Jump to content

Kaç yaşında Ateist oldunuz?

Recommended Posts

• İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

:lol: Konuya ilk cevap yolladığımda dikkat etmemişim; konuyu açan arkadaş bir mantık hatasında bulunmuş:

Ateistlik değildir sonradan olunan, tam tersi olan teistliktir ;)

Ateist doğar, düşünceleriniz henüz tek bir yöne şartlandırılmamış bir çocukken varlığa dair sorular sorar, yanıt alamayınca susar ve bir süre sonra siz de çevrenize uyum sağlar, aileniz hangi dindense siz de o dinin bir mensubu olursunuz.Daha sonradan inandığı dini araştırıp, bir de cesaret edip "Acaba...?" diye soranlar da çok geçmeden ilk günkü hallerine döner ve ateist olurlar zaten...

Sitelerde Paylaş
37 yaşında oldum ve halen bu yaşı sürüyorum. yani yeniyim. kuranın 20 sayfa okudum ve inancım bitti yeter artık . ben salak değilim dedim. noktayı koydum

37 yil boyunca "salaklik" olarak niteledigin bir inancla mi yasadin ?

ve ya şöyle sorayım : 37 yıl gönül verdiğin inancı bir çırpıda nasıl "salaklık" olarak niteliyorsun? o 20 sayfayi okumak 37 yıl boyunca hiç aklına gelmedi mi?

Sitelerde Paylaş
37 yil boyunca "salaklik" olarak niteledigin bir inancla mi yasadin ?

ve ya şöyle sorayım : 37 yıl gönül verdiğin inancı bir çırpıda nasıl "salaklık" olarak niteliyorsun? o 20 sayfayi okumak 37 yıl boyunca hiç aklına gelmedi mi?

Anlaşılan oki gelmemiş . Yada sana öykü inandırıcı gelmemiş. Daha açık bir değişle birilerine bir şeyler bazı durumlar işlerine gelmemiş. Ve işlerine gelmediği için sorular sormuşlar.

Tüm gelmemişlere selam olsun. :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
12-13 yaşlarında kafamın karışıklıklarıyla bazı olaylara çözüm getirmeye çalıştım

etrafımdaki insanların çok dindar olmasıyla araştırma gereği duydum

16 yaşındada kesin olarak ateist oldum

yaş 17.

:D

Ergenlik bulanımı olabilir. Bir nevi özerklik arayışı. :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
12-13 yaşlarında kafamın karışıklıklarıyla bazı olaylara çözüm getirmeye çalıştım

etrafımdaki insanların çok dindar olmasıyla araştırma gereği duydum

16 yaşındada kesin olarak ateist oldum

yaş 17.

:D

bence henüz ergenlik çağındasın.benim yaşıma gelince tüm inançların oturucak yerine.bu nedenle iyi düşün.bu yaşlarda insan çok hata yapar

Sitelerde Paylaş
bence henüz ergenlik çağındasın.benim yaşıma gelince tüm inançların oturucak yerine.bu nedenle iyi düşün.bu yaşlarda insan çok hata yapar

Tatar ben nasıl ateist oldum biliyor musun. İlk başta şu iç çamışırır fetişistleri vardırya onlar gibi dini fetişist bir hale getirdim hatta sağda solda rahman ve rahim olan Allahın adıyla selam olsun felan diyordum. Hatta lise yılları bir arkadaş hakkında çok ileri geri laf ediyorduk onunla bir tartışmamızda bizi tongoya düşürmek istedi. Neyse eleman çıkıp gitti Bizim arkadaş arkasından konuşacakken ben dedim ki rahman ve rahim olan allahın adıyla sana susmanı söylüyorum. Şimdi düşünüyorumda resmen elinde hacı olan ve baba oğul kutsal ruh adına sana bu insanı n bedeninden çık filan der gibiymişim. Neyse bizim arkadaş yaw ne oldu neden böyle dedin fialan ben coşmuşum habire sayıklıyorum bir şeyler . Sonra lise bitti Üniversite yılları geldi Ozaman baktım ki kendi dışımda da bir dünya var mış . Pek çok kutsal denilen şey aslında okadar kutsal değilmiş. Hatta geceleri ben cin gulyabani karabasan avına çıkardım geç saatlere kadar ne kadar ıssız yer varsa dolaştım. Hatta evin içinde gece yarısı bir çıtırt duysam kalkıp bakmaya başladım. Hatta gelsinler diye küfür bile ettim. Ne kadar ilginç sıra dışı durum varsa hepsini araştırdım. Sadece bir işaret için fakat hepsi en sonunda boş çıktı. Hatta bir gün tvde bir hoca İşte MUhammed bir köle kızı nasıl özgürlüğüne kavuşturdu falan filan diye bir öykü anlatığı sırada ben patladım o kadar büyükse neden köleleği kaldırmamış hadi onu geçtim o kızı köle yapanların sofrasında nasıl oturmuş yemek yemiş. Yalancı diye bağırdım. Annemin bana öfke dolu bakışını unutmam. Bir gün bir konuşma sırasında ben Alaha inan mıyorum dedim ve o gün bu gündürde ateistim dedim. O gün bu gündür k afam çok rahat.

Sitelerde Paylaş

37 yıl sizin gibi inandım körü körüne sırf anam babam çevrem inandı diye. konuşurken hep akla mantığa aykırı ayetleri akla mantığa sizin gibi uydurmaya çalıştım, çevremde dahil buna. ben ülkenin doğusunda da batısında da tariklat toplantılarına katılmış bir insanım arkadaşlarımın çoğu tarikata yakın insanlardı. çevremde çoğu insan beni hala tarikat topllantılarına gidiyor sanıyor. sırf bu yüzden amcamla (sırf sol partiye oy verdin neden mhp yada refaha vermedin diye) kavga ettim. çalıştım çalıştım ama takiii o kuranı okumaya başlayana kadar evet atık hiçbir şeye körü körüne inanmıyorum. kitabın okuduğum 120 sayfası itibariyle söylüyorum o kitap en basitinden adamı yahudi düşmanı yapar ben artık yahudilerden nefret etmiyorum. kimseden nefret etmiyorum .herkesi insan olduğu için sevmeye çalışıyorum. cennet vaat edileceği için değil.

not: tamamını okumadım bölük pörçük okudum. tamamını okuyacağım. ve sizler gibi körü körüne inanmıyacağım. okuduğum 120 sayfa boyunca söylüyorum işaret koymadığım sayfa yok( aklıma kafama yatmayan tonla ayet her sayfa ama her sayfada akla mantığa aykırı sadece körü körüne inanacak saf insanların inanacağı bir kitap )

Sitelerde Paylaş

Annem Din Bu'yu okumamı şiddetle tavsiye ediyordu (anladınız efendim aile dinsiz :rolleyes: ; yalnız dinsizlik propagandası yapmamışlardı hiç, hatta söz

konusu tavsiye bu yönde ilk olaydır diyebilirim, kitabın da böyle bir şey olacağını tahmin etmemiştim). Bir ara elime aldım kitabı, ilk 20-30 sayfada bir yerde

Nisa-34 geçiyordu; "yuh bu gerçekten var mı Kuran'da" diyerek baktım diyanet sitesine. Olduğunu görünce de o anda bitti tamamen. Hatta Din Bu'ya da

devam etmedim, gerek kalmamıştı :lol:. (Yaş 18'di bu arada) Benim akıbetim belliydi gerçi, lisede din hocası imanın şartlarını sayıp "birine inanıp diğerine

inanmazsanız Müslüman olmazsınız" derken ben içimden "şunlara inanıyorum, tamam, ama şunlara inanmıyorum" diye liste yapıyordum. :lol:

Sitelerde Paylaş

geçimini sağladığın kadının seni aldattığını düşünüyorsan önce bi karşına alıp konuşmaz mısın, sonra yatağını ayırmaz mısın, boşanmayı kabul etmeyip devam ederse nihayet onu hırpalamaz mısın... yoksa herkes direk cinayet (recm gibi) kısmına mı geçiyor..

Aynı şey kadın için olsa zaten dırdırıyla başını yer erkeğin... boşanacaksa bile boşanana kadar hayatı zindan eder (eh hakediyo belki de...)

tarihinde templet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

pekii kardeşim aynı şeyi kadın içinde söyleyebiliyormu dinin haa sorarım kadın nasıl boşanacak orda gene kadına bir hak tanıyormu. yok ipler erkeğin elinde

zaten demiyormu biz insanlara kadınlar oğullar keçi eşşek vs verdik diye işte din bu erkek dini

Sitelerde Paylaş

Benim hikayem ilkokul yıllarında başladı. mahalledeki çocuklarla kuran kursuna gidiyorduk yazları. bu arad öğretmenden ve annemizden yemediğimiz dayağı orda hocalardan yiyorduk ve din adına ne yaparsak yapalım direk cehenneme gidip kızgın saçların üstünde yürüyorduk. yine böyle bir cehennem hikayesi anlatmıştı hoca. yine ölüyoruz ve kafadan cehennemdeyiz. önümüze kuş sütü eksik bir sofra kuruluyor.bu arada anne ve babamız 40 gün aç bırakılmış vaziyette getirilip karşımıza bağlanıyor.ve karınlarını doyurmamız için bize yalvarmaya başlıyorlar. fakat bizim sadece birisini doyurmaya hakkımız var. Bu seçim çocuk aklımla beni çok yormuş olacak ki gece yatağımdan ağlayarak uyandığımı hatırlıyorum. annem ve babam yanıma geldiler ve o güne kadar bizi zehirleyen korkunç hikayeleri onlara anlattım. babam bütün haşmeti ile anneme " bu çocuk bir daha kuran kursuna gitmeyecek"diye tembihlerde bulundu.babamın sesi tanrınınkinden daha sıcak ve gerçek gelmişti.

Sitelerde Paylaş

yaebeen kardeş senin yazdıklarını okudum da bende geçmişe döndüm inan. ortaokulda din dersinde cinleri falan öğrendik ben ogüne kadar cin falan ne bilmezdim. hoca bir anlattı bir anlattı . aylarca inan uyuyamadım hep korku içinde ha cin çarpacak ha çarptı neler yaşadım . of of ne kötü günlerdi.

Sitelerde Paylaş

Yaw baboşlar siz cinlerden tırmışsınız ben deli gibi onları aradım. Namuzsuzlar bir türlü çıkmadı karşıma arada sırada olsada hala ararım. Geceleri yıkık virane bir yer görsem dalar gezinir. Mezarlık ların önünden geçerken ağız dolusu küfürler ederim. Hey hat ne yazık ki yoklar. :P :P :P

Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...

kendimi salak gibi hissediyorum.

ben 24 yaşında dinlerin insan uydurması olduğuna kanaat getirdim.

6 ay bile olmadı.

burdaki arkadaşlara bakıyorum da,

hepsi de maşallah 18 olmadan gerçeği bulmuşlar.

benimkisi yılları bulan bi süreç.

17-18 yaşlarına geldiğim zaman cumaya bile gitmezken,

lafta iyi bi müslümandım.

dinimi iyi bildiğimi ve hemen herkesi argümanlarımla susturabileceğimi zannederdim.

19-20lere gelince,üniversite yıllarında,

islamdaki çarpıklıkların islamdan kaynaklanmadığı düşüncesiyle saf islamı aramaya başladım.

bize din diye sunulan şeyin hayvanlık ve ahmaklık olduğunu anlamamak içi öküz olmak gerekliydi.

sonraki yıllar tanıma fırsatı bulduğum cemaatlerin islamdan ziyade islamla alaksı olmayan bi takım homoseksüel inançlara sahip olduğunu görmeye başladım.

tümünü ve alim sandığımız tüm dallamaları tanıdıkça hepsini reddettim.

yani benim için genelleme yaparsak inancımın kaynağı olarak mezhep imamları,sahabe,hadisler ve kuran kalmıştı.

islam fıkhını inceledikçe bu mezhep imamlarının islamı çarpıtıp yanlış anladıklarına kanaat getirdim.

hadis kitaplarına daldıktan sonra da geçen yazın sonlarında yalnız kuran demeye başlamıştım.

ama balık baştan kokuyordu.6 ay kadar bile olmayan bi süre önce,

kurandan da ne köy ne kasaba olmayacağımı anladım.

bununla birlikte 6 -7 senedir içimde hep bi şüphe vardı.

o da şuydu:

insanlar nedense hep kendi yetiştikleri toplumların inançlarını benimsiyorlardı.

insanın gerçekten kendi başına tevhidi bulması mümkün müydü?

sonunda bütün bunların tplumun dayattığı şeyler olduğunu,bize sunulanları kanıksadığımız için bize tek gerçek gibi geldiğini ve örneğin budist olsaydık kafamızda belki bi tanrı inancının bile olamaycağını kesinkes anladım.

darısı mümin kardeşlerin başına. ;)

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

Çocukluğumdan beri camiden çıkmazdım.Cami evim gibiydi nerdeyse.Bir vakit namaz kaçırsam ağlardım o derece.Ama Kuran falan bilmezdim tabi.Kulaktan dolma bilgiler,dualar,vs... 16 yaşımda Kuranı okudum.Ondan sonra anladım ki Kuran,yanlışlıklarla saçmalıklarla dolu bir kitapmış.İslam benim düşüncelerime ve hayat tarzıma uygun değildi.2 yıl öyle geçti.18 yaşımda İncil ve Tevrat,Zebur'u okudum.Kiliselere gittim.Ayinlere katıldım.Hristiyanlığın da saçmalıklarını anladım.Dinlerin psikolojik bir tatmin aracı olduğu kanısındayım.Kendim,kendimin tanrısıyım.Yaş 20.Elhamdülillah ateistim.

Sitelerde Paylaş

O zamanlar ismini koyamasamda, şimdi geriye dönüp baktığımda görüyorum ki ben kendimi bildim bileli ateistmişim. Çocukluğumdan beri tanrı fikri bana anlamsız gelmiştir, o çocuk aklımla kendimi suçlu hissetiğimi hatırlıyorum.

Velhasıl ne olduğumun ve neden böyle düşündüğümün farkına varmam oldukça zaman aldı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...