Jump to content

Ateizm ile iman arasında cok ince bir nokta

Recommended Posts

Siz agnostik değilsiniz,agnostikler dinleri ve peygamberleri ve de onların Tanrılarını kabul etmezler,Tanrıya ise bilinmez olarak bakarlar.

Siz aslında büyük ihtimalle Al-lah'ın nereden ve ne zaman geldiğini sorgulayan bir müslümansınız.

tarihinde gercekisim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

sevgili dostum en kısa açıklama ile ALLAH zaman, mekan, evren, uzay falan fılan hepsının dışında ve hıçbırşeye bağlı değildir islam inancına göre. gerçi bunları sende biliyosun hatta ateist arkadaşlarda. ama işin seni rahatlacak olan püf noktası şu; malesef aklımızla ve bılımsel deneylerle bız müslümanlar ALLAH ın nasıl olurda zaman kavramından bağımsız olduğunu ve varlığı barındıran evren in nasıl olurda ALLAH ı kapsayamadığını anlayamayız, ispat edemeyız, deneylerle kanıtlayamayız. bır arkadaş demişki evrenin de bır başı var; big-bang.... ee big-bang den önce nevardı? hiçbişey yada boşluk, yada kaos(mitolojık). ama big-bang de patlayan şey vardı bu gerçek madem hıçbısey sebepsız olmuyor-oluşmuyor.....

islam felsefesi şudur; mekan dan ve zamandan münezzeh olan ALLAH ın kudreti akıl ile bulunacak şey değildir. siz ALLAH ı aklınızda neye benzetırsenız yada hangı kalıba sokmaya calışırsanız calısın bunu ıdrak etme ımkanı yoktur....

Sitelerde Paylaş
Büyük patlama (Big Bang) -ki aslında patlamadan çok genişlemedir- bizim evrenin başlangıçını simgeler.

Ama büyük patlamadan da önce bir zaman ve mekan olmalıdır.

Biz o zaman ve mekan için sonsuz terimini kullanabiliriz.

Ve o mekan aslında tam anlamı ile boş da değildir.

Vaküm enerjisi içerir.

Bu enerjiyi yalnız 10^-21 saniye var olan ve karşıtları ile birlikte doğadan enerji borç alarak ortaya çıktıktan sonra birbirlerini nötralize ederek yok eden yalancı zerreler simgeler.

Bu zerreler hiçlik de diyebilecğeimiz sonsuz bir mekanda yer alırlar.

Bu boşluğun her santimetre küpünde 10^30 yalancı zerre yer almıştır..

Onlardan biri false vacuum olmuş ve evren ortaya çıkmıştır.

Bu günümüzdeki en geçerli kuramdır.

HACI

Hacı meydanı boş buldun sallıyorsun bakıyorum...

Şu dediklerini bi kanıtlayıversene... :lol:

Sitelerde Paylaş
Büyük patlama (Big Bang) -ki aslında patlamadan çok genişlemedir- bizim evrenin başlangıçını simgeler.

Ama büyük patlamadan da önce bir zaman ve mekan olmalıdır.

Biz o zaman ve mekan için sonsuz terimini kullanabiliriz.

Ve o mekan aslında tam anlamı ile boş da değildir.

Vaküm enerjisi içerir.

Bu enerjiyi yalnız 10^-21 saniye var olan ve karşıtları ile birlikte doğadan enerji borç alarak ortaya çıktıktan sonra birbirlerini nötralize ederek yok eden yalancı zerreler simgeler.

Bu zerreler hiçlik de diyebilecğeimiz sonsuz bir mekanda yer alırlar.

Bu boşluğun her santimetre küpünde 10^30 yalancı zerre yer almıştır..

Onlardan biri false vacuum olmuş ve evren ortaya çıkmıştır.

Bu günümüzdeki en geçerli kuramdır.

HACI

hacı baba sen bu siteyi bi tıkla bakalım senin dediklerinimi diyo.. ;)http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_Patlama

Sitelerde Paylaş
siz ölümü ve hastalığı bi felaket olarak değerlendirdiğiniz için<yok olma korkusu> böyle düşünüyorsunuz.

saygılar

bizim nasıl düşündüğümüzü bırak da biz senden iyi bilelim... sen sorulara cevap ver istersen...

Sitelerde Paylaş
3 aylıkken ölen bi bebeği neyle sınav edecek acaba....

Yok sınavı yoksa da, niye onun yok?

Ve hatta, sinavi yoksa en basta ne demeye dunyaya geldi...

Bu noktada kalmistik..

Musluman arkadaslar bu sorulari kendilerine sorup tatmin edici bir cevap verebiliyorlar mi?

Sitelerde Paylaş
hacı baba sen bu siteyi bi tıkla bakalım senin dediklerinimi diyo.. ;)http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_Patlama

Yanlış bir iddia devam edip gidiyor..

Patlama hiç bir zaman düzenli olmaz.

Big Bang ismine rağmen son derece düzenli bir genişlemedir..

Size Big Bang'in fiziğini okumanızı tavsiye ediyorum.

http://arsiv.ateizm2.org/ARSIV-VI/html/t346.html

Sitelerde Paylaş
Siz agnostik değilsiniz,agnostikler dinleri ve peygamberleri ve de onların Tanrılarını kabul etmezler,Tanrıya ise bilinmez olarak bakarlar.

Siz aslında büyük ihtimalle Al-lah'ın nereden ve ne zaman geldiğini sorgulayan bir müslümansınız.

Ben ne oldugumu bilmiyorum ama sunu soyleyebilirim ki allahın varlıgından veya yoklugundan emin degilim.İnanan insan musluman olur.Hic bir sey kendiliginden olmaz ise allahta kendiliginden olamaz.Allah hep vardı demek asırı mantıksız bir seydir.

Sitelerde Paylaş
Ben ne oldugumu bilmiyorum ama sunu soyleyebilirim ki allahın varlıgından veya yoklugundan emin degilim.İnanan insan musluman olur.Hic bir sey kendiliginden olmaz ise allahta kendiliginden olamaz.Allah hep vardı demek asırı mantıksız bir seydir.

Bana göre sen zaten çözmüşsün olayı. Boş ver arkadaşım sen bunları. Ne yapacaksın allahı, kitabı, peygamberi. Şurada sınırlı bir ömrün var. Kabul etsek de etmesek de doğanın kanunu. Sen doğmadan da yoktun zaten. Yokluktan gelip yokluğa gidiyorsun. Bunlarla kafanı niye yoruyorsun. Asıl kafanı yorman gereken bir yaşamın var. O yaşamını anlamlaştırmaya çalış. Yaşamına anlam verecek olan da ne allahtır ne de şudur budur. Sadece kendi aklın ve mantığındır. Sen bunu temel al. Gerisi kendiliğinden gelir. Sevgiyle...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...