Jump to content

İşte sizlere Kepazei Nur İlmi

Recommended Posts

sevgili craftXrac

Geldiğim noktanın daha evrensel ,daha kucaklayıcı,daha hümanist olduğunu düşünüyorum.Artık hayatımda İman sahibi olanlar ve diğer zavallılar ayrımı yok!Sadece insan var.Ne olursa,kim olursa olsun İnsan!Tabii tüm diğer canlılar.Tüm bu hayatı paylaştığımız saygı duymamız gereken diğer canlılar.

Eskiden ava çıkardım.Ne de olsa avcılık sünnetti ,bir sakıncası yoktu yani.Ava meraklı arkadaşlarım yanlış anlamasınlar ama Artık hiçbir canlıya kıyamıyorum.Onlarında benim gibi tek bir hayat fırsatı var.Bu hayatı birlikte paylaşıyoruz.Bu fırsatlarını ellerinden alma hakkımın olmadığını düşünüyorum.Mecbur olmadıkça bir cana kıymak,din izin verse bile bana artık çok uzak.Tüm ön yargılardan sıyrılmış,kavgasız bir dünya umuyorum.Düşlüyorum.Bunun için dinin dayattığı önyargılarda dahil olmak üzere tüm ayrımcılıklara karşıyım.Gerçek ve olgun bir ahlak böyle oluşur diye düşünüyorum.Savaşsız bir dünya böyle oluşabilir bence.Naçizane düşüncem bu..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sevgili craftXrac

Geldiğim noktanın daha evrensel ,daha kucaklayıcı,daha hümanist olduğunu düşünüyorum.Artık hayatımda İman sahibi olanlar ve diğer zavallılar ayrımı yok!Sadece insan var.Ne olursa,kim olursa olsun İnsan!Tabii tüm diğer canlılar.Tüm bu hayatı paylaştığımız saygı duymamız gereken diğer canlılar.

Eskiden ava çıkardım.Ne de olsa avcılık sünnetti ,bir sakıncası yoktu yani.Ava meraklı arkadaşlarım yanlış anlamasınlar ama Artık hiçbir canlıya kıyamıyorum.Onlarında benim gibi tek bir hayat fırsatı var.Bu hayatı birlikte paylaşıyoruz.Bu fırsatlarını ellerinden alma hakkımın olmadığını düşünüyorum.Mecbur olmadıkça bir cana kıymak,din izin verse bile bana artık çok uzak.Tüm ön yargılardan sıyrılmış,kavgasız bir dünya umuyorum.Düşlüyorum.Bunun için dinin dayattığı önyargılarda dahil olmak üzere tüm ayrımcılıklara karşıyım.Gerçek ve olgun bir ahlak böyle oluşur diye düşünüyorum.Savaşsız bir dünya böyle oluşabilir bence.Naçizane düşüncem bu..

ne güzel...

ateistinde teistinde ortak olabileceği bir paydayı gösterdiniz...

insan olma paydası...

iyi insan kainatın en güzel meyvesidir...

kötülükler le onu çürütmezsek ne mutlu...

Sitelerde Paylaş
ne güzel...

ateistinde teistinde ortak olabileceği bir paydayı gösterdiniz...

insan olma paydası...

iyi insan kainatın en güzel meyvesidir...

kötülükler le onu çürütmezsek ne mutlu...

İyi ama Fallenangelde sözleri ile dinlerin bu söyleme ne kadar zarar verdiğini göstermiş... 
Sitelerde Paylaş
Fallenangel Dün, 01:53

80'li yıllarda Üniversite talebesi iken bizi ısrarla Nurcuların sohbet evlerine götürürler ve modern bilimin bulup çıkardığı gerçeklere bakarak;"Bunlar zaten Kuranda vardı"diyerek beynimizi yıkarlardı.Böylece o kuşaktan sıkı müslümanlar çıktı.Yılarca alnımız secdeden kalkmadı.Herşeyi bilen bir Kitap ve peygambere sahiptik ne de olsa.Yılarca kendimizi böyle avuttuk.Çünkü okuduğumuz eserleride bu şekilde seçiyorduk.O gayp alemi bizim için mutlak gerçekti.Bu dünyayı umursamıyorduk.Ama bir yandan da dünya nimetlerinden yararlanıyor ve bilimin kolaylaştırdığı hayatın içinde bilimi ve aklı aşağılıyarak yolumuza devam ediyorduk.

Yıllar böylece mutlu ve mesut olarak geçti.Bir gün bir dostum bir kitap tavsiye etti.Ünlü bir İslam düşünürünün ve aynı zamanda mevlevi olan bir zatı muhteremin İslam tarihi hakkındaki önemli bir kitabı.Okuduktan sonra şok geçirmiştim.Hiçbir şey bize anlatıldığı gibi görünmüyordu.Biz İslam tarihini milletçe çağrı filminden öğrenmiştik.Oysa gerçekler çok farklı idi.Ondan sonra bir okuma maratonu yaşadım ve geçte olsa bu site ile tanıştım.

Gördüm ki;Müslüman kardeşlerimiz tarihi gerçekleri ve özellikle de bilimsel gerçekleri saptırmayı,polemik yapmayı çok seviyorlar.Bunu İslama hizmet olarak gördüklerinden,gocunmuyorlar.Ne yazık ki gerçekler çok farklı.Bunu anlamak yıllar alabiliyor.Bir uykudan uyanmak gibi bir şey bu.Tabiatla ilgili gerçekler ile dinin gerçekleri arasındaki uyuşmazlığın netçe görülebildiği yüksekte bir duruş,bir kuş bakışı gibi.İçindeyken bunu anlayamazsın.Öyle bir hayal alemindesindir ki;herşeyde ölçün dindir.Başka bir şey düşünemezsin.Aksi düşüneni aşağılarsın.Zavallı görmiyor gerçekleri dersin.Kıyameti beklemektesindir.Veya ölümü.İnandığın herşeyi kanıtlayacak olan ölümü gizlice beklersin.Ama bir yandan da hesap verme korkusuyla da ölmemeyi istersin.Dediğim gibi içinde iken hiçbirşeyin farkında olmazsın.Ama birgün uykudan uyanırsın.6 günde yaratılmış Kainatı ararsın.Melekleri,Cinleri görmeye çalışırsın.Aydaki yarılmanın izini bulmaya çalışırsın,tüm dünyanın takdirle okuduğu bölük bölük islama koşanların rehberini ararsın.Oysa artık herşey değişmiştir.Karşımızda;acımasız,zayıfı imha eden,katı kurallarının dışına çıkılmasına izin vermeyen Evren vardır.Evren bize anlatıldığı gibi gökyüzünde Tanrıyı tesbit eden varlıkların olduğu bir yer değildir.Devasa gök cisimlerinin cehennemden beter ortamlar oluşturduğu anlaşılması zor bir yerdir.Katrilyonlarca yıldızdan en mütevazı olanlarının bir tanesinin çevresindeki küçük kaya parçasında işler yolunda gitmiş ve canlılık oluşmuş demektedir bilim.Gözlemlerde bu yöndedir.Bunun ışığında insan daha bir saygı duyar hayata ve dünyaya.Çünkü o çok nadir bir şeydir.Aslında gerçekten bilimsel bir mucizedir hayat.İşte o zaman gerçekten aydınlanır kafalar ve birbirimizi inançlarımızla değil,paylaştığımız gerçeklerle yargılamamız gerektiği ortaya çıkar.Bu dünya dışında bir hayat beklentisi olan arkadaşlara sesleniyorum!Dilediğinize inanın!Ama inançları veya inançsızlıkları için insanları yargılamayın.Bırakın herkes dilediğine inansın,ama bu inanç diğeri için baskı unsuru olmasın.Kimseye inancınızı dayatmayın.Adı Üzerinde İNANÇ.Yani subjektif bir şey.Kişiye göre değişebilir.Değişmeyecek bir şey var;o da cehennemden farksız bir kainatta bir vahaya sığınmış olarak yaşadığımız.Bunu kıymetini bilelim ve tüm canlılara birazda bu gözle bakmaya çalışalım..Saygılar,sevgiler herkese...

Sevgili fallaneangel hocam Risali Nur konusudaki yüzeyel deeğrlendirmelreiniz elbetteki bu eserlerin kıymeti noktasında bize ölçü olmayacaktır

hatta beyin yıkama aleyhte yaklaşımınız tarafsız omadığınızı hattı zatında din aleytarı bir tarafta olduğunuzu gösterir

Yazdıklarınızdan çıkardığım net sonuç şudur ki:

Ne Risalei nuru öğrenmiş ne de bunun dışında hakiki manada insanı ve onu saran çevreyi insanla çevresi arasındaki iletişimi irdeleyen ve

Yüce Yaratıcıya ulaşma noktasında rehber sayılabilecek bir kaynağa sahip değilsiniz.

Çevreyi gözlemleme ve ondan sonuçlar çıkarma konusunda ateistler in bakış açısı size bir şey kazandırmayacaktır.

Terkettiğiniz dini mefhumların yerini hangi felsefe hangi bilim doldurabilir?

Ben öleceğim ve yok olacağım çocuklarım eşim annem babam tüm sevdiklerim ölecek ve yok olacak hiç olacak

ölümden sonra tekrar buluşmak görüşmek yok

şimdi geldiğiniz nokta bu ise bundan sonra hangi noktaya ulaşmayı beklersiniz?

Evet bilim ve fesefeyle İslam iki dosttur

bilim Allahın varlığını ve birliğini felsefe kuranın Haklığını isbat ediyor

bilim bir karaciğer hücresinin nasıl işgördüğünü 100lerce sayfada anlatıyor "nasıl yapıldı nasıl çalışıyor ?" sorularına cevap buluyor

ancak kim yaptı kim tasarladı sorusuna bir cevap veremiyor

Kuran ise "kim tasarladı? kim yarattı ne için yarattı?" sorularına cevap veriyor.

Evet cehnnemden farksız diye tabir ettiğiniz kainat dinsiz bir nazarla öyledir

her an serseri bir gök cismi gelip dünyamıza çarpabilir her an bizi öldürecek bir virüs kapabiliriz

yani dinsiz nazarla korkmanız ürkmeniz normaldir halbuki ben iman nazarıyla biliyorum ki:

"Zerreden kürreye herşey Onun desti kudretindedir.O Rahimdir yani merhametlidir kulların a zulmetmez

O Hakimdir hikmetli iş yapar abes iş yapmaz.O nun Kudreti gücü herşeye yeter.O dualara cevap verendir

Kürrenin de öldürücü mikrobunda tasarrufu O nun elindedir." derim tevekkeltü Alelah der keyfime bakarım

işin ucunda ölümde olsa "cennetül firdevsde görüşmek var kavuşmak var derim hatta vefat etmiş babamla tekrar görüşmek

mümkün olacağı için ölüme güzel bakarım sizin gibi korkmam"

işte "İman insanı insan eder belki insanı sultan eder" , "imansızlık insanı kainatın dilenciliğin e düşürür" vb sözleri böyle hakikat bulur.

tekrar doğru yolu bulmanız dileği ile

vesselam

tarihinde AhmetBaha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yazdıklarınızdan çıkardığım net sonuç şudur ki:

Ne Risalei nuru öğrenmiş ne de bunun dışında hakiki manada insanı ve onu saran çevreyi insanla çevresi arasındaki iletişimi irdeleyen ve

Yüce Yaratıcıya ulaşma noktasında rehber sayılabilecek bir kaynağa sahip değilsiniz.

xxx

nur evine gitmiş işte.daha ne yapsın.belki senin gibi orda ot çekmediği için bir yerden sonra uyanmış.

Çevreyi gözlemleme ve ondan sonuçlar çıkarma konusunda ateistler in bakış açısı size bir şey kazandırmayacaktır.

Terkettiğiniz dini mefhumların yerini hangi felsefe hangi bilim doldurabilir?

adem-havva masalları , yedi günde yaratma , dünyanın düz olduğu gibi zırvalar mı gözlemleme oluyor. dini kavramların kaç tanesi insanlığa huzur getirmiş?

B

en öleceğim ve yok olacağım çocuklarım eşim annem babam tüm sevdiklerim ölecek ve yok olacak hiç olacak

ölümden sonra tekrar buluşmak görüşmek yok

çok doğru. bunun aksi bir aldanma.

uğahhahaha

bilim bir karaciğer hücresinin nasıl işgördüğünü 100lerce sayfada anlatıyor "nasıl yapıldı nasıl çalışıyor ?" sorularına cevap buluyor

xxx

şu anda suni karaciğer üretilmek üzere.karaciğer karmaşık bir mekanizma. adam uzun uzun anlatmasın mı?allah hallediyor diye mi yazsın?

Kuran ise "kim tasarladı? kim yarattı ne için yarattı?" sorularına cevap veriyor.

kuran daha çok muhoya karı ayarlama işinde yararlı olmuş. dünyanın düz olduğunu yazan bir kitapta bilim ne gezer?

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Hakaret yok!
Sitelerde Paylaş
sen kimsiiin benim yazdıklarıma cevap verebilmek kim

aranızda dağlar var

takıl kendi aleminde oyalan

yazdıkların bir matah olsa.

burda üç şey var iyi say.

Ben öleceğim ve yok olacağım çocuklarım eşim annem babam tüm sevdiklerim ölecek ve yok olacak hiç olacak

ondan ne şüphe.

"Zerreden kürreye herşey Onun desti kudretindedir.

hayde yaaa.

ortalık aç insan dolu. savaşlar depremler.

risalei nuru okumuş okumasına da senin gibi ot alıp okumamış.

artık kök hücreden karaciğer üretilmeye başlandı.demekki karaciğer hakkında yeterli bilgi elde edilmiş.kuranın neresinde bu bilgi?

Sitelerde Paylaş

Sevgili AhmetBaha

Nur külliyatnda derinlemesine bilgi sahibi olmamış olabilirim belki.Kaçırdığım atladığım pekçok şeyde olabilir,ancak oradaki derslerden birinde Felsefenin ne kadar yanıltıcı ve dinden çıkarıcı birşey olduğu önemli vurgulanmış Hatta bir seferinde İbni Sina'nın bu yönde sapmış ,din dışı biri olduğu ilan edilmişti ki bu beni çok sarsmıştı.İslam felsefe ile barışık mı bilmem ama Nurcu kardeşlerimiz pek değil.

Sitelerde Paylaş
Sevgili AhmetBaha

Nur külliyatnda derinlemesine bilgi sahibi olmamış olabilirim belki.Kaçırdığım atladığım pekçok şeyde olabilir,ancak oradaki derslerden birinde Felsefenin ne kadar yanıltıcı ve dinden çıkarıcı birşey olduğu önemli vurgulanmış Hatta bir seferinde İbni Sina'nın bu yönde sapmış ,din dışı biri olduğu ilan edilmişti ki bu beni çok sarsmıştı.İslam felsefe ile barışık mı bilmem ama Nurcu kardeşlerimiz pek değil.

İslamı dışlamanıza sebep olan süreci detaylı anlatabilir misiniz?

Sitelerde Paylaş

Sn.AhmetBaha'nın vurguladığı o nokta;Yani sevdiklerimizle tekrar ve sonsuza kadar buluşma isteği,gerçekten hassas bir nokta.Ben de erken bir yaşta Babamı ve sevdiklerimden bir kısmını değişik nedenlerle kaybettim.İnanın;en az AhmetBaha kadar onları tekrar görmek kucaklamak isterim.Ve sonsuza kadar onlarla muhabbetimi sürdürmek.Ben de yok olmak istemiyorum.Kim isterki?Hatta ve hatta cehenneme gitmek pahasına bunu isterdim.Öldükten sonra karşıma Allah'ın çıkmasını yani söylenenlerin gerçek olmasını en az sizin kadar istiyorum..Ama maalesef elimizdeki deliller bunun pek böyle olamayacağını gösteriyor.Keşke Kuranı açıp okuduğumuzda bilimin bugün gözümüze soktuğu gerçeklere atıfta bulunan şeylerle karşılaşsaydık.Keşke kuşkuya yer bırakmadan sağlam deliller ile kalbimiz mutmain olsa idi.Ama delil konusunda ciddi sıkıntılar var...Keşke herşey sizin düşündüğünüz gibi olsa..Keşke..

Sitelerde Paylaş
Sevgili AhmetBaha

sevgili fallenangel

nereden başlamak gerekir bilemiyorum

ancak uzaktan uzağa gördüğümüz her dev bulunduğumuz yerden küçük ve önemsiz görünür

halbuki yakınına gidince heybeti azemeti ortaya çıkar mesela dağlar gibi

Risale-i Nur 7000sf 130 irili ufaklı kitaptan müteşekkildir

en az birini sonuna kadar bitirmiş biri bana göre nurları biliyordur

yoksa uzaktan uzağa hükmünüz hatadır

ibni sina meselesinde Bediüzzamanın haklılığı ateistcafe de tartışılıyor

ibni sina farabi vb lerine İslam alimleri basit bir mümin seviyesini bile çok görmüşler

bu onların sui istimalatlarının neticesidir kusur kendilerinde dir

felsef meselsinde felsefe ikidir .Kurana dost felsefe ve tabiyun felsefesi

elbette sebeblere yaratma gücü isnad edip Cenabı Hakka küfr eden felsefe hatadır

bunda yanlış bişey yok

imzamda Risalei Nuru indirip (20mb) Tabiat risalesini okumanızı tavsiye ederim

birde Ateizmin tüm sorularına cevap veren şu sayfaya TIKLAYIN>>bakmanızı tavsiye ederim

esenkalın

Sitelerde Paylaş
 Tabiat risalesini okumanızı tavsiye ederim

birde Ateizmin tüm sorularına cevap veren şu sayfaya bakmanızı tavsiye ederim

esenkalın

Okuyoruz işte vee saçmalıklarını buraya yazıyoruz.. Sizlerde bir zahmet saçmalayan adamın kitabını getirip şurayı burayı okuyun diyeceğiniz yerde bu saçmalıklar neyin nesi bunu bir izah ediverin.. Kendi aklınızla cevap veremeyecek bir haldesinniz sanırım.. 

Sitelerde Paylaş

Değerli Kardeşim...

İslam dünyasından çıkmış toplam üç-beş bilim adamı var.İbn-i Sina ve Farabi bunların başında geliyor.Ve ne yazık ki Said-i Nursi bunları dinsiz ilan edebiliyor.Bu kişiler Müntezile idiler,yani İslamın dışında değildiler.Ama değerlerimizi kolayca harcıyoruz.Fikrini benimsemiyorsan,İslam dışıdır de.Ne kolay değil mi?Hayırlı olsun!Yaratıcı,nurculara akıl fikir versin!

Sitelerde Paylaş
Değerli Kardeşim...

İslam dünyasından çıkmış toplam üç-beş bilim adamı var.İbn-i Sina ve Farabi bunların başında geliyor.Ve ne yazık ki Said-i Nursi bunları dinsiz ilan edebiliyor.Bu kişiler Müntezile idiler,yani İslamın dışında değildiler.Ama değerlerimizi kolayca harcıyoruz.Fikrini benimsemiyorsan,İslam dışıdır de.Ne kolay değil mi?Hayırlı olsun!Yaratıcı,nurculara akıl fikir versin!

Anlaşılan senin derdin de nurcuları eleştirmekmiş. Yani bu nurculuk din miki nurcu deilsen müslüman değilsin, müslüman değilsen de ateistsin. İslam dünyasından çıkmış toplam üç-beş bilim adamı varmışmışşşş, Microsoft'u araştır bi bakalım kaç tane muslo yazılımcı var ,fizik olimpiyatlarında matematik olimpiyatlarında kaç tane dünya birincisi çıktı. Bissürü prof var musluman diye bilim adamı değil mi bunlar. İşte iki yüzlülüğünüz ortada ateist oldun diye hemen mok atacaksın müslolara.

Sitelerde Paylaş
Anlaşılan senin derdin de nurcuları eleştirmekmiş. Yani bu nurculuk din miki nurcu deilsen müslüman değilsin, müslüman değilsen de ateistsin. İslam dünyasından çıkmış toplam üç-beş bilim adamı varmışmışşşş, Microsoft'u araştır bi bakalım kaç tane muslo yazılımcı var ,fizik olimpiyatlarında matematik olimpiyatlarında kaç tane dünya birincisi çıktı. Bissürü prof var musluman diye bilim adamı değil mi bunlar. İşte iki yüzlülüğünüz ortada ateist oldun diye hemen mok atacaksın müslolara.

Anlaşılan senin derdinde bilimle hiç alakası olmayan bu Nurcuların peygamberini savunmakmış.. Kaçıncı sayfa oldu ve hala tek bir Müslüman bu sayfada SaiT' in dediklerinin bilimle alakası yoktur diyemedi. SaiT kim? Hangi bilimsel alanda eğitim görmüş? Ulaştığı sonuçlar için hangi kitapları okumuş, neleri referans almış.. Adamın zaten böyle bir derdi yok.. Muhammed e verilmemiş mucizelere nazar olmuş bu SaiT.. 

İşte sizin sorununuz da burada.. Allah diyip arkasından masal anlatanlara inanıyor gerçek bilim yapanları ise kötülüyorsunuz.. SaiT kalkıp İbnni Sina yı dinsiz ilan ediyor ve sende kalkmış zamanının ileri bir bilim adamını SaiT le beraber taşlıyorsun..

Diğer bir sorununuz hep masal anlatmak.. Yok Microsoftta bilmem ne kadar Müslüman çalışıyormuş... Çalışsa ne değişecek ve onların Müslüman aileden doğması onları gerçek bir Müslüman mı yapar? Microsoftta bu adamlar namaz mı kılıyorlar? Açıp Kuran mı okuyorlar? Yaptığımız iş Kuranla alakalı mı diyorlar? Sanırım sen aynen Neil Armstrong Müslüman olmuş söylemi gibi bir söylemde bulunuyorsun..  İslam ülkelerinin genel haline bir bak.. Bilime katkılarında kaçıncı sıradalar? Halkının ne kadarı okula gidebiliyor? Elbette bu sefalet ve rezillikten kaçıp Avrupa ve Amerikaya ekmek parası için iltica edenler, kaçak gelenler olacak.. 

Matematik olimpiyatlarında Müslümanlar dünyayı salladı, Kaptan Cousteau Müslüman oldu.. Bu iki söylem arasında fark yok.. İkiside ezilmişliğin, dibe vurmuşluğun söylemi..

Sitelerde Paylaş

Ya aslında Moh. sana prensip olarak cevap vermiyorum

ama madem ısrarla Bediüzzaman ve Bilimden konu açtın

buyur şu konuları bir araştır

1-Higs Maddesi ve Risale i nurda esir maddesi

2-Kan eritrositlerinin hayatı ve Risasle-i Nurda küreyvatı hamra bahsi

ben konu başlıklarını verdim araştırmak sana kaldı

ne de olsa sen kaşındın

-------------

2. olarak hem dinsiz olacaksın hem ibni sinanın faziletinden

bahsedeceksin bune perhiz ... falan filan

değmez yazmaya

tarihinde AhmetBaha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Anlaşılan senin derdinde bilimle hiç alakası olmayan bu Nurcuların peygamberini savunmakmış..

Benim derdim Saidi savunmak filan değil.Sait islamiyete çok büyük zarar vermiştir.

Sorun şurda müslüman deyince aptalmış, bilimle alakası yokmus gibi çağrışımlar oluşuyor beyninizde, halbuki bilim ateistin teistin malı değil bütün insanlığın malıdır.Müslüman bilim adamı yokmuş ya da birkaç taneymiş.

al sana nobel fizik ödülü almış müslüman o da aptallardan(size göre).

http://en.wikipedia.org/wiki/Abdus_Salam

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...