Jump to content

Bir müslümanın ateiste bakışı

Recommended Posts

benim yolda dötü başı açık gezen bi adama bakışımla aynı olmalı :D

hepimizin kınadığı şeyler vardır

bir müslümanın da bir ateisti kınayan bakışlarını normal karşılamamız gerek

biz ne zaman kendimizi ispata kalkışsak orada pot kırıyoruz

ateist olduğumu öğrenen kimsenin düştüğü güvensizliği gözlerinden okuyabiliyorum

ve her defasında üzülüyorum

açıklamak zorunda kalıyorum

cehennem korkum veya cennet sevdam olmayabilir ama diyorum

bu dünyada sahip olduklarım var kaybetmek istemiyorum

ve bu dünyada varmak istediğim bir yer var sendelemek istemem

23 yaşında bir erkeğim

bu toplumda varolmak istiyorum

bir şeylere sahip olmak istiyorum

o zaman neden bana güvenmiyorsun?

neden sana bir kötülük edeyim?

neden bu hayallerimin sekteye uğratayım

neden çalayım?

neden öldüreyim?

neden tecavüz edeyim?

hatta emin ol senin kadar muhafazakarım

evimin önünde dansöz oynatan rakı içiren yüksek sesle müzik yapan lokale uyuz oluyor jandarmayı arıyorum

neden mi? anam bacım var benimde...

ayrıca sadece cehennem korkusu frenlemeye yetmez insanoğlunu

cezaevleri allaha inanan mahkumlarla dolu...

Sitelerde Paylaş
benim yolda dötü başı açık gezen bi adama bakışımla aynı olmalı :D

hepimizin kınadığı şeyler vardır

bir müslümanın da bir ateisti kınayan bakışlarını normal karşılamamız gerek

biz ne zaman kendimizi ispata kalkışsak orada pot kırıyoruz

ateist olduğumu öğrenen kimsenin düştüğü güvensizliği gözlerinden okuyabiliyorum

ve her defasında üzülüyorum

açıklamak zorunda kalıyorum

cehennem korkum veya cennet sevdam olmayabilir ama diyorum

bu dünyada sahip olduklarım var kaybetmek istemiyorum

ve bu dünyada varmak istediğim bir yer var sendelemek istemem

23 yaşında bir erkeğim

bu toplumda varolmak istiyorum

bir şeylere sahip olmak istiyorum

o zaman neden bana güvenmiyorsun?

neden sana bir kötülük edeyim?

neden bu hayallerimin sekteye uğratayım

neden çalayım?

neden öldüreyim?

neden tecavüz edeyim?

hatta emin ol senin kadar muhafazakarım

evimin önünde dansöz oynatan rakı içiren yüksek sesle müzik yapan lokale uyuz oluyor jandarmayı arıyorum

neden mi? anam bacım var benimde...

ayrıca sadece cehennem korkusu frenlemeye yetmez insanoğlunu

cezaevleri allaha inanan mahkumlarla dolu...

bak kardeşim eğer sen yukarıda bahsettiğin bazı değerlere sahip olduğunu iddia ediyorsan..... bu sana ait değerlerdir ......ateistliğin sana vermiş olduğu değerler değildir....aynı şekilde yazının sonunda da belirtmiş olduğun gibi """"""""cezaevleri allaha inanan mahkumlarla dolu..."""(yaratana inandığını iddia eden...inanan değil.....çünkü bir şeye inanıp onun dediklerini yapmayanın ne kadar....inançlı olduğu tartışılır......) bu durum inananların inançlarından da değildir.......

bunu anlamak istersen bakman gereken yerler şunlardır.......ateistlerle ilgili olarak.....inançyapısının olmadığı veya zayıf olduğu ülkelerdeki insanların değer yargıları ve yaşayışları......bunlarla ilgili....farklı insanların ziyaret ettiği bir adreste sana verirsem ne demek istediğimi anlarsın (yahoo nun ateistler için olan chat odalarını ziyaret edersen anlarsın eğer bahsettiğn değerlere sahip isen bu sende mevcut olan değerlerdir.....ateistliğin sana vermiş olduğu değerler değildir.....)

aynı şekilde islam ile ilgili olarak.....yine islamla alakası olmayan (yani anadan babadan müslüman olmayan veya yaşadığı ülkenin müslüman olması nedeni ile müslüman olmuş değilde kendisi islamı seçmiş olan insanların yaşamlarına) ülkelerdeki islamı seçmiş insanların yaşayışlarına....o zaman görebilirsin o insanların sahip olduğu değerlerin çevreden mi yoksa seçilen inançtanmı kaynakladığını ve böylece test edebilirsin seçilenin iyi yada kötü olup olmadığını......

Sitelerde Paylaş
Evet bahsedilen şey; Aydınlanamamış, tembellik ve cesaretsizliği ile yerinde saymayı kendine yakıştırmış bir zihniyetin ürünüdür.

Ancak bu şekildeki kimseler, Allah korkusunu her kesin aklında bir olarak sanır ve bunun ile insanları yargılar. Bunlar düşünce ufuklarına açılmaktan korkan ve akıllarını kendileri kullanamayan ve hep bir kılavuz arayan tiplerdir.

Benim yerime düşünen bir perhizcim, vijdanım yerine düşünen bir din adamım ya da benim yerime karar alan bir doktorum olduğunda benim rahatım pek yerindedir. ;)

Nurcular her zaman İMAN ile hareket eder. Her karşılaştıkları rahatsızlık ve haksızlıkta İMANA öykünerek, 'Onlar imani hakikatlere boyun eğseler her şey yoluna girecek' gibi, garip, muğlak, sınırları belli olmayan bir hareket ile TÜM BU HALKA yön vermeye çalşan ve buna da 5 yaşındaki çocuklardan başlayan bir GRUHTUR.

Halbuki Türklerin 'Ne kız gömme ve taşlama, ne helvadan PUTLARA tapma, ya da Tavus kuşlarına tapma' gibi adetlerinin olmadığını BİLMEZLER. Bunlar, yani Nurcular genelde ya Kürt ya da Şafi ya da Arap kökenli olurlar. Kendi eski halklarının kökeninde sapmak ve rezil olmak vardır. Kız çocuklarını Türkler mi gömmüş ki bu toplum KUFFAR olsun, ey Ahlaksız hareket. Alın nurunuzu gidin.

SOYUNU SOPUNU BİLMEDEN böyle nasıl hakaret edebilirsin. unutma ki sizler ateistler cansız bir atomdan meydana geldiniz.arabı türkü kürdü amerikalısı yani anlayacağın bütün insanlar hür ve eşittir. hi,ç bir kavmin diğerine göre üstünlüğü yoktur. sen arabı yargılıyorsun dön bir de kendi ülkendeki pisliklere bak.türklerin müslüman olmadan önceki durumlarını nereden biliyorsun nereden atıp tutuyorsun .meydanı boş bulup atıp durma. unutma bizler savaşçı bir kavimiz töremiz ananemiz hep bunun üzerine kurulu. bizim atalarımız cengiz hanın ordusunda milyonlarca kafa götürdü suçsuz masum nice canlara kıyıldı be deyüz darwinin kitabını okuyacağına açta biraz tarih oku. ARTI MÜSLÜMANLAR İMANINA SIĞINIRLAR ---YASEN . darwine mi lenine mi karl markx mı yoksa cansız atomunamı.sen bu dünyada evrende kainatta yapayanlızsın elinden kolundan tutan da yok sen sadece ölümü beklemekten başka bir işin yok. türkler şamaniz bir kavimdi.adamlar çinlilere koskoca çin seddini yaptırdılar niye can güvenlikleri için.ben öz ve öz türkküm ne arabım ne kürdüm neşafiyim.elhamdülüllah müslümanım . mezhebimde sünni . senin gibi dönme de değil. yarın veya başka bir zaman yeni varoluş teorileride ortaya atılacak veya çıkacak.gözünü aç biraz kafanı kaldır bak şöyle bir etrafına . düşün kainatı düşün evreni düşün insanları nereden nasıl neiçin ve kim tarafından oluşturulduk.senin o bilimin bu araplardan kürtlerden yani şafilerden binlerce kez daha fazla can almıştır. unutma atom bombasını füzeleri tankları yapan bilimdir. birini suçlayacaksan bilimini ve teknolojini ve kendini suçla.senin arkasına sığındın bilim ve teknolojinin benim imanımın yanındaki farkı anlarsın.

Sitelerde Paylaş

Ben inandıgım dine herkesi davet ediyorum sonlarını hayırlı görmüyorum uyarımı dikkate almadıkları zamanda dua ediyorum elbette..kendim için istedigimi sizler içinde istiyorum umarım sizde hidayete erersiniz Allahın izniyle..

Sitelerde Paylaş
bak kardeşim eğer sen yukarıda bahsettiğin bazı değerlere sahip olduğunu iddia ediyorsan..... bu sana ait değerlerdir ......ateistliğin sana vermiş olduğu değerler değildir....aynı şekilde yazının sonunda da belirtmiş olduğun gibi """"""""cezaevleri allaha inanan mahkumlarla dolu..."""(yaratana inandığını iddia eden...inanan değil.....çünkü bir şeye inanıp onun dediklerini yapmayanın ne kadar....inançlı olduğu tartışılır......) bu durum inananların inançlarından da değildir.......

bunu anlamak istersen bakman gereken yerler şunlardır.......ateistlerle ilgili olarak.....inançyapısının olmadığı veya zayıf olduğu ülkelerdeki insanların değer yargıları ve yaşayışları......bunlarla ilgili....farklı insanların ziyaret ettiği bir adreste sana verirsem ne demek istediğimi anlarsın (yahoo nun ateistler için olan chat odalarını ziyaret edersen anlarsın eğer bahsettiğn değerlere sahip isen bu sende mevcut olan değerlerdir.....ateistliğin sana vermiş olduğu değerler değildir.....)

aynı şekilde islam ile ilgili olarak.....yine islamla alakası olmayan (yani anadan babadan müslüman olmayan veya yaşadığı ülkenin müslüman olması nedeni ile müslüman olmuş değilde kendisi islamı seçmiş olan insanların yaşamlarına) ülkelerdeki islamı seçmiş insanların yaşayışlarına....o zaman görebilirsin o insanların sahip olduğu değerlerin çevreden mi yoksa seçilen inançtanmı kaynakladığını ve böylece test edebilirsin seçilenin iyi yada kötü olup olmadığını......

haklısın bunlar ateizmin bana sunduğu değerler değil ateizm sadece tanrının varlığının reddidir ateizmin bir ateistin nasıl yaşaması gerektiğini anlatan kitabı yoktur

elbette yaşadığım toplumun bana kattığı şeyler de var

ama

cehennemden korkmasam da bir insan olarak edebimle yaşama arzum hayatta varmak istediğim yere ulaşmak için gerekli olan bir şey

bu mantaliteyi bana bu toplum vermedi

bu stratejiyi ben belirledim

bu mantalitem ateist olduktan sonra yani bana göre ateizm sayesinde şekillendi ateizm kişiyi özgürleştirir kendi kitabınızı kendiniz yazarsınız elbette herkesin olmak istediği şey benim istediğimle aynı olmayabilir ben huzur ve başarı dolu bir hayat için çabalarken bir başkası korku ve dehşet egemenliği kurmak isteyebilir bu kişiye kalmış

bu yüzden ateizme değil o insana yönelmeli kınayan bakışlar küfürler aşağılamalar

ateizm hiçbir şeyin sorumlusu değil

ama ben ateist olmasaydım

bunları düşünmeye kendimi yapılandırmaya toplumla kendi aramdaki bu sözleşmeyi tasarlamaya gerek duymazdım

ateizm sadece açılan bir kapıdır kişi bu kapıyı açtıktan sonra istediği yola gider kabahat de marifet de ateizmde değil insanda

aynı şekilde kabahat de marifet de din de değil cennet de dolacak cehennemde

diyelim ki kabul ettik var dedik

cehennemde kimin yanacağını kim bilebilir?

bana göre işte bu noktada inanmak veya inanmamak sadece bir tercih oluveriyor

mühim olan yaşantımız

doğru düzgün edebimizle yaşıyorsak inanmak veya inanmamak ne fark yaratır?

bir insanı tanımadan sırf ateist olduğu için kınamak cahilliktir.

tarihinde iyicocuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Einstein dini barbarlık, ateizmi de dar kafalılık olarak algıladı. Dİnci olarak Einstein'dan prim yapamazsınız.

''dar kafalılık'' tamam işte ben de öyle diyorum...::)))

bunun primle alakası yok..tanrının varlığına inanan insanları geri kafalı olarak nitelendiren sizlersiniz...demek ki varlığını savunmanın geri kafalılıkla alakası yok..''tanrı yoktur'' demek einstain ın da dediği gibi dar kafalılıktan başka birşey değil:)))) vardır dediğimde etrafta birçok kanıt görebiliyorum ,inanmamam için hiç bir neden göremiyorum...neden inanmayayım???

Sitelerde Paylaş
einstein cezalandırıcı tanrıya,yaratıcı tanrıya inanmayan birisiydi.evrendeki düzene tanrı deyip,onu çözmeye çalışmanın bi zevk olduğunu dile getirirdi.

diğer başlıktakinden daha fazla saçmalamışsınız...bravo

Bu bilgisizlikle senin ateist olman çok normal..Cezalandırıcı Tanrı yok!!! Einstein islamiyeti araştırmış mı bilmiyorum ama araştırsaymış yaşadığı bu boşluğu kesinlikle tamamlarmış...Hristiyanlık gibi çarpıtılmış bir din belki de onu din e karşı soğutmuş olabilir..hristiyanlığın mantığa uymayan günah çıkarma,baba-oğul düşüncesi insanları yanıltıyor...Ama einstain ın bilmediği islam ın Tanrısı cezalandırıcı değil tam tersi affedici...islam ı anlamak bu kadar zor mu ya!!!

Sitelerde Paylaş
Diyelim ki Einstein bir yaratıcıya inanıyor.Bu müslümanlar açısından niye sevindirici bir şey anlamıyorum.İmanın 6 şartına inanmadıkça namaz kılmadıkça bir önemi var mı?Yaratıcıya inanan bir sürü din var.Peygamber zamanında da yaratıcıya hatta tek bir tanrıya inanan dinler vardı.Bir yaratıcının olmasını islama mal etmek en önemli aldatmaca bence...

Hayır sevinmekle ne alakası var ,biz size göre inandığımız için gerizekalıyız ,bilgisiziz ya bunun inanmamla ne alakası var onu anlatmaya çalışıyorum ama anlamıyorsun..namaz kılmayabilirsin ama inanmak zorundasın çünkü yaratıcı bunun için bir sürü kanıt koymuş,bu kadar kanıta rağmen inanmamak neden??

Yaratıcıya inanan islam 'a da inanaır zaten çünkü en mantıklı tanrı inancı islam daha mantıklı bir inanç sistemi söyleyebilir misin bana islamdan başka??

Sitelerde Paylaş
Diyelim ki Einstein bir yaratıcıya inanıyor.Bu müslümanlar açısından niye sevindirici bir şey anlamıyorum.İmanın 6 şartına inanmadıkça namaz kılmadıkça bir önemi var mı?Yaratıcıya inanan bir sürü din var.Peygamber zamanında da yaratıcıya hatta tek bir tanrıya inanan dinler vardı.Bir yaratıcının olmasını islama mal etmek en önemli aldatmaca bence...

Hayır sevinmekle ne alakası var ,biz size göre inandığımız için gerizekalıyız ,bilgisiziz ya bunun inanmamla ne alakası var onu anlatmaya çalışıyorum ama anlamıyorsun..namaz kılmayabilirsin ama inanmak zorundasın çünkü yaratıcı bunun için bir sürü kanıt koymuş,bu kadar kanıta rağmen inanmamak neden??

Yaratıcıya inanan islam 'a da inanaır zaten çünkü en mantıklı tanrı inancı islam daha mantıklı bir inanç sistemi söyleyebilir misin bana islamdan başka??

Sitelerde Paylaş

Sitelerde Paylaş
Hayır sevinmekle ne alakası var ,biz size göre inandığımız için gerizekalıyız ,bilgisiziz ya bunun inanmamla ne alakası var onu anlatmaya çalışıyorum ama anlamıyorsun..

İnancın nasıl yayıldığı önemli değil. Bu şeylere inanmak bence sorun değil. Sonuçta inanılan bir çağda yaşıyoruz.

Fakat seçip almayı bilmeli insan. İnanç için vicdanını yok etmemeli, inanmayanı başkalaştırmamalı. Kaş yaparken göz çıkartmamalı.

namaz kılmayabilirsin ama inanmak zorundasın çünkü yaratıcı bunun için bir sürü kanıt koymuş,bu kadar kanıta rağmen inanmamak neden??

O kısmını bize bırakın. Siz inancınıza bakın. Bunu yaparken de milleti rahatsız etmeyin. Bir de bilimle uğraşmayın. Uğraşana da uymayın.

Umarım yeterince ılımlı olmuştur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...