Jump to content

İlahiyat Fakülteleri

Recommended Posts

• İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İlahiyat fakülteleri, Medreseleri kapatıp eğitim sistemini değiştiren Laik burjuvazinin verdiği tavizlerden bir tanesidir yalnızca. Bu fakülteler ''imam hatipler''in lisans kısımlarıdır. İşlev olarak farklı amaçları olduğu söylenemez. Din olgusu üzerine bilimsel araştırmalar yapılabilir elbette; ancak, bunun yeri daha çok ''sosyoloji'' alanına girer. Neticede, dinler sosyolojik bir vakadır.

Yine de, ilahiyattan önceki sorun, imam-hatiplerdir... Zira, bu okullar, toplumun muhafazakarlaştırılmasının en önemli araçlarından biridir şu anda. İlle de din dersi almak isteyen öğrenciler için ''seçmeli'' olarak bu imkan sağlanmalıdır; zaten, 50'lere kadarki uygulama da bu şekildedir. Bu okulların laik-modern eğitimle uzaktan yakından ilgisi yoktur ve derhal kapatılmalıdır...

Sitelerde Paylaş
İlahiyat fakülteleri, Medreseleri kapatıp eğitim sistemini değiştiren Laik burjuvazinin verdiği tavizlerden bir tanesidir yalnızca. Bu fakülteler ''imam hatipler''in lisans kısımlarıdır. İşlev olarak farklı amaçları olduğu söylenemez. Din olgusu üzerine bilimsel araştırmalar yapılabilir elbette; ancak, bunun yeri daha çok ''sosyoloji'' alanına girer. Neticede, dinler sosyolojik bir vakadır.

Yine de, ilahiyattan önceki sorun, imam-hatiplerdir... Zira, bu okullar, toplumun muhafazakarlaştırılmasının en önemli araçlarından biridir şu anda. İlle de din dersi almak isteyen öğrenciler için ''seçmeli'' olarak bu imkan sağlanmalıdır; zaten, 50'lere kadarki uygulama da bu şekildedir. Bu okulların laik-modern eğitimle uzaktan yakından ilgisi yoktur ve derhal kapatılmalıdır...

Bu yoruma katılıyorum.

İlahiyat fakültesi bizim için sorun değildir. Ama İmam Hatip'ler büyük sorundur.

Genç dimağlar yıkanmaktadır orada.

İmam hatipler çok gereksiz okullardır.

Üniversite düzeyindeki eğitimlerin amacı hep yanlış anlaşılmaktadır.

Nedeni de ülkemizdeki yanlış ve yetersiz uygulamalardır.

Üniversiteler yalnız eğitim kurumları değillerdir. Aynı zamanda bilginin üretildiği kurumlardır.

Bunu araştırmalarla yaparlar. Tabii bilgi üretmek bilgi dağıtmaktan çok daha pahalıdır ve bu yüzden bizim üniversitelerimiz dünyadaki ilk 500'e girememişlerdir. Belki bir iki istisnası olabilir bunun.

İlahiyat fakülteleri bilgi üretirlerse çok daha yararlı olabilirler ve üretmemeleri için de bir neden yoktur.

Ama İmam Hatip'lerin durumu çok farklıdır.

Onlar bilgi üretmek için açılmamışlardır. Bilgi dağıtımda kullanılırlar.

Ve o nedenden de çok tehlikeli okullardır. Onların tehlikesini abartmak mümkün değildir.

İlginç olarak İmam Hatip okullarının Batı'da benim bildiğim tam bir karşılığı yoktur.

Katolik high school larında dine önem verilir ama, çağdaş eğitim çok ağır basar ve o liseler katolik olmayanlar tarafından bile yeğlenirler. Eğitim ve disiplin iyidir ve zorlama yoktur.

Sitelerde Paylaş
Sürekli saygı görmediğinden yakınan bilim neden saygı göstermiyor?

Çocuk Ateist Kampları ya da tarikatlar ya da ilahiyat fakülteleri. Arada ne fark var? Biri bize göre doğru değil ama bizimki de onlara göre doğru değil. Saygı görmemekten yakınıp saygısızlık yaparsanız iyi niyetinizden şüphe edilir.

aradaki fark şu arkadaşım, defalarca yazdık hala kafanız basmadı:

ilahiyat fakülteleri devletin parasıyla iş yapar

ateist kampı gönüllülerin bağışlarıyla

müslümanlar, ilahiyat fakültelerinin bütçesini, cami imamlarının maaşlarını, camilerin elektrik, su parasını, kuran öğreticilerinin, müftülerin maaşlarını, diyanet işlerinin bütçesini kendi ceplerinden karşılasınlar hiç itiraz etmem, istediğiniz kadar cami, fakülte, kuran kursu açın yeterki kendi paranızla yapın, hepimizden alınan vergilerle değil

şimdi anladın mı aradaki farkı...

Sitelerde Paylaş

İlahiyat fakültelerinde bilim yapılabileceğini savunan "ateist"lere selam olsun. Görülüyor ki Türkiye'de herşeyin olduğu gibi "ateist"in de fasonu çıkmış. İlahiyatın İmam hatiplerden daha da tehlikeli olduğunu farkedemiyor bu arkadaşlar.

İlahiyattan çıkanlar biz bilim adamıyız, akamdemisyeniz deyip; ciddiye alınıyorlar toplum tarafından. Bundan daha tehlikeli ne olabilir. Bilimi, akamemisyenliği kullanarak bu adamlar insanlar binlerce yıllık yalanlarını empoze ediyorlar.

İlahiyat fakültelerini savunan ateistler gaflet içindeler. Teistler tabii ki savunacaklar, onlara şaşırmıyorum. Çok önemli bir mevzileri çünkü. Hala kendilerini -sözde- bilimsel diye tanıtabilmelerine yarayan tek mevzi.

Profesör diye çıkıyor adam televizyonlara ahkam kesiyor. Şöyle namaz kılmalı, böyle allaha hamd etmeli, şöyle şükür etmeli, böyle allahtan korkmalı. bir sürü zırva. Bunu dinleyen vatandaşta vay profesör ne anlatıyor diye onu dinliyor. Sen kimsin de Profesör oluyorsun? İmamı ne kadar imamlıkta geliştirsen yine imamdır, profesör falan değildir! (zırva deyince de kızıyorsunuz, zırvaya zırva derler bizde, kusra bakmayın)

Bilim adına büyük bir utançtır ilahiyat bölümleri. Hiç merak etmeyin siz sosyoloji bölümleri dinleri gayet güzel inceler.

tarihinde Odin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İlahiyat fakültelerinde bilim yapılabileceğini savunan "ateist"lere selam olsun. Görülüyor ki Türkiye'de herşeyin olduğu gibi "ateist"in de fasonu çıkmış. İlahiyatın İmam hatiplerden daha da tehlikeli olduğunu farkedemiyor bu arkadaşlar.

İlahiyattan çıkanlar biz bilim adamıyız, akamdemisyeniz deyip; ciddiye alınıyorlar toplum tarafından. Bundan daha tehlikeli ne olabilir. Bilimi, akamemisyenliği kullanarak bu adamlar insanlar binlerce yıllık yalanlarını empoze ediyorlar.

İlahiyat fakültelerini savunan ateistler gaflet içindeler. Teistler tabii ki savunacaklar, onlara şaşırmıyorum. Çok önemli bir mevzileri çünkü. Hala kendilerini -sözde- bilimsel diye tanıtabilmelerine yarayan tek mevzi.

Profesör diye çıkıyor adam televizyonlara ahkam kesiyor. Şöyle namaz kılmalı, böyle allaha hamd etmeli, şöyle şükür etmeli, böyle allahtan korkmalı. bir sürü zırva. Bunu dinleyen vatandaşta vay profesör ne anlatıyor diye onu dinliyor. Sen kimsin de Profesör oluyorsun? İmamı ne kadar imamlıkta geliştirsen yine imamdır, profesör falan değildir! (zırva deyince de kızıyorsunuz, zırvaya zırva derler bizde, kusra bakmayın)

Bilim adına büyük bir utançtır ilahiyat bölümleri. Hiç merak etmeyin siz sosyoloji bölümleri dinleri gayet güzel inceler.

Odin

Senin yaşın kaç?

Buluğ çağına ermemişlerle ben tartışmıyorum.

Şimdiye kadar yazdıklarından senin henüz rüştünü isbatlamamış bir oğlan veya kız olduğunu tahmin ediyorum.

Çünkü burada yazan ateistler karşı bu kadar küstah olmanı başka türlü açıklayamıyorum.

Etrafına bak . Senden başka zırvalayan bir ateist görüyor musun?

Sen kendini buradaki ateistlerden daha iyi mi sanıyorsun?

Sana daha ağzımı açmadım. Bir de açtığımı düşün..

Perişan olursun burada.

Susmasını bilmiyorsun sen. Hiç iyi bir huy değil.

Yazılanları da okumuyorsun..

Böyle devam etmemeni tavsiye ediyorum.

Sitelerde Paylaş
Odin

Senin yaşın kaç?

Buluğ çağına ermemişlerle ben tartışmıyorum.

Şimdiye kadar yazdıklarından senin henüz rüştünü isbatlamamış bir oğlan veya kız olduğunu tahmin ediyorum.

Çünkü burada yazan ateistler karşı bu kadar küstah olmanı başka türlü açıklayamıyorum.

Etrafına bak . Senden başka zırvalayan bir ateist görüyor musun?

Sen kendini buradaki ateistlerden daha iyi mi sanıyorsun?

Sana daha ağzımı açmadım. Bir de açtığımı düşün..

Perişan olursun burada.

Susmasını bilmiyorsun sen. Hiç iyi bir huy değil.

Yazılanları da okumuyorsun..

Böyle devam etmemeni tavsiye ediyorum.

Ancak böyle cevap verebilirsin işte. Ağzını açsan ne olacak? Hakaretle tartışma mı kazanacaksın? Adam gibi argümanın varsa koy ortaya.

Templeton örneğiyle ilahiyatı savunan adam bana zırvalıyorsun diyor!

Ben kimseden iyi falan olduğumu savunmuyorum. Sadece senin düşüncelerinin saçmalığını ortaya koyuyorum. Hakaretlerle, oğlan moğlan demeyle kimse seni ciddiye almaz. Bir oku bakalım ben neler yazmışım. Kimin yazdıkları daha sağlam temellere oturuyor, kimin yazdıkları akla mantığa uygun ona sen ben değil okuyanlar karar verir, merak etme. Terbiyesizliğe de hiç lüzum yok.

Sitelerde Paylaş
Ancak böyle cevap verebilirsin işte. Ağzını açsan ne olacak? Hakaretle tartışma mı kazanacaksın? Adam gibi argümanın varsa koy ortaya.

Templeton örneğiyle ilahiyatı savunan adam bana zırvalıyorsun diyor!

Ben kimseden iyi falan olduğumu savunmuyorum. Sadece senin düşüncelerinin saçmalığını ortaya koyuyorum. Hakaretlerle, oğlan moğlan demeyle kimse seni ciddiye almaz. Bir oku bakalım ben neler yazmışım. Kimin yazdıkları daha sağlam temellere oturuyor, kimin yazdıkları akla mantığa uygun ona sen ben değil okuyanlar karar verir, merak etme. Terbiyesizliğe de hiç lüzum yok.

Terbiyesizlik yapan sensin ama..

Bak kimse seni destekledi mi?

Çünkü kendini küstahça savunuyorsun.

Git dengine çat diyeceğğim ama, burada senin dengine inen bir ateist olduğunu sanmıyorum.

Bu halinle seni karşıma almayacağım elbette.

Seninle uğraşmayacağım. Çoluk çocukla işim yok benim.

Bu son iletim sana.

Sitelerde Paylaş

Benim cevap vermekle hala uğraşma sebebim "ilahiyat fakülteleri iyidir, güzeldir" gibi kabul edilemez görüşlere cevabını vermekti yeterince de verdim sanıyorum. Bir kaç mesaj önce söyleyen bendim zaten "bu iş polemiğe dönmesin biz seninle hayatta anlaşamayız bu konuda diye". Nitekim öyle de oldu.

Benim savunduğum görüşe teist olmayan arkadaşlardan destekler çıkmıştır fakat karşı görüş sunan arkadaşın görüşüne teistler ve ilahiyat öğrencileri destek vermişlerdir, bu da kesin olarak olmasa da bazı anlamlar içermektedir.

Bir ateistin diğerinden üstün olması şeklinde bir görüşün asla yoktur. Ben de forumdaki herkes gibi görüşlerimi yazıyorum. Kimsenin bana "susmayı bilmiyorsun" deme hakkı yoktur. Üyeliğim devam ettikçe ve okumaya zamanım oldukça forumlarda bu konularda hassasiyetim devam edecek.

Susmam. Çünkü, eğer ateizme karşı örgütlü olarak mücadele eden bazı kurumlar (bunlar ister eğitim kurumu olsun, ister dernek olsun, ister tarikatlar olsun) bir ortamda savunuluyorsa, o ortamda ateizme kötülük edildiğini düşünürüm.

Şimdilik benden de bu kadar. Tartışmaya katılım olursa, genişlerse tekrar devam.

Sitelerde Paylaş
Öyle ise bizim gibi akademisenlerin soluğu ya tarikat evlerinde ya cemaatlerde alması gerekiyor.Bence biraz daha sağlıklı düşün.

mesut abi soluk alınacak daha iyi yerler olduğunu düşünüyorum.

Ben Geleneksel İslama bağlı olan her türlü kurum ve kuruluşun kaldırılmasından yanayım.

Bu ister devlet eliyle desteklenen ilahiyat fakülteleri olsun isterse halk tarafından açılmış herhangi bir şeyhe bağlı tarikat ya da cemaat evi olsun.Benim için aynı kapıya çıkar.

Sitelerde Paylaş
mesut abi soluk alınacak daha iyi yerler olduğunu düşünüyorum.

Ben Geleneksel İslama bağlı olan her türlü kurum ve kuruluşun kaldırılmasından yanayım.

Bu ister devlet eliyle desteklenen ilahiyat fakülteleri olsun isterse halk tarafından açılmış herhangi bir şeyhe bağlı tarikat ya da cemaat evi olsun.Benim için aynı kapıya çıkar.

Bakın,haci bu konuyu çok iyi irdeliyor.Sizin şu sandığınız okuma biçimleri imam hatplerde de var.Ama İlahiyatları yanlış biliyorsunuz.Yök sitesine girip ilahiyat dalalrında hazırlanmış tezlere bakın.Göreceksiniz ki ilahiyatlar çok daha farklı.Tezler hazırlanırken hiçbir görüşün altında kalınmıyor.Biraz da içine gelip bakın derim. İlahiyat tezlerinde imzamda şaffiye ait olan söz bir yöntem olarak kabul ediliyor.

"İlahiyatçı, din felsefesi, dinler tarihi ve din sosyolojisi öğrenmiş bir uzman ya da filozoftur;fakat din adamı değildir. Yüksek diyanet uzmanı ise,her şeyden önce halis bir dindardır sonra da inandığı dinde yüksek ilim ve kemal sahibidir.Buradan kesinlikle dindar insan yetişmez, din tenkitçisi yetişir”. der Ali Fuat Başgil

tarihinde Mesut Bayar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yasaklayarak çözülecek sorunlar var, çözülemeyecek sorunlar var..

Fahişeliği yasakla ortadan kaldırabilir misiniz?

Din olgusunu yasaklayarak yok edebilir misiniz?

Dinle ilgili örgütlenmeler vakümde gerçekleşmediler.

İnsanlık onlara gereksinin duydu ve onları yarattı..

Gerekli olmasalardı var olmazlardı. Hiç biri tepeden inmedi.

İlginç olarak dinler de insanlığa tepeden inmedi. Bazıları tarafınfan insanlığa empoze edilmedi..

Bu yanlış düşünce..

İstisnasız bütün dinler toplumların kollektif bilincinin ürünüdürler.

Hepsini başlatan bir kahraman vardır ama o yaşamamıştır.

Dinsel örgütler de insanlığın kollektif bilincinin ürünüdürler.

Onlara gerekisnin duyulmuştur ki vardırlar.

İlerde onlara gerek kalmazsa, yok olurlar.

Sosyal olgularda zorlama ile sonuç alamazsınız..

Ateist olmak insanlıkla ilgili bazı gerçekleri görmezden gelmek değildir arkadaşlar.

Yüzlerce yıl içinde kendiliklerinden ortaya çıkan insansal kurumlardan bazılarını insanlığa yararlı değildir, zararlıdır diyerek yok etmeye teşebbüs etmemelisiniz.. Sonuç alamadığınız gibi o sosyal kurumun daha da güçlenmesine neden olursunuz...

İlahiyat fakülteleri ciddi bir saldırı karşısında çok daha güçlü ve yok edilmeleri giderek imkansızlaşan kurumlar olacaklardır.

Bütün yapılacak Batı'nın yaptığıdır. Onların halkın malı olmasını sağlayacaksınız. Onları halk destekleyecek.. Devlet onlara bulaşmayacak..

Başka türlü onlardan kurtulmak mümkün değildir. Sovyetler denedi ve başaramadı.

Sitelerde Paylaş

Bütün dinler ve dini kurumlar yok edilsin, eseri kalmasın.. Hepsi cehennemin dibine gitsin. Ben de isterim bunu.

Yani bir ateistin duygusal olarak, hatta düşünsel olarak da bunları ifade etmesinde bir gariplik yok, bu doğal. Ama hepsi o kadar.

Dinler sosyolojik ve psikolojik olgulardır. Dünyanın en ciddi gerçeklerinden biridir ve vardırlar. Bizim subjektif düşüncelerimiz ise sadece bizi ilgilendirir, bu gerçeğin varlığını ortadan kaldırmayacağı gibi, ifade biçimimizle doğru orantılı olarak zamanla güçlenir ya da gücü azalır.

İlahiyat fakületeleri sadece din hocaları veya imam yetiştirmezler. Oralarda din felsefesi, dinler tarihi, dünya dinleri, dinlerin sosyolojik ve psikolojik yapıları, yönleri incelenir. Bütün bunlar çok gerekli ve önemlidir. Dünyanın tarihi büyük oranda dinlerin etkisi altında oluşmuştur.

İlahiyat Fakülteleri gereklidir ve oralarda eğitilen insanlar dinlere daha objektif, daha bilgiye dayalı ve eleştirel yaklaşabilmektedir.

Türkiye'deki anlayış da buna yakındı ama artık değil. Bunun nedeni de ülkenin, hükumetin etkisiyle İslamlaştırılması projesi elbette.

Ama değiştirilemez, düzeltilemez değildir.

Dinler vardır ve daha çok uzun süreler olmaya devam edecektir. Yasaklayarak hiçbir şeyi yok edemezsiniz. Dinlere hele, yasaklamak anlamında asla dokunmamalısınız. İlahiyat fakülteleri küçük çocukları değil, artık yetişkin saydığımız gençleri eğitmek için vardır.

Gerçekten sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım.

Sitelerde Paylaş

Felsefe fakültesini üç dört kitap okuyarak bitiren insanlar ((ki felsefe fakültelerinin ilahiyat fakültelerinden daha faydalı ve gerekli olduğunu düşünüyorum)) ilahiyat fakültelerini okuyarak mı dinler tarihi,tanrı olgusu vs konuları üzerinde objektif bir yaklaşım kazanacak mış ?

Sitelerde Paylaş

imam hatipten de ilahiyattan da her zaman sabit fikirli insanlar çıkmaz...

ben imam hatip mezunuyum...

mesut bey ilahiyat...

biz bunun gibi konuları konuşarak ve tartışarak dersler yapardık...

din konusunda her denilene inanmamak gerektiği eleştirel bakış açısına sahip olmak gerektiği buralarda verilir...

bir konunun cahili olmak o konunun eğitimini almaktan daha tehlikelidir...

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
imam hatipten de ilahiyattan da her zaman sabit fikirli insanlar çıkmaz...

ben imam hatip mezunuyum...

mesut bey ilahiyat...

biz bunun gibi konuları konuşarak ve tartışarak dersler yapardık...

din konusunda her denilene inanmamak gerektiği eleştirel bakış açısına sahip olmak gerektiği buralarda verilir...

bir konunun cahili olmak o konunun eğitimini almaktan daha tehlikelidir...

Sayın kireç,

"bir konunun cahili olmak o konunun eğitimini almaktan daha tehlikelidir" diyorsunuz..

Demek ki siz imam hatipte bu konunun eğitimini aldınız. Yani islamın nasıl ortaya çıktığını, muhamedin hayatını, o zamanki arap toplumunun özellikleri ile ilgili eğitimi size okulunuzda verdiler. Bu eğitimde size öğretilenleri ana hatlarıyla paylaşır mısınız bizimle?

Sitelerde Paylaş
Sayın kireç,

"bir konunun cahili olmak o konunun eğitimini almaktan daha tehlikelidir" diyorsunuz..

Demek ki siz imam hatipte bu konunun eğitimini aldınız. Yani islamın nasıl ortaya çıktığını, muhamedin hayatını, o zamanki arap toplumunun özellikleri ile ilgili eğitimi size okulunuzda verdiler. Bu eğitimde size öğretilenleri ana hatlarıyla paylaşır mısınız bizimle?

Peki siz nereden öğrendiniz? Sizin öğrendiğiniz kaynaklar da İslami değil miydi?

Hepimiz İslam'ı islami kaynaklardan öğrendik. Ateistlerin yazdıkları bütün kitapların kaynağı da İslam'ın kendi kaynaklarıdır.

Daha farklı değerlendirilir, başka bir bakış açısıyla yorumlanır, hepsi o.

Daha uç bir şey var; Muhammed diye bir peygamberin aslında hiç olmadığı, binbeşyüz yıllık İslam tarihinin aslında koca bir yalan olduğu savlanıyor şimdilerde. Batılı tarihçiler İslam'a bir el attı, ilk söyledikleri şey bu oldu.

Fakat İslam'ı başka bir açıyla değerlendirmek ve ateist olmakla övünen, ilahiyatta verilen eğitimi güvenilir bulmayan ve İslami bulan bizler, bu yeni sava şiddetle karşı çıktık.

İslami kaynaklar sadece ilahiyatçıları değil, bizi de eğitti ve esir etti.

Çok ilginç. Onlarla çok ortak yanımız var aslında...

Hepimiz aynı sahte ve kirli kaynaktan besleniyoruz.

Sitelerde Paylaş
Başlığı açan arkadaş hayatında ilahiyat fakültelerinde doktora tezi görmüşmüdür acaba.

Neyseki görmedim. Olmayan tanrıyla ilgili araştırma yapmakla seneler harcamış olurdum.

Eleştirmem için doktora tezi mi görmem lazım ilahiyatta? Sen gördüysen anlat da öğrenelim ilahiyat fakülteleri ne işe yaramış şimdiye kadar.

tarihinde Odin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...