Jump to content

Borsa ve Finans Piyasalari

Recommended Posts

Borsa konusunda öncelikle şunu düşünürüm.

Gerek banka faizlerinden ve gerekse borsa kağıtlarından kaynaklanan gelirin kaynağı nedir?

Yani hiçbir çaba, hiçbir iş üretmeden bir menkul değer nasıl kendiliğinden çoğalır?

Yanıtını vereyim.

Çoğalması diye bir şey yok.

Kazananlar kaybedenlerin, kaybettiklerini kazanır.

Yani borsa bir tür kumardır.

Tam da poker oyunu gibi bir kumar.

Kazanacağım diye oturursun masaya, Kav'ı fazla olan, renk vermeyen, eli güçlü iken güçsüz, güçsüz iken güçlü gösterebilen kazanır. Sen, ben, üç beş kuruşu olan emekçi hep kaybeder. Aralarından bir iki kazanan çıkarsa o da zaman içinde kaybeder.

Kumarda denir ki. Kumarcının kumarcıya beş kuruşu geçmez. Kumar oynatan, kumarhane sahibi kazanır.

Kumarhane ve kumar oynatanlar kim.

Uluslararası büyük sermaye ve Kapitalist emperyalist ülke devletleri.

Peki ufak tefek birikimlerimiz. Bir yerlerde toplanıp, reel sektöre yatırım olsa, işçiler vs çalışsa, sermaye üretime yönelik kullanılsa, üretimden dolayı ortaya çıkan değer fazlası bize dönse nasıl olur?

Gayet iyi olur. Ancak borsa böyle mi yapıyor. Hangi borsa, yeni fabrikalar açıyor, yeni işçiler istihdam ediyor. Sermayeyi üretime dönüştürüyor.

Hiçbiri.

Kaldı ki dönüştürse bile ne oranda güvenilir.

İşte ABD deki Elrom iflası. Hileli iflas. İyi araştırın.

Değerlerinizi yatırtığınız bütün şirketler aynı şekilde iflas bayrağı çekebilir. 90-100 dolarlık hisseler 1 dolara alıcı bulmayacak hale gelebilir.

En iyisi birikimlerinizi. Değerini kendi üzerinde taşıyan şeylere yatırın.

En azından birimlerinizin alım gücünü korumuz olursunuz.

Bırakın kar etmeyi elinizdekiler de uçup gitmesin.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 159
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Borsa konusunda öncelikle şunu düşünürüm.

Gerek banka faizlerinden ve gerekse borsa kağıtlarından kaynaklanan gelirin kaynağı nedir?

Yani hiçbir çaba, hiçbir iş üretmeden bir menkul değer nasıl kendiliğinden çoğalır?

Yanıtını vereyim.

Çoğalması diye bir şey yok.

Tam da poker oyunu gibi bir kumar.

Kazanacağım diye oturursun masaya, Kav'ı fazla olan, renk vermeyen, eli güçlü iken güçsüz, güçsüz iken güçlü gösterebilen kazanır. Sen, ben, üç beş kuruşu olan emekçi hep kaybeder. Aralarından bir iki kazanan çıkarsa o da zaman içinde kaybeder.

Kumarda denir ki. Kumarcının kumarcıya beş kuruşu geçmez. Kumar oynatan, kumarhane sahibi kazanır.

Kumarhane ve kumar oynatanlar kim.

Uluslararası büyük sermaye ve Kapitalist emperyalist ülke devletleri.

Peki ufak tefek birikimlerimiz. Bir yerlerde toplanıp, reel sektöre yatırım olsa, işçiler vs çalışsa, sermaye üretime yönelik kullanılsa, üretimden dolayı ortaya çıkan değer fazlası bize dönse nasıl olur?

Gayet iyi olur. Ancak borsa böyle mi yapıyor. Hangi borsa, yeni fabrikalar açıyor, yeni işçiler istihdam ediyor. Sermayeyi üretime dönüştürüyor.

Hiçbiri.

Kaldı ki dönüştürse bile ne oranda güvenilir.

İşte ABD deki Elrom iflası. Hileli iflas. İyi araştırın.

Değerlerinizi yatırtığınız bütün şirketler aynı şekilde iflas bayrağı çekebilir. 90-100 dolarlık hisseler 1 dolara alıcı bulmayacak hale gelebilir.

En iyisi birikimlerinizi. Değerini kendi üzerinde taşıyan şeylere yatırın.

En azından birimlerinizin alım gücünü korumuz olursunuz.

Bırakın kar etmeyi elinizdekiler de uçup gitmesin.

Sevgiler.

Yahudi oyunu 2000 de şahit olduk. :)

Sitelerde Paylaş

Mantik,

Benim hikayem de sana benzer farklar,ben ortaokul ve lise de sol goruslu idim,tum bahsettigin kitaplari okudugum gibi,aktif eylemlere de katilirdim,universite yillarinda bunlari gecip ticarete atilmistim.

Para kazanmak ile kapitalist veya lumpen bir yasam surmek farkli seyler,yeteneklerimiz varsa neden kazanmaya calismayalim,en azindan Robin Hood luk yapabiliriz,benim bir egitim kurulusu yaptirma projem var,mutlaka hayata gecirecegim.

Ben Tip tahsili yanisira,bir cok farkli alanda ticari faaliyetlerde bulundum ama Tibbin ticaretini hic yapmadim.

Borsa ile son on senedir icli disliyim,ben de senin gibi icine girince iyice didikleyenlerdenim,bu konuda bir cok kitap okudum incelemelerde bulundum,bizzat kazanip kaybederek tecrube kazandim,Asya Krizi,Korfez Krizi,2001 Krizi gibi durumlarda inanilmaz oranda kayiplar yasadim,her defasinda kayiplari cikarip kara gecmeyi basardim mi,yoksa "kor dartci" misali orada durdugum icin mi kazandim ,burasi tartisilir.

Bu baslik altinda ister istemez bir takim detaylara girileceginden vuku bulabilecek,bir takim yonlendirmeler ve yonlenmeler konusunda genel bir uyari da bulunmak isterim,borsa ne saka kaldirir,ne de bedava para dagitir,ne de bunun herhangi bir formulu vardir,yatirimcilar risk alirken iki kere dusunmelidir.

Ben genelde Turk Borsasi hakkinda konusabilirim,cunku farkli ulkelerin borsalarinin nasil calistigini yakinen bilmiyorum.

Temel Analiz veya Teknik Analiz her zaman basariya goturmeyebilir ama bu onlarin goz ardi edilmesi gerektigi manasina gelmez.Temel Analiz'i anamnez gibi,Teknik Analiz i de EKG gibi dusunurum,elimde EKG varsa neden cekmeyeyim???

Ben daha ziyade Teknik Analiz'e onem verme taraftariyim,cunku Teknik Analiz,Temel Analiz i de kapsayabilir,ayrica Temel Analiz de gizlenebilecek veriler,teknik analiz de gizlenemez.

Firma sahibi bilanco da hulle yapabilir,ama hisse uzerinde alim veya satimlarinin acikladigi bilanco ile uygun olup olmadigi Teknik Analiz den belli olur.

Teknik Analiz basli basina ayri bir inceleme alani ve cok karmasik ve cok fazla yontemler var,her zaman periodu icin farkli gostergeler kullanmak gerekebildigi gibi,senetlerin hareket konumlarina gore de farkli gostergeler kullanilmalidir,mesela rally yapan bir senedi,endex'e paralel senetler ile ayni gostergelerle izlemek sizi yaniltir.

Borsa da yatirim yapiyorsaniz,bunu kendiniz izlemeli ve bilincli olarak yapmalisiniz,bunun icin de cok yakin takipte bulunmak gerekir,paranizi uzmanlara emanet etmek cok akilci degil,cunku uzman sanilan kisiler,uzman olsalar kisa surede servet yaparlar,bir yerlerde maasli "uzman" olarak calismazlardi.

Borsada basari icin zeka da tek basina bir faktor degildir,cok zeki insanlarin borsa da cok basarili oldugu genel bir kural degildir,cevrenizde zeki oldugunu bildiginiz ama borsada para kaybetmis bir cok tanidiginiz mutlaka vardir.

Borsayi nasil takip edeceksiniz???

Bu da cok boyutlu bir olgu,bir yandan dunyadaki ve ulkenizdeki genel trendi ortaya koyup,ulkeniz ve glabal ekonomi arasindaki korelasyonu aciga cikarmalisiniz,eger dunya genelinde yatirim yapiyorsaniz ,farkli ulkeleri bu yonden ayristirmalisiniz,ornegin Brezilya da maden var,Rusya da petrol ver Dogal gaz var vb vb.

Daha sonra sektorel ayirim ve en sonunda hisse bazli takibe gecmek gerekir.

Hisseleri takip ederken nelere dikkat etmek gerekir,sonuc olarak bilanco verileri 3 ayda bir aciklanir ve bir kac dakikada incelenebilir,kalan zamanlarda hisseyi nasil bir takip altinda tutmak gerekir????

Bunun icin once hisseleri ait oldugu kuruluslari,elinde bulunduranlari onceki hareketleri vs cok iyi tanimak gerekir,hissede islem yapan araci kurumlardan tutun,gunluk islem hacmi,grafikler,aylik yabanci alimlari,ortak alim ve satimlari,sirket hakkinda cikan haberler vs cok yakindan takip edilmelidir.

Ozellikle ortak alim ve satimlari,insider trading acisindan onemli ipuclaridir,ortaklar alim bildiriyorsa mutlaka gelecek acisindan bilip te aciklamadiklari onemli olaylar vardir,tabii ki tersi konumda da tersi gecerlidir.

Etkin market teorisi tabii ki gercektir,teknik analiz de de bu boyledir ama bunlarin tuzak amaci ile kullanilmasi da mumkundur,sonuc olarak alim veya satimda da guclu olan taraf kazanir,uzunca bir suredir butun dunya borsalari tamamen ABD ye bagli hareket ediyor,ABD futures lari dusuyorsa,hemen tum borsalar ayak uyduruyor,on dakika sonra cikarsa butun borsalar cikiyor yani bir guc olarak orasi kabul edilmis durumda.

katilimcilarin fikirlerinin borsayi etkilemesi,spekulatif kopuk vs hepsi zamanla gundeme gelerek tartisilabilir,isin psikoljik boyutu var,bebek patlamasi teorisi var,internet cilginligi var.borslarin buyuk cycle i var,ne yaparsaniz yapin sonunda ABD borsasi uzun vadede yukari gidiyor,bu Buffet a da kazandirmistir ama elli yil sonra bu trend devam eder mi bilemeyiz????

Sitelerde Paylaş
Bu konuda size naçiz fikirlerimi söyleyim..

Eski bir komünist olarak tabii.

Ve palazlandıktan sonra yeni bir kapitalist olarak...

Borsada birkaç milyon dolarım var..

Şaka değil.. Gerçekten var.

Gerçi yüzde 90'ı emekliliğimle ilgili. Çekip kullanamam.

Kullandığım zaman vergisini vermem gerekir.

Yani çoğunuzdan fazla farklı değilim günlük nakit harcama konusunda..

Ve hiç bir zaman aşırıya kaçmamışımdır.

Hemen hiç bir aşırılığım yoktur.

Ateistforumdaki yazılarım dışında tabii.. keh keh kehhhhhhhhhhh

40 yıllık doktorum nerdeyse..

Müsade edin de olsun..

Cabası eşimin de doktor olmuş olması..

Bu paraların hepsi borsada..

Şu anda yüzde 60 cash, yüzde 30 bond, yüzde 10 stock......

Ben Türk borsasından bahsetmiyorum..

NY Stock Exchange den bahsediyorum.

Size tavsiyem..

Gençseniz stock fund'larına daha çok yatırım yapın..

Stock'ları teker teker de alabilirsiniz.

Ama stock fund'lar çok daha emin.. Kazancınız daha azıdır ama, kaybınız da daha az olacaktır.

Stock market'in sihirli bir numarası, katsayısı, şifresi yoktur..

Bunu asla unutmayın..

Ve Türk borsasından mümkün olduğu kadar uzak durun..

Bu tavsiyemin nedeni o borsayı iyi bilmememdir..

Seza belki biliyordur..

Onun sağ duyusuna inanıyorum..

Ama benim için yabancı bir borsa..

Bir Türk olmama rağmen...

Selamlar..

HACI

Sevgili Hacı.. Seninde yaş 81 e yaklaşmış.. Şimdi islamcılar başlık atar, "80 yaşındaki eski bir ateist olan hacı allahı buldu" diye:)

Şaka bir yana.. Türk borsasının özelliği (İMKB); risklerin fazla olup, devletin küçük yatırımcıyı koruma kapasitesinin minimum oluşudur.

Burada eğer düzgün hisseye yatırım yapar, temel analizinizi iyi yaparsanız; 2 sene gibi bir sürede dahi yatırımınızı %1000-2000 ölçüsünde arttırabilirsiniz. Buna örnek olarak bir çok tahmin ve analizde bulundum. Bir çoğunu zamanında alamadım veya elimde olduğu halde erken sattım. Borsada kazanmak asla kolay değildir. Sabır ve bilgi gerektirir. Ben şahsen uzun vadeli bir yatırımcıyım.

Amerikan borsasında ise, hisse senetlerinin ve şirketlerin fiyatları oturduğundan dolayı, çok fazla kazanma şansı yoktur. Yatırımcı hakları korunur ve spekülasyonlar can yakıcı şekilde olmaz, olamaz. Çünkü denetim sıkıdır ve hesabı sorulur.

Burada ise kontrolü tamamen elinizde tutmak zorundasınız.. 30 milyarınızı, bir kaç senelik sabit yatırımla 300-500 milyar arası bir değere getirmeniz; doğru "temel analizler" sayesinde hiç zor değil.

Risk fazlaysa, getiri fazladır. Ama avantajınız, sağlam şirketlerde dahi getirinin fazla olma durumu var. Dolayısıyla, bütün piyasalar yükselirken fiyatı sabit kalmış (vestel-sarkuysan-goldaş gibi) hisseler, eğer bir beklenti veya ciroya bağlı olarak aşırı derecede güçlenmeye maruz kalmışsa; çok büyük getiriye sahip olacaktır..

Ben size kendi analizlerimin sonucu olan rakamları vereyim: Vestelin olması gereken piyasa değeri 20 ytl dolaylarındadır. Şuan 2 ytl dir.. Zamanı yaklaştı.

Goldaş 2.8 ytl dolaylarında.. 15-20 arası bir değere gelecek. Sarkuysan ise 2.7 dolaylarında. Rahatlıkla 10 ytl üstü bir değere sahip olacak. Ciroları, şirketin temel verileri, piyasa hakimiyetleri buna müsait. Geçmiş tecrübelerimden de biliyorum ki; bir şirket hakettiği değere er ya da geç gelir.. Bu bazen bir kaç sene sabır gerektirir; aynı hissede beklemek zordur. Ama bir kaç sene içinde kimse size %1000 oranında bir getiri vaat etmez.

Sitelerde Paylaş

Ben borsayi hemen hemen her gun hic aksatmadan soyle takip ederim.

Sabah borsa acilmadan,

1.Yerli yabanci takas oranlarina bakar not alirim

2.Imkb sirket haberlerine goz atarim,ilgilendiklerimi not alirim

3.Dunya borsalarinin kapanislarina ve futures lara goz atarim

4.Takasi gerceklesen hisse bazli islemlerden takip ettiklerime bakarim

Borsa acildiginda neler yapildigina genel olarak ve hisse bazli bakarim,sik sik para giris cikisi,ilk 5 araci kurum islemlerini kontrol ederim,ara ara doviz ve paritelere,grafiklere,ve ana endex kagitlarina bakarim.

Oglen Avrupa borsalari ve ABD futures lari ile mutlaka TCMB Doviz Alim Ihalesi sonuclarina bakarim.

Kapanista,elimde bulunan,takibimde bulunan,ana endex kagitlari ve,en cok cikan sutunundaki kagitlarin alim-satim ve islem hacimlerini kontrol ederim,onemli detaylari not alirim,Borsaya para giris cikisini ve ilk 5 Islem farkini not alirim.

Butun bu islemlerin sonucunda nereden ve nasil kazanabilecegimi genellikle kestiririm ama uygularmiyim genellikle hayir !!!

Bir uzmanin dedigi gibi,

"Borsada basariya goturecek trading kurallarini bir gunluk gazetede her gun yayinlayabilirsiniz ama buna uyan cikmayacaktir"

Sitelerde Paylaş

drekinci,tamamen tahmin ettigim seyleri yazmissiniz,yabanci yatirimcilar,bu ve benzeri gorusleriniz yuzunden size ve sizin gibi dusunenlere tesekkur borclular.

Borsa kumar mantigi ile de kullanilabilir ama kazanan ve kaybedenin toplami sifir degildir,varlik degerleri artmaktadir,son bes yilda hepimizin oturdugu ev degerlendi,hepimiz kazandik ama karsiliginda o meblagi kaybedenler olmadi degil mi????

Sitelerde Paylaş
Şuan giymediğiniz dolabınızda duran pantolon veya ceketinizin cebine harçlığınızın bir kısmını koyun,sonra koyduğunuzu unutun (benim için unutmak zor olmuyo) bir süre sonra para koyduğunuz kıyafetinizi giydiğinizde elinizi cebinize atınca para bulcak ve sevineceksiniz. :) Bir de harçlığınız bitmiş paraya ihtiyacınız varken bulursanız daha çok seviniyorsunuz.
en gerçekçi borsa ve finans bakış açısı budur... Bir çok insanın başına gelir bu olay. Ve o para görüldüğünde "illllaaaaçç gibi geldi" denir. Bende demiştim... Borsa ve finans piyasaları yerine 3 kuruşluk bir gelirle 7 kuruşluk bir gideri karşılamak için ne yapılabilir tartışılsaydı daha yararlı olurdu bir çoğumuz için..

saygılarımla

EDIT: Tabi bunu dedik de insan bulunduğu konuma göre konuşur. Bu başlıkla ilgili olarak birilerini eleştirdiğim sanılmasın

tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

John,

hisse adi zikretmemek bence daha dogru,bahsettigin senetlerde de baska herhangi senetlerde de para kazanilabilecegi gibi kaybedilebilir de,okuyanlar bunun hesabini yapmalilar,malum Turkiye de borsa denince akla ilk gelen sey tuyo almak oluyor !!

kendi payima bana kimsenin tuyo vermesine musaade etmem,hisse-net vs gibi sitelere genellikle girmem,CNBC yi ve orada sakiyanlari dinlemem,hic bir borsa dergisi vs almam,okumam inanmam,gazete haberlerine kulak asmam vs vs

Sitelerde Paylaş

halk makro ekonomiden anlamaz mikro ekonomiden de anlamaz .. ay sonunda cebine kaç lira giriyor ve bununla ne yapabiliyor ve sen başa gelirsen bu halka ne vereceksin (( mehmet ağar R.T.E. ye hitaben))..nokta..

Sitelerde Paylaş

Buraya elimden geldiğince temel analiz kıstaslarını ve pratik edindiğim bilgileri yazmaya çalışırım.. Ama hemen şunu belirteyim; borsa benim hayatımın olmazsa olmazı.. Ama öğrendiğim en önemli ilke; oraya yatırdığınız paraya kısa dönemde, hatta orta vadeli bir dönemde asla ihtiyaç duymamanız gerektiği.. 2 ay sonra bu parayı primli bir şekilde çekerim derseniz; borsa tanrısı devreye girer ve aldığınız hisse inadına düşer.. Asla kumara kalkışmayın. Borsa bir yatırım aracıdır, kazı kazan veya piyango değil. Şirketi inceler, piyasa koşulları ve şirketin içinde bulunduğu sektöre göre belirli bir değer biçersiniz.. O değere gelinceye kadar satmazsınız.. Hatta mümkünse maaşınızdan artan miktarlarla alabilirsiniz. Ben daha lise ve orta okula giderken, harçlığımdan arttırdığım 5-15 ytllerle hisse alırdım. Tabii hesap benim üzerime değildi o zaman:)

İlk kıstası söylüyorum.. Bu benim kendi edindiğim İMKB pratiklerinden biridir.. Kendi ürettiği malı satan, holding veya banka olmayan, sanayi sektöründe yer alan bir şirketin olması gereken piyasa değeri; eğer şirketin ciddi borçları yoksa, borçlar ve alacaklar birbirini dengeliyorsa, ciro=pd dir.. Yani cirosu piyasa değerine eşit olmalıdır. Karlılıkta önemlidir. Ama dediğim gibi; eğer şirketin kendine has bir sıkıntısı yoksa f/k = 10 olacaktır zaten.

İştiraklerin belirli bir değeri varsa, şirketin piyasa değerlerini hesaplarken bunları da araya katabilirsiniz. Çünkü iştirakler, finansal varlıklardır ve duruma göre oradanda belirli oranda temettü ve gelir söz konusudur. Bir değerdir.

Şirketin bir sıkıntısı yoksa, ortalama olarak senelik cirosunun %10 u oranında net kar açıklar. Bu çok önemli bir veridir. Senelik karı 30 milyon ytl olan bir şirketin, etmesi gereken değer ortalama olarak 300 milyon ytl dir. Eğer karlılık ve ciro belirli bir stabiliteye oturmuşsa, şuanda kısaca bahsedemeyeceğim diğer verileri de göz önüne alarak bu şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Cironun piyasa değerine oranına göre çok ucuz kalmış hisselerin başında vestel gelebilir. Eğer vestelin ciro ve piyasa değerine bir göz atarsanız; rakamlar sizi şaşırtacaktır. Enazından borsanın içinde olan ve neden bahsettiğimi anlayan arkadaşlar için anlamı büyüktür. Nitekim yakın vadede başlayacak hareketi (tahminimce) hep beraber izleyeceğiz.

tarihinde john tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
drekinci,tamamen tahmin ettigim seyleri yazmissiniz,yabanci yatirimcilar,bu ve benzeri gorusleriniz yuzunden size ve sizin gibi dusunenlere tesekkur borclular.

Borsa kumar mantigi ile de kullanilabilir ama kazanan ve kaybedenin toplami sifir degildir,varlik degerleri artmaktadir,son bes yilda hepimizin oturdugu ev degerlendi,hepimiz kazandik ama karsiliginda o meblagi kaybedenler olmadi degil mi????

Sevgili seza

yazdıklarınızı okuduğumda. Benim yaklaşımımı doğruluyor, ama biraz bilimsel cümleler kuruyor diye düşünmüştüm.

Borsa kumar mantığı ile kullanılabilir diyerek zaten yazdıklarıma hak veriyorsun. Başka bir kullanım şekli üretim için yatırıma dönüşmesidir ki onu da borsalar yapmıyor.

verdiğin rant örneği ise yine dediğimi doğruluyor. Şehircilikte konut veya fabrikalar için yatırım bölgeleri olur. Durup duran evin değerlenmesi işte bu yanına yöresine yapılan yatırımlardan dolayı değerlenebilir. Üstelik ev aynı ev, kullanım değeri aynı, eğer kullanacak iseniz, satmayacaksanız. değerinin ne önemi olurki.

Aksi durum da sözkonusu olabilir. Şehrin bu yöresi gelişecek diye ev alırsınız gelişmez. veya o yöreye elektrik, su, kanalizasyon, kablolu tv, internet vs verilmez yine açıkta kalırsınız. Şehrin o yöresi gelişse bile bir sürü ev yapılır yine eviniz değerlenmez vs.

Benim mantığım açık ve seçik. Hiçbir şeye artık değer katılmamış ise o şeyin değeri artmaz.

Havadan para kazanmak, başkalarının kayıpları ile mümkündür.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

drekinci,

Bu konu ile ilgili okudugum kitaplarin birinde, ABD'de borsanin ilk acildigi 1800'lu yillardan bu yana borsa endeksinin degisimini gosteren bir grafik yayinlamislardi.

Grafik, uzaktan bakildiginda sifir noktasindan itibaren gunumuze dek surekli yukselen bir egri gorunumunde. Yakindan bakildiginda elbette inisli cikisli. Ama tarihin en buyuk krizleri bile, ornegin 1929 borsa krizi, o grafik uzerinde cok kucuk bir inis cikis olarak gorunuyor.

Yani uzun vadede endeks hep yukselmis. Bunun sebebini ben ekonominin buyumesine bagliyorum. Yani ekonomi buyudukce, onun etkisi para piyasalarina yansiyor, sirketlerin cirosu, vs artiyor, sonuc olarak surekli yukselen bir grafik ortaya cikiyor.

Dolayisiyla, bu anlamda sifir toplamli bir oyun olarak gormuyorum borsayi. Ama herhangi bir alim-satim (trade) soz konusu oldugunda, elbette her alim satimda bir kazanan, bir kaybeden taraf var. Kazananlar ise kaybedenin cebinden cikan parayi kazaniyor. Fakat bu demek degildir ki borsaya yatirilmis ve hic dokunmadan yillarca birakilmis bir paranin elde ettigi kazanc baskalarinin cebinden cikmis bir kazanctir. Bu kazanc bence ekonominin buyumesinden, ya da yatirim yapilan sirketin sermayesinin buyumesinden kaynaklanan kazanc.

Baskasinin cebinden cikan paradan para kazanilmasi ancak karsilikli alim satimlarla kar elde etmeye yonelik yontem icin soz konusu olan bir durum bana kalirsa. Bu anlamda borsanin sifir toplamli bir oyun olup olmamasi endeksteki artisi ve bunun kaynagini dikkate alip almadigimiza baglidir bence.

Baslik altinda pek cok baska yazi yazilmis, yorumlar yapilmis. Firsat buldukca ben de baska birseyler daha yazmaya calisacagim.

Sitelerde Paylaş

sevgili mantık

yakın zamana kadar türkiye milyarder cenneti idi.

paramızdan 6 sıfır attık ama yine dolar seviyesine gelmedi.

eskiden beri tutulan borsa grafiklerinde sürekli artışın hiç önemi yok.

her dönemde bir birim paranın bir birim mal ve hizmete denk düşmesi sözkonusudur.

diyelim ki istanbulda fi tarihte boğaza bakan bir arsa aldınız. üzerine bir ev yaptınız.

diyelim ki günümüze kadar bu ev ve arsanın fiyatı yüz misli arttı.

yüz misli artmış olması bir şey ifade etmiyor. Yüz misli fiyata satıp aynı ev ve arsanın bitişiğinde eskisi gibi bir başka arsa ve ev alamazsınız. Bir sene sonra kendi evinizi geri almaya kalkarsanız sattığınız fiyatın iki mislini vermek zorunda olduğunuzu görürsünüz. Eee o zaman yüz misli satmanızın ne anlamı kaldı. vs vs.

Şimdi abd emperyalist politikalarla sürekli krizlerini atlatıyor. Yeni pazar alanları, yeni sömürge ülkeleri buluyor. Bu durum bir yerde duracak ve havadan para kazanmaya alışmış olanların paralarının alım güçleri hızla düşecek. milyon dolarlar bizim milyon TL lerimize benzeyecek.

En iyi yatırım değeri üzerinde taşınan şeylere olur. Ev, arsa, altın vs.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili drekinci,

Ingilizcede 'time value of money' denen, turkcede ekonomik terim olarak tam karsiligi nedir bilmedigim, ama 'paranin zaman degeri' diye cevirecegim prensip ayri bir konu.

Elbette enflasyon yuzunden paranin degeri surekli eriyor. ABD'de de 100 yil oncesinin 1000 dolari ile bugunun 1000 dolari ayni sey degil. Ama benim bahsettigim artis, sadece bununla aciklanabilecek bir artis degil. Bunun cok uzerine cikan bir artis var. Bu ekonominin ve sirketlerin cirosunun buyumesinden kaynaklaniyor.

Bu buyumenin kaynagi, surekli yeni pazarlar bulup, emperyalist politikalarla kar oranlarini yuksek tutmaya calismak olabilir, ya da baska seyler olabilir. Bu isin siyasi yonu. Burasina odaklanirsak konu kapitalizme, kapitalist ekonomide karin kaynaginin ne olduguna, degeri belirlemede emek mi, arz-talep dengesi mi etkindir veya hangisi ne derece etkindir gibi konulara, kapitalizmde sermayenin nasil ve neden buyudugune, bunun etik birsey olup olmadigina, bunun baska bir yolunun bulunup bulunamayacagina, vs gelir.

Bunlar da mutlaka ilginc konular olur. Hatta ayri bir baslik altinda belki de tartisilmali bunlar. Ama konu ne zaman bu tur seylere gelse forumda ortalik karisiyor, siyasi gorus farklari gerginlikler yaratiyor, vs.

Bence en azindan bu baslik isin bu yonlerine bulasilmayan bir baslik olmali. Cunku burada kapitalist sistemi sorgulamiyoruz. Kapitalist sistemin icinde yasamak zorunda oldugumuzu gorup, bu sistemin prensipleri ve kurallari dahilinde, finans piyasalarinda kucuk yatirimcilar olarak kar edebilir miyiz, edebilirsek bunun yolu nedir, vs onu aciga kavusturmaya calisiyoruz. Kar edildigi takdirde gelen paranin baska birinin cebinden cikip cikmamasi bile ayri bir konu bence. Sonucta isin etik yonunu tartismiyoruz burada. Ya da degeri artan bir sirketin artan sermayesinin nasil ve neden arttigini incelemiyoruz. Sadece alelade vatandaslar olarak, bu buyumeden, artistan, kardan biz de pay alabilir miyiz, bunun bir yolu var midir, ugrasirsak para babalarinin ellerindeki tum avantaja ragmen, biz de kendi capimizda paramizi buyutebilir miyiz, bunlari anlamaya calisiyoruz.

Sitelerde Paylaş

seza,

Eger etkin market teorisi gercekse, o zaman neden herhangi bir analiz yontemi kullanarak avantaj elde etmeye, en karli yatirimi bulmaya calisiyoruz? O durumda en mantikli tavir endekse yatirip unutmak olmaz mi? Hem o kadar vakit ve caba da harcamamis olur insan. Pasif bir yatirim ile mumkun olan en yuksek kazanci elde etmis olur. Yani eger diger analiz yontemleri herhangi bir avantaj getirmeyecekse.

Sitelerde Paylaş

Seza'nin da yukarida degindigi gibi, isin icindeki pek cok basarili yatirimci, baskalarindan gelen tuyo'lara kulaklarini tikiyor. Hatta bu tur bilgileri, tuyolari duymamak icin ozel caba harcayan cok kisi var basarili yatirimcilar arasinda.

Cunku ozellikle 'contrarian' denen kisiler, ki basarili yatirimcilar arasinda pek cok kisi bu kategorede denebilir, genel egilimin zittina gitmeyi temel prensip edinmisler. Hatta uzmanlarin genel gorusunu ifade eden istatistiksel gostergeler ve grafikleri takip edip, genel finans uzmanlarinin fikirlerinin tersi yonunde yatirim yapmaya yonelik yontem uygulayan ve duzenli bir sekilde basarili olan kisiler mevcut.

Fakat bu bakis acisinin daha yaygin sekli, 'odd lot theory' denen yontem. Kusura bakilmasin bu terimlerin hep ingilizcesini yaziyorum ama ben ABD'de yasiyorum ve bu terimleri hep ingilizcesinden duyup ogrendim, ornegin yukarida temel analiz ifadesi kullanilmadan once 'fundamental analysis' teriminin turkce karsiliginin ne oldugunu bile bilmiyordum. Umarim basligi takip eden arkadaslar bunu mazur gorurler.

Neyse, tekrar konuya donelim, 'odd lot theory' dedigim konu tecrubesiz ve kucuk yatirimcilarin yaptiginin tersi yonunde yatirim yapmayi yontem edinmenin karli bir prensip olacagini iddia eden bir gorus. Alim satim raporlarinda, 100'un katlari olmayan tuhaf sayilardaki hisseler uzerinde yapilan islemlerin, genellikle sermayesi yetersiz kucuk yatirimcilar tarafindan yapildigi dusunuluyor ve bu sekilde tuhaf sayili islemlerin tersi yonunde islem yapmanin kazanc getirecegi soyleniyor bu dusuncenin savunuculari tarafindan.

Yani burada demek istedigim, lutfen bu basligi takip eden arkadaslar arasinda borsaya yatirim yapmak isteyen ve bu konuda yontem ogrenmek ve tuyo almak niyetinde olan kisiler varsa, burada okuduklarina dayanarak kor bir sekilde bu ise dalmasinlar.

Bakin ben kendimden ornek vereyim, ilgilendigim her konuyu derinlemesine, en ayrintili bir sekilde ogrenip analiz etmeye calisirim. Bu borsa ve finans konusu icin de gecerli. Karli sekilde uygulanabildigini kendi gozlerimle dahi gordugum pek cok yontemi kendim karli sekilde uygulayamadim. Bunun tekrar altini ciziyorum. Bu isin sihirli bir formulu yok. Herkes icin her zaman ise yarayacak bir recetesi yok. Hatta istatistiksel olarak avantaj saglayan ve uzun vadede kar getirecegi dusunulen bir yontemi bulup, tespit edip, disiplinli bir sekilde uygulamaya kalksaniz bile su ya da bu sebeple basarisiz olma ihtimaliniz var. Cunku isin icinde duygusal ve psikolojik faktorler cok belirleyici. Hatta isin ozu orada denebilir.

Ozellikle ihtiyac duydugunuz parayla bu isi yapmaya kalkmayin. Hele de borc parayla, kesinlikle. Bu ise yatiracaginiz para, varoldugunu unutsaniz bile hayatinizi etkilemeyecek bir para olmali. Bu birinci kural.

Ikinci kural, olayi ogrenirken elbette herkesi dinleyin ve herseyi okuyun, ama yatirima kalkistiginizda kesinlikle baskalarindan aldiginiz tuyo'lara gore veya baskasinin akli veya tavsiyesi ile bu ise kalkismayin, buna sozum ona uzmanlar da dahil.

Bu iste gercekten basarili olanlarin ortak ozelligi, bu sozumona uzmanlarin dahi fikirlerini kulak arkasi edebilmeleridir, bunu unutmayin. Kendi analizinizi yapin, kendi yonteminizi tespit edin ve disiplinli bir sekilde onu uygulayin.

Bunu yapamayacaksaniz, en dogrusu profesyonel olarak yonetilen yatirim fonlarina para yatirmaktir.

Hatta yapabilecek bile olsaniz, tum bunlarin aslinda bos bir caba olmasi ve yukarida gundeme getirdigim ve tartistigimiz etkin market teorisi gibi prensipler yuzunden, aslinda piyasada bir avantaj elde etmenin mumkun olmamasi ve kor bir dartcinin sizden daha basarili olmasi mumkun. Bu yuzden, tecrubesiz arkadaslar icin bu uyarilari dikkate almanin cok onemli oldugunu dusunuyorum.

Bu prensipleri dikkate alirsaniz, bu baslik altinda gundeme gelen konulardan pek cok sey ogrenmeniz mumkun olacaktir.

Sitelerde Paylaş

John,

Onerdigin yontem, Buffet ve benzerlerinin de uyguladigi yontem. Bir sirketin hissesinin gercek degerinin ne olmasi gerektigini hesaplamaya calisiyorlar, ona gore de eger degerinden ucuz oldugunu dusundukleri sirketler bulurlarsa aliyorlar. Sonra da ellerinden cikarmayip uzun sure ellerinde tutuyorlar. Dedigin gibi, bir hissenin eninde sonunda gercek degerine ulasacagini dusunuyorlar.

Fakat burada isin en zor kismi, sirketin tam degerini hesaplamak. Bugunku degeri yine nispeten kolay olabilir ama gelecekteki degerini hesaplamak pek cok bilinmeyenin isin icine girdigi cok zor bir konu. Buffet ve benzerleri, sirketlerin 10-20 yil sonra hisselerinin ne degerde olabilecegini gecerli bir bicimde hesaplayabiliyorlar. Bu sayede de basarili oluyorlar.

Bu yonteme saygim buyuk. Ama herkesin bu derece analiz yetenegi ve bu derece sabri yok.

Bu yuzden ben aktif alim satim yaptigim donemde, ogrendigim yontemler arasinda teknik analiz kullanan bazi yontemlere agirlik verdim. Ki bunlar arasinda kar getiren yontemler oldugunu biliyorum. Ama dedigim gibi uygulayip gercekten kar elde etmek zor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...