Jump to content

bir soru-ilk canlı

Recommended Posts

hani yaşamın müsait olmaya başladığı ilk zaman dilimleri.

kilometrekarelerce alanda sadece bir canlı mı oluştu ?

mesela afrikada, amerikada, asyada birbirine zarar veremeyecek uzaklıkta, düşmanı olmayan binlerce canlı var olabilirdi.

neden sadece bir tane ?

o devirde bakteri falan da yoktu. biri diğerine şans tanımaz diye de birşey yok. afrikadaki ilk hücre amerikada oluşan hücreye ne zararı olabilir ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 56
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hani yaşamın müsait olmaya başladığı ilk zaman dilimleri.

kilometrekarelerce alanda sadece bir canlı mı oluştu ?

mesela afrikada, amerikada, asyada birbirine zarar veremeyecek uzaklıkta, düşmanı olmayan binlerce canlı var olabilirdi.

neden sadece bir tane ?

o devirde bakteri falan da yoktu. biri diğerine şans tanımaz diye de birşey yok. afrikadaki ilk hücre amerikada oluşan hücreye ne zararı olabilir ?

İlk canlının oluşumu tamamen spekülasyondan ibarettir... Ayrıca ilk canlı tek bir birey olarak mı yoksa bir popülasyon olarak mı ortaya çıktı? Bu bile tartışma konusudur...

Öyle ya da böyle ilk canlı hakkında bilinen 3 görüş vardır

1- Abiyogenez

2- Yaratılış

3- Uzaylılar ( Gerçi bu ilk canlı sorununa cevap vermez sadece sorunu biraz daha geriye taşır)

Sitelerde Paylaş

Öyle yada böyle Mevcudat var ve inkar edilemez, Hayat var ve inkar edilemez... Bu ilk canlı Neden kendini DNA ile kodlamış; ilk canlıda His, Duygular ve Akıl varmıydı..? Varsa bunlar Hayattan önce olmalı, kaynağı nedir o zaman.. Yoksa bu Akıl o canlılara nerden gelmiş..? Hangi akla istinaden her varlık önce gelenlerden ve sonra geleceklerden farklı oluşuyor.. Bu tamamen bir tesadüfmü, yoksa bilinçli bir tercih mi..?

Sitelerde Paylaş
Öyle yada böyle Mevcudat var ve inkar edilemez, Hayat var ve inkar edilemez... Bu ilk canlı Neden kendini DNA ile kodlamış; ilk canlıda His, Duygular ve Akıl varmıydı..? Varsa bunlar Hayattan önce olmalı, kaynağı nedir o zaman.. Yoksa bu Akıl o canlılara nerden gelmiş..? Hangi akla istinaden her varlık önce gelenlerden ve sonra geleceklerden farklı oluşuyor.. Bu tamamen bir tesadüfmü, yoksa bilinçli bir tercih mi..?

Aslında dinin tek bir zayıf dayanağı kaldı o da abiyogenez; ve eminim çözülmesine çok kalmadı...

Sitelerde Paylaş
Aslında dinin tek bir zayıf dayanağı kaldı o da abiyogenez; ve eminim çözülmesine çok kalmadı...

Planck duvarının ötesini cözdünüz herhalde galiba sanırsam da bizim haberimiz yok... :P

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Planck duvarının ötesini cözdünüz herhalde galiba sanırsam da bizim haberimiz yok... :P

Sen çözüpte mi Tanrı'yı buldun? Komik olma Ateshbey! Tanrı saçmalığından daha net açıklamalar kuramlar mevcut. Senin gibi şu an için bilinemeyene tapmamızı bekleme. Senin Tanrı'nın adı ancak ve ancak ''Planck duvarının ötesi'' olabilir. Onun haricinde gereksiz yere korkularının ve olmayan bir şeyin kölesi olarak yaşar sonra ölür gidersin.

Sitelerde Paylaş

Planck duvarının ötesiyle sorunu olan dinlerdir. Zira plank duvarının ötesinde kainatın aynen var olduğu gerçeği, dinlerin masallarıyla zıtlaşır.

İlk canlı nerde, nasıl vs. derken, önce ilk canlıyı nasıl bir şey olarak düşündüğünüzü ortaya koymanız lazım..

Bir diğer abes husus ise, "akıl vs." daha önceden var olmuş olmalı gibi abes bir yaklaşım olmuş. Bir bebek doğuyor ve beyin gelişimini tamamladığında akla sahip oluyor mu? Eğer beyni bozuk olursa, doğal olarak akılsız da oluyor. Demekki, akıl diye sonradan katılması gereken bir şey yok. Beynin var olması akıl için yeterli.

Elbette beyni olmayıp bunu göremeyenlerde olacaktır, bu kaçınılmaz..

Sitelerde Paylaş
Sen çözüpte mi Tanrı'yı buldun? Komik olma Ateshbey! Tanrı saçmalığından daha net açıklamalar kuramlar mevcut. Senin gibi şu an için bilinemeyene tapmamızı bekleme. Senin Tanrı'nın adı ancak ve ancak ''Planck duvarının ötesi'' olabilir. Onun haricinde gereksiz yere korkularının ve olmayan bir şeyin kölesi olarak yaşar sonra ölür gidersin.

Yoo hayır! Cözmedim...

Bu yüzden "Tanrı kesin vardır demiyorum ama olduguna inanıyorum." diyorum. Peki sen çözdünde mi kesin yoktur diyorsun?

Sitelerde Paylaş
Yoo hayır! Cözmedim...

Bu yüzden "Tanrı kesin vardır demiyorum ama olduguna inanıyorum." diyorum. Peki sen çözdünde mi kesin yoktur diyorsun?

Diyemezsin zaten. Tanrı diye bir kavramdan bile söz edemezsin. Varsa buyursun kapımız açık. Aklımızla,mantığımızla tümü ile hazırız. İnanmak dersen ohooo sana binlerce inanç sayayım. İnanmayı geçeceksin bir kere. Elinde ne var onu söyle. Yap tanımını,koy verileri ortaya bakalım.

Sitelerde Paylaş
Diyemezsin zaten. Tanrı diye bir kavramdan bile söz edemezsin. Varsa buyursun kapımız açık. Aklımızla,mantığımızla tümü ile hazırız. İnanmak dersen ohooo sana binlerce inanç sayayım. İnanmayı geçeceksin bir kere. Elinde ne var onu söyle. Yap tanımını,koy verileri ortaya bakalım.

İstersem süpermene de inanırım.. Kimseyede inancımı kanıtlamak zorunda değilim... Cünki ben kendimi kandırmıyorum... Bu muazzam kainatın tesadüflerle cartlarla curtlarla oluşmuş olabileceğine inanmıyorum. Hepsi bu!... Benim başka argümana ihtiyacım yok... Sen illede benim başka argümana ihtiyacım var diyorsan içinde "Acaba?" sorusu var demektir... Haa yok; "kesinlikle Tanrı (a god) yoktur!" diyorsan asıl ben göreyim senin cekmecendekileri...

Sitelerde Paylaş
İstersem süpermene de inanırım.. Kimseyede inancımı kanıtlamak zorunda değilim... Cünki ben kendimi kandırmıyorum... Bu muazzam kainatın tesadüflerle cartlarla curtlarla oluşmuş olabileceğine inanmıyorum. Hepsi bu!... Benim başka argümana ihtiyacım yok... Sen illede benim başka argümana ihtiyacım var diyorsan içinde "Acaba?" sorusu var demektir... Haa yok; "kesinlikle Tanrı (a god) yoktur!" diyorsan asıl ben göreyim senin cekmecendekileri...

İstediğine inanmakta hürsün elbette. İster kocaboğa'ya inan ister x'e inan yani kısacası neye inanırsan inan. Dayanaksız inanan ve bunu başkasına herhangi bir tez ile kabul ettirmeye çalışmayan bireysel görüşler insanın kendisini bağlar. Tanımlı Tanrılar konusunda iddialıyım. Ve bugüne kadar okuduğum en güzel başlık altında bu tartışıldı(Pozitif ateizm başlığı). Ancak Tanrı gibi bir kelimenin içi doldurulmaya başlanmadığı sürece yani bir tez ortaya konulmadığı sürece benim herhangi bir antitez üretmem sözkonusu olamaz. Hedöhüdü için de aynı şey geçerli. İddiası olan döksün eteğindeki taşları ki görelim hangisi başımıza değerse fikrimizi değiştirir.

tarihinde dragonemc2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eğer bu inancını topluma dayatıyorsan bunu kanıtlamak zorundasın.

Muazzam kainat dediğin, senin aklına göre bir akıl sahibi bir varlığın yaratması gerekiyor.

Biz, The God'a karşı bir önyargıda bulunuyoruz.

Bunun doğrultusunda direktmen düşüncemizdeki "A God" kavramınıda silmiş oluyorsun.

Ortaya koyduğunuz her "The God" kavramı, "A God" kavramını bir derece silecektir.

Sitelerde Paylaş
Tanrı inancıyla temelde bir farkı yok...

Sevgili Andromeda, aslında çok büyük fark var. Yani Ateshbey Big bang teorisi'nin yokluktan bahsettiğini sanıyor. Halbuki tekillik durumu içerisinde evren'i oluşturan unsurlar bulunmaktaydı. Hacı bu konuda harika bilgiler sunuyor bilim forumunda. Bilim adamlarının kuantum fiziği ile tanımladıkları cisimlerin mevcudiyeti ve falsevacum olayı ispatlanmış bir olgu. Evren'in kaotik bir yapı olduğunu göremiyor Ateshbey arkadaşımız.Evren'in kumarhane'den farkı olmadığını kuantum fiziği göstermektedir. Ateist olan Stephan Hawking'in Einstein'in bir sözüne karşılık olarak Tanrı'nın zar attığını söylemesi bunu ifade etmekte.

Muhammed'in kıçından uydurduğu ise Kuran gibi bir kitap ile sabit. Hepimiz okuyoruz. Ahzab tavsiyemdir.

Selamlar...

Sitelerde Paylaş
Sevgili dragonmc2,

Umarım okuyordur tüm Türkiye oraları... Forumumuz gerçek bir hazine gibi... :)

Umarım sevgili Andromeda. Bu forum ülkemiz insanının aydınlanması için çabalayan değerli insanların buluştuğu, muhteşem sorgulamaların yapıldığı belki de Türkiye'nin yegane sanal platformu...

Sitelerde Paylaş
Umarım sevgili Andromeda. Bu forum ülkemiz insanının aydınlanması için çabalayan değerli insanların buluştuğu, muhteşem sorgulamaların yapıldığı belki de Türkiye'nin yegane sanal platformu...

O eskidendi dragon...Arşivlere baktığım zaman, zamanı geri almak istiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...