Jump to content

Hayvanların şaşırtıcı dünyası.

Recommended Posts

Teist arkadaşların birçoğu insanların diğer canlılardan çok farklı olduğunu belirtiyorlar. Belki bu forumda çok rastlamadım ama genelde böyle bir düşünce var. Ben ise bunun tam aksini savunuyorum. Yani hayvanların da en az insanlar kadar yaratıcı, düşünebilen ve birçoğunun da insanlık için ortaya bir şey koyduğunu düşünüyorum.

Kısaca bazı aktarımlarda bulunacağım. Kısaca diyorum çünkü hayvanlar hakkında anlayacaklarım bu kadar ile sınırlı olamaz.

Onların davranışları da bu kadar basite indirgenemez. Bu bakımdan temel hatları ile anlatacağım.

Hayvanlar insanlar kadar olmasa da karmaşık düşünebilir. Bir maymun, köpek, kuş, kedi v.s birçok hayvan bazı durumlarda insanlardan şevkat bekleyebilir. Şevkat gibi bir duygu içgüdü ile açıklanmayacak kadar karmaşıktır. Şevkat isteyen bir canlı mutlaka bir düşünceler dizisini beyninden geçirmiştir. Şevkati isterken; sahibi ile daha önceki yaşantılarını aklına getirmiştir ve bunun devamı için direnmiştir.

Aslında yazmak istediğim çok şey var ama zaman şimdilik kısıtlı. Sanırım hayvanların duygusunun olduğunu da anladık. Onlar zamanla üzülebilir, sahipleri olmadığında durgun olabilirler. Hatta günlerce yemek yemeyip ölenleri bile vardır. Bu bakımdan hayvanların duygusuz olduklarını söylemek pek doğru olmaz.Psikoloji bilimi insanlar kadar olmasa bile hayvanların davranışları altında yatan psikolojik temelleri de incelemektedir. Yani onların davranışları da önemsenmelidir. Bu davranışlar tesadüfü ve mantıksız değil aksine bilinçlidir.

Sadece duygu yöneünden değil beyin olarak da incelendiğinde maymunların da karmaşık işlemleri bir düzene sokacak bir işlevsel beyine sahip olduğu bilinmektedir. Bir belgeselde bir maymunun sayıların bilgisayar ekrarnına yansıtılması sırasında bu sayıları küçükten büyüğe sıralıyabiliyordu. Yani hayvanlar da insanlar kadar olmada bile karöaşık işlemleri bir araya getirebilir. Aynı şekilde yapay bir kafese konulan maymunlar yerde bulunan kasaları ve çubukları belli bir sisteme koyarak kafesten çıkıyorlar veya ödül olarak muza erişebiliyorlar. Bu bakımdan hayvanların mantıksız olduğunu söylemek de doğru olmaz.

Burada sadece maymunu değil daha birçok hayvanı ve onların meziyetlerini anlatmak isterim ama sizin de bildiğiniz gibi hayvanlar da insanlar kadar duygu sahibi ve akıllı canlılardır. Onların yararlarını ve akla durgunluk veren davranışlarını anlatmak zor. Bu bakımdan hiçbir insan onların duyguzuz ve aptal canlılar olduğunu düşünemez. Bu akla abestir.

Nitekim yunus, karınca, arı, kuş. v.s daha birçok hayvan kendilerine has bir dil ile iletişim kurmaktadırlar. Yani kendilerine ait frekansta bir dilleri bile vardır. Sadece alanları ve yaşam frekansları bizden farklı olan bu canlıların insanlardan farkı yoktur. Onlar da canlıdırlar.

Şimdi sizden istediğim bu başlık altında hayvanlar hakkında mümkün olduğunca argüman, bilgi, video v.s koymanız ve bu konu hakkında hep beraber tartışmak. Belki bu şekilde hayvanların asalak olduğunu söyleyen asalak zihniyetlere bir şeyleri anlatabiliriz.

tarihinde sunrise tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Birkaç vidyo eklemek istiyorum;

[link]

Sayın karantekyılın verdiği linkler de aktarımlarımı pekiştirir nitelikte.

Bütün bunları neden söylüyorum çünkü teistlere neden insan diğer canlılardan farklıdır dediğimizde klişeleşmiş cevaplar veriliyor. Hayvanların bir şeyler yapmadığını içgüdülerinin olduğunu ve onlara göre davrandıkları söyleniyor.

Sizde bütün bunlar içgüdü gibi buzdağının sadece üstünde kalan bir kısım davranış dizisi ile açıklanabilir mi? Alın size ispat burdan bakın bakalım onlar çok mu aptal.

Dolayısı ile insanın diğerlerinden zeki olduğundan yola çıkan zeki olduğunu sanan teistler bu saçma argümanlar ile ruhun sadece insana ait olduğunu savunuyor. Alın işte ne farkı var insandan bazıları insann akıl edemediği davranışları ve çözümleri sergiliyor.

Bu bağlamda hayvanda zeka yokturdan yola çıkarak yapılacak ruh savunması daha baştan çürütülüyor. Başka şeyler getirin başka bunlar artık kokuşmuş ruh savunmalar. 21. yy dayız biraz gelişin yahu.

Var mı aksini iddia eden teist ?

Sitelerde Paylaş

evet sana bi yönden katılıyorum.allah hayvanlarıda bazı özelliklerle donatmıştır.mesela arı bal yapar.maymunun köpeğin,ineğin vs farklı kabiliyetleri vardır.fakat bu insanla eşit yada üstün olduklarını göstermez.yeryüzünün halifesi ve hakimi insandır.allah böyle istediği için insana akıl ihsan etmiştir.yeryüzünde işleri insanlar yürütür ve hayvanlarıda insanlar kontrol altında tutar.

Sitelerde Paylaş

Evet nedense Teistler hayvanlarda akıl olmadığını iddia edip insanı yerlere göklere koyamazlar..

Jack London un Ademden Önce Kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim sizlere.. O zaman olayı daha iyi kavrayacaksınız...

http://www.youtube.com/watch?v=VT35jG4awEQ

http://www.youtube.com/watch?v=SYpDgd29BAI...feature=related

tislam Allah ın donattığı falan yok.. Hayvanın eline sopa alıp suyun derinliğini ölçmek Al İlah ın ın donatması mı? Eğer Al İlah ın donatmasıysa o zaman senin aklının da bir kıymeti yok... Arkadan başka halifeler geliyor.. Hemde gümbür gümbür....

Sitelerde Paylaş

Evet nedense Teistler hayvanlarda akıl olmadığını iddia edip insanı yerlere göklere koyamazlar..

Jack London un Ademden Önce Kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim sizlere.. O zaman olayı daha iyi kavrayacaksınız...

http://www.youtube.com/watch?v=VT35jG4awEQ

http://www.youtube.com/watch?v=SYpDgd29BAI...feature=related

tislam Allah ın donattığı falan yok.. Hayvanın eline sopa alıp suyun derinliğini ölçmek Al İlah ın ın donatması mı? Eğer Al İlah ın donatmasıysa o zaman senin aklının da bir kıymeti yok... Arkadan başka halifeler geliyor.. Hemde gümbür gümbür....

[/quote

bi hayvan benden üstün diyosan ona karışamam senin fikrin muhammedcim.ben kabül etmiyorum.ben hayvandan üstünüm.

saygılar

Sitelerde Paylaş

.......

......

Özellikle bu vidyo çok şaşırtıcı.

Düz bir çubuğu büküp nasıl bir teknik geliştirdiğine bakın..

İslamcılar insan'a ruh üflendiğini söylerler.

Bu kargayada Allah ruhundan üflemişmi arkadaşlar?

.

Sitelerde Paylaş
Özellikle bu vidyo çok şaşırtıcı.

Düz bir çubuğu büküp nasıl bir teknik geliştirdiğine bakın..

İslamcılar insan'a ruh üflendiğini söylerler.

Bu kargayada Allah ruhundan üflemişmi arkadaşlar?

.

bu video evrimcilerin düzmecesi ya.siz yakında karga otomobil bile sürüyor dersiniz

;)

Sitelerde Paylaş

bu video evrimcilerin düzmecesi ya.siz yakında karga otomobil bile sürüyor dersiniz

Sayın tislam burada düzmece yok sadece sizin zihniniz bunu düzmece olarak algılama yönünde baskı uyguluyor. Evrimcilerin derdi hayvanların da zeki olduğunu anlatmak değildir. Teistler hangi mantıktan hareketle hayvanların zeki olmadıklarını söylüyor.

Bilimsel bir argüman ile hayvanların aptal olduğunu kanıtlayabilirler mi? Yunusların kendine has bir dillerinin oldukları tartışılıyor. Bütün bunlar evrimsel gelişim sürecinde hayvanların kazandığı niteliklerdir. Kamuflajlar da buna örnek teşkil eder. Örneğin bir hayvanın avcılardan kamufle olarak sakınması adaptasyonun ne denli kuvvetli olduğunun göstergesidir.

Ha ben şunu iddia etmiyorum hayvanlar insanlardan daha zekidir, elbette değillerdir. Elbette insan çok daha komplike düşünebilen bir canlıdır. Ama hayvanlar gerizekalıdır gibi bir yargı ortalıkta dolanıyor.

İnsanın zeki olduğundan hareketle ruh savunması ve ruhun sadece insana ait olduğunun savunması yapılıyor.

Bizim kanıtlarımız bunlardır, bu kanıtlara da senaryo diyorsanız o zaman siz bir paranoyaksınız nasıl oluyor da 'ol dedi oldu'ya inanıyorsunuz, o da senaryo olamaz mı? Onu da aynı şekilde düşünün sorgulayın.

Bu arada yazdığım birkaç mesaj silinmiş, bu forumda yeniyim mesajlarımın neden silindiği konusunda açıklama yapılabilir mi?

Sitelerde Paylaş
Din ve dinlerin canlılar hakkındaki iddiaları nasıl doğal gözlemlerle çelişiyor değil mi? İşte evrim de aynı böyle...

islamda kargalar otomobil sürer diye bişe geçmiyor. ;) islam tüm canlıların allah tarafından evrim olmaksızın ayrı ayrı yaratıldığını savunur.zaten tüm incelemelerde canlıların birbirinden evrimleşerek değil.birden bire ortaya çıktıklarını ortaya koyuyor

Sitelerde Paylaş

;)

İnsan sanki 5000 sene önce araba sürüyordu.. Daha tekerlekten bile haberi yoktu..

İnsan sanki 20.000 sene önce toprağı ekip biçiyordu..

İnsan sanki 15.000 sene önce ok ve yay kullanıyordu...

İnsan sanki 4.000 sene önce ata biniyordu..

Al İlah yaratırken bunları unutmuş olmalı.. Merak etme zamanı gelince kargalar ile sana gülerler.. Hatta gülüyorlar bile..

Sitelerde Paylaş
İnsan sanki 5000 sene önce araba sürüyordu.. Daha tekerlekten bile haberi yoktu..

İnsan sanki 20.000 sene önce toprağı ekip biçiyordu..

İnsan sanki 15.000 sene önce ok ve yay kullanıyordu...

İnsan sanki 4.000 sene önce ata biniyordu..

Al İlah yaratırken bunları unutmuş olmalı.. Merak etme zamanı gelince kargalar ile sana gülerler.. Hatta gülüyorlar bile..

iyide zaman kavramıyla eskiden olup olmamasıyla bunun ne alakası var.bundan 8000 yıl öncede bi otomobil olsa karga yada bi maymun süremez ama insan kullanır.

Sitelerde Paylaş
evet sana bi yönden katılıyorum.allah hayvanlarıda bazı özelliklerle donatmıştır.mesela arı bal yapar.maymunun köpeğin,ineğin vs farklı kabiliyetleri vardır.fakat bu insanla eşit yada üstün olduklarını göstermez.yeryüzünün halifesi ve hakimi insandır.allah böyle istediği için insana akıl ihsan etmiştir.yeryüzünde işleri insanlar yürütür ve hayvanlarıda insanlar kontrol altında tutar.

Allah Akıl Verdi Diyelim Tamam :lol::lol: Senin Beyin Kaç GB ? Arkadaşınınki Kaç GB ? Neden Herkesi Eşit Programlamamış // Bilgisayardan Bilgisara Fark Var

İnsan Kaç GB

Benim Beyin Dolu Fazlası Çökürtür :lol::lol::lol: Zorlamayayım

Müzik Bile Ezberleyemiyorum,Geçici Yükleme Yapıyorum Laf Taşıma & Konuşma

Ufak Çapta Operasyonlar Var 10 GB Toplam

tarihinde aaaazzzz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
islamda kargalar otomobil sürer diye bişe geçmiyor. ;) islam tüm canlıların allah tarafından evrim olmaksızın ayrı ayrı yaratıldığını savunur.zaten tüm incelemelerde canlıların birbirinden evrimleşerek değil.birden bire ortaya çıktıklarını ortaya koyuyor

Pardon kimin incemeleri, sizinmi?

Sitelerde Paylaş
İnsanı kutsayan teist öğretiye vurulan şamarlardır hayvanlar...
Nasıl bir tokattır bu yahu.. Hani çocuklara deriz ya "geliyor beş kardeş" diye... Böyle bir tokatsa tutmadım..

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...