Jump to content

Yaratılış bir inanç mıdır?

Recommended Posts

HERHALDE TÜM MEKTUPLARON 67.CİSİ DEĞİL C.CİLDİN 67.CİSİ.bU SÖZLER MEHMET ALİDEMİRBAŞIN BİR YAZISINDA DA GEÇİYOR.

Bu arada ilmi kurullarda tartıiılması gereken konuların hala da bu seviyesiz platformda paylaşabileceğini düşünecek kadar irkildim.Müslüman kardeşlerimin uyarıları için kendilerinden Allah razı olsun diyorum.BUNDAN SONRA SUSACAĞIM.

O zaman burada hala işiniz ne? :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sanırım görmek istediklerim dışında başıboz yazan,dediğimi anlamayan üyeleri görmezlikten geleceğim.Geri kalanı ile de kendileri istiyorsa hodri meydanda sadece tartışacağım.

Bu hala neden burada olduğunuzu açıklamıyor, sadece bir metadoloji :) Yanlış anlamayın, ''beğenmiyorsanız gidin'' demeye çalışmıyorum, asla da demem :)

Sitelerde Paylaş

sevgili mesut...

çok değer verdiğim ve yazılarınızı başka yerlere bile kopyalayıp astığım birisiniz...

sizinle her konuda uzun uzun tartışılabilir ...

çok zevkli ve geliştirici olur...

ama bazen tahriklere kapılıyor ve çabucak moralmen yıkılıyorsunuz...

bu da sukunetinizi kaybetmenize ve sizden istfade edilecek şeyler üretmenize engel oluyor...

sabır kardeşim...

hakkı hakikati arama yolunda sabırla devam ediniz...

yolda karşılaştığınız şeyleri bizlerle de paylaşınız...

Sitelerde Paylaş
HERHALDE TÜM MEKTUPLARON 67.CİSİ DEĞİL C.CİLDİN 67.CİSİ.bU SÖZLER MEHMET ALİDEMİRBAŞIN BİR YAZISINDA DA GEÇİYOR.

Bu arada ilmi kurullarda tartıiılması gereken konuların hala da bu seviyesiz platformda paylaşabileceğini düşünecek kadar irkildim.Müslüman kardeşlerimin uyarıları için kendilerinden Allah razı olsun diyorum.BUNDAN SONRA SUSACAĞIM.

Güzel kardeşim İmam Rabbani diyor ki diye cümleye başlamak ve kaynak gösteriniz dediğimizde de gösterememek ne derece doğrudur?

İmam Rabbani'nin mektubatı benim için Kuran ve hadislerden sonra en önemli kaynaktır. Lütfen birisi adına alıntı yaparken daha dikkatli olalım.

Sitelerde Paylaş

Mesut kardeşim 66. mektuptan kısa bir pasaj, senin anlayacağını umuyorum...

Hâce Nakşibend 'rahmetullahi aleyh' buyurdu ki: (Biz, cenâb-ı Hakkın fadlına, ihsânına kavuşduk). Allahü Teâlâ, bizi ve sizi, bu büyükleri sevmekle şereflendirsin ve yollarında bulundursun! Âmîn.

Sitelerde Paylaş

>>> Geri kalanı ile de kendileri istiyorsa hodri meydanda sadece tartışacağım.

Hodrimeydanda da gördük sizi sn. mesut bey.. Öksüz ve yetim bırakıp meseleyi, tüydünüz, ta ki, ortalık yatışana, konu unutalana kadar.

Ama konular hala açık, bekliyoruz sizi..

Sitelerde Paylaş
>>> Geri kalanı ile de kendileri istiyorsa hodri meydanda sadece tartışacağım.

Hodrimeydanda da gördük sizi sn. mesut bey.. Öksüz ve yetim bırakıp meseleyi, tüydünüz, ta ki, ortalık yatışana, konu unutalana kadar.

Ama konular hala açık, bekliyoruz sizi..

Ah keşke bizi de biraz anlayabilseydiniz.Neden üzüldüğümüzü neden bazen asabilik damarımızın kabarmak zorunda bırakıldığını bilebilseydiniz.O zaman neden iki de bir hodri meydanı boş bıraktığımı anlardınız.Kendinizi biraz benim yerime koyun.ne yapayım.benim yanımda değerli olan unsurlar var ve siz de o unsurlara en ağır sözlerle ithamlarda bulunuyorsunuz.Buna rağmen rahat bir psikoloji de olmak mümkün mü?Sn kireç bunu başarıyor olabilir ama ben yakalmıyorum ve bunun için de bazen gitmek istiyorum.Gittiğim halde gelimin tek sebebi var.bu kadar ağır sözler duyduğum bir platform olduğu halde burada ilim öğreniyorum.inancımı daha sağlıklı öğreniyorum.Bunu görün ve ona göre davranın.O zaman meseleyi hiç yarıda bırakmayız.Biz de insanız robot değiliz.Bunu bilmenizi ve ona göre davramanızı istemek son derece doğal hakkımızdır.

Sitelerde Paylaş
Ben evrenin yaratılmamış olabileceğini düşünüyorum.Yani yoktan varoluş açısından bir yaratılış olmayabilir.Sonsuz bir döngü olabilir.O zaman yaratılış bir inanç olarak kalabilir.burası tamam.

Ama diğer bir durum daha var.Yaratılış nedir?Yoktan yaratma mıdır yoksa oluşumun din dilindeki adı mıdır?Allah sonsuzluğun din dilindeki adı ise yaratmada sonsuz oluşum ise ortada bir sorun kalmıyor.Bir kısım din felsefescisi bu sonuca ulaşmış ama ne kadar doğru bilemiyorum.

Sizin savınızı panteizm ya da panenteizm karşılıyor galiba.

Geçenlerde bir büyüğüm ''yaratma'' olmadığını evrenin tanrı sayesinde oluşmuş ''döngüden'' ibaret olduğunu iddia ediyordu..

Sitelerde Paylaş

>>> Ah keşke bizi de biraz anlayabilseydiniz.Neden üzüldüğümüzü neden bazen asabilik damarımızın kabarmak zorunda bırakıldığını bilebilseydiniz.

Öfkenizi yüceltin o zaman, ne söyleyecekseniz söyleyin, görelim bakalım..

>>O zaman neden iki de bir hodri meydanı boş bıraktığımı anlardınız.Kendinizi biraz benim yerime koyun.ne yapayım.benim yanımda değerli olan unsurlar var ve siz de o unsurlara en ağır sözlerle ithamlarda bulunuyorsunuz.Buna rağmen rahat bir psikoloji de olmak mümkün mü?Sn kireç bunu başarıyor olabilir ama ben yakalmıyorum ve bunun için de bazen gitmek istiyorum.Gittiğim halde gelimin tek sebebi var.bu kadar ağır sözler duyduğum bir platform olduğu halde burada ilim öğreniyorum.inancımı daha sağlıklı öğreniyorum.Bunu görün ve ona göre davranın.O zaman meseleyi hiç yarıda bırakmayız.Biz de insanız robot değiliz.Bunu bilmenizi ve ona göre davramanızı istemek son derece doğal hakkımızdır.

İşte sizin yaptığınız şey bu..

Zurnan-i azimmüşşan ayetleri:

1. Şüphesiz en iyi müslüman ölü müslümandır.

2. Allaha denen tanrıyı yüce makarna canavarına şirk koşanlar, elbette solucandan daha adidirler.

3. Allaha tapan aşşağılık zerzvetaın katli vaciptir, bulduğunzu yerde öldürünüz.

4. Makarna canavarına şirk koşanların da karıları, kızları anaları ve bacıları size helaldir, döreder karı alınız, yetmediği yerde ateşinizi onların tarlasını sulayarak geçriniz. Şüphesiz, yüce spagettinin kulları, karıları ve müslüman kadınlara yaptıklarından sorumlu tutulamaz..

Ha, bunların karşılığı olan ayetleri siz benden iyi biliyorsunuzdur sn bayar.. Şimdi bu yukarıya aldığım kutsal, pek kıymetli 4 ayet için neler düşündüğünüzüde bir öğrensek, bunlara saygı duyuyor musunuz, tasdik ediyor musunuz?

Sitelerde Paylaş
>>> Ah keşke bizi de biraz anlayabilseydiniz.Neden üzüldüğümüzü neden bazen asabilik damarımızın kabarmak zorunda bırakıldığını bilebilseydiniz.

Öfkenizi yüceltin o zaman, ne söyleyecekseniz söyleyin, görelim bakalım..

>>O zaman neden iki de bir hodri meydanı boş bıraktığımı anlardınız.Kendinizi biraz benim yerime koyun.ne yapayım.benim yanımda değerli olan unsurlar var ve siz de o unsurlara en ağır sözlerle ithamlarda bulunuyorsunuz.Buna rağmen rahat bir psikoloji de olmak mümkün mü?Sn kireç bunu başarıyor olabilir ama ben yakalmıyorum ve bunun için de bazen gitmek istiyorum.Gittiğim halde gelimin tek sebebi var.bu kadar ağır sözler duyduğum bir platform olduğu halde burada ilim öğreniyorum.inancımı daha sağlıklı öğreniyorum.Bunu görün ve ona göre davranın.O zaman meseleyi hiç yarıda bırakmayız.Biz de insanız robot değiliz.Bunu bilmenizi ve ona göre davramanızı istemek son derece doğal hakkımızdır.

İşte sizin yaptığınız şey bu..

Zurnan-i azimmüşşan ayetleri:

1. Şüphesiz en iyi müslüman ölü müslümandır.

2. Allaha denen tanrıyı yüce makarna canavarına şirk koşanlar, elbette solucandan daha adidirler.

3. Allaha tapan aşşağılık zerzvetaın katli vaciptir, bulduğunzu yerde öldürünüz.

4. Makarna canavarına şirk koşanların da karıları, kızları anaları ve bacıları size helaldir, döreder karı alınız, yetmediği yerde ateşinizi onların tarlasını sulayarak geçriniz. Şüphesiz, yüce spagettinin kulları, karıları ve müslüman kadınlara yaptıklarından sorumlu tutulamaz..

Ha, bunların karşılığı olan ayetleri siz benden iyi biliyorsunuzdur sn bayar.. Şimdi bu yukarıya aldığım kutsal, pek kıymetli 4 ayet için neler düşündüğünüzüde bir öğrensek, bunlara saygı duyuyor musunuz, tasdik ediyor musunuz?

Anladım,tekrar forumdan defolmamı istiyorsun.Ama artık böyle bir düşüncem yok.onun için gerçek ismimle foruma üye oldum.bu tip mesajları da mümkün olduğu kadar görmezlikten geleceğim.

Evrime emanet olun.

Sitelerde Paylaş
Anladım,tekrar forumdan defolmamı istiyorsun.Ama artık böyle bir düşüncem yok.onun için gerçek ismimle foruma üye oldum.bu tip mesajları da mümkün olduğu kadar görmezlikten geleceğim.

Evrime emanet olun.

öğreniyorsunuz sevgili mesut...

bu tür kışkırtıcı ifadelere cevab bile verilmez...

fezekkir innefeatizzikra...

Sitelerde Paylaş
>>> Cansız atomlar zerreler hayatı yaratamaz bilimi cansız atomlar geliştiremez

Öyle mi, buyur göster o zaman, nasıl yapamaz, yaratamaz?

>>> milyonlar bilimadamının hala üzerinde çalıştığı evrendeki sırları birkaç cansız akılsız şuursuz atom ve molekül mü yaptı?

Evet, aynen öyle.. Halada yapıyor, gözümüzün önünde, görüp duruyoruz işte..

buyur sen de nasıl yaptığını nasıl can landıklarını kanıtla. nasıl canlandılar ne için canladılar ne zaman canlandılar ne kadar sonra eskiya dönerler.bunlar demekki hep kendi kendine oluyor. şipşak hop hazır.kandi kendinin beynine hadi canlanalım mı diyorlar. yok illaki belli bir aşamadan geçtikten sonra canlandılar dersen hangi aşamadan ne için neden ve kim tarafından diye sana sorarım . yok hiçlikten kendi kendine bir anda canlandılar dersen kafanı toparla derim. hiç bir şey kendi kendini yaratamaz.ancak insan oğlunun zeka kapasitesini mantık kapasitesini düşünme kapasitesini aşan bir yaratıcı tarafından düzenlenmiş tertiplenmiş kılıfına uydurulmuştur. yoksa cansız bir maddenin cansız zerre halinde bir atomun yapabileceği bir şey değildir.yani zaten bilimi oluşturan insanlığı oluşturan kainatı ve evreni oluşturan bu minik cansız atom parçacıysa tüm bunları oluşturacak zekayı enerjiyi kuvveti ve iradeyi nereden nasıl ve ne zaman buldu.eğer hiçlikten kendi kendine oluştu dersen tanrınında yaratılmadığını kabul edersin.çunkü yaratıcı ezeldir ve bakidir.senin bilimin sadece ve sadece dünya ve kainatta var olan varlığı kabul edilmiş madde halinde materyal halinde olan cisimleri deney ve raştırma ve gözlemle ilgilenen bir şeydir. senin bilimin o kadar iyi de neden halen daha maymunları evrimleştiremediniz.neden hala senin benim gibi insan değiller neden o kadar kromozon ve genlerle oynamınıza rağmen neden halen biliminiz ve teknolojiniz bir insan bir canlı yaratamadı. elinizde atomuda molekülüde genide ktomozonuda kanıda deriside herşeyi mevcut.neden halen daha can veremediniz.HANİ ÖLÜ ATOMU CANLANDIRABİLİRDİ BİLİM .bu dediklerimi yapında ben de sizin kervana katılayım

Sitelerde Paylaş
>>> buyur sen de nasıl yaptığını nasıl can landıklarını kanıtla.

Buyur, aç oku, öğren:

http://www.gla.ac.uk/projects/originoflife/

Daha temel kimyayı biel bilmediğine eminim ki, böyle boş laflar edebiliyorsun..

KURANIN DA İLK VAHYİ OKU . unutma.sen de aç kurani kerimi oku belki sen de yaratıcının gerçekten bizi yarattığına inanırsın . belki sen de o zaman evrimin saçmalığına ve uydurma olduğuna inanırsın.belki de kendi hayrın için güzel ve iyi şeyler öğranirsin.

ne kimyası. insan kimyası mı MAYMUN KİMYASI MI YOKSA balık ve sürüngen kimyasımı

Sitelerde Paylaş
KURANIN DA İLK VAHYİ OKU . unutma.sen de aç kurani kerimi oku belki sen de yaratıcının gerçekten bizi yarattığına inanırsın . belki sen de o zaman evrimin saçmalığına ve uydurma olduğuna inanırsın.belki de kendi hayrın için güzel ve iyi şeyler öğranirsin.

ne kimyası. insan kimyası mı MAYMUN KİMYASI MI YOKSA balık ve sürüngen kimyasımı

böyle abuk sabuk cevaplar her zaman olacaktır. sana temel kimya diyorlar. lisede okutulanından ya da ünide 1nci sınıf kimyası.belli oluyor ki kimyadan haberin yok.

Sitelerde Paylaş
>>> buyur sen de nasıl yaptığını nasıl can landıklarını kanıtla.

Buyur, aç oku, öğren:

http://www.gla.ac.uk/projects/originoflife/

Daha temel kimyayı biel bilmediğine eminim ki, böyle boş laflar edebiliyorsun..

merhaba benim eski dostum anibal....arkadaş senin bildiklerin ile ilgili arkadaşları bir aydınlatayım daha sonra ona göre yazı yazsınlar....onlar şuanda senin büyüklüğünü farkında değiller....

arkadaşlar bu anibal denen arkadaş her türlü bilimde özel ihtisas yapmış kimbilir belki bir yerde ya prof. yada ord.prof.....hatta bilimi o kadar ilerletmiş ki .....sen bilimsel bir konuda ne istersen yapabiliyor....bu konuda sana düşen sadece paradan haber vermek....paran varsa bu herif bilim adına herboku yiyebiliyor.....yani şu ataların parayı veren düdüğü çalar sözü bu arkadaşın bilimsel icraatı ile doğru orantılı.....ne kadar çok para o kadar bilimsel iş....

konuya gelecek olursak....

arkadaş bilim adamı olan sensin hatta bilim formu moderatör grunbundasın...link vereceğine önce konu hakkında bilgi ver...sonra linki okumamızı söyle....

ayrıca yukarıdaki yazılarda;

>>> Cansız atomlar zerreler hayatı yaratamaz bilimi cansız atomlar geliştiremez

Öyle mi, buyur göster o zaman, nasıl yapamaz, yaratamaz?

>>> milyonlar bilimadamının hala üzerinde çalıştığı evrendeki sırları birkaç cansız akılsız şuursuz atom ve molekül mü yaptı?

Evet, aynen öyle.. Halada yapıyor, gözümüzün önünde, görüp duruyoruz işte..

diye belirtmişsin....öyle üstü kapalı değil arkadaş senin gözünün önünde olup biten ama nedense kimsenin bu konuda hiçbirşey bilmediği....atom ve altı parçacıklar nasıl hayat veriyorlarmış...biraz bize bunun masallarını anlat....bak sana önce tarihsel bilgileri vereyim...kısaca eğer çok istersen tek tek tarihsel gelişiminide verebilirim...

bir dönemler.... arkadaşlar her şeyi çözüp hayatın kendiliğinden başladığının kanıtı olarak...... açık havaya bırakılan suyun içerisinde oluşan organizmaları gösterdiler...bu bir ibnlim adamının basit bir deneyi (pasteur) sonucu tamemen çürütüldü...(işte bu iddia da şuanki bilim adamlarının ortaya attığından farksız çünkü atılan iddia çürütülene kadar avaz avaz bağırıyorlar sonra kendilerine başka bir oyun buluyorlar...)

daha sonra herifin biri hücre denen bir varlıktan medet umdu..... ve...... bütün hayatı bu hücre denen varlığın organize ettiğini ......her canlının bunların bölünüp çoğalması ile oluştuğu iddiasını attı (senin verdiğin linkte de bu konuya değinilmiş yani hayatın başlangıcında hücrelerin baş aktör olduğunu yazmış)....tabiki bilimadamları aslında hücrenin asıl rol oynayan değil ama hücrede bulunan farklı yapıların bunu yaptığını farkettiler ve küçük bir kıvırma ile şimdi herşeyi çözdük herboku yiyen bak dna lar gibi talihsiz başka bir açıklamada bulundular....bu açıklamayı öyle bir büyüttüler ki on yıllar önce bunun dizilişini bile buldular ancak günümüzde bile hala bu diziliş hakkında bilgi tamamlanamadı(aslında bununda çok önemli olmadığı aşikar..aşağıda açıklayacağım)......ayrıca bu konuyu insanlara öyle bir lanse ettiler ki dna herşey ve bilimadamları bunun herşeyini buldular.... hatta canlı kopyaladıkları iddiasında bile bulundular...ancak bilim çevreleri buna pek değer vermedi....... çünkü bunların kopyalama dediğinin aslında...kopya değil sadece benim tabirim ile aşılama olduğunu biliyorlardı...bu gibi gelişmelerle dna nın dönemide değerini kaybetmek üzere...... çünkü dna denen dizlişi oluşturan temel yapının nelerden oluştuğu ile ilgili yeni veriler elde edilmeye başlandı...bu bilgiler ışığında artık yeni bir hipotez bulacaklardır.....

burada kendiliğinden oluşumu ispat etmek isteyen zavallılar..... önce bir tas sudan medet umdular...... ancak ....su kardeş benle bu yola çıkma ben ne bok olduğumu biliyorum lütfen başka kapıya dedi....sonra sıra bizim zavallı hücrelerden medet umdular oda kibarca benden size yâr olmaz dedi..sonra sıra dna larda onlara kibarca yok kardeş bizle fazla uğraşmayın direk bizi pas geçin diyorlar...

iste anibal efendi senin gözünün önünde olup ta göremediğin bilimsel masalların tarihçesi...şimdi sahne sırası atom altı parçacıkların...bakalım bizim kendiliğinden oluşumcuların yeni umut kapısı ne olacak.....

Sitelerde Paylaş
""buyur sen de nasıl yaptığını nasıl can landıklarını kanıtla""

Diyor,

adam link vererek kaynak gösteriyor,

el cevap

iki üstteki ileti... Cıvıtık, edepten uzak, köşeye sıkışınca verilecek tarzda yavşakça bir cevap ve buram buram kendi cehaletinin itirafı olan yazı.

Bazen Anibal'in ağzından ağır ifadeler çıkıyor. Peki Anibal şuna ne söylesin? Bağrına mı bassın? Herifte beş kuruşluk bilgi yok, gelmiş Anibal'e laf yetiştiriyor...

Ne yapalım, foruma bunun gibiler de girebiliyor. Ama girsinler, bu şekilde devam etsinler ki, İslamın insanları ne hale getirdiğini cümle alem görsün...

oguz ve convert kardeş laf değil varsa bilimsel bir yazı yazın.....eleştirdiğiniz insan kendine ait de olsa bir yazı yazıyor....siz ne yapıyorsunuz her konuda olduğu sadece eleştiri....çok bilimaşığısınız ya....boş lafları bırakın siz söyleyin kim kendi kendine csanlanıyormuş öğrenelim....bilim adamları neyi bulmuş benim bilim aşığı kardeşlerim.....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...