hanefi,yani Maturidi.Onun gibi geleneksel bir Müslümanın kendi mezhep imamının tersini savunması ilginç.

Sitelerde Paylaş
Yanlış hatırlamıyorsam bu Eşarinin görüşü.Maturidi Allah'ın birliğini kabul ederse cennete gider diyor.Cübbeli Hanefi,yani Maturidi.Onun gibi geleneksel bir Müslümanın kendi mezhep imamının tersini savunması ilginç.

Allahtan falan haberi olmayanlardan bahsediliyor zaten.Adam çinde yaşıyo mesela.Çinlilerin ne zaman haberi oldu islamdan belki 100 sene önce.Hadi diyelim islam çinde duyulduktan sonra yaşayıp da müslüman olmayan tüm çinliler cehenneme gidecek,daha önce yaşayanlar ne olacak.Cübbeli toprak olacak ruhları yok edilecek diyor.

Sitelerde Paylaş

kendilerine peygamber gönderilmeyenler sorumlu olmayacak deniyor...

böyle olurmu...

bize peygamber gelmedi zina adam öldürme hırsızlık gasp tecavüz sömürü yapabiliriz...

peygamber gelenler düşünsün...

biz her haltı yiyip cennete gdeceğiz...

peygamber gönderilmiş olanlar hesaba çekilecek...

oh be...

ne biçim adalet...

Sitelerde Paylaş
Vahyin özellikle Allahtan insana bilgi aktarılış anlamındakini souyorsanız bunun ancak vahye muhatap olmuş kişinin bilebileceğini söylerim.Fakat vahyin bir çok çeşidi olduğu gözüküyor.Buradaki kunumuz vahyin ürünü olduğu söylenen kutsal kitapların içerikleridir.

Vahye muhattap olmayan insan yoktur.Akli melekeleri yeteneğini kaybetmiş olmak lazım bu durum için.

Eğer uyarılan topluluk uyarının farkında olamıyorsa bu topluluğun uyarılmasının prensibi yoktur.Vahy konusuna gelenesek bırakmayı bırak.

Kim zerre kadar kötülük yaparsa karşılık kim zerre kadar iyilik yaparsa karşılık bulacaktır.

Sitelerde Paylaş
kendilerine peygamber gönderilmeyenler sorumlu olmayacak deniyor...

böyle olurmu...

bize peygamber gelmedi zina adam öldürme hırsızlık gasp tecavüz sömürü yapabiliriz...

peygamber gelenler düşünsün...

biz her haltı yiyip cennete gdeceğiz...

peygamber gönderilmiş olanlar hesaba çekilecek...

oh be...

ne biçim adalet...

Kendilerine peygamber gönderilmeyenler,sadece peyghambere imandan muaf oluyorlar sevgili kireç.İlk sayfada uzunca bir çalışmam var.Okumanı tavsiye ederim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...