Jump to content

Bir Deli ve Vatan Haini olarak, Saidi Nursi

Recommended Posts

vıdı vıdı vıdı, çen çen çen..

verem ettiniz beni verem...

uzaylılar size bu kadar çene vereceğine az bi şey de akıl verseydi ya...

Yav aklıma geldi biraz evvel üstünüze başınıza kustum ya veremim size de bulaşmış olmaya... Ben size dedim ama bırakın laklakı da gidin temizlenin diye...

aslında foruma alt başlık kürdi ile birlikte bir deli ve vatanhaini olarak hallac' ıda eklemek

gerekirdi.nede olsa kendini çok akıllı sanan 2 şahsiyet var ortada , saidi kürdi ve hallac

iki takiyeci , iki emperyalist.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İyi ama unuttuğunuz çok mühim bir nokta var. Saidi Nursinin kast ettiği Hırıstiyanlar başka bir memleketi işgale gelmiş emperyalist güçlerdir. Sen kalk dünyanın bir ucundan emperyalist amaçlara hizmet için eline silah al bir başka memleketi işgale kalk, sonra onlarda şehit oldu de.. Peki ama ne uğruna şehit oldular?

Sitelerde Paylaş
İyi ama unuttuğunuz çok mühim bir nokta var. Saidi Nursinin kast ettiği Hırıstiyanlar başka bir memleketi işgale gelmiş emperyalist güçlerdir. Sen kalk dünyanın bir ucundan emperyalist amaçlara hizmet için eline silah al bir başka memleketi işgale kalk, sonra onlarda şehit oldu de.. Peki ama ne uğruna şehit oldular?

sayın mohammed, yazımı okursanız ben anadolunun işgalinden bahsetmiyorum. ben genel anlamda söyledim. müslüman girerse fetih hristiyan girerse işgal. müslüman ölürse şehit hristiyan ölürse niyazi... buna karşı çıktım...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
sayın mohammed, yazımı okursanız ben anadolunun işgalinden bahsetmiyorum. ben genel anlamda söyledim. müslüman girerse fetih hristiyan girerse işgal. müslüman ölürse şehit hristiyan ölürse niyazi... buna karşı çıktım...

saygılarımla

“Birinci Dünya Savaşı’nda bizimle savaşmış da olsa, bir Hristiyan ölmüşse şehit sayılır, ahirette mükafatı vardır.” (Kastamonu Lahikası,s.45)

Bakın bu cümle de anlaşılmayacak birşey yok!

Genel anlamda söylemiş olsanız bile bu konudan bağımsız ve anlamsız bir söylem olur.

Neyse ben ne demek istediğinizi anladım.

Fakat konu Said iken konuya alakasız biryerden girmişsiniz.

Bütün tartışmalarda bu sebeple başlamış.

Saygılar

Sitelerde Paylaş
“Birinci Dünya Savaşı’nda bizimle savaşmış da olsa, bir Hristiyan ölmüşse şehit sayılır, ahirette mükafatı vardır.” (Kastamonu Lahikası,s.45)

Bakın bu cümle de anlaşılmayacak birşey yok!

Genel anlamda söylemiş olsanız bile bu konudan bağımsız ve anlamsız bir söylem olur.

Neyse ben ne demek istediğinizi anladım.

Fakat konu Said iken konuya alakasız biryerden girmişsiniz.

Bütün tartışmalarda bu sebeple başlamış.Saygılar

bir saniyie ya mesele 1'inci dünya savaşa mı..

bir paylaşım savaşı değil mi? Osmanlı ne halt etmeye girdi bu savaşa... Toprak ele geçirmek için değil mi... Osmanlı askeri şehit olacak hristiyan askeri niyazi... Osmanlı bir toprağa girecek adı fetih olacak hristiyan gelince işgal...Ne kadar adaletli bir yaklaşım....

Kusura bakmayın ama adama deli meli diyorsunuz ama bu konuda ateistlerden daha mantıklı bir yaklaşım sergilemiş.

Aramızdaki fark, müslüman da yapsa bana göre işgal hristiyan da yapsa işgal...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
bunu ben de desteklerim...

Müslüman olunca şehit, fetih gayri müslüm olunca bilmem ne yoluna gitti niyazi, işgal... Birinci dünya savaşı sonrası anadolu işgal edildi o ayrı ama genel bakış açısına istinaden diyorum... İslamın allahı allah da hristiyanlığın tanrısı şam babası mı...

saygılarımla

Hallac bu cümleleri kurmuşsun.. Bunu bende desteklerim demişsin..Desteklediğin Saidi Nursinin cümlelerini iyi oku. 1. Dünya savaşında bizimle savaşmış... Birde üzerine basa basa FETİH GAYRİ MÜSLÜM olunca demişsin..

Bu işin bu cümleler varken bakış açısı olmaz..

Sitelerde Paylaş
Hallac bu cümleleri kurmuşsun.. Bunu bende desteklerim demişsin..Desteklediğin Saidi Nursinin cümlelerini iyi oku. 1. Dünya savaşında bizimle savaşmış... Birde üzerine basa basa FETİH GAYRİ MÜSLÜM olunca demişsin..

Bu işin bu cümleler varken bakış açısı olmaz..

gerçi bir üst mesajda bilmeden size de yanhıt vermişim...

Osmanlı viyana kapılarına dayanınca fetih mantığındanr bahsedeceğiz, hristiyan yapınac işgal. işte ben buna karşı çıkıyorum. osmanlı da olsa almanyada olsa hepsi benim gözümde işgaldir... öyle torpil geçmemi beklemeyin..

saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Şimdi Irak ı düşün Amerikan işgalinde ve Iraklı bir yetkili TV ye çıkıp ölen Amerikalı Askerler için şehitler dese..

Bırak Osmanlıyı İstanbul kapılarına dayanmış Eyüp Sultanda işgale gelmişti.. Ne işi var Eyüp Sultanın Rum diyarlarında.?O dönemde savaşlar din adına yapılıyorrdu. Küffara karşı...

Ne Irak ın işgali, ne de Anadolunun işgali din amaçlı değildir. Emperyalist güçlerin işgalidir.. Ha diyeceksin Eyüp Sultan da savaş ganimetleri için gelmişti.. Evet doğrudur ama Allah Allah diyerek yola çıkmıştır. Kılıcını Allah adına savurmuştur ki zaten onun Allahı bunu emretmektedir..

Sitelerde Paylaş

Sayın mohammed,

öncelikle eyüp sultan bölümünü anlamadım...

ikincisi...

ben anlatmak istediğimi iyi ifade edemiyorum galiba...

Haçlı seferlerinde cepheye sürülenler cennet vaadiyle kandırıldı, istanbul işgalinde de, viyana kapılarında da şehit şerbeti, kevser şerbeti, huriler, cennetler denildi...

ben de derim ki müslümanlar kendi savaşçılarını nasıl şehit olarak nitelendiriyorsa hristiyanlarda aynısı yapıyor.

Eğer müslüman askeri şehit ise hristiyan askeride şehittir diyorum. bunda anlaşılmayacak şey neresi anlamadım gitti..

Ayrıca anadolu işgaline gelmeden önce birinci dünya savaşına gelmemiz lazım osmanlının amacının ne olduğunu ortaya koymamızda lazım.. Ki anadolunun işgal edildiğini zaten söylüyorum da...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Öncelikle bu başlığa yazı yazmadan evvel vatan hainliği ile ırkçılığı ayırt edecek zekaya sahip olduğunuzu umuyorum.. Ben Anadolu evladıyım.. Anadolu demek Rum, Ermeni, Kürt, Laz, Çerkez ve de say say bitiremeyeceğim bir sürü halk demektir..

Asıl konuya geri dönelim.. Forumda sürekli yok efendim Kürt Sait isyanın da ki SaiT aynı kişi değildir diye itirazlar mevcuttur.. Evet bunu diyenler doğruyu söylüyorlar.. İsyan eden Said eşcinsel olan SaiT değildir.. İkisi ayrı kişilerdir.. Ama bu bizim eşcinsel olan SaiT i vatan haini olmaktan ve de ırkçı olmaktan kurtarmıyor..

ülke İngiliz, Fransız, İtalyan Yunanlıların işgali altında.. Osmanlı Sultanı çoktan memleketi satmış... Anadolu halkı bu işgale direniyor.. Tabiki vatan hainleri de iş başında... Bu vatan haininin yaşadığı dönem Türk topraklarını işgal edildiği II. Abdülhamit dönemidir..

SaiT de bu durumdan yararlanmak için Abdülhamit’e bir dilekçe ile başvurur. Dilekçede Kürdistanın geleceği için Kürdistan olarak adlandırdığı bölgede 3 tane medrese açılmasını ve bu burada Kürt gençlerinin eğitim görmesini ister. II. Abdülhamit bunun altındaki sinsi planı hemen fark eder. Bu dilekçeden sonra SaiT önce sürgüne göndermeyi düşünür fakat akli dengesinin yerinde olmadığını anladığından tımarhaneye kapatılması kararlaştırılır. SaiT, “Zalimler için yaşasın cehennem!” sözünü Abdülhamit için söyler.

Meşhur 31 Mart ayaklanmasında SaiT in ayranı kabarır.. İnsanın midesini bulandıracak şekilde, Volkan gazetesinde İngiliz propagandası yaparlar. Çünkü umdukları şey Kürdistan için İngilizlerden görecekleri yardımdır. 31 Mart ayaklanmasında birçok Türk subayını vahşice katlettikleri halde Hıristiyanların kapısına birer nöbetçi koyarak onları korurlar. Yağmalanan Türkler ise umurlarında değildir. Fakat Mustafa Kemal’in kurmay başkanlığını yaptığı Yıldırım Orduları çok geçmeden bu isyanı bastırınca Isparta’ya sürülür. Bu andan itibaren Kürt Said Mustafa Kemal’i artık unutamayacak ve onun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı tüm kinini kusacaktır.

İşte şimdi neden bu Nurcuların Türkiye Cumhuriyetine ve kurucusuna kin kustuklarını daha iyi anlayabilirsiniz.. Zira bu ayaklanmada umduklarını bulamamışlar Anadolu halkı ebelerinin her birine birer çam ağacı armağan etmiştir..

“Özgür bir Kürdistan tohumu ekiyorum. Onu geliştirip büyütün”

Yalnızca bir dakika durup düşünün. Yukarıdaki tümceyi kim söylemiş olabilir? Apo mu?

Aklınıza hemen Apo geldiyse, aslında bir bakıma başarılı oldular demektir. Görünen düşmana karşı Anadolu halkının savaşması zor olmaz.

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkınca Said-i Nursi tekrar sahneye çıkar.

İngilizlerin güdümünde Kürt Teali Cemiyeti’ni kurar ve İngilizlerin işgal planlarına uygun olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yeniden Kürdistan düşleri görmeye başlar.

“Uyan ey Selahattin Eyyübi’nin torunları Kürtler!” diyerek Kürtleri ayaklanmaya çağırır.

Ey Sait bizler anadolu evlatlarıyız.. Doğu ile batının arasında köprü olan bu topraklar bizim vatanımızdır.. Bu vatanda, bu kargaşada Kürdü, Türkü, Rum u, Laz' ı kardeşçe yaşamak varken bu ırkçılık, bu kin ne den?

Ah be deli Sait bu savaş emperyalizme karşıdır.. 16 Eylül 1919’da İkdam gazetesinde bir bildiri yayınlayarak, Türk Ulusunu Kuvayı Milliye’ye destek vermemeye, hatta onlara karşı mücadele etmeye çağırır. Neden emperyalistlerie uşak oluyorsun?

Ah Sait bizler Anadolu evlatlarıyız bu söz de neyin nesi? “Bir Türk öldürmek yetmiş gavur öldürmekten daha üstündür” sözü Said-i Nursi’nin düşünce yapısını dolaylı yoldan bize gösterir.

Ah be deli üzerine üstliük eçcinselliğini saklayan iki yüzlü Sait bari bunu deme: “Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlığını Mustafa Kemal’e vermediğim için bana hücüm ediyorlar.”

Ah be Sait hem hem de vatan haini.. Senden ne köy olur ne de kasaba.. Ama senin gibi hainler bile bir Kürdü sevmeme engel değil.. Sevmek be SaiT bir kadını sevmek.. Sana bunu anlatmam zor be hain ve kadınsız SaiT..

Sitelerde Paylaş
başlığı temizledim, bilginize...

nurcu arkadaşların hutuvat-ı sitteyi gündeme getirmemiş olmaları ilginç.

ben getirdim linkinide verdim.. ama hangi topicte nerede hatırlamıyorum.. karman çorman oldu burası...

ayrıca temizlemekten maksadını anlayamadım.. ortaya atılmış komik bir iddia ve bu iddiayı desteklemesi için Nursi nin ağzından söylendiği iddia edilen cümleler var.. En göze çarpanı "özgür bir kürdistan tohumu ekmek"... Sonra da Volkan gazetesinde ingiliz propagandası yaptığı iddiası öne sürülerek bir cinayet işlenmiş resmen.. Tamamen atsız bir kafayla cehalet ve kin ve nefret ile ne söylendiğinden bi-haber bir şekilde delilsiz mesnedsiz hazırlanmış bir yazı.. Ben tekrarlıyorum.. Mesela ÖZGÜR BİR KÜRDİSTAN TOHUMU EKİYORUM diyen kimdir? Said Nursi mi? Vallahi de billahide o değil.. Peki kim söylemiş bunu? Ya da buraya UTANMADAN ARLANMADAN ADİ BİR ŞEKİLDE DELİLSİZ MESNEDSİZ AKTARAN zevat ın niyeti nedir.. Bu sadece bir tanesi.. Bu forum alimlerin özelillekle de Bediüzzamanın hayatı ile ile ilgili konularda defalarca yapılan bir ayıp...

Mohammed e iki sorum var...

"Özgür bir kürdistan tohumu ekiyorum " cümlesi iddia ettiği gibi Nursiye aitse delili nedir...

Volkan gazetesinde İngilizler lehinde yazdığı yazılardan bir cümlecik aktarabilir mi?

Vereceği adam gibi deliller onun gözümde adam olarak kalmasına yetecektir şimdilik.. Ama veremezse en aşağılık mahlukattan bile daha sefil bir vaziyette olduğunun resmidir?

tarihinde 'Oflaz' tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

SaiT , İngiliz ve Yunan işgalcilerine karşı canlarını ortaya koyarak Türk vatanını ve Türk Milletinin namusunu koruyan Kuvay–ı Milliye kadrosunu "küfür" ile itham eden fetvalar yayınladı. İngilizler tarafından kurdurulan ve yönetim kurulunda Said Nursî’nin de bulunduğu zamanın Cemiyet–i Müderrisîn namlı Teâl–i İslam Cemiyeti, 26 Eylül 1919’da İkdam gazetesinde "fetva ilanatı" yaparak, Türk milletini Kuvay–ı Milliye’ye destek vermemeye, hatta "hain, eşkıya, katil canavarlar ve lanetlik" ilan ettikleri M. Kemal Atatürk önderliğindeki Kuvay–ı Milliye kadrosuna karşı mücadele etmeye çağırıyor, kesinlikle İngiliz ve Yunanlılara karşı gelinmemesini tavsiye ediyordu (Bkz. İkdam gazetesi, 26 Eylül 1919; Yücel Özkaya, Ulusal Bağımsızlık Savaşı Boyunca Yararlı ve Zararlı Dernekler, Atatürk Araştırma Merkezi, Cilt IV, Sayı 10, Kasım 1987; Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüd (ATESE) Arşivi, Klasör 86, Dosya 144 (1318), Fihrist 240; Muharrem Bayraktar, Yeni Mesaj gazetesi, 28 Nisan 2005).

Asıl kaynak ise Teal–i İslam Cemiyeti 16 Eylül 1919’da İkdam gazetesinde bir bildiri yayınlayarak, Türk milletini Kuva–yı Milliye’ye destek vermemeye, hatta onlara karşı mücadele etmeye çağırmıştır..

Bu bildiriden sizlere paragraflar:

Hem sizler ey yalancı ve deni şâkiler!

Kendinize ne hakla, ne yüzle Kuva–yı Milliye namını veriyorsunuz? Utanmaz hainler, artık yetişir, yakamızı bırakın. Cenab–ı Hakk’ın gazap ve laneti sizin üzerinize olsun.

Selanik dönmeleriyle aslü nesli ve mezhep ve meşrebi belirsiz ecnası muhtelife türedilerden mürekkep olan bu cemiyet, ‘istibdadı kaldıracağız, meşrutiyet ve hürriyet getireceğiz, hükümet ahaliye zulmetmeyecek’ diye bizi aldattılar.(...)

Bu hainler, bu hinoğlu hinler memleketin başına kendi elleriyle getirdikleri her belada, her muharebede âlemi ölüme teşvik etmek, halkı kırdırarak kendi canlarını beslemeyi çok iyi biliyorlardı.

İngilizleri kızdırdınız, üzerimize Yunanlıları musallat ettiler. Harpte mağlup olduktan sonra uslu oturmak ve mağlubiyetin neticesine katlanarak telafisini sabr–u sükun ve akl–u tedbir dairesinde izale etmekten başka çare var mıdır?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...