Jump to content

Bir müslümanın ateiste bakışı

Recommended Posts

Bir sohbet esnasında orada bulunmayan bir arkadaşımız hakkında konuşuyorduk. Yaptığı bir haksızlığı kınıyorduk. Dinibütün bir arkadaşım hemencecik şu yorumu yaptı: "Ne olacak Allah korkusu yok o .bnede, her şeyi bekle ondan"

Sevgili dostlar, uzun yıllar Avrupa'da yaşadım. Orada ateist olduğunu ifade etmek sizi insanların gözünde farklı bir yere getirmiyor. Davranışların, fikirlerin, ilişkilerin kişilik özelliklerin senin toplumdaki imajını etkiliyor, hangi dinden olduğun ya da dine inanmadığın değil.

Hemen o cümleyi kuran arkadaşıma beni nasıl tanıdığını sordum. İyi dedi. Ben de Ateistim dedim. .... Sen ateist olamazsın, ateistler şerefsizdir dedi. Sanırım senin kafan karışmış, ama Allah'ın izniyle doğru yolu bulacağına inanıyorum dedi...

Tüm pislikleri ateistler yapar, onlarda Allah korkusu yoktur çünkü... Evet içten içe islamcıların düşündüğü ve bazen çekinmeden dile getirdiği gerçek duyguları...

Sitelerde Paylaş

Hollandada yasiyorum, orda basimdan gecen bir olayi anlatiyim..

Iki uc Fasli arap sokagin ortasinda beni soyuyordu,

kolyemdeki turk bayragini gorunce muslumanmisin diye sordular

bende firsattan istifade edip "elhamdulillah musl..." demeden

cuzdanimi cep telefonumu geri verip tuyduler. :lol:

Orda ateistim deseydim ne yaparlardi acaba?>

Sitelerde Paylaş

bu dini ,bu dine inananların psikolojisini , düşünce yapısını ,kendisinden olmayana bakışını ezbere biliyorum..

ateistlere bakış açıları inanç seviyelerine göre değişiyor..

çok az inançlı biri ,ateist der geçer..

az inançlı biri ,yanlış yoldalar der geçer..

ılımlı inançlı ,ateiste kin ve nefretle bakar..

kökten dinci, ateistin cehennemde haşlanması gerektiğini düşünür ,allahına ateist hakkında beddua yada dua ederler..

aşırı kökten dinci ,allahınına ateisti öldürmesi için dua eder ,yarına çıkama kafir ,kör ol, sakat kal vsvsvs saydırır ,bu tip dindarlar sürü halindelerse ateisti linç etmek isterler..

aşırı kökten dinci ve cihatçı ,bizzat kendisi ateistin kafasını koparmak parçalara ayırmak bıçakla silahla işkenceyle öldürmek ister..

tarihinde Combatiente tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ABD'de bile ateistler iyi karşılanmıyorlar.

İngilizce bilenler için American Atheist sitesinden aldığım bir yazı...

Acknowledging existence of atheists is too offensive for Des Moines

By Chase Martyn 8/6/09 12:09 PM

After a wave of complaints, Des Moines Area Regional Transit buses will no longer display advertisements that acknowledge the existence of atheists in Iowa.

The ads, which said, “Don’t believe in God? You are not alone,” first went up on buses Saturday and were removed by Tuesday.

Gov. Chet Culver said he was “disturbed” by the ads.

This isn’t the first controversy surrounding atheist advertisements on buses. After an ad campaign was successful at generating publicity (and a lot of controversy) in London and elsewhere in the UK, atheists and advocates of religious freedom have attempted to replicate those efforts in many cities in the United States.

According to a Pew Research study in April, roughly 5 percent of U.S. adults say they do not believe in God, but only about a quarter of those adults call themselves “atheists.”

A 2006 survey by sociologists at the University of Minnesota found that atheists are “America’s most distrusted minority.” According to the survey, they are tolerated more on the east and west coasts than they are in the Midwest:

American’s increasing acceptance of religious diversity does not extend to those who don’t believe in a god, according to a national survey by researchers in the University of Minnesota’s department of sociology. The study will appear in the April issue of the American Sociological Review.

From a telephone sampling of more than 2,000 households, university researchers found that Americans rate atheists below Muslims, recent immigrants, gays and lesbians and other minority groups in “sharing their vision of American society.” Atheists are also the minority group most Americans are least willing to allow their children to marry.

Even though atheists are few in number, not formally organized and relatively hard to publicly identify, they are seen as a threat to the American way of life by a large portion of the American public. “Atheists, who account for about 3 percent of the U.S. population, offer a glaring exception to the rule of increasing social tolerance over the last 30 years,” says Penny Edgell, associate sociology professor and the study’s lead researcher.

Edgell also argues that today’s atheists play the role that Catholics, Jews and communists have played in the past—they offer a symbolic moral boundary to membership in American society. “It seems most Americans believe that diversity is fine, as long as every one shares a common ‘core’ of values that make them trustworthy—and in America, that ‘core’ has historically been religious,” says Edgell. Many of the study’s respondents associated atheism with an array of moral indiscretions ranging from criminal behavior to rampant materialism and cultural elitism.

Edgell believes a fear of moral decline and resulting social disorder is behind the findings. “Americans believe they share more than rules and procedures with their fellow citizens—they share an understanding of right and wrong,” she said. “Our findings seem to rest on a view of atheists as self-interested individuals who are not concerned with the common good.”

The researchers also found acceptance or rejection of atheists is related not only to personal religiosity, but also to one’s exposure to diversity, education and political orientation—with more educated, East and West Coast Americans more accepting of atheists than their Midwestern counterparts.

The study is co-authored by assistant professor Joseph Gerteis and associate professor Doug Hartmann. It’s the first in a series of national studies conducted the American Mosaic Project, a three-year project funded by the Minneapolis-based David Edelstein Family Foundation that looks at race, religion and cultural diversity in the contemporary United States.

Sitelerde Paylaş

Geçenlerde, üniversite öğrencisi bir akrabam

eşimle din konusunda konuşuyorlardı. Bir ara çocuğun sesi

korkuyla yükseldi;

"Abi sen atesit misin yoksa?!!!" diye bir soruşu vardı,

yüzündeki endişeyi görmeliydiniz. O zamana kadar ateistin nasıl

olduğunu düşünüyordu acaba :)

Sitelerde Paylaş

Evet bahsedilen şey; Aydınlanamamış, tembellik ve cesaretsizliği ile yerinde saymayı kendine yakıştırmış bir zihniyetin ürünüdür.

Ancak bu şekildeki kimseler, Allah korkusunu her kesin aklında bir olarak sanır ve bunun ile insanları yargılar. Bunlar düşünce ufuklarına açılmaktan korkan ve akıllarını kendileri kullanamayan ve hep bir kılavuz arayan tiplerdir.

Benim yerime düşünen bir perhizcim, vijdanım yerine düşünen bir din adamım ya da benim yerime karar alan bir doktorum olduğunda benim rahatım pek yerindedir. ;)

Nurcular her zaman İMAN ile hareket eder. Her karşılaştıkları rahatsızlık ve haksızlıkta İMANA öykünerek, 'Onlar imani hakikatlere boyun eğseler her şey yoluna girecek' gibi, garip, muğlak, sınırları belli olmayan bir hareket ile TÜM BU HALKA yön vermeye çalşan ve buna da 5 yaşındaki çocuklardan başlayan bir GRUHTUR.

Halbuki Türklerin 'Ne kız gömme ve taşlama, ne helvadan PUTLARA tapma, ya da Tavus kuşlarına tapma' gibi adetlerinin olmadığını BİLMEZLER. Bunlar, yani Nurcular genelde ya Kürt ya da Şafi ya da Arap kökenli olurlar. Kendi eski halklarının kökeninde sapmak ve rezil olmak vardır. Kız çocuklarını Türkler mi gömmüş ki bu toplum KUFFAR olsun, ey Ahlaksız hareket. Alın nurunuzu gidin.

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist boş beyin ya da fazla bilgiden sulanmış bir beyne sahip mantıklı düşünemeyen akıl melekeleri bozuk kişiliktir.. çünkü evrenin bir yaratıcısı vardır bunu gelmiş geçmiş en mükemmel bilim adamı albert einstain bile kabul ediyor....size halt etmek düşmüşş

Sitelerde Paylaş
Ateist boş beyin ya da fazla bilgiden sulanmış bir beyne sahip mantıklı düşünemeyen akıl melekeleri bozuk kişiliktir.. çünkü evrenin bir yaratıcısı vardır bunu gelmiş geçmiş en mükemmel bilim adamı albert einstain bile kabul ediyor....size halt etmek düşmüşş

Einstein dini barbarlık, ateizmi de dar kafalılık olarak algıladı. Dİnci olarak Einstein'dan prim yapamazsınız.

Sitelerde Paylaş

einstein cezalandırıcı tanrıya,yaratıcı tanrıya inanmayan birisiydi.evrendeki düzene tanrı deyip,onu çözmeye çalışmanın bi zevk olduğunu dile getirirdi.

diğer başlıktakinden daha fazla saçmalamışsınız...bravo

Sitelerde Paylaş

Diyelim ki Einstein bir yaratıcıya inanıyor.Bu müslümanlar açısından niye sevindirici bir şey anlamıyorum.İmanın 6 şartına inanmadıkça namaz kılmadıkça bir önemi var mı?Yaratıcıya inanan bir sürü din var.Peygamber zamanında da yaratıcıya hatta tek bir tanrıya inanan dinler vardı.Bir yaratıcının olmasını islama mal etmek en önemli aldatmaca bence...

Sitelerde Paylaş
Diyelim ki Einstein bir yaratıcıya inanıyor.Bu müslümanlar açısından niye sevindirici bir şey anlamıyorum.İmanın 6 şartına inanmadıkça namaz kılmadıkça bir önemi var mı?Yaratıcıya inanan bir sürü din var.Peygamber zamanında da yaratıcıya hatta tek bir tanrıya inanan dinler vardı.Bir yaratıcının olmasını islama mal etmek en önemli aldatmaca bence...

ki einstein da teist değildi...

Sitelerde Paylaş
Geçenlerde, üniversite öğrencisi bir akrabam

eşimle din konusunda konuşuyorlardı. Bir ara çocuğun sesi

korkuyla yükseldi;

"Abi sen atesit misin yoksa?!!!" diye bir soruşu vardı,

yüzündeki endişeyi görmeliydiniz. O zamana kadar ateistin nasıl

olduğunu düşünüyordu acaba :)

Kulakları sivri, boynuzu olan, burnu uzun ucubeye benzer,

haa bide kuyruk olacak...

Sitelerde Paylaş

Ateistlere yabancı ülkelerde de pek sıcak bakılmadığını öğrenmiş olduk türkiye gibi müslüman ülkelerde ve müslümanlıktan çıkan ateist farklıdır

zaten tahrif edilmiş ve tutarlı bir tarafı kalmamaış hristiyanlıktan ve yahudilikten çıkan atesit farklıdır

ben bir nebze yabancı ülkedeki ateistleri anlayabiliyorum çünkü 4 kişinin (matla marcos luka yuhanna) yazdığı(m.s.400yılı) incile inanmamasını haklı buluyorum

velakin müslümanlığı bilen (nasıl bildiği tartışılır kuran tercümesiyle veya kötü örneklere bakarak değerelndirme yapılıyosa yanlış yapılır) biri İslamiyetteki tüm yüce hasletleri (rn basitinden veda hutbesini okumak lazım) görmezden gelmesi ebedi cezaya müstehak ettirir aşğıda bir paragraf gibi:

...

"Hiç olmazsa ecnebî dinsizleri gibi yaşarız."

Cevaben dedim:

Ecnebi dinsizleri gibi de olamazsın. Çünkü onlar bir peygamberi inkâr etse, diğerlerine inanabilirler. Peygamberleri bilmese de, Allah'a inanabilir. Bunu da bilmezse, kemâlâta medar bazı seciyeleri bulunabilir. Fakat bir Müslüman, en âhir ve en büyük ve dini ve dâveti umumî olan Âhirzaman Peygamberi Aleyhissalâtü Vesselâmı inkâr etse ve zincirinden çıksa, daha hiçbir peygamberi, hattâ Allah'ı kabul etmez. Çünkü bütün peygamberleri ve Allah'ı ve kemâlâtı onunla bilmiş.

Onlar onsuz kalbinde kalmaz. Bunun içindir ki, eskiden beri her dinden İslâmiyete giriyorlar; ve hiçbir Müslüman, hakiki Yahudi veya Mecusi veya Nasranî olmaz. Belki dinsiz olur; seciyeleri bozulur, vatana, millete muzır bir hâlete girer. İspat ettim.

O muannid ve mütemerrid şahsın daha tutunacak bir yeri kalmadı. Kayboldu, Cehenneme gitti.(Risale-i Nur:On Birinci Şua - s.952)"

vesselam

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...